Gå til innhold
Hundesonen.no

Ville du døpt hunden din noe annet?


Tapper

Recommended Posts

Skrevet

Er det sånn med dere at dere noen ganger skulle ønske dere hadde døpt hunden deres noe annet? :)

Jeg har funnet ut at Tapper hadde passet veldig godt til å hete Petter (jeg som ikke er så glad i det navnet engang ;) )! Eller Napoleon, men mest Petter. Og noen ganger tenker jeg at jeg skulle døpt han Todd eller Copper.

Jeg kommer aldri til å endre navn, han passer til Tapper også, men det er artig å tenke på andre :)

Guest LeenaM
Skrevet

Nei, egentlig ikke. Men før vi fikk henne ville jeg egentlig at hun skulle hete Effi, og jeg holder ved det enda, men ikke slik at jeg ville døpt henne i ettertid. Hun kan ikke skifte navn, mener jeg. :)

Skrevet
Er det sånn med dere at dere noen ganger skulle ønske dere hadde døpt hunden deres noe annet? :)

Jeg har funnet ut at Tapper hadde passet veldig godt til å hete Petter (jeg som ikke er så glad i det navnet engang ;) )! Eller Napoleon, men mest Petter. Og noen ganger tenker jeg at jeg skulle døpt han Todd eller Copper.

Jeg kommer aldri til å endre navn, han passer til Tapper også, men det er artig å tenke på andre ;)

Jeg har ikke døpt barna mine engang, jeg. De er også konfirmert borgerlig. :) Fbi hadde navn før vi fikk henne og jeg hadde garantert ikke kalt henne det. I og med at mora heter Solo, ville det vært naturlig å kalle henne Fanta. Av flere grunner, i grunnen.

Skrevet

Jeg syns Tinka er et veldig kjedelig hundenavn, og neste hund kommer til å ha et mer unikt og gjennomtenkt navn. Men Tinka er ingen andre enn Tinka (selv om hun også lyder navnet Bjarne), og det kunne ikke falle meg inn å bytte navnet hennes - jeg aner ikke hva annet hun skulle hete.

Skrevet

Nei, Frøken er liksom bare Frøken hun :) Navnevalget stod mellom Misty og Frøken når hun var liten, glad det ble Frøken!

Skrevet

Nei, jeg liker navnene til hundene mine og jeg kommer ikke på noe annet de hadde passet til å hete :)

Skrevet

Casper er Casper, synes det er et veldig fint navn, fin lyd i det, og han passer så godt til det. Men har endel andre navn jeg har lyst til å få brukt også da...

Skrevet

Definitivt, han het Gimli når vi fikk han, og hadde det ikke vært for at han lyder det så godt, så hadde feks ferdinand passa han bedre. evt, scarface

Skrevet
Jeg syns Tinka er et veldig kjedelig hundenavn, og neste hund kommer til å ha et mer unikt og gjennomtenkt navn. Men Tinka er ingen andre enn Tinka (selv om hun også lyder navnet Bjarne), og det kunne ikke falle meg inn å bytte navnet hennes - jeg aner ikke hva annet hun skulle hete.

Samme her. Da vi kalte henne Sita visste vi ikke hvor vanlig det faktisk er. Og i øyeblikket var det det eneste navnet vi greide å bli enige om at vi begge likte :) Jeg ville helst kalle henne Ronja da, og har kommet på mange andre navn i ettertid som jeg kanskje heller ville brukt. Men nå heter hun Sita, og det går helt fint det også ;)

Guest Gråtass
Skrevet

Det spiller egentlig ikke noen rolle hva de heter, for de blir som regel kallt alt annet enn navnet sitt uansett..

Skrevet
Det spiller egentlig ikke noen rolle hva de heter, for de blir som regel kallt alt annet enn navnet sitt uansett..

nettopp! :)

her er det altifra soffen til udyret og kleggen som gjelder.

Skrevet

Fibi heter Fire 'n' Ice på stamtavle. Synes det hadde vært fint å kalle henne Fire eller Ice. Men Fibi er mer kosete.

Og hun er jo en Fibi ;)

EDIT: Ingvild skrev :)

Skrevet

Nei.

Pippin heter Pippin fordi jeg har vært LOTR-fan siden jeg var 16 år. Nå er jo alle navnene fra bøkene temmelig vanlige, men sånn er nå det. Han passer til navnet sitt, kvikk, utspekulert og kosete! Symra er et navn jeg har "laget", jeg har aldri hørt det brukt på noen annen hund. Symra betyr vårtegn på gammelnorsk, det passer bra når hun er født i mars, dessuten er det et eldgammelt ord for vårblomst (kvitsymre, blåsymre etc). Jeg er veldig fornøyd med begge navnene jeg.

Og jeg vet hva neste hund skal hete, men det får dere ikke vite! :)

Skrevet

Bambi= Bambi

Echo = Echo

Billy= Sprett

Centa= Centa

Dennis= Dinari (Dennis heter Dinari på stamtavla, og hadde det vært opp til oss hadde han blitt hetende det. Han bodde dog det første året hos förvert, og de kalte han Dennis. Så han har blitt værende en Dennis. Nå er han liksom en Dennis også, da :) )

Skrevet

Tassen- Han ER en tasser så det passer, men kjedelig navn..

Enya- Het Ata til hun kom til oss, synes ikke det passet.. Enya synes jeg kler henne. Rolig og harmonisk :)

Skrevet

Tja. Betty har gått over til å bli Piggy. Den hunden er skikkelig piggy til tider... og når hun til stadighet kom inn å slapp kattebæsj på gulvet, rullet seg i søle og alltid var skitten, så ble det Piggy. Betty er liksom et fint anstendig navn... hun passer ikke å hete Betty :)

Piggy it is!

Skrevet

Nei jeg er fornøyd med navnene på mine jenter.

Hera = Camalis Hera comes the sun. Hun kalles noen ganger hera bera eller gammla

Kim = Fredriksteens Kimberly M. Hun kalles noen ganger kimmelimme eller dronninga

Dee-dee = Dee-Dee vt Veenerfje. Hun kalles ofte for dideli eller frøkna

Cita = City by night av hjørnsbo. Hun kalles ofte for mamacita eller citalita

Fly = Fly forget me never av hjørnsbo. hun kalles ofte for flyfly

Skrevet

Hadde jeg bestemt navn selv (overtok henne da hun var 3-4 år) så hadde det nok aldri blitt Ella. Synes navnet er kjedelig og normalt. Men hun går som regel som bolla eller tjukken :)

Skrevet

Tror ikke jeg ville kalt Zarek noe annet om jeg hadde fått muligheten, men kunne ønske jeg hadde kalt han Zikk Zakk Zarek og ikke bare Zarek ;) Hadde vært litt mer spesielt..

Oppretteren hadde egentlig kalt han Pondus, men det ville jeg IKKE at han skulle hete (selv om han passet til det), så da ble det Zarek.. Men zikk zakk Zarek hadde jo vært mye kulere :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...