Gå til innhold
Hundesonen.no

Vorsteh


tm100001

Vorstehhunder  

49 stemmer

  1. 1.

    • korthår
      33
    • langhår
      8
    • strihår
      8


Recommended Posts

Skrevet

ikke akkurat den typen hund jeg kommer til og skaffe noen gang tror jeg, blir for mye jakthund. Men skulle jeg valgt sånn uten videre måtte det blitt korthåret :) de er jo bare fantastisk vakkre...

Skrevet

Korthår. Fordi jeg synes de er penest, fordi jeg innbiller meg de drar med seg mindre rask inn og fordi jeg inbiller meg de er best trekkhunder :)

Skrevet

Korthår selvsagt. Liker ikke bartehunder, dessuten liker jeg gemyttet og væremåten på korthårene bedre. Langhårene er det visst mye rart på etter hva andre vorsteherfolk sier.

Og sist men ikke minst, korthårene er bare utrolig vakre med sin skinnende brune pels. :)

Skrevet

Jeg har absolutt ingen kjennskap til denne rasen, har vel kanskje sett ett par stykker noen ganger bare :) De to var strihårede, men jeg foretrekker vel glatthåret på denne rasen... og det er kun vurdert utfra utseende :rolleyes:

Skrevet

Korthåret, rett og slett fordi jeg synes de er vakrest. Kjenner ellers veldig lite til rasen. Har faktisk aldri sett en langhåret jeg, visste ikke at det fantes engang. :)

Skrevet

Liker jo egentlig ingen av dem siden jeg ikke er så gira på vorsteh. Men skulle jeg hatt en skulle det vært en strihåret hannhund. Tøffe bartehund:P

Skrevet

Korthår for det har veninna mi og det er verdens søteste hund som minner veldig mye om Luna :P Hale som pisker alt, elsker alt og alle og spiser alt og alt :)

Skrevet

Strihår, rett og slett fordi jeg synes de er flotte å se på. Men har vært med på jakt med en korthår og det var en kjempe gøy opplevelse. Se den ligger ikke langt bak. :)

Skrevet

Helt klart langhåret, dde er vakre, og har et litt annet gemytt enn de to andre.. Og de finnes gode jaktlinjer, særlig i sverige..

Skrevet

Korthår, om det kun går på utseendet. Jeg kjenner ikke rasen godt nok til å skille arbeidsegenskaper, gemytt, helse osv på de ulike pelsvariantene til å dømme utover det...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...