Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvem av disse skal til Norge? Oppdatert: da er det bestemt


Recommended Posts

  • Svar 152
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Si hei til Pim! :D :D

Ha ha, ekspert-uttalelser og ekspert-uttalelser. Her er iallefall mitt inntrykk av bildene, men bilder er noe helt annet enn å se de "live". Tispe 1: Best skåret hode (men ingen av hodebildene er

Etter de nye bildene blir jeg enda mer sikker på tispe 1, jeg Benedicte. Hun er den som slår meg som vakrest på hvert bilde, har det beste hodet, og viktigst av alt- ser ut til å være i super balanse

Skrevet

Likte tispe 1 aller best :wub:

Jeg kan ikke skryte på meg å ha peiling på eksteriør (er lite opptatt av utstilling...), men hun så en anelse bedre bygget ut enn den andre.

Bedre mellomhånd (hvis det er det det heter :rolleyes2: )

Skrevet

Men kan jeg spørre hvordan man ser om hunden er bærer av tri eller ikke?

Jeg synes også at nr 1 er vakrest, hun ser jo strøken ut. Men nr 2 er utrolig søt, ser mer valpete ut. Men ser du at hun er tri-bærer pga de svarte håra på halen?

Stemmer :)

Leser du ikke tråden, jente? ;)

  • Like 1
Skrevet

OT, men har alle bærere av tri-color genet slike svarte hår? Synes det var veldig interessant.

Også bare for å svare TS, uten noen ekspertise ang basenji, likte jeg tispe 2 best pga. kragen. :P

Skrevet

Jeg synes det er veldig vanskelig å velge, siden det er så stor forskjell på kvaliteten på oppstillingen.

Først og fremst ville jeg bedt om nye bilder av tispe 2. Hehe.

Men av det jeg kan se nå (uten å kunne rasen noe spesielt godt, ser kun utifra personlig mening og generell anatomi)

Jeg synes tispe 1 ser større og kraftigere enn tispe 2, men dette kan jo både være negativt og positivt.

Ser ut som at tispe 1 har bedre vinkler, men tispe 2 trekker seg, så igjen, vanskelig å si.

Ser ut som at tispe 1 har dårligere mellomhender enn tispe 2. Men vanskelig å si utifra bildene.

Liker tegningene til tispe 2 mye bedre enn tispe 1.

Alt i alt er det noe jeg liker bedre ved tispe 2 i forhold til tispe 1. Er vel redd at de dårlige bildene skjuler noe :P

Men igjen, jeg ville bedt om nye bilder før jeg hadde bestemt meg :)

Skrevet

Hvis du ikke kan ta begge (seriøst.. hvordan velge mellom helskjønn og helskjønn?) så tispe 1! Hun har så fin strimmel bliss, og at det ikke er symmetrisk blir liksom en "it"-faktor synes jeg, litt som forskjellen mellom nøytral vakker fotomodell og karismatisk vakker.. Og jeg syntes hun hadde finere kropp, men jeg har ikke noe greie på dette og ser jo også at oppstilling er jo ikke så rett frem med små livate skrukketroll.

Skrevet

Eg ser at "alle" seier at hund 2 hadde best teikningar. No har eg overhode ikkje peiling på hundeeksteriør generelt, og iallefall ikkje basenji, men eg synst hund 1 hadde best teikningar. Ho hadde jamnare skilje mellom kvitt og brunt bakover magen (slik det ser ut), og meir markert kvitt i snutepartiet. Eg anar som sagt ikkje om det er bra eller ikkje, men EG likte det :P .

Skrevet

Tispe 1, men jeg har ikke peiling på Basenji eller utstilling generelt.. Synes bare jeg kan se hvor vakker hun blir :D

Lykke til med valget og den herlige valpetida.

Skrevet

Jeg har heller ikke peiling på utstilling eller basenji, - men tispe 1 er den som tiltaler meg mest! Likte at det hvite partiet rundt snuta var asymmetrisk, og det ga virkelig noen ekstra sjarmpoeng :wub:

Skrevet

Vi har bedt om flere bilder, og kanskje en liten film også. Jeg elsker ansiktet til tispe 1, og det at hun ser så stram og kraftig ut. Om tispe 2 er like kraftig syns jeg er vanskelig å se. Men jeg elsker tispe 2 sin krage! Helt nydelig, og noe i meg har så lyst til å velge henne. Men tispe 1 ser bare SÅ god ut. Skikkelig søt, men allikevel så stram. Sukk. :wub:

Skrevet

Vi har bedt om flere bilder, og kanskje en liten film også. Jeg elsker ansiktet til tispe 1, og det at hun ser så stram og kraftig ut. Om tispe 2 er like kraftig syns jeg er vanskelig å se. Men jeg elsker tispe 2 sin krage! Helt nydelig, og noe i meg har så lyst til å velge henne. Men tispe 1 ser bare SÅ god ut. Skikkelig søt, men allikevel så stram. Sukk. :wub:

2 er på en måte få og begrenset - men samtidig gjør det jo ting litt lettere :lol:

Da vi skulle plukke ut Ace stod det mellom 3, nesten 4 hanner. Men flinke til og velge var vi :D

Skrevet

Jeg kan ingenting om basenji, men er veldig enig i 2nes uttalese - som jeg jo også snakket om i AN-tråden. En får ofte en del gratis hos en hund som vet hvor beina skal stå og som er komfortabel med å ha dem der.

Angående de skjeve tegningene på tispe 1s snuteparti - jeg beholdt jo selv en tispe med slike tegninger, og ja, jeg trengte litt tid på å venne meg til det/bli komfortabel med det. Men det er fordi jeg så veldig foretrekker lyst tegnede tisper, og valpene var åtte uker før noen påpekte for meg at den ene hannhunden også var veldig usymmetrisk i hodet - men jeg hadde ikke sett det fordi han var lys og veldig lys på sine respektive sider ;)

Tegninger ER bare farger, selv om de kan gi optiske illusjoner. Mørke snuteparti på berner KAN virke lengre og mer snipete, men det er mest slik om begge sider er mørke.

Jeg tenker ikke på Foenix' tegninger lenger - dog, jeg stiller henne opp med den lyseste siden foran dommerbordet, selv om det er "feil" side.

Skrevet

Vanskelig å si når tispe 2 har fått et så dårlig utgangspunkt (dårlig oppstilt). Men jeg liker tegningene på tispe 2 best :ahappy: Tispe 1 scorer høyt når hun ser så smashing ut der hun står, rak og rett, stram og fin :wub:

Skrevet

Har vel egentlig ikke peiling.. Men ville kanskje valgt nr 1

Hun ser litt "hel" ut i kroppen..(Spenstig..kanskje?) Kanskje er det vinklene bak?

2ern er kanskje mere valpete i kroppen..Er hun minst? Men Tegningene på henne liker jeg best. v

Men egentlig ville jeg vel ikke valgt før jeg hadde sett dem IRL...

Lykke til med valget.begge var kanonfine!

Skrevet

Men egentlig ville jeg vel ikke valgt før jeg hadde sett dem IRL...

Men de holder til i Kentucky, så det blir dessverre umulig for oss å bestemme på andre måter enn å se gjennom videoer, bilder og oppdretterens ord.

Tusen takk for innspill folkens!

Guest Maritus
Skrevet

Nydelige valpiser begge to utifra bilde, nå klarer ikke jeg se noe eksteriørmessig men tispe nr. 1 var helskjønn :wub: Har fulgt med på tråden her litt, og er litt nysgjerrig. Hva har oppdretteren sagt om disse to?

Skrevet

Utifra bildene, ville jeg eksteriørmessig gått for nr. 1, men nr. 2 er dårlig oppstilt, så det blir ikke helt fair. Tegninger og farge syntes jeg er ganske uvesentlig i det store og det hele.

Lykke til!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Et tidsskjema fylles vanligvis med utgangspunkt i tiden per hund, og ja, ofte rundes tiden litt opp for å ha litt slingringsmonn. For kvalitetsklasse er det vanlig med ca. 3 minutter per hund, men for valper kan man bruke litt kortere tid, for eksempel 2–2,5 minutter. Konkurranseklasse påvirker ikke nødvendigvis tidsskjemaet direkte, men man bør sørge for at tidspunktene ikke overlapper hvis hundene skal vises i samme ring. Jeg ville satt opp tidsskjemaet slik at første hund starter kl. 09:00, og deretter legger til tiden per hund, runder opp til nærmeste 5-minutters intervall for enkelhet og oversikt. Eksempel: Golden retriever valp 3 hunder → 09:00–09:06, Golden retriever 14 hunder → 09:06–09:48, Labrador valp 2 → 09:48–09:52, og så videre. På denne måten får du et oversiktlig skjema hvor hver gruppe får sin tid, og du unngår at tidene blir for eksakte og uoversiktlige. 
    • Ja — det virker ikke som om pop‑up telt for utstilling er helt borte fra markedet, men utvalget har kanskje blitt mindre hos enkelte butikker, og noen farger/modeller kan være utsolgt akkurat nå. Hos norske nettbutikker kan du fortsatt finne utstillingstelt og pop‑up‑varianter som er ment for hund og konkurranser. For eksempel har petetelt i turkis stående som pop‑up‑modell hos enkelte leverandører, og det finnes også modeller i ulike størrelser og farger til hundeutstillinger. Noen steder har hatt telt som Dark Gray Green Pop‑up Camping Tent For Pets som passer som bærbart ly for hunder, og det er fortsatt mulig å finne pop‑up‑design både som mindre hundetelt og litt større varianter. Det kan være at Hundensbutikk har solgt ut de fargene du nevnte (rosa, lilla, turkis, grå og grønn), men andre butikker som VetZoo, Musti eller Hund i Norge fortsatt har pop‑up‑telt på lager — noen ganger i turkis og andre farger. Mitt tips er å sjekke flere nettbutikker og eventuelt sette deg på venteliste eller kontakte butikkene for å høre om de får inn flere farger og modeller etter hvert. Store utstillingstelt finnes også i større størrelser og mer robuste varianter hvis du trenger det til lange dager ute.
    • kan du finne fine plus‑size jakker, blazere og skjørt/kjoler hos norske og internasjonale butikker som Zizzi, Zalando, Ellos og bonprix, som har et bredt utvalg klær i store størrelser til formelle anledninger
    • Hvis hunden din er sjelden og konkurrerer alene i sin rase, kan den fortsatt få CK (certifikatkvalitet). Når den får CK, kan den også delta i konkurranser om videre titler som cert, CACIB og BIR, selv om den ikke har direkte konkurranse i sin rase. Det betyr at en sjelden hund kan oppnå de samme titlene som mer vanlige raser, men det kan oppleves annerledes. For vanlige raser som golden retriever er konkurransen ofte hardere, fordi flere hunder av høy kvalitet konkurrerer samtidig. Å vinne BIR eller cert i en stor rase kan derfor anses som mer imponerende, siden hunden har slått flere sterke konkurrenter. Men for dommeren kan det også være interessant og utfordrende å vurdere en sjelden rase, spesielt hvis de ikke ser rasen ofte. Til syvende og sist må kvaliteten på hunden vurderes ut fra rasestandarden, uavhengig av hvor mange konkurrenter den har. Så ja, både sjeldne og vanlige raser kan oppnå de samme titlene, men opplevelsen og utfordringen kan føles forskjellig.
    • Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Den er praktisk og lett å feste på hesteryggen eller på utstyr. Den passer til både nybegynnere og erfarne ryttere. Holdere med borrelås gir rask montering og demontering, noe som sparer tid på konkurranser. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Dette settet inkluderer flere fester og holder nummeret godt på plass under aktiv konkurranse. Det er spesielt populært blant ryttere som deltar i utendørs arrangementer med flere hinder. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Denne modellen er lett, slitesterk og tåler fuktighet og vind. Den gir også god synlighet av nummeret under hele konkurransen. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. Det gjør det enkelt for barn og juniorer å delta i konkurranser uten å bruke store og tunge holdere. Alle disse alternativene er laget for å sikre at nummeret sitter stabilt, uansett aktivitet. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra ші для створення картинок internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Magnetiske holdere er spesielt praktiske for ryttere som ønsker å spare tid under påkledning og montering. De kan brukes både på hesteryggen og på klær, og de gir en ren og enkel løsning. Noen ryttere kombinerer borrelås og magnetiske holdere for ekstra sikkerhet. Når du velger holder, bør du tenke på hvor ofte du konkurrerer og i hvilke disipliner. For eksempel kan cross‑country kreve mer slitesterke holdere enn dressur eller sprang. Det er også viktig å se på størrelsen på nummerlappen og at holderen passer til denne. Flere butikker tilbyr ulike farger og materialer, slik at du kan velge det som passer ші для створення картинок best for deg og hesten. Husk at komfort for hesten alltid bør prioriteres — ingen holder skal gnage eller sitte for stramt. Å investere i en god nummerlappholder gjør konkurransedagen enklere og mer oversiktlig. Både nybegynnere og erfarne ryttere kan dra nytte av disse praktiske løsningene. Ved å kombinere riktig holder med riktig nummerlapp, får du både funksjon og et ryddig utseende på konkurransebanen. Det finnes også spesielle holdere tilpasset ulike hesteraser og størrelser, slik at alt sitter perfekt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...