Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 56
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hmmmm.... Mye forsøk, og ingen lykkes? Og alle ser den samme hvite bilen, som ble fotografert for tre år siden.... Eneste sakene jeg finner med faktisk nappede hunder er småhundvalp, rappet av en blon

Skjønner jo at disse hundenapperne kunne vært stand-in for julenissen De er jo over alt, samtidig

Myten om den hvite varebilen. Den som googler ser at denne verserer i mange land, det varierer om den mystiske varebilen tar hunder, småbarn eller tenåringer, men det sies altså å være en "urban myth"

Skrevet

Synes det florerer nå på facebook av dem som den siste uken har blitt prøvd fratatt hundene sine på tur av østblokkmenn.... Er medlem i diverse facebookgrupper, der noen blandt annet la ut bilde av kjøkkenkniven sin og "Ligger klar i håndvesken, klar for tur med XX nå" :blink:

Merker jeg ikke er redd for det og tror mye er rent oppspinn.

  • Like 1
Skrevet

Synes det er bra at politiet tar det på alvor, uansett om det er noe i det eller ikke, så er det ikke greit å stjele, hverken hunder eller andre ting.

Men synes det er pussig at samme bil blir sett på totalt forskjellige steder i Norge, på veldig kort tid(timer). De må kjøre veldig fort... :huh:

  • Like 1
Skrevet

Jeg synes folk er i overkant av hysteriske. Dog er det sikkert veldig greit om folk blir skremt bort fra å binde hundene utenfor butikken da...

Men altså...hvis man setter fokus på en ting, så er det fort gjort å legge merke til det. Og når man har fokus på å legge merke til noe, så er utrolig hvor "ofte" ting skjer. Plutselig ser man flere hvite varebiler fordi man nærmest ser etter dem. Det er ikke sikkert det er noen flere nå enn det var før. Folk for noia om utlendinger spør hva slags rase du har, som om det var mer unormalt enn at dine egne landsmenn spør om det samme. For et års tid siden eller så, kom det en polakk syklende bort til meg og ei venninne og spurte hva slags raser hundene var, om schäferen var farlig osv. Vi syntes det var litt merkelig, men satte det på kontoen om kulturelle forskjeller. Jeg synes mange av de polakkene jeg har møtt oppfører seg litt snodig, uten at det er noe mistenksomt bak det.

  • Like 2
Skrevet

Heldigvis ikke bare jeg som har reagert på at folk er hysteriske. Altså, selvfølgelig er det kjekt at både folk og politiet er obs om slikt foregår, men når samme bilen blir 'rapportert' i Oslo, Buskerud, Telemark og Østfold samme time og folk er hellig overbevist om at de forsøker å stjele deres hunder.

Der var noen som kom flyvende inn på skolen at vi måtte se å ta bikkjene bort fra kennelen fordi der står en utenlandsk hvit varebil nede på plassen. Vedkomne var derimot ikke klarover at bilen har stått der i to måneder på grunn av to punkterte dekk og at vi har vært i kontakt med eieren.

  • Like 2
Skrevet

 Er medlem i diverse facebookgrupper, der noen blandt annet la ut bilde av kjøkkenkniven sin og "Ligger klar i håndvesken, klar for tur med XX nå"   :blink:

 

Merker jeg ikke er redd for det og tror mye er rent oppspinn.

Hva i all verden? Dumt å bli tatt med kniv på offentlig sted pga. dette. I beste fall tar de bare kniven fra henne.

Ser den er delt på flere facebookgrupper jeg er medlem i, til og med en lokal gruppe, flere timers kjøring fra der bilen er observert.

Det orginale bildet som ble delt for noen uker siden på facebook var jo bare tull. Som nevnt tidligere i tråden har bildet blitt brukt flere steder før det var hundenapping i norge det gjaldt. Blir nok ikke til at jeg drar med meg kniv på tur med det første.

Skrevet

Det kan godt være det har vært 1-2 reelle tyveriforsøk, men den der hysterien som pågår nå? Det kan jo umulig være noe hold i det, isåfall blir jeg forundret over hva som foregår med tyvene og med de tydeligvis eksepsjonelle hundene vi har i Norge :| I går eller forigårs var det ei dame som skrev inn på en gruppe på facebook "hjelp så en hvit bil med grønne skilter, hvor vanlig er det med grønne skilter?" liksom.

Skrevet

Lurte litt på hvor sant dette er jeg...

Det er jo vanskelig å vite, men uten å knytte det til dette tilfellet så er det jo ikke så uvanlig at det dukker opp løgnhistorier når en sak blir så hauset opp, av folk som vil ha oppmerksomhet. Det dukket opp noe lignende på en FB-hundeside jeg er på også, den historien var så fantastisk at det bare måtte være oppspinn.

Skrevet

Fryktelig talentløse hundenappere da, får det liksom aldri til de... :lol: Er det noen hunder savnet i det hele tatt, der det virker som om de har blitt stjålet?

Det var det jeg også tenkte. Og jammen er de standhaftige, holder på i åresvis uten å klare å stjele en eneste hund :P

  • Like 3
Guest Klematis
Skrevet

Det er jo vanskelig å vite, men uten å knytte det til dette tilfellet så er det jo ikke så uvanlig at det dukker opp løgnhistorier når en sak blir så hauset opp, av folk som vil ha oppmerksomhet. Det dukket opp noe lignende på en FB-hundeside jeg er på også, den historien var så fantastisk at det bare måtte være oppspinn.

Ja, den tanken slo meg også.

Skrevet

For ikke så lenge siden ble det visst nok observert en hvit varebil med grønne skilter i området her også, altså 20 min fra Stavanger ca. Det som imponerer meg litt er hvordan alle disse forskjellige hundenapperne har samkjørt seg såpass at ALLE har hvite varebiler. Det er kun hvite varebiler som blir rapportert inn, jeg har ikke sett at det har stått noe om andre farger.

  • Like 1
Skrevet

Jeg tror ikke helt på historiene kjenner jeg, men siden jeg jobber med flere østeuropeere kan jeg avkrefte at de stort sett er redd hunder. De HAR ofte sett hunder selv.. Gjerne store.

Jeg opplever ikke de reddere enn skandinavere flest egentlig.

  • Like 1
Skrevet

Skjønner at jeg har blitt skånet for hysteriet. :P Det dere beskriver er jo helt på trynet. Da håper jeg virkelig at de andre hendelsene bare er kødd, sånn at man ikke får en "ulv ulv" situasjon. Jeg skal ikke begynne å gå med kniv helt enda kjenner jeg :lol:

Skrevet

For ikke så lenge siden ble det visst nok observert en hvit varebil med grønne skilter i området her også, altså 20 min fra Stavanger ca. Det som imponerer meg litt er hvordan alle disse forskjellige hundenapperne har samkjørt seg såpass at ALLE har hvite varebiler. Det er kun hvite varebiler som blir rapportert inn, jeg har ikke sett at det har stått noe om andre farger.

Eller så kjører de svinfort. Så en kommentar på facebook nå om at de var observert i Tromsø også.

Guest Belgerpia
Skrevet

Hmmm.... nabohuset her eies av østeuropeere, det er flete leiligheter og minst tre hvite varebiler..... burde jeg være redd?

Skrevet

Jeg ser at dyrevernalliansen er ute og bruker denne saken for å høste støtte til dyrepoliti. Sikkert stygt å si det men sjokkerer meg ikke om det ligger noe sånt bak det her...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...