Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå mai


Gjest
 Share

Recommended Posts

1 time siden, Kangerlussuaq skrev:

Våres svartkledde så at verandaen blei avsmelta mellom snøbygan, så da va det bare å mase videre om å gå ut (og inn og ut og inn og ut) på verandaen for å få litt sol :P

---

Akkurat nå er jeg litt drittfettepeislei av å søke på jobber, uten resultat. Det går helt fint økonomisk, så det er ikke det, men som ung, frisk, relativt høyt naturvitenskaplig utdannet menneske med kapasitet til å jobbe fulltid - så er det relativt deprimerende å søke på *alt* av jobber uten å få så mye som et intervju. Man skulle tro det var bedre for samfunnet å putte arbeidsføre mennesker i arbeid...

:hug:

 

 

Pantet masse flasker, huset er ryddet og jordbærene jeg kjøpte var kjempe gode :)

Hjemmehjelpen kommer i morgen, og da er det greit med ryddig hus :)

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Herregud, jeg vant budrunden  jeg er huseier  oi, shiit, jeg kan ikke tro det! Det er perfekt!!!

Jeg har vært en "svipptur" i Oslo i dag og hentet vårt nye familiemedlem Hils på Miriel, (Hotfuzz Against All Odds) Har bare kjent henne i underkant av 12 timer, men guri for en kul frøken, som t

Thea har kommet hjem! 3 uker holder i massevis, og jeg håper hun aldri tar turen ut igjen

Posted Images

3 timer siden, mushi skrev:

På jobb sitter vi seks stykker på et lite rom som tidligere er brukt til én. Vi har klaget masse på luft og div siden nyttår, men ingenting blir gjort. Snart sier de. Snart, de må bare gjøre seg ferdige i den andre delen av bygget først.

Noen av vinduene lekker litt og på fredag ble det avdekket masse mugg i isolasjonen og veggene rett bak der vi sitter. Det blir aldri under 25 grader der pga dårlig ventilasjon og vi sliter periodevis med lav konsentrasjon, hodepine, trøtt etc. Har man noen rettigheter her? Det er sendt inn avviksmelding og rapportert oppover, men det skjer jo aldri noe. Er livredd for at dette skal trigge allergi mot dyr. Det er marerittet. 

Har dere et verneombud som tar jobben sin på alvor? Skriv en skikkelig rapport om forholdene og si at den blir sendt videre opp i systemet hvis ingenting skjer.

Jeg er hjemme fra kommunestyremøte. Rimelig fornøyd med innlegget mitt selv om jeg fikk en del motbør. Greit med litt krig når jeg får det som jeg vil til slutt! :aww:

Nå er jeg så trøtt som strømpene til et helt folballag. Problemet er at jeg er sulten også. Litt yoghurt før senga kanskje.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke visste jeg at vi hadde en "familiebibel"  :o Fra 1827. Det visste ikke min bror heller, før han fikk den av vår tante i dag. Artig klenodium da! Fra 1874 har visst alle som har hatt den i sitt eie skrevet navnet sitt i den. 

Eistein Guldseth sitt bilde.

Og sånn ellers har jeg vært på kjøretur med bobilen i ettermiddag. Den skal til bildoktoren og få seg ny registerreim (og nåde forhandleren om jeg ikke får det skiftet gratis - de forventer vel ikke at man kjøper seg en bil bare for å måtte ut med 8-10 000 kr allerede før man får tatt den skikkelig i bruk). Men et lite logistikkproblem var det jo, siden det ikke går all verdens kollektive transportmidler fra Opakermoen til Grønsvebakken... men takk og lov for snille naboer. Nabo'n kjørte min andre bil nedover til verkstedet, og så kjørte vi sammen oppover igjen :D 

  • Like 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Symra&Pippin skrev:

En sånn bibel har vi også @Siri, det er familiehistorisk sus i sånne bøker! Peter Petersen er den første som skrev navnet sitt, han var min tippoldefar. :)

Ja, jeg fikk et skikkelig historisk "moment" da jeg så den. Morsomt... ikke at vi er så himla religiøse i vår familie liksom, men det er moro :) 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg orka ikke ta kampen om tur i dag, vi har krangla nok i dag allerede. Men om han tror han slipper unna med det en gang til tar han feil... 

Jaja, tur gått og myggstikk klødd på. Så en grevling også, bare noen titalls meter fra boligfelt. Den løp med en gang den så Uno, heldigvis før Uno så den!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 minutes ago, laikamor said:

Savner gubben min, jeg.. Skulle ønske man kunne gi hverandre klem gjennom telefonen!

Know that feeling! 4 uker igjen her...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når samboeren får meg til å sverge på å nekte han en valp etter Alba fordi han vet han ikke klarer å stå i mot:lol: 

Og akkurat nå føles livet som huseier er litt overveldende. Gleder meg skikkelig til å få uteplass, gruer meg litt til å bygge den, særlig fordi vi er så avhengig av hjelp:P

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Line skrev:

Bruk eddik. Helt ufarlig for pelsen, og tar knekken på alt ugress. Tar knekken på andre planter også da, så greit å passe på hvor man heller det på.

Eddik kan virkelig brukes mot alt:lol: passer fint siden jeg har en flaske stående her. Har ikke så mye planter heldigvis. Bare en rhododendron som er halvdau. Men må sikkert nekte bikkja adgang uansett, for hun liker smaken av eddik...:icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Aya skrev:

Jeg har ikke hund lenger. Ingen lykkelig pels som hilser når jeg kommer hjem. Bare ekko av labber som følger meg rundt i huset. Måtte inn her og fortelle det til noen som vet hvordan dette er... ?

Jeg vet det så altfor godt. Mistet den ene hunden plutselig rett før jul. Kort sykdomshistorie og ikke god nok oppfølging av de som var hjemme. Jeg var på jobb. Jeg hadde ikke vært i stand til å gå på jobb den helgen, så heldigvis skjedde det før en frihelg. Jeg bebreider meg selv for at jeg gikk på jobb og overlot ham til mann og voksne barn, de hadde tydeligvis ikke kompetanse til å følge med på tilstanden hans. Jeg kunne bedre ha blitt trekt i lønn for den kveldsvakten. Jeg gråt, hunden som ble igjen alene gråt i en uke etterpå. Følte at vi to gikk sørgeturer og savnet godhunden i lang tid etterpå. Jeg har enda problemer med å snakke om hendelsen og om hunden. Han var så inderlig min. 

Jeg kan ikke love at det går over, men det blekner etterhvert. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

24 minutter siden, Tricolor skrev:

Jeg vet det så altfor godt. Mistet den ene hunden plutselig rett før jul. Kort sykdomshistorie og ikke god nok oppfølging av de som var hjemme. Jeg var på jobb. Jeg hadde ikke vært i stand til å gå på jobb den helgen, så heldigvis skjedde det før en frihelg. Jeg bebreider meg selv for at jeg gikk på jobb og overlot ham til mann og voksne barn, de hadde tydeligvis ikke kompetanse til å følge med på tilstanden hans. Jeg kunne bedre ha blitt trekt i lønn for den kveldsvakten. Jeg gråt, hunden som ble igjen alene gråt i en uke etterpå. Følte at vi to gikk sørgeturer og savnet godhunden i lang tid etterpå. Jeg har enda problemer med å snakke om hendelsen og om hunden. Han var så inderlig min. 

Jeg kan ikke love at det går over, men det blekner etterhvert. 

:hug:

Jeg klarer endelig etter 2 år å tenke på Koda uten å få klump i halsen og briste i gråt. Nå er det trist men på en fin måte hvis det gir mening :hug:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vært ute å trent litt lydighet, det passa tydeligvis Kip ypperlig å trene om natta når det er litt bedre temperatur for han gikk tilnærma perfekt så vi gav oss etter 10 minutter. Digger den pelsdotten min altså :wub:

En hundeklubb i nærheten skal ha bronsemerkeprøve i slutten av juni, vurderer sterkt å melde oss på som trening, men kan man ta bronsemerke flere ganger?? :huh:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*

Her startet dagen før klokka 6. Det er tydeligvis gleden av å bo sammen med en anleggsarbeider som starter på jobb klokka 7 om morgenen :yawn: Men like greit å ha god tid til resten om morgenen da, selv om det strider mot min natur som B-menneske. Så planen for i dag er rett og slett å holde meg våken :lol: 

Utover å holde meg våken blir det mer trening på apporten. Dorull funket fjell, og nå henter og avleverer han som bare det. Den tomme dorullen altså. En liten pinne har han også begynt å apportere og avlevere på kommando, så nå er det bare til å jobbe seg oppover mot selve apportbukken :lol: 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...