Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

http://www.ta.no/nyheter/article7433619.ece

Ja hva skal man si...

Det må vel bare være å ta nye blodprøver i regi av oppdretter for å få avklart om hunden faktisk er renraset eller ikke.

Hvem opererer ut en chip for å fuske med blodprøver?

Høres jo veldig suspekt ut fra oppdretters side. Om chippen skal være operert ut så er det jo bare å sjekke nakken på hunden, siden det er valp så vil det jo fremdeles være barbert/kortere pels der chippen sku ha blitt hentet ut.

Skrevet

"Ifølge selgeren har Lene Hess manipulert med blodprøvetakingen. Selgeren hevder det er tatt blodprøve av en annen hund, og det er derfor den ikke stemmer overens med foreldrenes blodanalyse.

Ifølge selgeren har det foregått på den måten at chippen til Mercedes er blitt tatt ut og plassert på en annen hund. Når hunden blir skannet hos dyrlegen før blodprøven blir tatt kommer identiteten til Mercedes opp, men det er ikke riktig hund.

Selgeren sier de ikke har noe bevis for at dette har skjedd, men sier det ikke er uvanlig at sånne ting skjer."

Yeah right :lol:

  • Like 1
Skrevet

Stakkars hund, alle de medfødte feilene som er typisk for masseproduserte miniatyrvalper :(

​"Hess mener hunden også har enkelte medfødte misdannelser. Hun viser til at hunden har underbitt.

I tillegg har den vannhode, åpen fontanell på cirka en centimeter som ikke gror igjen. Dette ble oppdaget av en veterinær. Fontanell inne i hodet blir ofte lukket etter en stund, men i løpet av åtte måneder har den bare lukket seg to millimeter på Mercedes."

Man ser jo den på ingen måte er renraset. Sikkert avkom etter en av disse innsmugla miniatyrhundene fra øst-europa. Tjener fett på det… 25k for en hund, herregud…

Skrevet

Jeg kan ikke bruke hunden verken på utstilling eller i avl. Hvis jeg hadde kommet med den på utstilling hadde den blitt avregistrert, sier hun.

jaha?

  • Like 1
Skrevet

Jeg kan ikke bruke hunden verken på utstilling eller i avl. Hvis jeg hadde kommet med den på utstilling hadde den blitt avregistrert, sier hun.

jaha?

Ja det stusset jeg også på. Man trenger ikke å lire ut av seg ting som ikke er sant bare for å få det hele til å høres mer dramatisk ut altså.

Nå vet jeg ingenting om registrering av kull, men hvordan har de klart å registrere valpene med stamtavle i nkk med feil foreldre?

Registreringsystemet hos oss(Eller vel, Nkk sitt) er basert på tillitt.

Skrevet

Det om avregistrering kan være journalisten også da.

Som enten har tatt en morbid spøk alvorlig eller har misforstått noe.

  • Like 2
Skrevet

Kan være på grunn av dette?

"NKK gjør uttrykkelig oppmerksom på at dersom det gis falske eller feil opplysninger ved registreringen, kan dette medføre at kullet senere avregistreres med de konsekvenser dette kan medføre uten at NKK kan holdes ansvarlig."

http://web2.nkk.no/tjenester/registrering/kullregistrering/

Har hørt om hendelser hvor det har skjedd, men vet ikke hvor mye som skal til

Skrevet (endret)

Registreringsystemet hos oss(Eller vel, Nkk sitt) er basert på tillitt.

Så "oppdretteren" skriver under som hannhundeier og at paringen har skjedd den og den datoen?

Edit: Altså kan samme person skrive under for hele skjemaet. Man trenger ikke en person til for å gå god for at opplysningene er riktige?

Endret av Ingridhw
Skrevet

Nå vet jeg ingenting om registrering av kull, men hvordan har de klart å registrere valpene med stamtavle i nkk med feil foreldre?

De har vell egentlig ikke det, eller missforstår jeg? De har registrert riktig(riktig blodprøve, riktig chip osv), men så har de opperert ut chippen og satt i feil hund?

Edit: Står det ikke at det var 2 hunder i det kullet og den andre har riktige opplysninger, så de har mao byttet en, kanskje en døde så de så noen lettjente penger med å skaffe en som de kunne utgi får å være den opprinnelige?

Skrevet

De har vell egentlig ikke det, eller missforstår jeg? De har registrert riktig(riktig blodprøve, riktig chip osv), men så har de opperert ut chippen og satt i feil hund?

Edit: Står det ikke at det var 2 hunder i det kullet og den andre har riktige opplysninger, så de har mao byttet en, kanskje en døde så de så noen lettjente penger med å skaffe en som de kunne utgi får å være den opprinnelige?

Det er vel oppdretter som mener at Lene kjøpte Mercedes, opererte ut chippen og satte den i en blandingshund for så å kreve pengene tilbake.

Skrevet

Det er vel oppdretter som mener at Lene kjøpte Mercedes, opererte ut chippen og satte den i en blandingshund for så å kreve pengene tilbake.

Poenget er fortsatt det samme ifht om man kan registrere feil. Det er jo registrert "riktig", derfor får de jo feil på blodprøvene osv, fordi dette er feil hund.

Skrevet

Det er vel oppdretter som mener at Lene kjøpte Mercedes, opererte ut chippen og satte den i en blandingshund for så å kreve pengene tilbake.

Og ifølge oppdretter er det ikke uvanlig at det gjøres...

0016466.jpeg

  • Like 4
Skrevet

For en ufattelig merkelig og bisarr situasjon. Det samme kan vel sies om kommentarene under, men man kan kanskje ikke forvente annet.

Burde man kanskje justert prisen ned på visse raser, slik at det ikke ville blitt så gunstig å mygle?

Skrevet

Kommentarene fra denne Silje M Olsen var vel noe spesielle.

Skulle nesten tro hun kjente valpekjøperen og misliker henne veldig, siden hun begynner å dra inn barn og slikt.

Snakk om saklig dame!

Skrevet

Hadde vært interessant å vite hvem oppdretter er, for hun høres jo rimelig spaca ut, som mener at valpekjøpere rutinemessig opererer inn og ut chipper. :frantics: Meg bekjent er det ingen veterinærer som ville ha gjort noe sånt, så da har valpekjøperen altså funnet seg en "svart" kirurg som har gjennomført denne prosessen, uten at hunden har fått noe arr eller noe som helst.

Og hvis dette i hele tatt hadde vært den reelle situasjonen, hvor er da hunden som chipen er operert ut fra? Avlivet? :shocked:

Skrevet

Hva skulle poenget være med å operere ut chipen fra en frisk pomme, sette den inn i en blandingshund (og en såkalt "Pomchi" eller whatever valp er vel ikke akkurat en 2000 kr hund heller?), for så å få tilbake pengene for pommen? Pengemessigsett går jo kjøperen uansett med tap, siden de må ha skaffet denne blandingshunden, betalt en meget suspekt "svart" dyrlege for chip-bytte, og det de blir sittende igjen med er en renraset pomme uten chip, eierbevis, stamtavle, eller noe som helst.

Så hva skulle være motivet? Ren, pur djevelskap?

  • Like 4
Skrevet

At småhunder som pomme og chi er "big business" innenfor smugling og svindling er det ingen tvil om.

Alle valpekjøpere etter denne oppdretteren (kan man kalle vedkommende for oppdretter?) burde få sjekket dna-status på sine hunder, sjansen er vel til stede for at flere slike tilfeller dukker frem.

Og hva har slikt å si for avlen? Blandingsindivider der eier har trodd de var renraset etter visse foreldre, så avlet igjen på disse..

Skrevet

At småhunder som pomme og chi er "big business" innenfor smugling og svindling er det ingen tvil om.

..

Synes det er rart. Er jo kjempemange chihuahuaene til salgs, og mange oppdrettere sliter med å få solgt.

Skrevet

Synes det er rart. Er jo kjempemange chihuahuaene til salgs, og mange oppdrettere sliter med å få solgt.

Kan jo være fordi noen selger smuglerhunder av ymse opphav "billig" og dermed utkonkurrerer andre, seriøse. Jeg vet ikke altså, har ikke peiling på miniatyrhundavl, men det er jo fakta at smugling av disse er god business, det har jo tatt helt av de siste årene. Litt lavere pris og valpekjøpere som ikke aner hva de holder på med (førstegangskjøpere, hundeeiere som ikke har mye kunnskap om systemet, registrering, oppdrett/import osv osv) er jo antagelig lette offer.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...