Gå til innhold
Hundesonen.no

Staffene Trym og Tuva


Recommended Posts

  • Svar 425
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi har vært en tur innom Vestnes på ferien vår, og der ble det full pott kan man si Vigdis ble BIM valp Trym ble BIM og Tuva BIR! Tuva ble BIG! Og endte til slutt opp med

Her skjer det det ikke så veldig mye, bortsett fra at vi har kjøpt hytte og hundene storkoser seg virkelig der! Vi også da

Tuva er mestvinnende staffetispe 2016!! Er det mulig liksom? Lille damen som fyller 7 år 10 januar har rocka fletta i utstillingsringen  Med TPLO operasjon i April mistet hun endel utstillinger, men

Posted Images

Skrevet

Ånei så trist :no:  Jeg vet så altfor godt hvordan det føles å måtte ta farvel - det vrenger sjela di og det er bare fælt :hug:  Men man må gjøre det som er best for hunden og det gjorde du; det er ingen lett avgjørelse å ta.  Kondolerer så mye, jeg sender en trøsteklem til deg.

Skrevet

Takk skal dere ha! Det var jo ikke sånn det skulle bli :no: Herregud så stille det er uten henne, det var jo hun som lagde liv og røre, både på godt og vondt. 

Det blir ingen flere hunder på en stund ihvertfall, og flere staffer er mer eller mindre utelukket.

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

3 dager etter vi mistet Vigdis var jeg sikker på at vi kom til å miste Trym og. Jeg og hundene dro på hytta for å komme oss litt unna, og der blir Trym kjempedårlig, bare spyr, piper og skjelver. Han hadde spydd litt hjemme før vi dro, og det var små beinbiter i det, så jeg skjønte fort at det mest sannsynlig var blokkering i magen. Så da var det bare å haste avgårde til dyrlegen, klokka ni om morran var vi der, og etter røntgen bestemte de raskt for å åpne han. Jeg fikk beskjed om å komme og hente han 15.00.

Da hadde de åpnet tynntarmen hans og fått ut masse små bein, men på røntgen etter operasjonen så de flere biter i magesekken som de ikke fant første gangen, så da var det bare å åpne han igjen da... Tuva og jeg trasket nesten Lillehammer rundt mens vi venta (vi pakka oss også ut av hytta i mellomtiden, kan ikke ha en nyoperert hund på en hytte uten strøm og vann med skøytebane til vei :P )

Kl 18 fikk jeg endelig ta han med meg hjem :heart: Dønn utslitt mentalt, så det var en lang halvannen times vei hjem. Han er heldigvis en mønsterpasient! Imorra er det 3 uker siden og han er tipp topp igjen :D

Det fikk ihvertfall tankene mine bort fra Vigdis en liten stund, men fikk en liten smell forrige uke. Jeg savner henne så fælt, men føler fortsatt at det var riktig avgjørelse :heart:

IMG_20170318_101437.jpg

IMG_20170318_103720.jpg

IMG_20170326_142831.jpg

IMG_20170402_214904.jpg

  • 1 month later...
Skrevet

Vi har vært på årets open show, der Trym fikk showa litt for første gang på flere år :) Han ble beste veteran hannhund med CK (av 4) og ble res BIS veteran :D Fikk på kritikken free and happy mover, og han hadde det kjempegøy, helt til BHK. Da gadd han ikke mer og la seg ned :lol: Tuva ble nr 5 i CH og kvalifisert til beste bevegelser (men vi måtte desverre dra før den konkurransen)

Selen tar det hele med stor ro :teehe:

IMG_20170521_182959.jpg

IMG_20170521_210419.jpg

  • Like 10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...