Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg valgte min bunad ut i fra hvor hele slekta mi er i fra, både på mor og fars siden. Men jeg savner litt å ha bunad i fra hjemplassen min, Rogaland.

Dere med to bunader, får dere bruk for dem? Eller er det liten vits med to... Bruker den jo som regel ikke mer enn 2 ganger i året, og da blir plutselig 30-40 tusen litt mye å betale for en ekstra bunad..

Jeg arvet svigermor sin etter at hun arvet sin svigermor sin, hun fikk ikke bruk for begge 2 og brukte kun den "nye" så da ville hun gjerne at jeg skulle overta hennes. Man får liksom ikke brukt bunad så veldig mye i løpet av et år. Jeg har også lyst på en til fra der mamma og pappa er fra og vi har hytter, men kommer nok ikke til å kjøpe det selv. (Kommer dog til å arve mamma sin om mange år da) .

  • Svar 362
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da kan vi matche både på 17 Mai og når vi gifter oss 

@Lunatic Funfact: jeg lager faktisk sølvet til jubileumsdrakten til oslo

Sånn, fikk til datan. Grønn nordlandsbunad, samme som mamma og mormor. (Og ja..gliset gikk rundt den dagen. Bare stoppet av ørene.)

Posted Images

Skrevet

Hvilken bunad velger man om mormor er fra sture, øygarden?

Og om jeg velger utfra min mor, som er oppvokst på landås, hvilken blir det da?

Bunad, ikke festdrakt.

Skrevet

Hvilken bunad velger man om mormor er fra sture, øygarden? 

Og om jeg velger utfra min mor, som er oppvokst på landås, hvilken blir det da? 

 

Bunad, ikke festdrakt. 

Sotra eller bergensbunad?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Guest Klematis
Skrevet

Øst-Telemarksbunad, ranke

Har ikke bilde av meg selv i den som skal vises fram her, men den er temmelig lik denne.

b1dieWJw.jpeg

Skrevet

Jeg er veldig stolt!

For første gang på noen år passer konfirmasjonsbunaden min, den jeg skrev om her i 2012. Dessverre har alle søljene mine forsvunnet i en eller annen flytteprosess, noe som er ubeskrivelig trist da de var konfirmasjonsgaven fra min mor og fulle av affeksjonsverdi, blir jeg likevel å bruke den :)

  • Like 1
Skrevet

"Nytt" bilde av bunaden min fra ifjor :)

946370_672493306096053_456474463_n.jpg

Synes ikke på bildet men jeg har røde strømper (bytter til svarte når jeg er gift) skulle egentlig ønske jeg hadde skaut også, men spørs hvor mye det hadde blitt brukt.

  • Like 1
Skrevet

Har lyst på rød trønderbunad, jeg. Mamma snakket om det i fjor faktisk, at det burde ordne seg så jeg får det en gang. Kanskje når jeg er ferdig som student. :) Syns det er en flott bunad! Litt annerledes enn mange andre bunader. I Trondheim er det jo flust av blå trønderbunader på 17. mai (litt færre røde, enda færre grønne og svart gloria), men her på Østlandet er det færre. Det er nesten enda viktigere for meg å få trønderbunad på sikt dersom jeg blir boende på Østlandet. Jeg er stolt av å være trønder og vil veldig gjerne vise hvor røttene mine er fra. (Festdrakten min er også designet i Trøndelag, men den er jo ikke så lett å kjenne igjen for folk som ikke er Stjørdalinger.)

Untitled-23.png

For meg hadde det blitt helt feil å velge bunad ut fra hvor mor og mormor (og hennes slekt) kommer fra. Det gjorde ikke moren min da hun fikk seg bunad heller. Hun valgte ut fra farsslekta og fikk seg trønderbunad da hun var på min alder selv om hun aldri hadde bodd i Trøndelag selv. For meg hadde det ikke vært noe alternativ til å ha bunad/drakt fra Trøndelag. Det er der jeg er født og oppvokst og føler min tilhørighet. :)

Skulle jeg fulgt mors og mormors slekt hadde det blitt Oslobunad. Det hadde vært helt merkelig for meg om jeg skulle gått rundt i det.

Damebunad1_large.jpg?388

Det var hva jeg på sikt ønsker meg og hva jeg kunne ha hatt - det jeg har er en bergdrakt som jeg fikk til konfirmasjonen min, designet og sydd på Husfliden i Stjørdal. Gleder meg til å gå med den på lørdag. :)

IMG_0223_medium.jpg

  • Like 1
Skrevet

Litt usikker på om jeg har postet før, men her er iallefall min sunnmørsbunad :) 

 

Postet bilde

 

 

Vi har samme:)

Skal poste bilde på 17.mai :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Jeg har blå trønderbunad, liker den veldig godt :) Hadde jeg fått valgt igjen hadde jeg nok bare forandret på en ting og det er fargen, liker den nye svarte veldig godt, men det var ikke et valg da jeg fikk min.

Skrevet

Jeg har postet bilde tidligere, men husker ikke om det var et bra et eller ikke :P
Jeg har i hvert fall mørk blå Ørskog bunad. (Også kalt sunnmørsbunad), søljer i sølv med gull blad samt røde stener på cape låsen og på halssølja. Røde strømper enn så lenge. :)
Passet ikke inn i min bunad i år, ikke så rart siden jeg fikk den til komfen. Er blitt litt brystfager kan man si, og fått noen kilo ekstra på kroppen. Skjorta er også i grenseland, armene er sydd litt for korte på undersiden. :/
Så i år ble det å bruke mamma sin bunad og forkle og min egen skjorte, cape, veske og søljer. (Mamma hadde gull)

Fra komfen:
1433_44948955422_2928_n.jpg

Noen som aner om man kan bytte til sorte strømper om man f.eks ikke ønsker å gifte seg, men er i et fast partner/samboerskap? (Blir nok giftermål etterhvert her altså så egentlig ikke relevant spørsmål for meg, men jeg er nå nysgjerrig da :P )

EDIT: Er vel også i arverekka til en Ørstabunad, men jeg håper min søster får den for hun har skikkelig lyst på den. :) Hun er også en av de elste så er nok enten hun eller det elste søskenbarnet mitt som arver den. (Håper dog det blir mangen år til enda, 86 er ingen alder for min farmor! Sprek som bare det enda. :) )

Guest Michellus
Skrevet

Da har jeg funnet ut hvilken bunad jeg skal ha :) Det ble Øst-Telemarksbunaden, etter farfaren min som er oppvokst i Kjølebrønn på en gård jeg er ufattelig glad i som nå er hytta vi har i familien :)

Da var det bare å spare :P 40 000 kr for bare drakta var veeeldig i overkant...

Skrevet

Jeg fikk tilbud om bunad da jeg skulle konfirmere meg, men sa nei, da jeg syntes det ble altfor dyrt. Fikk låne min avdøde bestemors grønne nordlandsbunad til konfirmasjonen. Nå angrer jeg på at jeg takket nei til å få en egen :P Kanskje man kan ønske seg en i bryllupsgave, når den dagen kommer? Da blir det grønn nordlandsbunad i alle fall :)

Untitled-117.png

Bilde lånt fra norskebunader.no :)

Skrevet

Da har jeg funnet ut hvilken bunad jeg skal ha :) Det ble Øst-Telemarksbunaden, etter farfaren min som er oppvokst i Kjølebrønn på en gård jeg er ufattelig glad i som nå er hytta vi har i familien :)

Da var det bare å spare :P 40 000 kr for bare drakta var veeeldig i overkant...

Jeg har lyst på beltestakken derfra! Den er sååå fin.

Skrevet

Har dessverre inne noe bilder av min, men skal sørge for noen så snart jeg får sydd den om (ble feilsydd sist).

Jeg har altså blå nordlandsbunad, selvom jeg egentlig ønsket meg grønn, men idag er jeg veldig takknemlig siden resten av familien har blå. Men jeg skiller meg ut med hvitt gull på søljene.

Vurderer nå sterkt å gifte meg i bunad når den tid kommer :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har litt lyst på bunad merker jeg! Men hva er vanlig i forhold til valg av bunad? Tenker da på område. Jeg har hørt at det er vanligst å velge bunad fra der morsiden kommer fra (aner ikke om det stemmer), men der sliter jeg litt da min mor er født i England og min mormor er født i Tyskland.

Jeg har samme problem, så jeg valgte bunad fra der min far kommer fra (som også er der jeg er født og oppvokst).

Guest Michellus
Skrevet

Jeg har lyst på beltestakken derfra! Den er sååå fin.

Den er definitivt kjempefin! :D Veldig mye dilldall på den, men kjempefint dilldall :)

Jeg har samme problem, så jeg valgte bunad fra der min far kommer fra (som også er der jeg er født og oppvokst).

Perfekt! Da er det jo ingen sak :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...