Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke husregler har du?


Mirai
 Share

Recommended Posts

Jeg føler at vi faktisk får til å holde på reglene vi ble enige om før Marvel kom i hus, og han lærer stadig mer! Gjorde ikke så mye sånt med Mona, men hun var liksom hakket roligere, hehe.

- Ikke lov å være på sofa eller puff (vi skal kanskje oppheve denne i fremtiden, avhengig av hvordan ting går, når han vet det ikke er lov og kun et privilegium)

- Sitte før vi går ut inngangsdøra, og mennesket får gå først

- Sitt og vent på matskåla

- Beinjokking er "nei" og han blir tatt ned og må sitte

- Prøver han å hoppe på sofaen etter to advarsler får han timeout i et veldig kort bånd under sofaen (bra skrivefeil! :lol:) trappa (samme med jokking)

- Ett eneste bjeff i hagen = inn igjen

- Snike seg innpå oss i løvestyle og så hoppe frem og bjeffe er også rett i timeout

- Får aldri mat fra tallerken

Noen andre som har lignende, eller kanskje har noen smarte vi ikke har tenkt på? :)

Han er jo valp så jeg vil regne med at noen av disse faller vekk av seg selv ettersom han blir eldre, mens andre kanskje må holdes på!

IMG_9442.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 80
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

"Man skal ikke plage andre, man skal være grei og snill, og for øvrig kan man gjøre hva man vil." Nesten

Jeg er veldig mye strengere når hunden er 'ny', da må man sitte før man får mat etc... Det eneste jeg er totalt nazi på i gjennom hele hundeholdet er at hundene ikke skal gå ut døra når den blir åpn

Det må jeg si var den rareste regelen jeg har hørt om!

Sitt og vent på mat gjelder bare dotten og Issi :P

Og nå sliter jeg med å komme på andre ting :lol: vi har sikkert noe men nå står det stille her :lol: hundene har fri tilgang til stoler og sofa men må innfinne seg at vi ber de gå å legge seg et annet sted ol om vi har besøk osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror mine har som regel at de ikke må herje og mase når jeg ser film eller slapper av :P Sånn ellers så er det jo sånne regler som å ikke stjele mat, hoppe opp på benker, generelt oppføre seg pent. Ellers så har de fri hundeoppdragelse vil mange mene :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han må ligge og tigge.

Han får ikke vaske pus i rumpe, ei heller jokke på stakkar'n.

Det er egentlig ikke lov til å bjeffe helt ut av kontroll.

Ikke lov å bjeffe på huseier. .

Ikke lov å stjele kattemat (men der er han flink, når han er sulten og tom for mat så tar han en munnfull kattemat og slipper den forsiktig foran meg. Spiser det ikke, men sier i fra at han er sulten :P)

Ikke lov å ta med V&H ut på teppet for å spise det.

Ikke lov å stjele mat.

Han får lov til å gå først ut døra, ligge i sofaen og leke inne. Men han er som regel snill og grei og gjør lite ut av seg. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes de oppfører seg pent av seg selv jeg :innocent:

Jeg kan gjerne trøkke maten opp i trynet på dem uten at de spiser hvis jeg ber de om det, men hvorfor gidde det hver dag? Jeg VET jo at de kan vente på værsegod hvis jeg ber de om å vente. Her er det igrunn bare spis så fort maten er på gulvet.. Soffaen får de lov til å komme opp i også. Men Grumpy får ikke lov å mase om oppmerksomhet (det er så j*** irriterendes med en labb oppå soffakanten) så da blir han bare forvist opp på stolen for å legge seg.. Også er det bare å løpe ut av utgangsdøra når jeg åpner, men de har ingen problemer med å vente heller, hvis jeg ber om det.

At de ikke tar maten min ser jeg på som en selvfølge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmm... Har ikke så mange regler..

Vente på værsågod før hun får spise mat

Ikke lov å tigge eller ligge ved bordet mens vi spiser

Vente på værsågod før hun får komme opp i sofaen til oss. Samme gjelder i senga.

Vente ved gangen mens vi kler på oss før hun får et "ja" når vi skal ut av døra.

Og det var vel det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke så mye regler her.

Men bjeffing i vinduet eller å gå opp på stuebordet (noe hun aldri hadde funnet på) er ikke lov.

Selma gjør i grunnen aldri noe tull, så jeg trenger ikke å ha så mye regler. Om hun hadde tatt ting som ikke var hennes og ødelagt tinger så hadde vi nok hatt litt flere regler.

Jeg får vel en rampehund neste gang jeg, så da skal jeg komme ned fra min høye hest :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eneste regelen jeg praktiserer er vel kanskje, ikke ta mat fra bordet. Var mye strengere da skinnet var liten, men nå er hun ni og ting har sklidd litt ut. Eller, hun har fått sånne bonuspoeng som kommer med alderen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her går ting av seg selv, så jeg kommer ikke på så mye.

De får selvfølgelig ikke stjele mat, tigge, springe inne (rolig lek er greit). Når vi kommer inn fra tur så må de gå å legge seg i sengene sine med en gang. Hvis ikke så hadde jeg hatt våte hunder i sofaen store deler av tiden :)

I tillegg så får de ikke gå rundt i leiligheten uten mål og mening. Når de er inne så skal de slappe av :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De får selvfølgelig ikke stjele mat, tigge, springe inne (rolig lek er greit). Når vi kommer inn fra tur så må de gå å legge seg i sengene sine med en gang. Hvis ikke så hadde jeg hatt våte hunder i sofaen store deler av tiden :)

I tillegg så får de ikke gå rundt i leiligheten uten mål og mening. Når de er inne så skal de slappe av :)

Hva?! Tiggeøyne er jo noe av det søteste som finnes! :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke stjel mat ut av henda på meg (selv om jeg ler hver gang de prøver) ikke gå på bordet (ler også hver gang en finner på å gjøre det, de to eldste har slutta men Bodil kan finne på det enda) ikke ta livet av hverandre. Ehhhm ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som valp hadde vi ingen adgang til sofa eller seng (sofa var lov om han lå i fanget), ikke stjele mat fra bordet, ingen jokking, ingen bjeffing innendørs (vi har ikke hage han kan stå ute i, derfor er ikke det en regel, men han åker inn om han bjeffer ute og da, men da har skjedd en gang i hans 15 måneder lange liv, så det er ikke et stort issue, hehe), ingen gnaging på møbler (eller oss). Tigging ikke lov.

Nå (unghund) er sofa og seng fri adgang - men om han får beskjed om å gå ned må han høre etter. Stjele mat fra bordet prøver han seg egentlig ikke noe på. Jokking var bare et issue når han var helt fersk. Bjeffing er fortsatt nulltoleranse, men det skjer ytterst sjeldent. Gnaging på oss/møbler er ikke lengre et issue. Tigging går fint om han ikke bråker (altså, han får lov til å ligge rolig og se søt ut, for det skjer ikke noe spesielt uansett, om vi har spist ok mat får han lov til å få noen rester etterpå om det er. Men piping og masing fører til en beskjed om å gå og legge seg).

Ellers kommer jeg ikke på noe mer, selv om det sikkert er noen flere :P Hjemme hos oss går egentlig ting ganske automatisk, og det er få ting han trenger å minnes på egentlig (bjeffing inne skjer så og si aldri, og tigging skjer ikke med mindre vi spiser ekstremt godluktende mat, ved "vanlige" måltider får han tilogmed ligge i sofaen mens vi spiser, han bryr seg minimalt, begynner han å vise interesse får han først beskjed om å legge seg ned, og gang to blir han sendt ned), så får vel bare leve i trua om at vi la ned gode vaner fra dag 1 :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke ta mat fra bordet

sitte pent å vente på værsågod før mat.

Ikke ha snuta på stue bordet.

Kan få komme i sofaen, men da må han ligge rolig, hvis ikke er det rett ned (må bli bedt opp, men den kan ofte skli litt ut..snik!) :)

Ikke rase for mye inne.

Bjeffe inne = rett på soverommet/time out

Bjeffe ute = rett inn!

Ellers er det ganske fritt...ja også sitte å la meg gå ut først for så å vente på værsågod! :) :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*Ikke lov å sutre og bjeffe unødig.

*Ikke lov å ta mat fra bordet.

*Sitte seg ned og vente på "Versegod", før vi går ut av døren. Det gjelder både hjemme og andre steder vi er på besøk.

*Ikke lov å gå ut av døren hvis jeg f.eks skal rett ut med søppelet eller til postkassen.

*Ikke noe jokking eller annet sånn tull.

..elllers er det lite regler her :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke så mange regler, hadde mange flere for aussiene, men Eine virker ikke å trenge så strengt regime :) Jevnt over er det vel:

-ikke stjele mat fra bordet

-ikke spise/tygge på ting (men det driter han i)

-ikke mase

-hilse høvelig pent på besøkende

-ikke løpe/herje innendørs

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hos oss skulle det ikke være lov å være hverken i sofaen eller sengen. Det er det lov til nå... Men det er ikke lov å hverken herje, spise eller leke i sofaen eller sengen.

Ellers venter vi på "værsågod" før mat og før vi går ut av porten. Og så er det ikke lov med poter på bord eller tunge eller snute på stuebord. Det er heller ikke lov å gå på stuebordet, selv om han har prøvd seg på det noen ganger (er så praktisk høyde i forhold til sofaen. Hilsen Robert). Og så er det ikke lov å tigge når menneskene spiser. Vi stanser også all aktivitet om han skulle finne på å begynne å bjeffe selv om det skjer uhyre sjeldent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen bjeffing,hverken inne eller ute. (Hun har lov til å knurre litt om hun ser en hund eller noe utfor,men bjeffing er nei)

Ikke lov å ta mat fra hender eller tallerkner.

Ikke lov å snike oppi poser ol. som ligger på gulvet.

Må vente på maten.

Unødvendig sutring er ikke lov. (Hun får selvfølgelig si ifra om hun må på do eller noe)

Ellers kan hun gjøre det hun vil :)

Vi har jo selvfølgelig regler om at hun ikke kan tygge på møbler ol. men det har aldri vært noe hun har hatt behov for å gjøre,så jeg tar det ikke med :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kardemommelov er vel en selvfølge, men jeg tenker jo at man må vel vise/lære dem hvordan man holder seg til dem, jeg tror Marvel bare hadde ledd av meg om jeg hang lista på veggen og aldri sa noe :P . Men ja, det gir mening.

Han er mye enklere å ha med å gjøre nå som han forstår mer hvordan ting fungerer inne, enn om han hadde fått slippe unna med ting innimellom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn bortsett fra selvfølgeligheter som å ikke bjeffe, snike i poser og ellers etter mat, bite på puter og annet snask så er det stort sett fritt frem. De sover i sofa og seng og får lov til å leke inne så lenge det ikke tar fullstendig av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...