Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva har du gjort sammen med hunden din i dag?


Recommended Posts

Guest Yellow
Skrevet

I dag har vi bare sløvet, men sittet ute i solveggen i hagen pakket i pledd begge to mens jeg har lest påskekrim. 

  • Svar 1.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Idag har Aska og jeg blitt heisa ned med tau fra helikopter, satt av på fjellet, og så heisa opp igjen! Litt av en opplevelse!! Jeg var litt nervøs da det ble min tur. Tenk om Aska skulle få panikk..

Vi har gått sesongens første blodsporprøve. 1. premie og 2. plass (av 19 startende)

Idag dro vi til Valnesfjorden på skitur. Hadde en helt fantastisk tur i - 20. Aska var i tillegg en eksemplarisk trekkhund idag. Hun er en stor schæfer, og når hun virkelig tar i så merkes det! Er så

Posted Images

Skrevet
19 timer siden, Tonje skrev:

Årets første sykkeltur :) Var ute i 2 timer og kom oss 13,5 km. Går ikke så fort når Blaze skal holde travetempo store deler av veien (mye asfalt)+ at vi stoppet ved en liten skog og gikk en runde i den+ oppvarming og nedgåing. 

Åh, jeg gleder meg til sykkelsessong :D 

I går ble det trening og luftetur på formiddagen også en liten luftetur på kvelden. I dag har vi så langt vært ute en halvtime eller noe rundt der også har begge fått seg en dusj, så nå ligger de som slakt her etter den traumatiserende opplevelsen. Så får vi se hva resten av dagen bringer, om det klarner opp så får de vell en lengre tur i kveld, viss ikke tror jeg de får klare seg med en halvtime til eller noe rundt der i kveldinga, ekkelt vær.

  • Like 1
Skrevet

Ikke all verden men. Først 1 times tur i skogen og deretter "spa" når vi kom hjem. Dusj m/ sjampo,  massasje og kur, samt kloklipp. Spagreier var slitsomt så resten av kvelden ble tilbrakt på sofaen :P

Skrevet

Halvtime luftetur og lek i snøen med Lyn på morgenen, maten fikk hun gjennom litt hodebry. Trasket oss en 'skitur' på halvannen time hvor Felix og Lyn fikk rase løse 9/10 av turen i løssnøen pga liten vits å trekke på noe som ikke glir. Ellers har de bare fått vært ute på tomta når de ville i løpet av dagen :) 

image.thumb.jpeg.fa413b01c4950c24fd3e079

Skrevet

Spadag først på dagen, dro på klinikken å bada 3 av hundene (deriblant Nora) og lot ene gå litt i vanntredemølla. Drøyt 1,5 time i skogen i råtten snø opp til knærne med alle 7 bernerne på kvelden.

Skrevet

"Cross fitness" skogstur..dyp, råtten snø for oss alle. Så litt feltsøk i snøen og deretter belønning: løpe i snøen og hente lekene jeg kastet. Vi var vel ute ca 2 timer tror jeg. Så var de med og vasket badet (viktig å følge med..) og i ettermiddag var vi ute og plukket hundelort i hagen, da fikk de løpe rundt en stol. En øvelse Strider synes er kjempegøy såfremt ikke stolen er for langt unna, så vi jobber med det. Partyprinsessen synes også det er svinaktig gøy - helt uten å løpe rundt stolen!  Ikveld har de hatt sin vanlige kjøkkentjeneste sammen med meg - ligge i dekk mens jeg rydder i oppvaskmaskin og vasker benker etc, En helt vanlig dag egentlig..

  • Like 2
Skrevet

Pøbelen har fått løpe løs og kost seg igjen! Han nøt den siste delen av snøen han fant - det må rulles! :lol: Nå kommer våren og varmegradene til Pøbel sin store fortvilelse ... han er ikke så fan av varmen, altså.

25300882624_f1b237e179_c.jpg

  • Like 1
Skrevet

I går var vi ute et par timer med @Tonje og gutta før vi dro på klubben for å trene litt, ble veldig lite trening pga vått og kaldt vær og fingre som ikke fungerte etter å ha holdt i våt tennisball en liten stund. 

I dag har vi vært ute en drøy time i sele og magebelte mens det var ganske ok vær faktisk :D også skal vi se om vi orker å enten dra på trening i hallen eller om vi skal prøve noen spor litt senere. 

Guest Yellow
Skrevet

Hunden er blitt stelt (mer enn den daglige gjennombørstingen), vi har vært hos dyrlegen og gått en halvtimes tur. Og så har jeg funnet frem Dog Smart igjen (aktivitetsleke-brett) som hunden skal få en runde med med godis i kveld. 

Skrevet

Vi har vært 1,5 time i skogen. Fant et scooter-spor som var fint å gå i. Så fikk de ble med på besøk hos tantebarn og svigerinne hvor de stjal både bolle og vaffel..

 

Skrevet

Nesten to timers tur oppover i marka/på fjellet hvor frøkna fikk springe løs (gikk stort sett ikke på skiløyper før helt på toppen). Turer som dagens gjør at jeg ønsker meg en gps å henge på henne for å se hvor langt hun egentlig springer I forhold til meg...

  • Like 1
Skrevet

I dag har Koda vært med meg på praksis i hundebarnehagen. Han har hilst på masse nye hunder og løpt og lekt i nesten 3,5 time.

Ligger en veldig sliten og fornøyd gutt i senga her nå [emoji4]

Skrevet

Engla ble med pappa på joggetur på morgenen.
Senere på dagen hadde vi to små økter med agility i hagen hvor vi jobbet med hopping(ikke løpe ned hindrene fordi de er i veien...) og fremadsending over hinder, og tighte svinger rundt vingene.

Det Elvis brukte tre måneder på å skjønne, plukket Engla opp mye av på tre økter. 

På kvelden var vi på lydighetstrening hvor vi jobbet med å gå vendinger under fot :) 

Skrevet

Startet dagen med en times joggetur i 5 tiden og deretter 1,5 time i skogen midt på dagen. Resten av kvelden blir bare rolig :)

Edit; Dette gjelder altså hundene, jeg gikk bare skogturen, noen andre tok seg av jogginga:sleep:

Skrevet

I dag ble det 5 km tur med ny kløv for å teste ut den (: vi er superfornøyd! (det ble hurtta sin)

Nå skal vi nyte resten av denne tirsdagen i armkroken, tisseturer ute og masse kjærlighet ;)

  • Like 1
Skrevet

Ikke i dag, men i går var vi hos Oslo Hundeskole og prøvde spesialsøk-plattformen deres. Morsomst i verden syntes frøkna, skulle nesten ikke få henne med meg hjem :lol: Hadde vært artig å gå kurs, men har hørt litt ymse om metodene der i gården...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...