Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 497
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I går så tenkte jeg at jeg måtte til veterinær igjen i dag - nå er saken en annen! Våknet av valpene i natt, Smula var borte. Hun sto ved verandadøra og måtte ut og tisse hun. Travet rundt i hagen og

Da har vi vært på UL Så minst 4 store blærer, og vet synes det egentlig så ut som hun var kommet lengre enn dag 29. Vi hadde jo nestenparringer de to dagene før, så det er jo teoretisk kanskje mu

Skrevet

Jeg har tvangsforet henne litt nå. Smurte starter mousse i ganen så hun måtte svelge det i seg og da spiste hun faktisk litt frivillig også. Gi henne litt tid så gjentar man prosessen..

  • Like 3
Skrevet

F.vekt 01.06 02.06 03.06

Hann 1 (blå) 240 253 280 267

Hann 2 (gul) 190 187 200 190

Hann 3 (lilla) 190 196 210 202

Tispe 1 (turkis) 230 227 245 240

Tispe 2 (hvit) 225 230 247 235

Tispe 3 (rosa) 210 219 235 225

Skrevet

Æsj, Smula må bli pigg og frisk igjen snart! Håper det ikke er noe alvorlig, Line, vi krysser fingrene for det!

Skrevet

Hun er ikke så overvettes begeistret for at jeg driver og trykker i henne mat, men hun får litt hver halvtime enten hun vil eller ei! Hun ser ut til å beholde det da, bank i bordet..

10255117_10152212076381985_6710106846098

Disse er i alle fall fornøyd med tingenes tilstand. Smula er såpass mye kvikkere at hun nå steller mye mer med dem enn i går, når jeg måtte hjelpe litt til med vask. Nå er det ingen spor i valpekassa lenger, annet enn en liten tisseflekk her og der.

  • Like 2
Skrevet

Alt av gode tanker sendes til Smula og deg Line, håper virkelig hun blir bedre. Men det kan jo være at det ikke er rett antibiotika? Nå vet jeg mest om livmorbetennelse på sau siden det ikke er uvanlig, og av og til må man bytte antibiotika fordi den første typen (eller andre typen) ikke virker. Håper det er noe som er så enkelt å fikse som ny type medisin :hug:

Skrevet

Alt av gode tanker sendes til Smula og deg Line, håper virkelig hun blir bedre. Men det kan jo være at det ikke er rett antibiotika? Nå vet jeg mest om livmorbetennelse på sau siden det ikke er uvanlig, og av og til må man bytte antibiotika fordi den første typen (eller andre typen) ikke virker. Håper det er noe som er så enkelt å fikse som ny type medisin :hug:

Hun er bedre altså, men hun er veldig slapp siden hun ikke spiser.

Guest Belgerpia
Skrevet

Om du har sånne tissepadder, eller bare ett tynt laken så prøv å legge det i kassa i stedet for tepper, det kan være at hun synes det er varmt og ukomfortabelt.

Jeg bruker ikke tepper i valpekassa i det hele tatt den første tiden, bare aviser, og det gjør at det er kjølig for tispen og valpene må jobbe litt for føden og får startet å utvikle motorikk tidlig. Men mest så er det ikke for varmt for tispa.

Skrevet

Temperaturen i kassa er fin, det er bomullsdekke nederst og litt tissepads oppå (men ikke på bilde :P ). Nå er det servering to ganger i timen, og de to første gangene måtte jeg tvangsfore henne men nå sist så spiste hun faktisk selv!

  • Like 7
Skrevet

Temperaturen i kassa er fin, det er bomullsdekke nederst og litt tissepads oppå (men ikke på bilde :P ). Nå er det servering to ganger i timen, og de to første gangene måtte jeg tvangsfore henne men nå sist så spiste hun faktisk selv!

Håper hun drikker også! Så herlig at det går framover! :)

Skrevet

Huff - fortsatt god bedring til smulemor! :hug: Godt alt er bra med valpene, men syns Smula må slutte å skremme oss nå. :hug:

Skrevet

Fortsatt god bedring til Smula!

Valpene har jo fin vektkurve, og ser ikke ut til å være plaget av mammas tilstand, selv om jeg vet hva jeg ville vært mest redd for å miste i en slik situasjon :(

Skrevet

Fortsatt god bedring til Smula!

Valpene har jo fin vektkurve, og ser ikke ut til å være plaget av mammas tilstand, selv om jeg vet hva jeg ville vært mest redd for å miste i en slik situasjon :(

Ja, Smula er jo hjertebarnet mitt...

Men tempen som var oppe i nesten 40 hos vet i går er nå nede i 38.3!!

  • Like 6
Skrevet

Ja, Smula er jo hjertebarnet mitt...

Men tempen som var oppe i nesten 40 hos vet i går er nå nede i 38.3!

For snart tre år siden sa jo veterinæren til meg at vi måtte åpne X'en med en gang, ellers kunne vi risikere å miste både henne og valpene. Og selv om jeg er fantastisk glad i Foenix og ser henne som umistelig i dag, tenkte jeg ikke på valpene overhode - kullets mor kommer først, det er jo hunden din!

Men veldig godt å høre at feberen har gått så langt ned igjen, det er et godt tegn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...