Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 365
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Voltige er gøy (og skummelt), jeg syslet litt med det i min ungdom selv. Men for min del så er ikke voltige så imponerende på hestesportmåten - det er egentlig bare et turnprogram som tilfeldigvis er

Det utsagnet der har jeg vansker for å kjøpe. De fleste konkurransehestene jeg har sett står på frimerkestørrelse paddocker ALENE, går i skrittemaskin, får en treningsøkt om dagen og står resten av ti

Her kan vi kose oss med å kommentere, snakke og spørre om VM i Hestesport! Gøy med feltritt, men trives best som tilskuer

Skrevet

Raser og hestesport er litt annerledes enn raser og hund. Sportshestene registreres i forskjellige stambøker men de samme hingstene (og hoppene) kan kåres i forskjellige avlsforbund. Så stambøker er egentlig et riktigere navn enn raser. Samme hingst kan brukes i Dansk varmblod,Holsteiner stamboken,KWPN og Zangerheide feks. Men jeg kan tenke meg tyske typer er populære,som er blitt litt for store til andre grener.

Skrevet

Bare for å gå tilbake et par sider,de to norske rytterne ble bedt om å forlate treningen fordi tiden deres var ute. IKKE fordi de julte opp hestene sine. Den ene hesten hopper til siden på bildet.

Skrevet

Bare for å gå tilbake et par sider,de to norske rytterne ble bedt om å forlate treningen fordi tiden deres var ute. IKKE fordi de julte opp hestene sine. Den ene hesten hopper til siden på bildet.

Mener du at det er ensbetydende med at de derfor ikke julte opp hestene sine?

Jeg mener det burde vært reagert på det de gjorde, så det du sier er absolutt ikke positivt.

Skammer meg veldig over norske sprangryttere, vi hadde jo en dopingsak forrige gang liksom.

Men nei jeg syntes ikke de representerer norsk hestevelferd, så det står ikke så dårlig til her. Men det varierer veldig, og noen av de som syntes at konkurranseridning er slemt drar feks. naturlig hestehold alt for langt også kan det bli feil og.

Så hestehold er veldig komplekst syntes jeg, og jeg er egentlig akkurat på den måten glad jeg ikke har hest lenger. Jeg endte litt i en sirkel der det aldri ble bra nok... Men altså nå prater jeg meg helt bort. :)

Skrevet

Veldig stygt og ikke akseptbelt,MEN: Akkurat i situasjonen (mener ikke å unskylde eller bortforklare) så kan jeg forstå at det er lett å miste hodet. Tenk hvilket enormt press de har på seg,fra seg selv,sponsorer,arbeidsgivere og laget. De skal ri VM i morgen,de er tre stykker på laget,alle teller i nasjonshopningen = alle MÅ til mål. De har ingen tid til å løse problemet slik de kunne gjort om et problem oppstod hjemme i trening. Den hesten KAN bare ikke spooke på vann i morgen. Hverken Ole Kristoffer eller Dag Ove har vært i et så stort mesterskap før og nervene ligger sikkert utenpå,de har mye rutine men VM er helt spesielt.. Sannsynligvis får de nok også en kraftig reprimande for dette i etterkant.

Da står "fame and fortune" høyere enn dyrets individuelle verdi, og da har man - i min mening - ingen ting å gjøre i konkurranser med dyr.

De har faktisk ikke lov å behandle hestene sånn, det står klart i KR at pisken IKKE skal vinkles oppover, da har du gått over streken. Så dette burde virkelig reageres på mer enn bare "uff, det var uheldig..."

KR I

Kapittel 7, § 174, 5

4. Rytter som gjør seg skyldig i noe slag av avstraffelse eller for øvrig opptrer ukorrekt mot
sin hest, skal ilegges sanksjon og kan utelukkes for vedkommende klasse eller for resten av
stevnet etter avgjørelse av overdommer. Beslutningen om sanksjon gitt på dette grunnlag av
overdommer på stevneplassen kan ikke appelleres. Strengere reaksjon kan senere besluttes,

se § 171.5.

5. Som rettledning om bruk av pisk skal gjelde at pisk ikke må brukes som avstraffelse, bare
som rettledning. Ved ulydighet kan hesten gjøres oppmerksom gjennom et lett slag på bogen
eller bakom salen. Pisken skal i så fall benyttes umiddelbart i tilknytning til ulydigheten. Hva
gjelder «tipping», kan dette tillates høyst et par ganger i løpet av rittet ved at rytteren «tipper»
hesten gjennom et lett slag på bogen eller bak salen. For kjørekonkurranser, se KR IX § 974.
6. Som ukorrekt behandling av hest regnes alle tilfelle der noen opptrer slik mot en hest at det
kan medføre smerte eller unødig ubehag. Som eksempler kan nevnes:
– Rykk i tøylene
– Gjentatte kraftige sjenkelslag
– Overdreven sporebruk
– Harde piskeslag
– Å ri med oppvinklet pisk (feil vei i hånden)
– Skrik, banning eller andre upassende uttrykk

-- Gjentatt hopping over hinder etter rittet

-- Andre tilfeller som har form av avstraffelse, f.eks. elektriske sjokk, blistrende bandasjer,

smørelser etc.
-- Konkurrering med eller arbeid av tydelig halt, syk, utslitt eller skadet hest

-- Konkurrering med eller arbeid av hest som er eliminert/nektet start

ved veterinærbesiktigelse eller av dommer/OD pga hest i ikke konkurransemessig stand, uten at slik tillatelse uttrykkelig er gitt av OD.

Forbudet mot ukorrekt behandling av hest gjelder både på konkurransebanen og på stevneområdet for øvrig (jf. § 121.2) så lenge stevnet varer, døgnet rundt.

Skrevet

http://www.tidningenridsport.se/Tavling/VM-2014/2014/9/Norska-vattenproblem/

To bilder som sier mer enn 1000 ord ... De norske burde vært diskkvalifisert.

Jeg synes kanskje naturlig hestehold er litt av typen klikkertrening, skjønner det ikke helt. Så jeg er nok mer av den typen som bruker sporer og pisk, men som i hundetrening ville jeg aldri har brukt disse som annet enn milde hjelpemidler. Nå har jeg ikke ridd på veldig mange år, jeg hadde likevel de samme ideene om at bruker man pisk og sporer på en slik måte som disse sprangrytterne har man mistet hode og da bør man få en real smekk! VM eller ei, nerver eller ei, de bør være såpass profesjonelle at de ikke trengte å gjøre det på den måten. Hopp eller bli drept av den du skal stole 110% på ...

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet

Når jeg tenker på hvilket ramaskrik det ble etter Lillestrøm i fjor når mallen ble sparka - i media også, så finner jeg det ganske underlig at det nå er HELT TYST om denne saken..... HELT TYST - det er INGEN som kommenterer det, alt man kan lese er kommentarer som forsvarer handlingen. TRIST

Dette er mennesker som er forbilder for unge jenter og gutter - det er ikke sånn type behandling av hest man ønsker å formidle

Skrevet

Når jeg tenker på hvilket ramaskrik det ble etter Lillestrøm i fjor når mallen ble sparka - i media også, så finner jeg det ganske underlig at det nå er HELT TYST om denne saken.... HELT TYST - det er INGEN som kommenterer det, alt man kan lese er kommentarer som forsvarer handlingen. TRIST

Dette er mennesker som er forbilder for unge jenter og gutter - det er ikke sånn type behandling av hest man ønsker å formidle

Har du ikke fått med deg at det er forskjellig verdi på dyrene her til lands ? :P

Det er helt ok at hester denges i beste sendetid (det skjer faktisk hver uke), at sauer blir sprengt må man regne med etc .

Men hunden er hellig.

  • Like 2
Skrevet

De får nok refs når de kommer hjem og er ferdige med jobben sin. Og så ser jeg ikke helt hvorfor to navn blir nevnt her,det er bare en ekvipasje på de to bildene og det har det vært hele tiden.

Skrevet

Når jeg tenker på hvilket ramaskrik det ble etter Lillestrøm i fjor når mallen ble sparka - i media også, så finner jeg det ganske underlig at det nå er HELT TYST om denne saken.... HELT TYST - det er INGEN som kommenterer det, alt man kan lese er kommentarer som forsvarer handlingen. TRIST

Dette er mennesker som er forbilder for unge jenter og gutter - det er ikke sånn type behandling av hest man ønsker å formidle

Har ikke jeg gnagd nok?

Vil forøvrig anta det er mer reaksjoner på et hesteforum? Som jeg har nevnt tidligere, det er ofte helt tyst her inne når det skjer flyulykker - men det er jo et…hunde…forum.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Har du ikke fått med deg at det er forskjellig verdi på dyrene her til lands ? :P

Det er helt ok at hester denges i beste sendetid (det skjer faktisk hver uke), at sauer blir sprengt må man regne med etc .

Men hunden er hellig.

Japp. Samme når en hest dør etter ett ritt i forhold til når en hund døde etter ett løp. Begge deler var bare fryktelig trist, selvfølgelig ikke greit, men en ulykke. Men det blir ikke reagert på når det gjelder en hest, men når det er en hund koker media om dyremisshandling som presser dyrene til de dør.

Men jeg vil påstå at sauen er minst like hellig som hunden da :P

Har ikke jeg gnagd nok?

Vil forøvrig anta det er mer reaksjoner på et hesteforum? Som jeg har nevnt tidligere, det er ofte helt tyst her inne når det skjer flyulykker - men det er jo et…hunde…forum.

Nei, når dette skjedde med hunden, så var det ikke bare på hundeforum det kokte og ble reagert. Det var også slått opp i de store nettavisene. De har ikke ofra dette en eneste liten annonse såvidt jeg har sett.

Det er jo ikke greit å slå noen dyr, men det virker nesten som det er greit at hester piskes, men ikke at hunder sparkes? Hvorfor er det greit at hester dør, men ikke hunder? Hva er forskjellen?

Skrevet

Om hva da er slått opp? Feltrittshesten er hverken norsk eller omkom i norsk konkurranse så at det ikke skrives så mye her hjemme er kanskje ikke så rart? Det har da vært oppslag når hest har stupt på travbanen her hjemme feks.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Altså. At dyr dør i konkurranse er ikke nødvendigvis at noen har gjort noe galt. Det har skjedd flere ganger på crufts også, og skjer jo flere ganger på vanlig tur at ett tilsynelatende friskt dyr (eller menneske for den saks skyld) dør av f.eks. hjertesvikt. Jeg bare reagerer på hvor forskjellig det oppfattes. Det må selvfølgelig obduseres og finnes årsak når det skjer i konkurranse, men mest sannsynlig er det ikke misshandling eller noe sånt. Jeg reagerer bare på hvor forskjellig det oppfattes etter om det er snakk om hund eller hest. Akkurat som det med å piske hest vs å slå/sparke en hund. Ingen av delene er greit, men det reageres jo knapt når det er snakk om hest.

Skrevet

Om hva da er slått opp? Feltrittshesten er hverken norsk eller omkom i norsk konkurranse så at det ikke skrives så mye her hjemme er kanskje ikke så rart? Det har da vært oppslag når hest har stupt på travbanen her hjemme feks.

Er det mitt innlegg du svarer på? Jeg var på mishandlingen av de norske hestene jeg :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
    • Vurderer begynne oppdatere her igjen, etter en lang periode med så mye drama og alvor i privatlivet at jeg har "fått" autistisk burnout av det. Fullstendig ute av drift og knapt i stand til et absolutt minimum av nødvendigheter for overlevelse. Edeward har gått for lut og kaldt vann med kun pliktmosjon, pliktlek, sporadiske pliktturer, ytterst få opplevelser utenfor hagen og bare et absolutt minimum av stell. Han har tolerert det skremmende bra. Robust type. Så lenge han får kos, godbiter, leker å fly etter og hull å grave dem ned i er han tålelig fornøyd med livet. Mamsen hans er ikke like lett å glede. Sykdom fra forgiftninger og stress pga gjentatte innbrudd har ikke lettet den psykiske og emosjonelle byrden av samtidig alvorlig personkonflikt i nær relasjon. Forhistorien er for lang til å fortelle, men den er alvorlig nok til at jeg har riesen istedenfor dvergpuddel. Noe av det er så alvorlig, jeg tror det er direkte hensynsløst å påminne om at ting som foregår på skjerm og fremstår som en slags fiksjon i de flestes hverdag er harde realiteter for andre, som meg. Alle har lest om lastebil-Jonas, for å ta et eksempel. Sånne ting fortonet seg som en slags fiksjon for meg ihvertfall, all den tid jeg ikke var utsatt for liknende selv i min egen hverdag. En kan lese om iranske agenter og kjøkkenkjemi terrorister som skader seg selv og må ha hjelp, men skjermen skaper en betryggende følelse av at det er en slags fiksjon, selv om det er nyheter, for det skjer jo ikke her foran meg i mitt nabolag — helt til en mann med jaktrifle prøver klatre inn vinduet ens kl 05:30 på morgenen og en står der bak døren i bare trusa og venter på døden med en kjøkkenkniv i hånden, i håp om å i det minste klare merke fyren for drapsetterforskerne - og det som plager en mens en står der og rister av adrenalin er: "I'm not decent! Jeg skulle tatt på en t-skjorte. Jeg er uanstendig lite kledd for anledningen." Akkurat det plaget meg i den situasjonen.  Han klarte forøvrig ikke komme seg inn gjennom det smale vinduet jeg hadde latt stå åpent, så jeg slapp med skrekken og unngikk ydmykelsen i bli sett, drept og funnet i bare trusa, hvilket også var en lettelse. En vet aldri hvordan en reagerer på ekstreme situasjoner før en er i dem. Jeg vet st jeg sover ikke uten noe på overkroppen igjen ^^ Det neste som virkelig plaget meg overraskende var at hans samboer og to barn måtte "feire" jul alene etter at politiet skjøt og drepte ham neste gang han la seg på hjul for å prøve drepe meg igjen, fordi han ble desperat og åpnet ild mot dem først. Jeg var veldig emosjonelt berørt av de stakkars etterlatte. Gnog meg hardt, lenge. ..men det der var i 2016, og er på deilig avstand nå.  I løpet av året som har gått har jeg bare blitt kronisk blyforgiftet av at en gjøk med foil impressioned key har låst seg inn og ut av hjemmet mitt og stappet blypasta fra bilbatterier i vannrørene med ujevne mellomrom mens jeg har vært ute med Edeward, og også sprayet ALLE klær, håndklær og sengetøy med ufortynnet Karate Zeon CS 5.  Blyet oppdaget jeg omsider ved kroppslige symptomer, som akutt diabetes, metallsmak og synlige partikler i vannet. Det ufortynnede landbrukskjemikaliet i klærne oppdaget jeg ikke før uker etter å endelig ha anskaffet boligalarm. Det hadde svidd og klødd intenst veldig lenge og jeg hadde "fått" en skremmende mengde føflekker og andre hudforandringer, men jeg hadde ingen anelse om hva som var årsaken før jeg begynte skylle klær med renset vann (omvendt osmose apparat) for å få ut hva jeg trodde var bly fra vannrørene. Klærne produserte et merkelig skum. Det skummet mer jo mer jeg skylte. Viste seg etter mye undersøking å være et heslig ekkelt insekticid laget for å SITTE på planter i regn og vind. Ikke før etter hydrolyse med ekstrem pH ville noe av det slippe fra tekstilene, og de mengdene med mikrokapsel debris som kommer ut av dem etter å ha brutt ned virkestoffet forteller en skremmende historie om gjentatt sprøyting om og om igjen over tid. Alle de "små" tingene. Drama og intriger i personlige relasjoner har allikevel tæret mer. Fra å ha vært en såkalt ressursterk, høytfungerende autist som maskerte godt nok til å passere som noenlunde nevrotypisk, så har jeg kollapset til et dysfunksjonelt nivå av autisme folk flest forbinder med ordet. Knapt evnet spise. Dusjet to ganger i uka. Tror jeg brukte de samme sokkene fire dager på rad en uke. Fullstendig ute av drift. Vekslet mellom apatiske shutdowns i time etter time med samme repetitive mobilspill for å unngå hysteriske panikkanfall meltdowns fra psykologiske triggere hvis rammer fort dersom jeg ikke holder intenst fokus på noe for å hindre tankene fra å vandre og uunngåelig påminne meg noe som utløser en kaskade av akkumulativt triggende minner. Det er sluttsummen på kassalappen som teller, mente Reitangruppen. Hver enkelt vare en plukker med seg på tur gjennom IKEA gir ingen stressrespons i seg selv.  Forrige gang jeg hadde meltdowns var forøvrig i barndommen, før pubertet. Tror jeg egentlig var ganske robust jeg også. Som en abusive cluster b personlighet uttalte i irritasjon som gled over i sadistisk forventningsglede: "Sterke mennesker bøyer seg ikke, (men) de knekker (til slutt)."  Årsaken til å velge skrive her igjen nå er at den verste biten, den alvorlige konflikten i nær relasjon, den er i praksis løst. Det kan ta lang tid før det ekstremt toksiske, interpersonlige dramaet er over, men selve problemet er løst. Det praktiske problemet er uskadeliggjort. Som en litt stereotypisk praktisk anlagt og materielt fokusert asperger (tidligere vellykket maskberger) tror jeg det å ha løst det praktiske og konkrete problemet som var kilden til hele konflikten automatisk fikser konflikten etterhvert også, så det ser ut som lys i enden av tunellen, selv om det fortsatt er mørkt her inne og jeg ikke vet hvor utgangen er ennå. Naboen dukket forøvrig opp sprell levende, Edeward har vært fin i magen hele året, ikke tisset inne igjen og tar det hele overraskende fint. En virkelig god gutt med de beste intensjoner.  Jeg HÅPER vi snart har nok sjelefred og så lave blynivåer at jeg orker begynne gå turer og dele opplevelser med Edeward utenfor hagen igjen. Oppdaterer plutselig om situasjonen endrer seg så mye som jeg håper den gjør snart. Bilde hører med:  
    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...