Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mange hunder er "for mange" for deg?


Recommended Posts

  • Svar 73
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Veldig enig. Hundene må kunne leve fritt og trygt sammen. Å måtte stable hunder i bur for å kunne ha flere hunder hadde vært uaktuelt her og.

For meg er det mer snakk om at antallet ikke må overstige det som gjør det mulig å fortsatt ha harmoni i flokken, og at jeg kan få hundepass uten problemer. Jeg kunne fint hatt et par shibaer til mtp

Tror 1,5 hadde vært perfekt  . 

Skrevet

Akkurat nå funker det veldig fint med 3, men det perfekte tallet er kanskje 2, 4 kan funke det og men 1 eller flere enn 4 er utelukket.

Skrevet

1 portis er perfekt, 3 er for mange for meg. Så selv om det kanskje blir 3 hunder her etterhvert blir det for en begrenset periode. :) 

Kunne sikkert hatt 3 papilloner uten problemer da :P de er jo pittesmå. 

Skrevet

Det kommer an på hvilke type hund det er snakk om. 2 kelpier er nok egentlig, men det skulle gått fint med feks 3 sheltier. :)

5 ville nok blitt for mye tror jeg. Nesten uavhengig av rase. 

Skrevet

En er greit, to håper jeg blir enda greiere bare han på 9 mnd blir litt eldre.

Tre tror jeg er for mange for meg. Spør meg igjen når bikkjene er 5-6 år ;-)

Sent fra min D6503 via Tapatalk

Skrevet

Jeg har 4, noe som fungerer veldig bra.

5 ville vært for mange, da hadde jeg ikke lenger greid å gitt de nok mosjon og oppfølging.

Skrevet
6 timer siden, Nuka skrev:

Og hva er det perfekte antallet etter din mening? Vil du helst ha 1 eller 5?:ahappy:

For meg kommer det nok litt an på hvilke kriterier som ligger til grunn :P For enkelhetsskyld for min del så er 1 hund nok, men likevell så synes jeg ikke det er perfekt heller da jeg ser gleden 2 hunder har i hverandre, selskap alene hjemme og noen ekstra fordeler for meg også (i tillegg til ulempene selvsagt), derfor ender jeg vell opp på at 2 hunder er det jeg trives best med selv om det er litt mer styr enn 1. Det kommer selvsagt litt an på hundene også, både i str og oppførsel, hadde jeg hatt 3 stk av vims så kunne jeg sikkert hatt 3-4 uten at det hadde føltes slitsomt også. Og skulle jeg få et fungerende spann en dag så føles sikkert 4-6 hunder greit også, så lenge jeg får gitt hovedmosjonen samtidig og uten for mye krøll i bånd osv som når man går vanlig båndtur. Men enn så lenge så er 2 det perfekte antall for meg alt tatt i betraktning. 

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det kommer litt an på hva hundene skal brukes til. Som bare turkompis, så er en eller to fint. Jeg har tre nå. Tre er egentlig ganske perfekt til mitt bruk, men siden han ene ikke liker å trekke osv, så blir det nok en til snart. Fire er egentlig en for mye, men to som jobber er egentlig en for lite :P

Skrevet

For meg er det mer snakk om at antallet ikke må overstige det som gjør det mulig å fortsatt ha harmoni i flokken, og at jeg kan få hundepass uten problemer. Jeg kunne fint hatt et par shibaer til mtp plass, mosjon og kapasitet, men jeg vil jo også at de skal like å være sammen, og at jeg kan reise fra dem når jeg trenger det. :P Jeg vil ikke ha det sånn som mange andre som har grinder og en flokk oppe og en nede.

Så for meg er nok to det perfekte antallet. :heart:   

  • Like 5
Skrevet
Akkurat nå, SandyEyeCandy skrev:

For meg er det mer snakk om at antallet ikke må overstige det som gjør det mulig å fortsatt ha harmoni i flokken, og at jeg kan få hundepass uten problemer. Jeg kunne fint hatt et par shibaer til mtp plass, mosjon og kapasitet, men jeg vil jo også at de skal like å være sammen, og at jeg kan reise fra dem når jeg trenger det. :P Jeg vil ikke ha det sånn som mange andre som har grinder og en flokk oppe og en nede.

Så for meg er nok to det perfekte antallet. :heart:   

Veldig enig.

Hundene må kunne leve fritt og trygt sammen.

Å måtte stable hunder i bur for å kunne ha flere hunder hadde vært uaktuelt her og.

  • Like 7
Skrevet

Syns 2 er nok. Jeg har bare 2 armer.

I huset nå har vi 3 hunder, den ene er mamma sin da. Jeg merker at det føles urettferdig når jeg kommer hjem og skal hilse på de og jeg bare har to armer og ikke klarer å kose med alle tre på en gang :P  Når man går tur har man en arm til hver, noe jeg også syns er praktisk. Har vel aldri gått med alle tre på en gang på tur. 

1 eller 2 hunder er perfekt. 

  • Like 3
Skrevet

2-12 :)
12 innebærer at jeg kjører med dem da, 2 er hvis jeg har sluttet med kjøring og bare skal ha fritidshunder/kjøre med spark/kickspark/sykkel. Kan ikke helt se for meg at jeg kommer til å ha under 6-8 på maaaaange år.

  • Like 1
Skrevet

1 er nok det perfekte antallet for meg. Kommer litt an på hunden også, derfor jeg endte opp med 2 (Felix funka dårlig til det jeg ville bruke han til).

3 er for mye. Merker det når jeg passer hunder. Det går jo fint, men litt for mange kobbel og litt mer stress å følge med å ha kontroll på 3 løse. 

Skrevet

2 + 1 veloppdragen maskot/pensjonist.

Men det rekker med 2 som må ha bra med trening for meg.

Guest Snusmumrikk
Skrevet
33 minutter siden, Tonje skrev:

1 er nok det perfekte antallet for meg. Kommer litt an på hunden også, derfor jeg endte opp med 2 (Felix funka dårlig til det jeg ville bruke han til).

3 er for mye. Merker det når jeg passer hunder. Det går jo fint, men litt for mange kobbel og litt mer stress å følge med å ha kontroll på 3 løse. 

Jeg syns også 3 er mye hvis den ene ikke er min. Det blir noe helt annet når det kommer en 3. hund inn i flokken som ikke hører til (uansett hvor grei den er og selv om den går fint over ens med mine). 3 egne er ikke det samme som 2 egne og en passehund :)

Skrevet

Noen ganger er 2 perfekt, noen ganger hadde 1 vært bedre og andre ganger hadde det vært sabla deilig med 0. 

2 er definitivt den øvre grensen min. 

Skrevet

3-4 syns jeg egentlig var et fint antall. Vi hadde tre som ble brukt aktivt, og en som bare var med og ikke gjorde mye av seg. 5 tror jeg hadde blitt for mye, og jeg vet ikke om jeg kunne gitt alle hundene det de trenger uten stress.

Skrevet

Sånn rent praktisk er en helt ypperlig. Men synes det er hyggeligere med to hjemme, på trening, o.l. Men to er nok. Nå har jeg en liten og en stor, planlegger at det blir to store etterhvert, så får vi se om jeg er like happy med det :P Han lille er jo fryktelig enkel og krever ikke så veldig mye.

Skrevet

Det kommer an på rasen. Det var veldig kos den stunden vi hadde tre hunder i hus, men jeg tror kanskje jeg trives best med to sånn i lengden. Er veldig behagelig med kun én hund akkurat nå. Fire er maks.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...