Gå til innhold
Hundesonen.no

Vorsteh


tm100001

Vorstehhunder  

49 stemmer

  1. 1.

    • korthår
      33
    • langhår
      8
    • strihår
      8


Recommended Posts

Skrevet

ikke akkurat den typen hund jeg kommer til og skaffe noen gang tror jeg, blir for mye jakthund. Men skulle jeg valgt sånn uten videre måtte det blitt korthåret :) de er jo bare fantastisk vakkre...

Skrevet

Korthår. Fordi jeg synes de er penest, fordi jeg innbiller meg de drar med seg mindre rask inn og fordi jeg inbiller meg de er best trekkhunder :)

Skrevet

Korthår selvsagt. Liker ikke bartehunder, dessuten liker jeg gemyttet og væremåten på korthårene bedre. Langhårene er det visst mye rart på etter hva andre vorsteherfolk sier.

Og sist men ikke minst, korthårene er bare utrolig vakre med sin skinnende brune pels. :)

Skrevet

Jeg har absolutt ingen kjennskap til denne rasen, har vel kanskje sett ett par stykker noen ganger bare :) De to var strihårede, men jeg foretrekker vel glatthåret på denne rasen... og det er kun vurdert utfra utseende :rolleyes:

Skrevet

Korthåret, rett og slett fordi jeg synes de er vakrest. Kjenner ellers veldig lite til rasen. Har faktisk aldri sett en langhåret jeg, visste ikke at det fantes engang. :)

Skrevet

Liker jo egentlig ingen av dem siden jeg ikke er så gira på vorsteh. Men skulle jeg hatt en skulle det vært en strihåret hannhund. Tøffe bartehund:P

Skrevet

Korthår for det har veninna mi og det er verdens søteste hund som minner veldig mye om Luna :P Hale som pisker alt, elsker alt og alle og spiser alt og alt :)

Skrevet

Strihår, rett og slett fordi jeg synes de er flotte å se på. Men har vært med på jakt med en korthår og det var en kjempe gøy opplevelse. Se den ligger ikke langt bak. :)

Skrevet

Helt klart langhåret, dde er vakre, og har et litt annet gemytt enn de to andre.. Og de finnes gode jaktlinjer, særlig i sverige..

Skrevet

Korthår, om det kun går på utseendet. Jeg kjenner ikke rasen godt nok til å skille arbeidsegenskaper, gemytt, helse osv på de ulike pelsvariantene til å dømme utover det...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...