Gå til innhold
Hundesonen.no

Håndarbeidstråd!


Annegru
 Share

Recommended Posts

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Og om noen trenger selvtillitsboost så anbefaler jeg å legge ut det dere strikker på strikkesiden på facebook. 150 likes på 8 minutter, wow :lol:

Jeg har "Lika" på facebook, før jeg så det her, visste ikke at det var deg :) Nå har du over 700 Likes på den :D (velfortjent, det var et veldig fint sett!)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Altså øking i mønster

Skal se om jeg klarer å forklare dette på en forståelig måte. Når du skal øke så skal du øke med en av hver farge, om det ga mening. Jeg øker med å strikke rett og vrang i samme maske og bruker da, i følge din tommelkileoppskrift, først hvit også svart. På andre siden av tommelkilen gjør men det selvsagt omvendt med fargene.

Wooohoo, for første gang har jeg fullført et helt sett!

1461587_10151977636522225_869084686_n.jp

Det ble jo sinnsykt nydelig :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har "Lika" på facebook, før jeg så det her, visste ikke at det var deg :) Nå har du over 700 Likes på den :D (velfortjent, det var et veldig fint sett!)

Nærmere 1000 nå :lol: Tusen takk. Er rett og slett fornøyd selv også :-)

Skal se om jeg klarer å forklare dette på en forståelig måte. Når du skal øke så skal du øke med en av hver farge, om det ga mening. Jeg øker med å strikke rett og vrang i samme maske og bruker da, i følge din tommelkileoppskrift, først hvit også svart. På andre siden av tommelkilen gjør men det selvsagt omvendt med fargene.

Det ble jo sinnsykt nydelig :D

Takk :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ferdig med lue! Tror sytten meg det er det første jeg noen gang har strikket til meg selv, og ikke til bebiser :lol: Strikket den først i str medium, men den ble enorm etter blokking, så jeg rasket den opp igjen og strikket small. Den er fortsatt litt slarkete i borden, så vurderer å sy inn noe elastikk så den ikke flyr avgårde ved første vindkast :P Første forsøk på å strikke kabler, og det gikk jo kjempefint. Kan ikke skjønne at jeg har syntes det var så skummelt å prøve :)

aee5f7e2-e285-44f0-b600-4776cb13a681_zps

20131120_173400_zpsdff1fff6.jpg

Nå står matchende votter for tur, før jeg fortsetter med julegavene :CandyCane:

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@soelvd Så fiiint! Og skjønn modell! :GrinBlue: Skulle jeg lagd noe klesplagg hadde ungen vært 5 str for stor innen jeg var ferdig, garantert :lol: Men har lyst til å lære meg å strikke etterhvert. Bare ikke ennå. Holder med heklinga :lol:

Ferdig med et par uglevotter.

attachicon.gifIMG_2091.JPG

De der må jeg vise til mamma. Sånne må mamma strikke til meg. Så innmari kule og fine og herrejemini! :rockettes:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ei venninne her som akkurat har begynt å strikke votter. Hun har strikket de 15 første omgangene rett, så står det at hun skal vrenge arbeidet og strikke rett. Hun skjønte ikke helt. Kan hun ikke da bare strikke vrangt? Vi skjønner ikke.... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ei venninne her som akkurat har begynt å strikke votter. Hun har strikket de 15 første omgangene rett, så står det at hun skal vrenge arbeidet og strikke rett. Hun skjønte ikke helt. Kan hun ikke da bare strikke vrangt? Vi skjønner ikke.... :P

Vanskelig å si når man ikke ser oppskriften/ikke ser hvordan vottene skal bli til slutt. Men hvis det skal være mange omganger med rett på vranga (eeehh, jeg er så god på å forklare) etter de 15 første omgangene vil det jo gå mye kjappere å vrenge arbeidet og strikke rett enn å strikke vrangt. Jeg strikker i alle fall rette masker raskere enn vrange.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke mer enn at det skal bli enkle, tovede votter med tommel. Hun sier det ser likt ut når hun strikker rett på vranga som da hun strikka rett. Hva gjør hun feil?

Men når hun strikker rett på vranga ser vel de 15 første omgangene annerledes ut? De er jo vrange på vranga. Så da skal det sannsynligvis være en vrangbord helt nederst, også ble den strikket på det som til slutt ender opp med å være vranga? Kanskje? Nå gjetter jeg bare, som sagt hadde det vært mye lettere å si hvis jeg hadde hatt oppskriften foran meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 

Men når hun strikker rett på vranga ser vel de 15 første omgangene annerledes ut? De er jo vrange på vranga. Så da skal det sannsynligvis være en vrangbord helt nederst, også ble den strikket på det som til slutt ender opp med å være vranga? Kanskje? Nå gjetter jeg bare, som sagt hadde det vært mye lettere å si hvis jeg hadde hatt oppskriften foran meg.

Ja, det er liksom det jeg ikke helt skjønner også. bertasblogg.wordpress.com skal visst oppskriften ligge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...