Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukshunden's Keen Kiter "Kite"


Recommended Posts

  • Svar 215
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk! Har kjøpt en ny (billig)linse jeg prøver å bli venn med. Ikke helt i mål ennå, men det er i minste bedre enn det søplet jeg har igjen etter å ha knust favorittobjektivene mine! Takk!

Ny film! Filmet en snutt nå ikveld som jeg legger ut. Vi trener litt bevegelsesmønster på avstandskommandering (evighetsprosjektet) og noen triks på slutten. Jeg er veldig fornøyd med intensite

Takk for komplimenter. Han minner veldig om en show-border om dagen. Han er i det minste vakker og veldig behagelig å ha med å gjøre! Slow-motion tendensene hans har også en stor fordel for endeli

Posted Images

Skrevet

Han er skikkelig kjekk! Nå minner han meg om en hardbarka arbeidskar som har vært ute og jobbet på gården hele sommeren, litt sånn hardhudet og solbrun.

Og jeg tipper du får skikk på han ganske så fort!

  • Like 1
Skrevet

Takk for komplimenter. Han minner veldig om en show-border om dagen. Han er i det minste vakker og veldig behagelig å ha med å gjøre! :lol:

Slow-motion tendensene hans har også en stor fordel for endelig kan han gjete uten å rushe rundt! Hurra! Her er en film av han på ku som jeg tok nå i ettermiddag. Dette er faktisk første gang han får lov til å gjete kuene og han kan ingen kommandoer, men det er nå ganske pent synes jeg! Om han bare kan være i nærheten av så rolig på sau, så skal jeg juble av glede! *håpe*

  • Like 8
Skrevet

Han er lekker! Og fy søren så rolig og avbalansert han var i gjeterstilen her - hvis han holder seg sånn må han jo bli en utrolig behagelig hund å jobbe med på sau også! Samtidig virker han jo sterk, ikke nervøs, bare kontrollert! Fine Kiter! Jeg vil ha BC igjen!

Skrevet

Så vakker han er! Liker den lyse fargen, jeg :wub:

Gjeting er skikkelig fascinerende! Gjetet han bare helt av seg selv uten at du sa noe?

Takk! Jeg sendte ham på utgangen og støttet han en del på kryss-drivet, siden han er mest keen på å skjerme/hente kuene til meg. Ellers surret han mest rundt på egenhånd!

Han er lekker! Og fy søren så rolig og avbalansert han var i gjeterstilen her - hvis han holder seg sånn må han jo bli en utrolig behagelig hund å jobbe med på sau også! Samtidig virker han jo sterk, ikke nervøs, bare kontrollert! Fine Kiter! Jeg vil ha BC igjen!

Han har utviklet seg SÅ mye det siste halve året der han ikke har fått gjort noe spesielt (og ikke sett snurten av sau)! Det er utrolig moro!

Kiter har gjetet sau morgen og kveld fra mandag til fredag denne uka og har blitt kjempeflink :D Nå må jeg passe på så han ikke blir for vid på utgangene og ellers jobbe med flanker på inndriv (på fradriv er flankene veldig bra). Også må jeg få ham til å gå litt mer på mine kommandoer (slik at han ikke bare skjermer på inndriv) og få den j*vla ligg-kommandoen til å virke!

IMG_9110.jpg

  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

Så flott han har blitt! :D Syntes jeg så endel manke på bildene bra kurset du holdt ja. Kjempefint altså!

  • 1 month later...
Skrevet

Kiter har jo glemt veldig mye etter jeg var bortreist fra ham i 5 måneder, men nå begynner han å komme tilbake på riktig spor. Lek og arbeidslyst siger sakte men sikkert tilbake. Samtidig er han fremdeles sindig, kosete og veldig rolig så lenge det ikke skjer noe. Herregud som jeg digger denne hunden!

Noen bilder av skjønnheten:

IMG_3434.jpg

484447_10151016100757713_2077637034_n.jpg

IMG_0423.jpg

  • Like 7
Skrevet

Pene flinke Kiter :) Hvordan gikk prøven forresten? Fornøy?

Gjeterhundprøven? Helt greit. Det er den værste sauen jeg har vært bortpå noen gang, så er veldig fornøyd med at vi kom gjennom banen. Av 25 startende var det 4 som kom gjennom. Sauene nektet å gå i flokk, enkeltdyr stakk av og de stilte seg opp for å stange. Selv utsetter hundene sleit! Jeg fikk en stor bommert på utgang (som normalt er knallbra) og fikk ikke tid til kve, siden jeg plundret så lenge med ei søye som ville stange. Fikk 59 poeng der jeg ikke hadde poeng på kve og nesten ingen ting på utgang. Ikke bra, men bra tatt i betrakning av sauen!

Eller mente du MH? Jeg fikk ikke tatt den. Venninna jeg skulle kjøre med ville ikke fordi hunden hennes er i skikkelig spøkelsesalder. Og uten bil kom ikke jeg meg dit heller. Men jeg tar den en gang siden. Tror ikke det skal være noen store overraskelser for meg der. Jeg digger den hunden, jeg! hehe

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Skrevet

Siden sist har Kiter debutert i LP klasse 2. Han var egentlig ikke helt klar, men siden stevnet var på "hjemmebane", så tok vi sjansen. Det gikk egentlig veldig greit, selv om vi manglet litt fart og sprut :) Her er poengene:

  • Fellesdekk: 9 (snuste… som alle de andre 24 hundene idag. Så ikke en eneste en som fikk 10-er!)
  • FVF: 9 (en sjev sitt og litt lite markert tempoveksling)
  • Dekk u/marsj: 9,5
  • Innkalling med stå: 8 (bra fart og stå-moment, men han tar en liten bue før han smetter inn på plass, siden det var mange “skumle” hunder bak meg)
  • Stå u/marsj: 9,5
  • Ruta: 9,5
  • Apport: 8,5 (lunter inn)
  • Hopp: 0 (her stilte jeg meg HELT inntil hinderet og kommanderte “frem”! Kiter spurtet rundt hinderet, kom tilbake til meg. Da kommanderte jeg hopp og han utførte resten av øvelsen perfekt. Klassisk førerfeil).
  • Avstand: 9 (litt trengt neddekk (av alle ting…!))
  • Helhet: 9

SUM: 161,5 poeng og 3. plass

604010_10151286407156999_1786742256_n.jpg

Ellers nyter vi hverdagen og koser oss stor sett med litt trening i stua, feltsøk og sporing. Jeg fokuserer på å la ham prøve mye forskjellig, fremfor å satse mot konkurranser fremover. Det tar vi etterhvert.

Her er en liten filmsnutt av avstandsdirrigering, som vi stadig pusler med:

  • Like 7
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Skrevet

En liten treningssnutt av Kiter når han for en gang skyld var skikkelig ivrig/heit! Det er noe jeg har lengtet lenge etter og nå tror jeg at jeg har funnet et (del)svar: Når Kiter er fri og lykkelig på gården er ikke jeg noen ressurs for ham, mens når han lever et normalt hundeliv der jeg tar ham med på morsomme aktiviteter så digger han plutselig å jobbe med meg :D


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VMFuSivsVmM

  • Like 5
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...