Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har dere noen tips til hvordan jeg kan utvikle tegningen min videre? Tegner på ark, ikke digitalt (eller hva det heter).

Utfordre deg selv? Gjør som meg, og del opp menneskekroppen. Jobb med proposjoner. Eventuelt ta dyr. Lære seg et dyrs bevegelsesmønster? Eeeeeller ta neste skritt og prøv på PC? :P

Har carina fått tegningene sine ?

Det tror jeg ikke og det er skuffende.. Jeg kommer til å legge de ut her snart...

  • Svar 1.6k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Denne tråden har jeg ikke sett før! Jeg liker også å tegne!!  Nå er det riktignok en liten stund siden sist, nærmer seg vel snart året for siste tegningen.. Tidsklemma. Men skal snart sette igang igje

Tegnegleden er for meg utrolig givende. Ekstra mye når andre gleder seg over tegnearbeidet mitt. Jeg er så heldig å få tegne mange forskjellige motiv på bestilling, men det jeg liker absolutt best å t

Denne tråden er jo dau! Her er en tegning jeg tegna til broshan, som drømmer om vorsteh Referansebilde fra vom og hundemat:

Posted Images

Skrevet

Du har utdanning? Jeg har 6 år og du er flinkere enn meg nemlig *flir*

Ikke noe mer enn at jeg gikk tegning form og farge på vgs. Akkurat nå husker jeg ikke sist jeg tegnet, jeg har falt helt ut av det dessverre. Savner det, men eier ikke konsentrasjonen lengre, så da blir det ikke til at jeg gjør det noe mer heller. Men men, kanskje jeg tar det opp en gang i framtiden :) Takk for skryt!

Skrevet

Det tror jeg ikke og det er skuffende.. Jeg kommer til å legge de ut her snart...

Å det har jeg også lurt på... Dumt at det blir sånn ut av en så god tanke!

Dere er rågode..!

Hva skal til for å få tegnet profesjonelt? Er det en utdannelse eller går det mest på talent osv?

Skrevet

For å bli flinkere kan man gå frem og jobbe med feks fasonger og lys. Jobbe i svart hvitt for å lære seg hvordan tonene forandrer seg osv. Finnes masse gratis ting om du søker :) . Det samme med anatomi!

Skrevet

Har dere noen tips til hvordan jeg kan utvikle tegningen min videre? Tegner på ark, ikke digitalt (eller hva det heter).

Ta deg en tur bortom meg en dag så kan vi prate skit om tegning mens vi drikker te og ser i mitt ganske respektable bibliotek av tegnebøker? Jeg har forøvrig enda det litt ødelagte brettet om du vil ha for å se om du liker å tegne digitalt. :)

  • Like 2
Skrevet

Å det har jeg også lurt på... Dumt at det blir sånn ut av en så god tanke!

Dere er rågode..!

Hva skal til for å få tegnet profesjonelt? Er det en utdannelse eller går det mest på talent osv?

Mesteparten, som er flinke - type suprgod, er talenter. Det er såklart mye de lærer, men det sitter gjerne fra starten av. Folk som med en gang ser ALT.. Lys, skygge, former, proposjoner, teksturer, hva som skal til for å få den lille piffen, og hva som er feil.

Jeg er sånn at jeg lett ser hva som er riktig og galt, og jeg vet hva som skal til for å få ting bra - MEN - å få DET ned på papiret er ekstremt vanskelig. Det er der jeg sliter Jeg begynner å tegne en strek og så får jeg aldri til den streken slik som jeg ser for meg. Og da må jeg øve - noe som ofte kan være kjedelig og møysommelig. Jeg kan tegne EN strek 40 ganger før den blir slik jeg vil ha den :lol:Tålmodighet er en fin ting å ha da :whistle: Det er derfor jeg også har begynt å tegne kjapt, og ikke tillate meg å tegne detaljer. Jeg må gi slipp på den biten, pirkingen, for å komme meg videre.

Her har jeg begynt å skissere en nese.. Sett fra flere vinkler. Nesen til venstre er helt ok, fortsatt FOR detaljert.. For myk, og ikke kjapp/røff nok Den til høyre ga jeg opp fordi jeg ser det er helt feil, og da gadd jeg ikke mer ikveld! :P Jeg har brukt for lang tid på skissene, og da blir det for tungvint. tegne mer uten å tenke så mye over ting, er fint.. Men vanskelig!

nese.jpg

Her er utgangspunktet for skissene mine.. Merk: Til inspirasjon. Det var ikke denne nesen jeg skulle tegne, men litt samme stil. Som dere ser har jeg brydd meg for mye om form, detaljer osv. Denne er mye enklere og har en røffere stil, enn det jeg klarte.

nose_tutorial_by_felicemelancholie-d53z0xu.png

  • Like 1
Skrevet

Orker ikke å lete gjennom 62 sider.

Men hvilket tegnebrett anbefaler dere for en som aldri har tegnet med brett før? Ikke for dyrt, slik at man kan se om man liker å tegne digitalt, men som er OK for det. Og så får man heller oppgradere litt etter hvert.

Skrevet

Orker ikke å lete gjennom 62 sider.

Men hvilket tegnebrett anbefaler dere for en som aldri har tegnet med brett før? Ikke for dyrt, slik at man kan se om man liker å tegne digitalt, men som er OK for det. Og så får man heller oppgradere litt etter hvert.

det jeg har kostet jo ikek mye, wacoom bamboo touch and fun.

Skrevet

Ta deg en tur bortom meg en dag så kan vi prate skit om tegning mens vi drikker te og ser i mitt ganske respektable bibliotek av tegnebøker? Jeg har forøvrig enda det litt ødelagte brettet om du vil ha for å se om du liker å tegne digitalt. :)

Ja, det hørtes veldig koselig ut :ahappy:

Skrevet

Jeg har også Bamboo Fun (medium tror jeg) og vil helt klart anbefale noe lignende til en nybegynner :) Jeg ville nok lagt litt mer enn 800,- i et brett, kanskje rundt 1500,- .Jeg har hatt mitt brett lenge nå, det er riktignok ikke helt HVITT lenger, men fungerer som nytt :P .

Skrevet

Men hva er størsteforskjellen mellom det lille og det mediumet? Annet enn størrelsen? Og prisen. Er det dårligere å tegne på?

Skrevet

Kan hende verden har beveget seg fremover, du finner sikkert noe like bra for litt mindre enn 1500,- også. Størrelsen på tegneområdet har ikke noe å si, nei. Du kan f. eks få kjempegode og svindyre brett som er små.

Jeg tror mitt mediumbrett er ca A5? Det syns jeg er helt supert, det blir jo skalert etter skjermen uansett.

Skrevet

Kjøpt blekk igår, klar til å prøve noe nytt! Har ikke brukt det siden jeg gikk på folkehøyskoleni 2008.. Dette var gøy!

Random dude.. Er ikke så flink på mennesker enda, uten å se etter bilder osv. Denne tegna jeg uten referansebilde.

dude_ink.jpg

Og denne tegna jeg etter på frihånd. Fra en animeserie. Og det er jo perfekt å øve seg med blekk på manga osv, fordi det er nettopp det mange av de bruker.

sebastian_ink.jpg

  • Like 4
Skrevet

haha, ja veeeldig lite rom for feil.. Feiler du så er tegninga ødelagt.. Det er litt kjipt da. Holder på å besvime når jeg tegner med blekk fordi jeg nesten holder pusten for hver strek :lol:

Bruker billig blekk fra Panduro. Winsor & Newton Ink. Samme med penner også. Impulskjøp igår nemlig :P Så penn med 5 forskjellige pennespisser. Kostet ikke noe. Nå må jeg kjøpe skikkelig papir da, for nå bruker jeg kopipapir fordi det var det vi hadde. Og da blør blekket litt. Må ha litt hardere papir, gjerne glattere også. Og en enda spissere pennespiss for bittesmå detaljer. Med de spissene jeg har nå kommer det ofte litt mye blekk om gangen. Og DET ødelegger mye hvis jeg f.eks. skal tegne øyenvipper eller andre små spisser.

Betalte vel ca 70 kr for blekk og penn.

Men det er veldig gøy da! :) Man blir lei av tegnebrett og blyanter etterhvert og, og da er det greit å prøve noe nytt.

EDIT: En liknende penn har jeg nå, mtp spissen.

pen-work.JPG

  • Like 2
Skrevet

Ah, det har nettopp åpnet Pandurobutikk her i Tromsø, da må jeg inn dit og se om jeg finner blekk. Hadde vært morsomt å prøve!

Synes det er litt fint å lese at dere som er så flinke å tegne også ser etter bilder når dere jobber. Hvis jeg ikke ser etter noe, blir det bare abstrakt, noe mønster hit og dit... føler litt for egen del at det er å jukse når jeg tegner etter...

  • Like 2
Skrevet

Det er IKKE juks eller "dårlig" å ha referansebilder. Man skal være ekstremt god og trent på f. eks menneskelig/hunders anatomi for å klare å tegne en hund eller et menneske og få det til å se naturlig ut, uten referansebilde. Da må man vite hvordan skjelett, hud og muskler fungerer sammen (og hår/pels) for å få det til å se riktig ut :) .

  • Like 1
Skrevet

Det er IKKE juks eller "dårlig" å ha referansebilder. Man skal være ekstremt god og trent på f. eks menneskelig/hunders anatomi for å klare å tegne en hund eller et menneske og få det til å se naturlig ut, uten referansebilde. Da må man vite hvordan skjelett, hud og muskler fungerer sammen (og hår/pels) for å få det til å se riktig ut :) .

Så fint å høre :) Husker bare på skolen (hadde tegning valgfag) så ble det snakket negativt om det å ha referansebilde, eller å tegne etter, som de sa. Det skulle man ikke, det var nesten i gata med å legge arket over og tegne rett av... Å tegne etter et bilde var bare å kopiere...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...