Gå til innhold
Hundesonen.no

Familiehund for tur og lydighetstrening.


Tusselabb
 Share

Recommended Posts

13 timer siden, Malamuten skrev:

 


Vær obs på at en del cockere har en del ressursforsvar og noen er ganske ufyselige til folk, selv om rasen skal være mild og omgjengelig. Mange fine cockere også, men ifht cocker så er kanskje springer et tryggere valg, med mindre de blir for store eller noe igjen? De er ikke perfekte de heller, men på meg så virker cockeren som litt mer belastet rase(og sånn sett et litt mer utrygt valg) enn springeren. 

Etter at jeg begynte å se på Cocker Spaniel, finner jeg mye om aggresjon både mot andre og egen familie. 

Springer blir litt stor. Ser det kan være ganske stor forskjell på en stor SS og en liten CS. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 72
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg synes du har veldig mange fornuftige tanker om hundehold og det å kombinere barn og hund, og tenker at så lenge dere er mer opptatte av å få den rette hunden fra den rette oppdretteren (og ikke so

Jeg har to hunder hjemme som jager katter og mener de må dø, og jeg har da naturlig nok ikke katter selv. Likevel er det flere avkom herfra som bor med og omgås katter helt uproblematisk, så selv om i

Ja, det beste er nok å først velge rase/oppdretter, finne rett kull og ta ferie osv deretter, men man kan jo være heldig at ting klaffer også, ingenting galt i å prøve på det, kanskje det går, kanskje

Posted Images

57 minutter siden, Tusselabb skrev:

Etter at jeg begynte å se på Cocker Spaniel, finner jeg mye om aggresjon både mot andre og egen familie. 

Springer blir litt stor. Ser det kan være ganske stor forskjell på en stor SS og en liten CS. 

Jeg trur helt oppriktig at en dansk-svensk gårdshund hadde passa utmerka inn hos dere, for ikke å snakke om mellompuddel. @tmp har mellompuddel i aktiv barnefamilie og kan kanskje si noe om det?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

23 timer siden, Tusselabb skrev:

 

Det jeg ser mest på nå, er Dvergschnauzer og Cocker Spaniel. To ganske forskjellige hunder bortsett fra størrelse.

Både DSG og Dvergschnauzer har vel endel vokt i seg. Er det slike raser du tenker på, eller andre vakthunder?

Er det vanlig å ha hunden adskilt på eget rom, til voksne kommer hjem fra jobb?

 

Det er forskjell på vakt og vokt. Vakt, eller varsling, gjelder som du ser under både ds og dsg. Det kan trenes på og kontrolleres noe, men i hovedsak må du regne med at de sier fra når det ringer på døra, og sannsynligvis også når det går folk på gårdsplassen. Hvis de er ute alene i hage/løpestreng kan de også fint lære seg å si fra hvis noen går forbi på veien.

Vokt er noe annet. De varsler ikke, men passer på. Det du ikke vil ha er en hund som skal kontrollere og passe på hvem som "får" gå inn i og ut av huset deres, med barn og besøk osv. Jeg tror ingen av rasene som har vært nevnt i denne tråden har noe nevneverdig med vokt.

Hva som er vanlig med barn og hund varierer veldig, du finner noen tråder om det på forumet. Men om barna skal ha besøk uten at det er voksne hjemme så ville jeg definitivt ha hunden på et annet rom. Barn for får seg så mye, og selv om hunden er aldri så snill så kan uhell skje, og du har ansvaret. Og hunden må ta konsekvensene...

22 timer siden, Line skrev:

DS er varslere, som sier fra når det kommer folk til gards. Hvor mye de varsler er individuelt. Det kan trenes bort til en viss grad, men er man allergisk mot bjeffing er det en dårlig deal å kjøpe DS. Mine varsler når det kommer folk inn og om det passerer hunder utenfor gjerdet (når de er i hagen). På tur bjeffer de sjelden, men det kommer an på hunden de møter. Folk bjeffer de ikke på når de er på tur.

Det stemmer for dsg også, de er strengt tatt ganske like når det gjelder alt det der.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil slå et slag for puddelen, lett lært og aktiv hund som er med på det meste. De kommer i 4 størrelser, og synes ikke det er så stor forskjell på de 3 minste størrelsene. Storpuddelen skiller seg ut som litt mer dannet og "lydig", men det kommer kanskje av at det ofte stilles større krav til store hunder. Puddelen kommer i flere farger , så man finner alltids noe man liker. Har selv dvergpuddel som trives godt med barn og folk. Dersom han synes det blir for mye trekker han seg bare stille bort. Puddelen er med på alt og stortrives som regel med de fleste hundesporter. Puddelen min er i ekstase når han får trene agility, og rallylydighet er en god nummer to. De er atletisk bygd og sier ikke nei takk til en joggetur. 

Har også sheltie i hus, og de stiller på ganske lik linje som puddelen. Men opplever sheltien som en mykere hund, på godt og vondt. De hører lettere etter, men er samtidig mer følsomme for dårlige opplevelser. Begge raser krever pelsstell, men puddelen er jo på nivå med for eksempel bichonen. Legger ved et bilde av  puddelen min, med bare noen av sine forskjellige looks. En morsom del med å ha puddel er at den kan se ut akkurat som man selv ønsker. :D 

IMG_5831.JPG

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Poter skrev:

Litt OT. @simira hva vil du si skiller dsg og heeler fra hverandre gemyttmessig?

Heeler er vel en gjeterhund? Min lille erfaring med heeler og litt inntrykk/magefølelse vil si at de har litt mindre jaktinstinkt og litt mer lyd. Muligens litt mer egne meninger. Men jeg har ikke veldig mye erfaring med heeler, kjente en superlydig, og har såvidt møtt @Justisia med to. @soelvd kjenner vel kanskje flere dsg enn jeg kjenner heelere?

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange gode innspill her fortsatt.

Jeg har fortsatt en veldig åpen tilnærming til hvlken rase vi skal ha (labradoren er jo ikke sååå stor :-) ), og har det ikke travelt.

Det som er vanskelig er å orientere seg i jungelen av oppdrettere. Skjønner at ingen vil snakke ned oppdrettere på åpne forum. Spesielt hvis de driver med oppdrett selv.  Vil ikke spamme ned forumet med en tråd for hver rase for å få anbefalt hvem jeg skal kontakte. :-)

Må vel bestemme oss for rase, og ta det videre deretter. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dere kan jo prøve å møte noen individer av rasene dere er interesserte i og se om kjemien stemmer. Ofte kommer det jo ned til det, hvilken type hund man liker. 

Er helt enig i at det er kjempevanskelig å finne en god oppdretter. Det er en jungel! Men det går. Det tar bare litt tid og det er en fordel å få kontakt med de rette folkene. Her inne er det mange gode folk. Om du kommer med noen av de rasene dere har lyst å sjekke nærmere, så kan vi tipse om brukere som det går an å kontakte også kan du få tips videre fra dem.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, simira skrev:

Heeler er vel en gjeterhund? Min lille erfaring med heeler og litt inntrykk/magefølelse vil si at de har litt mindre jaktinstinkt og litt mer lyd. Muligens litt mer egne meninger. Men jeg har ikke veldig mye erfaring med heeler, kjente en superlydig, og har såvidt møtt @Justisia med to. @soelvd kjenner vel kanskje flere dsg enn jeg kjenner heelere?

Ja og de to gav jo et supert første inntrykk av å være rolige og sindige, og superlydige :P 

Det er mye forskjellig innen rasen, men mye lyd har de fleste. Også er de fleste veldig happy. Ikke alltid sammen med fremmede, men blant folk de kjenner. Jeg har ei tispe som er reservert ovenfor fremmede men tar helt av ovenfor folk hun kjenner, en valp som synes alt av folk er spennende men klarer beherske seg, og hannen som tror hele verden eksisterer kun for han. 

De har helt klart egne meninger. Det var en gang i tiden jeg anså Rottweiler som sta, vel, de er barnemat i forhold til staheten jeg synes heeleren har. 

Tispa mi har en del jakt i seg, hannen not so much, med mindre det dreier seg om ball. Det er ganske varierende der også, for enkelte er kjappe til sette etter småvilt. De er rå på å holder gårder fritt for skadedyr sier de med erfaring.

Som Poter nevnte, er det viktig å velge oppdretter med omhu. Det er litt ymse hos rasen og dessverre er det ikke alle som tar diverse helseproblemer så alvorlig når det kommer til avl. Vi har flere som er flinke til å føre databaser over hunder med diverse, hva de har gitt, hva avkom har fått osv. Så man burde til en viss grad klare å avle friske og fine dyr. Men, det er ikke alt som kommer frem, og det er ikke alt som det testes for, selv ikke om søsken feiler noe. 


 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Corgi og jrt er robuste hunder som passer godt til turer med små og store. OT men kanskje den råeste hunden jeg har sett i hele mitt liv er i jrt tispe. Personlig er ikke Corgien en hund for meg, men ser at de kan ha store positive sider for familier. Glad, trenbare, robuste og av en passe liten størrelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her logrer jeg og flyr mellom mange forskjellige raser.

Pelsstell er jeg ikke redd for, så mellompuddel og dvergsnuser er fortsatt veldig aktuelle. Her har jeg fått god hjelp til å orientere meg blant forskjellige oppdrettere.

Jeg har også snust litt mer på Springer Spaniel. Er det noe her som har kjennskap til opprettere? Hvilke er ok, hvilke bør jeg styre unna? Ser det ligger kull ute på sidene til Norsk Spaniel Klubb, som er leveringsklare i løpet av sommeren. Og et av kullene er bare noen mil fra der jeg bor.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du har fått mange gode tips her, men jeg tenkte kanskje å tipse deg om den litt mindre kjente rasen Schipperke. Ser du vurderer JRT og de to rasene er ganske like bare at Schippen er litt mindre skarpe. Tenk litt mer gjeter og litt mindre terrier. De er små, men robuste, lærevillige, energiske og med på det meste. De liker aktivitet og kan være med på både løpetur og skitur, men skal ha en god avknapp og tåle å tilbringe en rolig dag på sofaen. Rasen er liten i Norge og har her jevnt over et ganske godt og stabilt gemytt (det kan variere en del i andre land) samt at de er veldig friske. De er vanligvis gode med barn så lenge de er sosialisert godt med dem og de fungerer godt som familiehund, de skal være modige og ha litt attitude og de har en deilig praktisk, omtrent selvrensende pels. 

Negative sider er at de har vakt i seg så de har lav terskel for å bjeffe. Vi begynte å jobbe med bjeffingen dagen vi fikk vår hjem noe som har resultert i at vår nesten ikke bjeffer så det er mulig å minimere det, men det var tydelig at det lå veldig latent i ham. De er også reserverte mot fremmede så de trenger god sosialisering og de har gjerne et godt utviklet jaktinnstinkt og tar gjerne rotter, mus og fugler om de får lov så vær obs om barna har hamster eller noe. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 minutter siden, Tusselabb skrev:

Jeg har også snust litt mer på Springer Spaniel. Er det noe her som har kjennskap til opprettere? Hvilke er ok, hvilke bør jeg styre unna? Ser det ligger kull ute på sidene til Norsk Spaniel Klubb, som er leveringsklare i løpet av sommeren. Og et av kullene er bare noen mil fra der jeg bor.

Jeg har et veldig godt inntrykk av Kennel Desperado i alle fall.

Tok en kjapp titt på det kullet som ligger ute på sidene til spanielklubben, og uten å ha gått så veldig grundig inn i stamtavlene synes jeg helsa ser fin ut (PRA Cord-1 er såvidt jeg har skjønt recessivt og dermed uproblematisk at en av foreldrene er bærer, men det er det sikkert andre her som kan mer om enn meg).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

On 23.5.2016 at 3:29 PM, Tusselabb said:

Jeg har også snust litt mer på Springer Spaniel. Er det noe her som har kjennskap til opprettere? Hvilke er ok, hvilke bør jeg styre unna? Ser det ligger kull ute på sidene til Norsk Spaniel Klubb, som er leveringsklare i løpet av sommeren. Og et av kullene er bare noen mil fra der jeg bor.

 

Der er mange bra oppdrettere. Forskjellen ligger litt i HVOR aktiv du ønsker å være med hunden. Noen avler for høyere aktivitet enn andre.
Selv kan jeg varmt anbefale denne oppdretteren, om du ønsker en aktiv og energisk hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...
21 minutter siden, Tusselabb skrev:

Hei igjen

Da ser det ut til at det blir hund på oss.

Takk for gode innspill og tips.

PS: Det blir en mellompuddel fra en oppdretter anbefalt av flere her på sonen.

Så koselig, håper dere blir fornøyd :ahappy: Men altså, nå er vi (eller i iallfall jeg :P) nysgjerrig på hvilken oppdretter? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 timer siden, Tusselabb skrev:

Madame Gautier

 

7 timer siden, 2ne skrev:

@tmp har pappaen til det kullet, om du skal ha nå i sommer? :) Det blir sikkert bra, mammaen og pappaen er noen fine pudler :ahappy: 

Nommin er det bertebebis du skal ha? :wub: Så utrolig koselig i så fall :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...