Gå til innhold
Hundesonen.no

Frisk og sunn - tråden for motivasjon, råd og selvskryt


Recommended Posts

  • Svar 2.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gått noen runder med meg selv om jeg skulle tørre å publisere disse bildene, først gjorde jeg det på den lukkede gruppen "vår" på FB, også på min egen FB side. Så da kan jeg vel like gjerne legge dem

I did it! På lørdag løp jeg 86 km på 12 timer og 13 minutter. En ganske sinnsyk opplevelse, med oppturer og noen drøye nedturer underveis. Endte på en strålende 334. plass av de 650 som start

Selvskryt coming up: Da har jeg fått makeover med ny stil, ny frisyre - og, ikke minst, ti kilo lettere!

Posted Images

Skrevet

Da ble det nesten 11 km på oss i dag. Kneet mitt holdt i 7 av de. Så det er ikke klar for lengre turer enda. Skal holde meg til max 6 km en stund framover da. Men bortsett fra det, så var det en veldig deilig tur! :D Og jeg gleder meg til form og knær holder i noen timer. :)

Skrevet

Det finnes en minusside ved å gå ned i vekt. Jeg trenger ny operasjon. :getlost: Det vil ikke bli pent etter hvert nå, så jeg trur jeg skal si fra at jeg vil ha time hos kirurgen neste høst. Men i full narkose denne gangen. Jeg opererer ALDRI mer i lokalbedøvelse.... Og akkurat den delen gleder jeg meg ikke til... :(

Skrevet

Mye fremmede ingredienser der - må jeg ha i binder?

Nei, sjelden jeg bruker det, men det er en god kilde til fett. Jeg kjøper gjerne økologisk peanøttsmør, og har en liten/stor skje i av og til.

De viktigste ingrediensene, mener jeg, er (1) banan eller avocado (soft fruit), (2) bær/frukt/grønnsaker, (3) proteinpulver, og (4) vann/isbiter. En liten dæsj med honning eller stevia gir en litt søtere/rundere smak, men jeg bruker det kun før trening, aldri ellers.

Med de fire tingene blir det ganske lett, og det gjelder bare å finne smaker du liker og som går sammen.

  • Like 1
Skrevet

Proteinpulver, hvor er tulip eller hvem det var som myrda alle teorier om proteinpulver verre enn verst? Det var ikke måte på hvor elendig unyttig det var - med mindre du er ultracrazy løper som bruker mer protein enn alle andre :P bare søk proteinpulver så popper det vel opp?

Skrevet

Proteinpulver, hvor er tulip eller hvem det var som myrda alle teorier om proteinpulver verre enn verst? Det var ikke måte på hvor elendig unyttig det var - med mindre du er ultracrazy løper som bruker mer protein enn alle andre :P bare søk proteinpulver så popper det vel opp?

Jeg overdriver ikke med proteinpulver, men det kan være vanskelig å få nok protein i en smoothie uten. Jeg bruker gjerne hamppulver og chia-frø, og ikke whey-pulver.

Jeg tror ikke det er bra med overdrevent mye protein, selv om de lærde strides her. Jeg har også hatt problemer med nyrene (ikke noe jeg merker på allmentilstand, men legene sier de ser det på urinen min, mulig jeg har hatt en betennelse i ene nyren), og er derfor forsiktig med protein.

Skrevet

Og der har vekta endelig begynt å gå nedover igjen, etter å ha stått stille altfor lenge! :bananas:

Det blir ikke så mange langturer i ukedagene lenger, siden det blir så tidlig mørkt. Men går minimum en time hver dag, i friskt tempo. Også skal jeg gå et par timer tur nå i helga, tenkte jeg. Skal bli godt.

  • Like 4
Skrevet

Hadde min første styrkeøkt på alt for leenge på beina i går, og fy det kjennes i dag! Ser ut som ei gammal kjerring her jeg vralter frem og tilbake. Men godt å kjenne at jeg har brukt meg, og at stivheten ikke er i nærheten så ille som da jeg først startet å trene :) Ser stor forskjell på armene mine, de er mer definerte (altså, det skulle ikke mye til heller da :lol: ) og musklene er synlig større når jeg flekser. Også begynner rumpa mi å se riktig så bra ut i forhold til utgangspunktet :ahappy:

Det er så gøy å se forandringer!

  • Like 1
Skrevet

Fikk heftet "Buk- og ryggtrening" fra Olympiatoppen i posten i dag. Har tidvis litt problemer med ryggen, og nå når kneet mitt gikk etter løping bestemte jeg meg for å bruke mer tid på styrketrening, særlig for kjernemuskulaturen. Jeg har funnet en del øvelse på internett, men er gjerne litt grundig når jeg først får for meg noe :P Så, da gjelder det å få satt sammen et treningsprogram som er gjennomførbart...

Skrevet

Ute i nesten tre timer i dag, hadde en topptur på 6 km i svært bratt terreng. Lenge siden nå, gjorde godt å komme seg ut igjen! :lol:

  • Like 2
Skrevet

Gangsperr!!!!! :frantics: Om jeg så ut som ei gammal kjerring for noen dager siden så har jeg en fot i grava nå :lol: AU! Måtte minne meg selv på hvorfor jeg gjør dette flere ganger da jeg trente i går :lol:

  • Like 1
Skrevet

Har vært flink med løping i helgen. En time i går morges i et par minusgrader, og en time i morges i -9 grader!!! :o Trur at grensa mi går på -10 grader for løping ute foreløpig, for jeg er frossenpinne...

Men ikke så flink med kosthold, så i morgen er det skjerpings igjen. :)

  • Like 3
Skrevet

Jeg er ikke godvenner med badevekta for tiden. I går spiste jeg lite, maks rundt 1300 kalorier (jeg spiser som regel alltid bedre og mer stabilt enn dette, gårsdagen var unntaket). Jeg gikk også topptur i går, så må ha forbrent noen kalorier der også. Likevel mener altså badevekta at jeg har gått opp 800 gram - nesten 1 kilo - bare fra i går til i dag. :gaah:

Skrevet

Jeg er ikke godvenner med badevekta for tiden. I går spiste jeg lite, maks rundt 1300 kalorier (jeg spiser som regel alltid bedre og mer stabilt enn dette, gårsdagen var unntaket). Jeg gikk også topptur i går, så må ha forbrent noen kalorier der også. Likevel mener altså badevekta at jeg har gått opp 800 gram - nesten 1 kilo - bare fra i går til i dag. :gaah:

Vekt kan variere ut fra når på døgnet du veier deg, og hvor mye mat og vann du har i kroppen. Så en svigning på 800 gram høres ikke så rart ut. :) (og husk at muskler veier mer enn fett da, så du kan jo skylde på at du bygde litt muskler på tur i går ;) )

Skrevet

Jeg svinger mellom 79-81 kg, hele tiden. Jeg kan veie 1,5 kg mer før en lang løpetur og bare rett etter (i hovedsak vanntap, hvis jeg ikke har drukket under treningen). Små marginer på vekten bryr jeg meg ikke om, det er over tid som er viktig.

  • Like 1
Skrevet

Takk, dere. Er bare frustrerende å gå OPP i vekt etter en dag med lavt kcal-inntak og en god trimtur. :P Vekten går jo (u)jevnt og trutt ned, men den har de der rare oppsvingene med 6-800 g vektoppgang innimellom.

Skrevet

Jeg er ikke godvenner med badevekta for tiden. I går spiste jeg lite, maks rundt 1300 kalorier (jeg spiser som regel alltid bedre og mer stabilt enn dette, gårsdagen var unntaket). Jeg gikk også topptur i går, så må ha forbrent noen kalorier der også. Likevel mener altså badevekta at jeg har gått opp 800 gram - nesten 1 kilo - bare fra i går til i dag. :gaah:

Samme her, jeg ble rimelig forbanna når jeg gikk på vekta i morres! Jeg veier meg alltid på morran, så skal ikke være så forferdelig store svingninger der. Men idag så viste den 800 gram mer :( Så da tok jeg en real elipse økt og gikk ned igjen 500 gram :lol:

Skrevet

Samme her, jeg ble rimelig forbanna når jeg gikk på vekta i morres! Jeg veier meg alltid på morran, så skal ikke være så forferdelig store svingninger der. Men idag så viste den 800 gram mer :( Så da tok jeg en real elipse økt og gikk ned igjen 500 gram :lol:

Hehe, så da var det for det meste vann som du fikk svettet ut?

Jeg veier meg også bare om morgenen, etter morgentoalettet, så det skal ikke være så mange svingninger hos meg heller.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...