Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ella - blandingshund mellom Alaska husky, vorsteher, pointer, saluki og greyhound født 27.06.02. En av verdens rareste hunder, som har prøvd seg på det meste i løpet av livet sitt. Kom til meg som 3-4-åring, gikk før det i et mellomdistansespann. Vi konkurrerte i hundekjøring (nordisk stil) i et par sesonger, og trente mer og mer lydighet. Svak på miljø, så ingen stor konkurransehund, men vi gikk i hvert fall nok kurs. Ikke den letteste hunden å trene alltid, så hun gikk fort inn i en pensjonisttilværelse når Opsis kom i hus. Det tror jeg ikke hun hadde så mye i mot, så nå fungerer hun som turhund og pynt i huset på sine gamle dager.

165901_10150989813276399_867348631_n.jpgBilde tatt av Marie Sønstadbø

Nakkarra Opsis - australsk kelpie født 07.07.10. Trenes i lydighet, spor og stilles litt på utstillinger. Vi skal vinne VM i lydighet på et eller annet tidspunkt, må bare komme oss over noen små fartsdumper. Verdens fineste lille hund, hun skal i hvert fall bli 15 år!

313520_10150952916680430_241046997_n.jpg

Toot's it's what I want, Klima - dalmatiner født 19.01.12. Er på god vei til å ta over trekkhundjobben fra Ella(samt sjefsrøytejobben), og ellers er hun husets maskot og utstillingshund. Utrolig grei og enkel, tar de fleste miljøer på strak arm, gir verdens beste klemmer og i tillegg er hun ikke så verst å trene med når hun først får sjansen.

579059_10151465712210464_335704234_n.jpgBilde tatt av Anette Henriksen

  • Like 8
  • Svar 85
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Latterlige du liksom! Fotografen Anette Augestad trengte en dalmatiner og litt snø til et prosjekt, så da troppet vi opp hele gjengen. Verdens fineste prikk!

I helgen kom vi oss endelig på kurs igjen med Maren, denne gangen med fokus på overtrening og forstyrrelser. Perfekt for å bygge selvtillit, og det tror jeg vi kan få mye ut av å fokusere på! Lørdagen

Ella - blandingshund mellom Alaska husky, vorsteher, pointer, saluki og greyhound født 27.06.02. En av verdens rareste hunder, som har prøvd seg på det meste i løpet av livet sitt. Kom til meg som 3-4

Skrevet

I dag har Opsis fått lov å starte i lydighet, og det var en veldig fin opplevelse! Jeg var sikker på at vi kom til å måtte bryte, konkurransesettingen og kjeder er vår lille akilleshel.. Men OODK gir gratis startavgift til medlemmer av NKKU, og ting som er gratis er veldig fristende for en fattig student. Det gikk i hvert fall over all forventning! En del frustrasjon og lyd, så ikke helt fornøyd med helheten og attituden, men jeg vet veldig godt hvordan det kunne ha gått, så dette skal jeg glede meg over i lang tid fremover! :D

Tannvisning: 10

Fellesdekk: 9 (! :D )

Lineføring: 8

Dekk fra holdt: 9,5

Innkalling: 7,5

Stå u marsj: 0

Hopp over hinder: 8

Avstand: 8

Helhet: 8

Til sammen 152 p. Hadde jeg bare gitt en tydeligere dobbeltkommando på ståen hadde vi nok fått 5 p der, og da hadde det gått akkurat. Dagens lærepenge! Men herlighet, over all forventning, så svært fornøyd likevel! :ahappy:

  • Like 6
Skrevet

Lille Klima :wub:

Gratulerer med idag! :D Kjempefine poenger! Blir litt glad og rørt når man vet hvor mye dere har slitt :heart:

Nå er dere igang - the sky is the limit! :D

Og du fortjener klikk og en diger sjokoladekake!

Skrevet

Kjempeherlig liten Klima. :wub:

Som Marie sier, jeg blir ekstra glad på dine vegne når jeg vet hvor mye du har jobbet for dette. Dere er flinke!! :)

Og når du først har en tråd til disse hundene dine kan du da godt koste på deg litt mer enn bare tre bilder, syns jeg...

  • Like 1
Skrevet

Hiiihaaa! Nå er dere i gang! Kult å se dere i ringen - du ser sykt rutinert ut! Bra eier, bra hund, bra prestasjon. Og best av alt - dere kan jo til og med gjøre ting bedre og få et soleklart opprykk!

EDIT: Enig med Ingvild om flere bilder. Men de bildene du har plukket ut gir et veldig riktig inntrykk av hundene dine! Ella er liksom den rolige og spesielle hunden, Opises er artig og leker kanin, mens Klima er supersøt flinkis!

Skrevet

Lille Klima :wub:

Gratulerer med idag! :D Kjempefine poenger! Blir litt glad og rørt når man vet hvor mye dere har slitt :heart:

Nå er dere igang - the sky is the limit! :D

Og du fortjener klikk og en diger sjokoladekake!

:flowers: Tusen takk! Jeg blir også litt ekstra glad, dette føles nesten som et lite minigjennombrudd. Eller noe sånt. Motivasjonsboost i hvert fall!

Men det var vel Lisa som vant sjokoladekaken i dag, vi fikk tross alt over 25 poeng! :D

Kjempeherlig liten Klima. :wub:

Som Marie sier, jeg blir ekstra glad på dine vegne når jeg vet hvor mye du har jobbet for dette. Dere er flinke! :)

Og når du først har en tråd til disse hundene dine kan du da godt koste på deg litt mer enn bare tre bilder, syns jeg...

:flowers: Takk!

Og bilder kan alltids fikses. Klima har blant annet vokst litt. :lol:

Hiiihaaa! Nå er dere i gang! Kult å se dere i ringen - du ser sykt rutinert ut! Bra eier, bra hund, bra prestasjon. Og best av alt - dere kan jo til og med gjøre ting bedre og få et soleklart opprykk!

EDIT: Enig med Ingvild om flere bilder. Men de bildene du har plukket ut gir et veldig riktig inntrykk av hundene dine! Ella er liksom den rolige og spesielle hunden, Opises er artig og leker kanin, mens Klima er supersøt flinkis!

Oi, takk! Jeg følte meg ikke spesielt rutinert, tross alt første gangen jeg noen sinne har klart å gjennomføre en lp-konkurranse uten å bryte. :lol: Men det var kjempegøy, oppvarmingen og planene fungerte bra og jeg falt ikke om av nerver. (God musikk under oppvarmingen gjør under!) Hvis jeg nå bare klarer å få henne til å slappe av(!) og kose seg litt mer underveis kommer nok de fine detaljene jeg vet hun har, og ikke minst helheten. Da blir det enda morsommere! :ahappy:

Og ja, enig! :lol:

  • Like 1
Skrevet

Jeg vet nesten ikke hvem av hundene dine jeg er mest glad i jeg. Fine, fine hundene dine! Alltid en glede å gå tur og kose med (dagens kliss). Men seriøst, du må ha verdens fineste lille flokk! :)

Skrevet

Gratulerer med fin debut Maria! Moro at dere er i gang, og jeg skulle virkelig ønske jeg var der og så dere i dag!

Veldig koselige bilder av de herlige hundene dine. Det går virkelig ikke an å ikke bli helt sånn her :wub:

Lengesiden jeg har tafset på fløyelsørene til Ella da, du må tafse litt på dem for meg. De var så gode å kose med bla under sporpausene på Sølen for snart 3 år siden ( :shocked: ). En uke med fløyelsører! :D

Håper vi får trent sammen igjen om ikke så alt for lenge :)

Guest janson
Skrevet

:flowers: Tusen takk! Jeg blir også litt ekstra glad, dette føles nesten som et lite minigjennombrudd. Eller noe sånt. Motivasjonsboost i hvert fall!

Men det var vel Lisa som vant sjokoladekaken i dag, vi fikk tross alt over 25 poeng! :D

:bananas: Jeg gleder meg til kake! Og gratulerer igjen med bra debut! :ahappy: :ahappy:

Skrevet

Åååå, jaaaaa :D :D :D

Jeg har vært så spent på dette siden spesialen! Så bra det gikk, jeg sa det kom til å gå bra :aww: Gratulerer! Nå er ikke NM like langt unna lengre :D

  • Like 1
Skrevet

Takk og takk! :flowers:

Aaalt for få bilder av Klima! :(

Kameraet mitt er ødelagt, dessverre. Men jeg har noen nye lp-filmer da, om ikke annet!

:bananas: Jeg gleder meg til kake! Og gratulerer igjen med bra debut! :ahappy: :ahappy:

:lol: Velfortjent!

Endelig i gang, på tide Maria! :P

Fott start på karrieren det, grattis :ahappy:

Atte... debut? Prøver du å si at dere ikke har gjort dette før? Jeg er imponert!

Takk!

Tja, på tide ville jeg kanskje ikke sagt. Det er ikke det at jeg har hatt lyst å vente til hun ble tre før vi kom litt skikkelig i gang. :P Dette her var egentlig ikke debuten, vi startet for 1,5 år siden også. Men da brøt vi etter lineføringen, for vi hadde/har to veldig grunnleggende problemer som gjør det å gå et program litt vanskelig. Det første var at det var krise å gå inn på nye områder (som fra den ene siden av en liten parkeringsplass til den andre, over i nye terreng, inn i og rundt i en ny ring, i nærheten av en ukjent gjenstand osv.), og det andre at det å gå flere øvelser etter hverandre var et håpløst prosjekt. Legg de to sammen og pluss på litt miljøberørthet, så blir det ingen suksessoppskrift. Så det er det vi har drevet med de siste par årene, og endelig ser det ut til at vi har funnet noen løsninger som hjelper(langtidsprosjekt dette her, i hvert fall med meg som trener.). I ringen i dag tenkte jeg ikke en eneste gang på at vi bevegde oss inn på et ukjent område, så der tror jeg jammen meg vi har klart å finne en bra løsning som også fungerer i konkurransesituasjoner! Disse kjedene..de er fortsatt hodebrymateriale. Jeg tror vi er på riktig vei, men jeg tror også at jeg fikk en del gratis hjelp av varmen i dag. Så jeg blir ikke overrasket om vi neste gang må bryte/får halvparten nuller. Menmen, alt i alt går det nå fremover, så jeg er kjempefornøyd! :ahappy:

(Jeg ble ikke fornærmet altså, bare følte for å utlevere oss litt mer. Må fylle tråden med noe?)

  • Like 1
Skrevet

Yaaay opsis :-D jeg har heiet på dere lenge og var synd jeg ikke var der idag! Men neste gang ;-) si ifra om du trenger kjøre. Må jo sponse deg litt rundt!

  • Like 1
Skrevet

To Klima-filmer fra april i år. Hun har fryktelig lyst til å fylle fvf'en med mange ståer (legg merke til en haug av småhopp underveis), men jeg synes hun konsentrerer seg bra og har en del fine detaljer. Flink maskott!

IMG_0026.jpg

DSC_0467.jpg

Fellesbilde-Kopi-Kopi-1.jpg

IMG_0018JPG2-1.jpg

IMG_0207.jpg

  • Like 4
Skrevet

Sååå fin og flink da :lol: enig med AnetteH! Klima må starte hun og :D

Forresten, gratulerer med debut! Glemte det jo helt i min forargelse (:lol: neida) over manglende prikkebilder.

Skrevet

Klima må starte også :ahappy:

Du er så flinke med dine at jeg blir flau over mine hunders fvf :P

Det skal hun få lov til! Må bare jobbe litt med konsentrasjonen utendørs og litt sånt først.. Og tusen takk, jeg er veldig fornøyd med mye av fvfen hennes til nå. Det er vel den øvelsen jeg legger den mest tid på også, er den bra føles alt så mye bedre!

Sååå fin og flink da :lol: enig med AnetteH! Klima må starte hun og :D

Forresten, gratulerer med debut! Glemte det jo helt i min forargelse ( :lol: neida) over manglende prikkebilder.

:lol: Skjerpings!

Kan legge ut noen favoritt-Ella-bilder når jeg kommer hjem :wub:

:D

Du. den maskoten din har bedre fvf enn min eneste hund :| Nei, nå vil jeg ikke starte likevel..

Haha, takk! Men jeg tipper din eneste hund kan ganske mange andre ting som min maskot ikke kan. Kjør på!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...