Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nylig fått påminnelse fra veterinæren min om at det er på tide med Sølves årlige vaksine - og jeg må si jeg er i tvil om jeg skal bestille time. Kan det virkelig være nødvendig å vaksinere årlig? Sølve er sjelden med på utstillinger og hundetreff og er sånn sett lite utsatt for smitte, og uansett er vaksinene fra tidligere år fremdeles i kroppen hans.

Jo mer jeg leser om overvaksinering tenker jeg at dette er en praksis jeg ikke vil støtte - Sølve har fått alle sine vaksinasjoner fra han var valp til, så nå burde det vel holde?

Her er kort om overvaksinering (på engelsk)

Hva gjør dere?

  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg vaksinerer hvert år mot kennelhoste, og hvert tredje år for parvo, smittsom leverbetennelse og valpesyke. "I Norge er valpesykevaksinen kombinert med vaksine mot smittsom leverbetennelse (HCC

Men har du tenkt over hvorfor vi ser så lite til disse sykdommene? Det er jo nettopp fordi hundepopulasjonen generelt er godt vaksinerte. Problemene starter jo når "alle" tenker som deg og fler og fle

Årlig det vet anbefaler i anledning fornyelse av rabiesen.

Skrevet

Jeg vaksinerer hvert år mot kennelhoste, og hvert tredje år for parvo, smittsom leverbetennelse og valpesyke.

"I Norge er valpesykevaksinen kombinert med vaksine mot smittsom leverbetennelse (HCC). Dermed vaksinerer man mot smittsom leverbetennelse samtidig som man vaksinerer mot valspesyke.

Vaksiner hunden din selv om du ikke skal konkurrere

Mange eiere av hunder som ikke deltar regelmessig på utstillinger eller prøver, slurver med vaksineringen. Ved et utbrudd av disse to mest farlige virussykdommene, er det disse hundene som først og fremst vil bli syke. Dessuten vil de kunne smitte videre valper som ennå ikke er vaksinert eller som nylig er vaksinert. For å unngå nye utbrudd av disse to fryktede sykdommene i Norge, er det viktig at alle hundene vaksineres i henhold til minstekravene til kennelklubben. Ved utbrudd i landet blir det trolig krav om hyppigere vaksinering."

"Vaksinering er en viktig, billig og effektiv måte å forhindre sykdom på. Flere av de sykdommene vi vaksinerer for finnes det ingen effektiv behandling mot. Årlig revaksinering av hunder har ført til at vi i Norge har et lavt smittepress på alvorlige sykdommer som er vanlig i andre land. Det er derfor viktig at vi fortsetter å vaksinere og dermed får friskere hunder og lite smitte."

  • Like 2
Skrevet (endret)

Er det noen som har testet hunden sin for antistoffer av vaksinene? Det blir vel gjort ved rabies vaksinen vet jeg, men tydeligvis ikke for andre vaksiner? Jeg bare synes det er så rart at hunder skal vaksineres hvert år, istedet for å testes for antistoffer for å se om det er faktisk behov for påfyll av vaksinen.

Bare så det er sagt tror jeg det er viktig med vaksiner, jeg er skeptisk til å overvaksinere.

Og som en digresjon lurer jeg fælt på om alle dere som vaksinerer hunden årlig er blant de som tar influensavaksine årlig også.. Influensa er faktisk en potensielt dødelig sykdom for veldig mange mennesker (deriblant undertegnede) og det sies jo at jo flere som vaksinerer seg jo færre av oss blir syke, dvs samme retorikk blir brukt om influensavaksinen som vaksine for hund.

Edit: glemte et ord

Endret av LivB
Skrevet

jeg vaksinerer årlig, mot kennelhoste . og hvert tredje år settes dhppi vaksinen. Kennelhoste er vel ikke værre enn en influensa, men etter å ha hatt hele vintersesongen spolert pga kennelhoste et år, vaksinerer vi nå hvert år (tilfeldigvis var den hunden som ikke var vaksinert mot kennelhoste den som ble hardt rammet. De andre hostet et par host liksom, men jeg i la hele gjengen treningsforbud og miste mye trening de ukene... )

Skrevet

Jeg vaksinerer mine slik som produsentene tilsier (hvert 3. år mot valpesyke, parvo, hepatitt og kennelhoste).

Tidligere har jeg også vaksinert mot rabies årlig og da samtidig tatt kennelhostevaksinen. Nå avventer jeg med rabiesvaks. til det nærmer seg utlandstur, så derfor har det "sklidd ut" litt tidsmessig mht kennelhostevaksinen også.

Men tja - jeg antar de har noen antistoffer etter mange, mange år jevnlig vaksine, så det er neppe noen fare.

Jeg er også rimelig sikker på at mange av oss vaksinerer for mye - og det er ikke slik at "jo mer - jo bedre" akkurat her.

Med den nye valpen min blir det en vaksine i 10-12 ukers alder ("full pakke"), så igjen når den er ett år gammel - så får den også hvert tredje år. Samt evt. påfyll av kennelhostevaksine når man vel rabiesvaksinerer...

Susanne

Skrevet

Vaksinerer alle mine engang i året. Har de med så mye rundt på ting sammen med andre hunder at jeg føler det er det tryggeste.

Skrevet

I Norge er man jo stort sett flink å vaksinere, så man kan jo si det sånn at de som ikke vaksinerer snylter på de som er flinke å vaksinere ;)

Jeg følger den vanlige ruta med kennehoste hvert år også DHPPI hvert tredje. Jeg reiser jo en del utenlands med dyret også så vi er jo strengt tatt nødt til å ha papirene i orden

Skrevet

Hvert 2. eller 3. år har blitt normen her. Spesielt My merker de første dagene etter vaskinen ganske godt, kan spy og være pusk. Hun har nok ikke godt av overvaksinering, tror hun er utsatt for det.

Skrevet

Er det noen som har testet hunden sin for antistoffer av vaksinene? Det blir vel gjort ved rabies vaksinen vet jeg, men tydeligvis ikke for andre vaksiner? Jeg bare synes det er så rart at hunder skal vaksineres hvert år, istedet for å testes for antistoffer for å se om det er faktisk behov for påfyll av vaksinen.

Bare så det er sagt tror jeg det er viktig med vaksiner, jeg er skeptisk til å overvaksinere.

Og som en digresjon lurer jeg fælt på om alle dere som vaksinerer hunden årlig er blant de som tar influensavaksine årlig også.. Influensa er faktisk en potensielt dødelig sykdom for veldig mange mennesker (deriblant undertegnede) og det sies jo at jo flere som vaksinerer seg jo færre av oss blir syke, dvs samme retorikk blir brukt om influensavaksinen som vaksine for hund.

Vaksinerer med Dhppi hvert 3dje år, mot parvo årene i mellom, og rabies hvert år. Har aldri tatt influensavaksine sjøl, men jeg anser at risikoen for smitte er større for hundene mine enn for meg. Jeg pleier ikke å snuse på avføring eller urinen til andre, ikke pleier jeg å drikke av samme kilde som andre og ikke snuser jeg folk (eller dyr, for den saks skyld) i rompa eller slikker de i munnviken (det er sjeldent :aww: ). I tillegg er det langt billigere om jeg blir sjuk enn om bikkjene mine blir det, og jeg får langt bedre pleie :)

Skrevet

Burde tenkt på dette ser jeg.. Har vaksinert Chess hvert år, men det kan da ikke være nødvendig. Hun er turhund liksom. Fått pHppi hvert år hun.. Veldig overdrevet ser jeg jo nå.

Nice! :P (siden mamma klikka på forrige veterinærregning da jeg hadde vært og vaksinert Chess og sendte henne regningen).

Skrevet

Vaksinerer hvert år og da får hun dhppi hvert 3år.

Jeg var VELDIG glad for å ha vaksinasjonene i orden da det plutselig brøt ut smittsom leverbetennelse her i Bærum, det skjedde ikke noe med Chicka, men det var godt å vite at man hadde vaksinasjonen i orden.

Selv så må jeg ta så lite vaksinasjoner som mulig siden jeg har kronisk nedsatt immunforsvar (immunsykdom).

Da jeg jobbet med fysioterapi for hund, så tok jeg stivkrampe og difteri sprøyte, morgenen etter havnet jeg på sykehuset med 41 i feber, 530 crp og VELDIG lavt blodtrykk, jeg var mer på den andre siden enn jeg var her, så jeg er veldig forsiktig med vaksinasjoner på meg selv, siden jeg blir så syk av det.

Guest Yellow
Skrevet

Kennelhostevaksinen - Årlig.

Parvo, smittsom leverbetennelse og valpesyke - Hvert 3. år.

Siste har dokumentert virkning i minst 3 år, så tar såklart ikke den noe oftere.

Skrevet

Her vaksineres hundene èn gang i året. Kennelhoste er hver gang, de andre aner jeg ikke. Legger tre vaksinasjonskort på benken, så får de det de skal ha, mens dyrlegen og jeg skravler :icon_redface:

Skrevet

Casper blir vaksinert en gang i året. Eller to da, han får rabiesvaksine og. I år fikk han den "store" vaksinen for andre gang, årene etter han var valp har det bare vært påfyll mot kennelhoste osv (aner ikke hva osv er.)

Skrevet

Følger retningslinjene til NKK og det er noe sjeldnere vaksinering enn innkallelse hvert år fra dyrlegen.

Skrevet
Her vaksineres hundene èn gang i året. Kennelhoste er hver gang, de andre aner jeg ikke. Legger tre vaksinasjonskort på benken, så får de det de skal ha, mens dyrlegen og jeg skravler :icon_redface:

Samme strategi som jeg følger, det *ler*.

Guest Yellow
Skrevet

PS: Får innkallese om vaksinering årlig jeg også, men må be spesielt om at det kun er drypp i snuten (kennelhoste) som tas årlig, ellers overvakinerer de fleste veterinærer dessverre hundene våre.

Hvorfor? Veldig godt som. siden det er lenge siden disse retninglinjene kom ut nå.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...