Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 385
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ååå ventetiden! Dag 56 fra første parring men vi vet jo ikke om hun tok seg da, så det kan jo enda være en lang uke og litt til igjen! Denne ventetiden er jo så utholdelig på slutten, jeg gleder meg j

Kan love dere at jeg ikke har sett på dere skrive og ledd av dere eller noe lignende Har ikke hatt nett hjemme, itillegg til at Arya var litt treg å få melk, valpene, 5 andre hunder som krever sitt o

"Hajjo? Ej det hej det ej pajty?"

Skrevet

Kan vise eksempler av dårligere farger senere ikveld.

Oh, spennende, det er så lærerikt å se hvordan ting ikke skal være - en lærer vel så mye av det, som av å se på championer.

  • Like 2
Skrevet

Jeg er veldig lite glad i å gi eksempler ved å bruke andres hunder, så jeg fjerner dette senere ikveld, så ikke quote bildene.

Her ser man at det blå flyter mørkt og blir "salt pepper" aktig på ryggen og mot fronten, det beige på lårene og ved albuene flytter ut i mørkebrunt.

Nesten manglende tantegninger, og det blå er mørkegrått, nei ikke bare lyset på bildet hunden er sånn.

Mørkegrå istedenfor blå.

Her er selve blåfargen fin, men hun har diluted spots (ville bare vise hvordan de er. )

Diluted spot, og se på nakken til valpen. Denne valpen endte opp beige i nakken og skimte nærmest red merle aktig ut (uten at den er det, bare veldig beige i det blå.)

Her ser dere hvordan fargen er veldig uren med brunskjær i det blå og sorte rundt skuldrene, buken og halsen. Denne vil bli mørkere og mørkere som årene går, og bli veldig "skittenblå" i fargene, med mye brunt i seg.

Denne hunden har veldig mye beige i det blå.

Som blir veldig avslørt av disse bilde:

En ung hund enda, som blir mer og mer beige og mørke grå for hver felling. Ok på ryggstripen, så ser man at det blir avslørende på sidene, med beige tonen.

*FJERNET ALLE BILDENE*

  • Like 3
Skrevet

Flere av disse ovenfor er ch eller har certene sine. Fordi farge er jo tross alt bare farge! Men når man skal konkurrere mot 20-30 andre, så betyr det jo noe. De veldig mørkegrå hundene, de blir ofte stilt ut først etter passert 6-7 år, for da vil det være naturlig at de begynner å bli så mørke, forøvrig ;)

Skrevet

Ja, altså jeg sier det ikke er stygt, men ukorrekt ifølge standaren. Og det er jo det man må avle mot :) Jeg er helt sikker på at den av valpekjøperen min som får den med diluted spot kommer til å synes at valpen sin er verdens vakreste uansett :heart: Men jeg som oppdretter må ta dette med meg i tankene :)

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for visuelle eksempler! Til tross for variasjoner og krav til tegninger, er farger veldig rett fram hos oss - sort er sort, hvitt er hvitt, og tan kommer i ulike nyanser av tan. Så det er lærerikt for meg å studere farger på raser hvor farge er mer komplisert, selv om en hund selvfølgelig aldri beveger seg eller jobber med fargene sine.

  • Like 2
Skrevet

Åh, så søte de er :wub: . gleder meg til masse bilder når de er større og mer mobile, ja, og likner på hunder da :D Det er det jo ingen bebisvalper som gjør :P

  • Like 1
Skrevet

Interessant å se! Det virker som om blåfargen er enklere på langhårede hunder enn korthårede? Altså enklere å få pen/at den ser pen ut.

Nei :) Er like mye dårlig der, uten tvil. Verken bedre eller dårligere, er vel rundt det samme- men de færreste uten et trent øye for å kunne se hva som er korrekt klarer å se det, med mindre den dårlige står ved siden av en bra og blir fortalt det ;)

Åh, så søte de er :wub: . gleder meg til masse bilder når de er større og mer mobile, ja, og likner på hunder da :D Det er det jo ingen bebisvalper som gjør :P

Jeg også, de er litt kjedelige å ta bilder av nå :lol:

  • Like 1
Skrevet

Nei :)Er like mye dårlig der, uten tvil. Verken bedre eller dårligere, er vel rundt det samme- men de færreste uten et trent øye for å kunne se hva som er korrekt klarer å se det, med mindre den dårlige står ved siden av en bra og blir fortalt det ;)

Jeg også, de er litt kjedelige å ta bilder av nå :lol:

Oh yes! Ikke mange shelties man har sett med korrekt blåfarge. Derimot er det mye vanligere med god farge på aussie, muligens fordi vi kun har sort/blått og rødt, og ikke sobelt? Har ikke peil altså, sånn genetisk sett, men det er jo litt snodig at det er så mye vanligere med god farge der enn på collie/sheltie.

Skrevet

Oh yes! Ikke mange shelties man har sett med korrekt blåfarge. Derimot er det mye vanligere med god farge på aussie, muligens fordi vi kun har sort/blått og rødt, og ikke sobelt? Har ikke peil altså, sånn genetisk sett, men det er jo litt snodig at det er så mye vanligere med god farge der enn på collie/sheltie.

Jeg har tenkt samme tanken, uten å ha noe genetisk å back opp mot :) Jeg ser det på disse, som ikke fikk den fineste blåfargen gjennomsnittlig, faren deres er kullsort uten antydning til brun (selv nedrøytet) MEN begge foreldrene hans er sobel, så jeg lurer på om det har noe å si. Arya, og hennes søstre fikk igjen bra blåfarge alle sammen- Og bak henne er det tric/blått langt tilbake. Men igjen, det er jo bare spekulasjoner fra min side også altså, har jo ingen ting å backe det opp mot :P

Skrevet

Genetisk sett er det ikke så lett å se hvordan sobelfargen i rasen kan ha noen påvirkning på blue merle fargen. En blue merle collie er genetisk sett en tricolour hund; merlegenet demper kun sortfargen flekkvis. Og som vi vet så består jo en tricolour collie av to gener for tricolour; den har ikke engang et anlegg for sobelt (hadde den hatt et gen for sobel hadde den fenotypisk vært sobel og ikke tricolour). Men om det finnes andre gener som på en eller annen måte påvirker blue merle-fargen dersom det finnes soble forfedre i stamtavlen kan kanskje være mulig?

Har ellers overhørt oppdrettere si at det eneste man kan gjøre for å prøve å påvirke hvilken blue merle-farge avkommet får er hvilken sortfarge foreldrene har (og da mener de også hvilken sortfarge den blue merle-forelderen egentlig har, ikke bare den tricolour forelderen). Men noen garantier finnes det nok ikke :) .

Ellers synes jeg Lill er uvanlig pirkete da; de fleste oppdrettere hadde vært mer enn fornøyde med den fine blåfargen disse valpene har; det får liksom være grenser for perfeksjonisme :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...