Gå til innhold
Hundesonen.no

Borsali'nos 2nd H Hermoza " Mozza"


Mud
 Share

Recommended Posts

Jada, jeg vet, hun er ikke min riktig enda..Men det ser såpass lovende ut at jeg vil kalle det sikkert som banken at hun snart blir min. Sikrere enn mange Amerikanske banker i det minste..

Mozza er hos oss på prøve, og hun klarer seg veldig bra. De viktige kriteriene mine oppfyller hun: allergivennlig, barnevennlig, kan være alene hjemme, gneldrer ikke inne og krever lite.

Dette er punkter jeg tviler på vil endre seg, og andre ting som kan dukke opp er ingen krise på en så letthåndterlig hund.

Overgangen er sjokkartet, det skal jeg ikke legge skjul på. En helt annen type hund enn noen av de jeg er vant til, men det er helt greit! Hun er bare snill, skal helst kose hele tiden og takler ting utrolig godt! Alt er jo litt nytt og småskummelt siden hun ikke er vant til byliv, men hun begynner å bli så varm i trøya at jeg ser tilløp til "vill og gal" atferd på begynnelsen av turen. Dvs hun spretter litt med bakbena. Så får det heller være at hun enn så lenge har det veldig travelt med å få seg hjem etter en viss tid.

Dagene går med på miljøtrening, kos, litt småtrening og å trene innkalling.

Målene mine for Mozza er:

  • at hun skal fortsette å være en flott familiehund for Ask
  • få bedre selvtillit
  • tryggere på bymiljø
  • lære at passerende hunder ikke nødvendigvis skal spise henne
  • bygge litt muskler
  • trene lp
  • trene spor
  • kanskje ag
  • få startet i en av disse grenene
  • litt utstilling

Mozzas mål for seg selv:

  • få tak i den ***** katta...

Bildespam..

IMG_0208.jpg

IMG_0194.jpg

IMG_0203.jpg

Mozza har hvit stripe på ryggen henne...

IMG_0207.jpg

IMG_0205.jpg

IMG_0196.jpg

IMG_0198.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 231
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk:) Hun passer veldig godt inn. I dag fikk hun tidenes mentaltest, hun fikk besøke søskenbarna til Ask , henholdsvis 2 og 5 år. De er - i motsetning til Ask - ikke hundevante, og de er enhver hun

Lille Blå fra landet er nå offisielt en by-lemur Det feires med et glass vin, en tyggepinne og bildespam fra hennes nye liv.. Fortsatt Mob kamera, sorry..

Ja, og ta med deg hunden! Siden regningen for eierskifte har kommet i posten og jeg nå har hatt Mozza i 4 uker er det vel på tide med en oppdatering? Uten bilder da jeg bare har mobilkamera og hun

Posted Images

Hun er helt fantastisk på mange måter. jeg tar meg selv daglig i å lure på hvordan hun ville gjort det på en Mh. Ting er rart, litt nytt, kanskje skummelt, men hun takler det på en måte ingen av mine tidligere hunder hadde gjort. Inkl jacken faktisk...

Hun har på en måte mykheten til mynden og motet til terrieren.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jiiipiii! Annette og Ask har fått seg hund! :bananas: :bananas: :bananas:

Ser ut som hund og barn har fått skikkelig god kontakt :innocent::jump::rofl:

Takket være deg! :D

Hund og barn går over all forventning, det er ren idyll :D

Men nå som Ask er hos pappaen sin merker jeg at hun leter litt stakkar..

Jeg bør vel kanskje presisere for de som ikke følger med i A.N tråden at Mozza er en Bedlington Terrier på 2,5 år som blir omplassert pga en tannmangel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh - ble det en sånn SÅ fort! Kjempemorsomt, da!

Styggsøte som de er - jeg har BARE positive ting å si om de jeg har møtt i alle fall. Virker som greie, snille og enkle hunder å bli vant til, og selv om de nok kan se skjøre ut, er det baaare for å lure oss.

Grattis!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å så hyggelig at du har fått deg hund igjen. Hun ser så herlig ut! Håper hun blir værende!

Ang bedlington og MH kom jeg på akkurat nå jeg jo har sett en Bedlington gå MH og ble skikkelig imponert, masse lekelyst og skuddfast. Det var Anton til Siv. Tok bilder og:

(det var venninna si tenker jeg som kom på det nå som du har skaffet deg en bedlington og ikke mens du lurte på å skaffe deg det.. :icon_redface: )

anton1.jpg

anton4.jpg

anton5.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh - ble det en sånn SÅ fort! Kjempemorsomt, da!

Styggsøte som de er - jeg har BARE positive ting å si om de jeg har møtt i alle fall. Virker som greie, snille og enkle hunder å bli vant til, og selv om de nok kan se skjøre ut, er det baaare for å lure oss.

Grattis!

Susanne

Det er nok den største overgangen: å ha en hund som ser ut som om hun dør på seg, men så fikser hun det fint allikevel :P

Det og å ha en hund som nesten ikke merkes, selv når hun er vill og gal *ler*

Jepp =)

Tesh kan være litt voldsom med en gang, men hun gir seg fort etter første halloen :P De fleste hunder digger Tesh!

Hun er merkelig nok (eller fornuftig nok?) mest redd små hunder faktisk...

Søtinger. Vil på besøk snart, jeg :heart:

Bare å komme! :D

Å så hyggelig at du har fått deg hund igjen. Hun ser så herlig ut! Håper hun blir værende!

Ang bedlington og MH kom jeg på akkurat nå jeg jo har sett en Bedlington gå MH og ble skikkelig imponert, masse lekelyst og skuddfast. Det var Anton til Siv. Tok bilder og:

(det var venninna si tenker jeg som kom på det nå som du har skaffet deg en bedlington og ikke mens du lurte på å skaffe deg det.. :icon_redface: )

*klippe fine bilder*

Hadde ikke vi en ganske lang samtale om Bedliss nylig? Og så nevnte du ingenting! :0

Mozza er ikke så superleken, men så har ikke jeg jobbet noe særlig med det enda heller. Kunne jeg fått tak i et flådd katteskinn hadde det vært i boks*ler* Hun har en helt rå avreagering.

Da er det vel på sin plass å si GRATULERER! :D Jeg likte målet hennes jeg :lol:

Jeg er ikke fult så begeistret for målet hennes, men det er da godt hun har noen *ler*

Hun er en liten tøffing altså. For noen dager siden tuslet hun i beina mine, nå traver hun noen meter forann meg og sjekker ut alt. Hun kan tilmed få seg til å hoppe litt rundt i grøftene, bare for å få ut litt livsglede :)

Tror hun trives her. Og så smiler hun! :D

Reaksjonene fra omgivelsene er helt anderledes enn jeg var forberedt på. Spesielt ungdommer av den "tøffe seg" typen synes hun er kul. Veldig merkelig...

Sist i dag overhørte jeg flere komentarer fra tenåringsgutter som syntes bikkja var rå fordi den hadde henholdsvis hanekam og mohawk *ler*

" åh sjekk, kul bikkje, MOHAWK jo! Sykt kul" " åh sjekk , fin hund, hanekam!" :lol:

Jeg derimot syntes de var grisestygge første gang jeg så en, hadde noen fortalt meg at jeg kom til ende med en få år etter hadde jeg nektet plent... Men de er jo fiiiine...

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...