Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
2 timer siden, simira skrev:

Tja. Det kan være noen som mener at dread-pelsen er dyremishandling, den er tung for hunden og er "gode levekår" for udyr og lett å få gnagsår (ikke min mening, men folk som ikke liker det).

Eller det kan være noen som ikke har peiling på hund og trodd at dreadsene var tegn på dårlig stell.

Jeg ville uansett ikke stolt på en sensasjonsavis på historien, jeg tror neppe den som fant hunden har fått slippe til med sin versjon.

Jeg er syns også dreads er dyremishandling, på lik linje som å avle frem andre ekstremt utseende (hunder med unormal snute/dvergvekst i beina/ for lange (tunge) ører osv). Men det er ikke opp til finner å "fixe" denne dyremishandlingen der og da. 

Tross alt var hunden bare borte i 20 minutter før den ble klippet

Klipperen har ikke uttalt seg til noen aviser ang. hvorfor de valgte å klippe hunden. Dette til tross for at avisene har prøvd å komme i kontakt med vedkommende (det står i artikkelen at "Dagbladet har kontaktet personen som fant og klipte hunden, uten å få svar". H*n har vel ingen god forklaring på hvorfor man gjør noe så voldsomt uten å tenke seg om.

Jeg ville blitt hysterisk om noen hadde tatt seg slike friheter med min hund. Skal min hund klippes/barberes så skal det gjøres av en proff hundeklipper. Ikke av en tulling som syns hunden er stygg/ustelt/ eller hva annet.

  • Svar 70
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I går var vi og henta den jrt-en jeg nevnte tidligere i tråden ? Foreløpig virker hun som en herlig hund, som nok har hatt litt frie tøyler i hverdagen ? Har blitt introdusert for kattene, og det gikk

Det er sikkert en sammensetning av de faktorene du selv nevner. Eiers ambisjoner endrer seg, de innser kanskje at det er for dyrt, tar for mye tid og arbeid å komme dit de planla. Noen grener er

Denne saken har fått ganske bred omtale, den er omtalt i flere aviser og på fb antar jeg. Jeg søkte opp ‘skamklipt hund’ og da fikk jeg ganske mange treff. Jeg må si at eier fremstår som relativt usym

Posted Images

Skrevet

Vel, om hunden min hadde stukket av tror jeg at skamklipping hadde vært det minste av mine bekymringer. Det er såklart kjipt, unødvendig, og feil, men å få tilbake hunden frisk og uskadd er ingen selvfølge.

Det er vel hærverk på andres eiendom og sånn sett erstatningspliktig, men vi får overlate vurderingen til de som faktisk kjenner hele saken tenker jeg.

  • Like 3
Skrevet (endret)

Eier har mistet kontrollen over hunden sin (brutt loven), får hunden hjem i god behold av noen som har tatt vare på hen (og gjort noe i aller beste mening), og istedenfor å være takknemlig for å få tilbake en frisk og hel hund bare minus pels, mulig takket være de som tok seg av hunden, så anmelder eier finner… Såklart surt det med pelsen for eier, men det er virkelig ikke det som burde være det viktigste her. Men pengene rår?

La til: Hunden var borte lenger, og det stod vel også i artikkelen at det var 20 min siden eier oppdaget det vel (eier oppdaget det ikke før det hadde gått en stund). Ifølge finner hadde de hunden lenger. 

Endret av Stjerneskinn
  • Like 4
Skrevet

Jeg vil si at puli har en så pass spesiell pels at man virkelig ikke kan klandre noen for å ikke vite at dette er slik rasen "skal" være. For alle som har sett på dyrepoliti-serier på Animal Planet ligner puli på de vanskjøttede hundene med pels som ikke røyter. Jeg tror ikke finneren "herpet" hunden med overlegg, det var nok med hundens beste i tankene.

  • Like 2
Skrevet

Denne saken har fått ganske bred omtale, den er omtalt i flere aviser og på fb antar jeg. Jeg søkte opp ‘skamklipt hund’ og da fikk jeg ganske mange treff. Jeg må si at eier fremstår som relativt usympatisk.. Ingen takknemlighet for at noen fant hunden og tok vare på den, slik at den ikke forsvant eller ble påkjørt. Nei, her er alt fokus på at hunden ble ‘ødelagt’..  Som en annen sa her, lenger opp, penga rår..

Jeg tillater meg virkelig å betvile at hunden fikk mentale problemer etter klippen, i så fall er hundens mentalitet så skral at den ikke burde avles på! Hva slags hund er det som får mentale problemer etter å ha fått klippet av seg en sammenfiltret masse av pels? 
 

I følge en av artiklene sier eier at hun forlot en godt betalt jobb for å drive med hund, men nå kan hun se langt etter å tjene penger på hunden. Ytterst sjarmerende.. Men det skal hun da ha, hun er da ærlig om formålet med å drive med hund..

Bytt ut rasenavnet puli med blandingshund eller hvilken som helst annen langhårshund, så hadde eier blitt anmeldt for grov vanskjøtsel og dyremishandling. Å klippe av ufyseligheten er ikke dyremishandling, uansett hva eier hevder. Hvis det er dyremishandling å klippe langpelsede hunder ( som attpåtil er en sammentovet masse) , ja da får politiet mye å gjøre fremover.. Jeg har hatt puddel og klippet denne med gjevne mellomrom, ikke fikk hunden mentale problemer etter klippingen eller fikk endret plass i flokken etter klippen heller..men min var muligens et unikum..

At politiet i det hele tatt bruker tid og ressurser på en slik sak, er bare tullete. 
 

https://www.tv2.no/a/14172750/

 

 

  • Like 5
Skrevet

Tuija skal HD fotograferes, men jeg tør hun er på vei i løpetid igjen. Har evt. løpetid noen påvirkning av HD resultat?

Skrevet
8 timer siden, Rufs skrev:

Jeg er syns også dreads er dyremishandling, på lik linje som å avle frem andre ekstremt utseende (hunder med unormal snute/dvergvekst i beina/ for lange (tunge) ører osv). Men det er ikke opp til finner å "fixe" denne dyremishandlingen der og da. 

Tross alt var hunden bare borte i 20 minutter før den ble klippet

Klipperen har ikke uttalt seg til noen aviser ang. hvorfor de valgte å klippe hunden. Dette til tross for at avisene har prøvd å komme i kontakt med vedkommende (det står i artikkelen at "Dagbladet har kontaktet personen som fant og klipte hunden, uten å få svar". H*n har vel ingen god forklaring på hvorfor man gjør noe så voldsomt uten å tenke seg om.

Jeg ville blitt hysterisk om noen hadde tatt seg slike friheter med min hund. Skal min hund klippes/barberes så skal det gjøres av en proff hundeklipper. Ikke av en tulling som syns hunden er stygg/ustelt/ eller hva annet.

I et av de tidligste intervjuene sto det at da hun fant hunden var den søkkvåt, full av grums og luktet vondt. Jeg kan forstå at hun har trodd at den har vært ute på vift lenge.

Bare se på rescue- programmene det er masse av på YouTube, noe av det første de gjør er ofte å snauklippe hunden mens de snakker om hvor godt det blir for hunden å bli kvitt alle flokene. For en som aldri har sett en puli før er det nok ikke lett å se forskjell på en våt og skitten puli-pels og en veldig tovet våt og skitten pels!

  • Like 1
Skrevet
3 timer siden, Pajko skrev:

Tuija skal HD fotograferes, men jeg tør hun er på vei i løpetid igjen. Har evt. løpetid noen påvirkning av HD resultat?

Jeg har hørt noen si at det kan gi dårligere resultater, men aner ikke om det stemmer ?‍♀️

Skrevet
6 timer siden, jma skrev:

Jeg har hørt noen si at det kan gi dårligere resultater, men aner ikke om det stemmer ?‍♀️

Jeg har og hørt det, men om det bare er rykte, vet jeg ikke. Hadde passer bra om jeg kunne fått tatt bildene nå. 

Skrevet
On 9/16/2021 at 2:53 PM, Rufs said:

Hvor mye traumatisert blir egentlig en hund av en skremmende opplevelse? Da jeg fikk min første hund så hadde jeg lest om utagerende/aggressive hunder som var blitt sånn fordi de hadde hatt en fæl opplevelse en gang for lenge siden. Og det er jo skremmende at en uheldig opplevelse ødelegger en hunds adferd for alltid...

Så opplevde jeg at min hund ble angrepet og bitt av en større hund. Siden hun var en engstelig sjel, så trodde jeg at dette ville ødelegge henne helt. Det gjorde det heldigvis ikke. En skremmende opplevelse der og da. Men så var hun ferdig med den saken.

På treningen i går snakket nemlig en om at hennes hund var blitt helt ødelagt etter en annen hund hadde løpt mot han under trening for noen år siden. Den "slemme" hunden bjeffet helt hysterisk, helt til eieren kom og tok han i bånd. Ingen fysisk kontakt, ingen bittskader. Men den hendelsen er nå eierens forklaringen på hvorfor hennes hund er blitt som den er blitt. Jeg vet ikke om jeg kjøper den forklaringen.

Jeg føler vi hundeeiere alltid må finne grunner til at hunden vår er som den er / gjør som den gjør. Kanskje vi ikke skal bruke så mye til på den som har skjedd, og heller bare godta at hundene våre er "rare".

Eller er det greit å finne grunner for alt?

"hunden min liker ikke din hund fordi din hund stirrer på min hund" - "Min hund liker ikke din hund fordi din hund er svart" - "Min hund liker ingen hunder fordi den ble skremt av en annen hund for 3 år siden" osv 

Har en interessant historie ang dette. Vi starter med hund nr 1. Schäfer, omplasseringshund pga problematferd, "ukjent" opphav, havnet hos en mann som trente på "gamlemåten". Angrep flere folk og hunder ila sitt liv og ble til slutt avlivet pga dette. (Selvom den i hundens verden "bare" gjorde jobben sin og voktet hjem/folkene sine, men når du biter noen fordi de gir en klem til mormor så er det over og ut)
Han var med på hyttetur, og på veien til hytta møtte de på en toller hannhund (hund 2). Tolleren fikk bank. (Jeg vet ikke mer detaljer rundt denne hendelsen)
Flere år senere reiser jeg og min familie på hyttetur til samme hytte, vi møter også tolleren på samme strekk av turen til hytta. Beaglen min(hund 3) fikk bank "utav det blå" av nevnte toller. Eier av toller mener schäfern ødela den ifht møte av andre hunder. Dette var andre gang beaglen min kom utfor en hissig toller. Han fikk ingen varige mén, ble ikke redd tollere, eller andre hunder generelt. Alltid like glad og imøtekommende.  Det var ikke vår "feil" at han var så stabil mentalt, han var bare bunnsolid når det kom til sånt. 

Hadde tolleren blitt som den ble hadde den ikke hatt det uheldige møtet med schäferen? Hadde schäferen blitt som den ble hos andre eiere/andre treningsmetoder/miljø? Kunne beaglen blitt lik som de 2 andre om den ble utsatt for værre møter med andre hunder/vi hadde vært enda mer clueless/reagert annerledes? 
Ikke godt å si. Men absolutt interessant å fundere på!

On 9/11/2021 at 11:51 PM, maysofie said:

Er det noen som har tips til nettbutikker som har stort utvalg i tørkede tyggegodis, typ grisører, luftrør, skalper, sener osv.? (Ikke sånne små tørkede kyllingfileter, småstrenger ol.). Har handlet på Rana Hundesenter før, men lurer på om der finnes andre alternativer :)

 

Zooplus uten tvil, kjempefornøyd med alt jeg har handlet der, hestesener, strutsesener, oksemuskler grise/lamme/kanin ører etc etc. De har mye forskjellig!

Skrevet (endret)

Jeg hadde kvelds/nattevakt i går. Utpå kvelden fikk jeg melding fra en på boxersida på Facebook. Har sett tidligere at han har laget videoer til minne om folks avdøde boxer, men jeg trodde det var folk han kjente han lagde de for. Men jaggu sendte han meg en video til minne om Gira ❤️ Så da sto jeg på jobb og gråt en skvett og to. Heldigvis ingen pasienter som kom da. Men tenkte jeg kunne dele den her inne. 

Savnet er kjempestort, og jeg skulle selvfølgelig ønske at hun fremdeles var her ❤️ Klarer å snakke om henne uten å gråte, men når jeg er alene og tenker på henne så kommer tårene fort. 

Hjelper litt når vi nå har både ny hund i hus, samt et par viltre kattunger. Så vi har nok å henge fingrene i. Det hjelper for å få tankene over på noe annet. 

Endret av laikamor
  • Like 4
Skrevet
26 minutes ago, laikamor said:

Jeg hadde kvelds/nattevakt i går. Utpå kvelden fikk jeg melding fra en på boxersida på Facebook. Har sett tidligere at han har laget videoer til minne om folks avdøde boxer, men jeg trodde det var folk han kjente han lagde de for. Men jaggu sendte han meg en video til minne om Gira ❤️ Så da sto jeg på jobb og gråt en skvett og to. Heldigvis ingen pasienter som kom da. Men tenkte jeg kunne dele den her inne. 

Savnet er kjempestort, og jeg skulle selvfølgelig ønske at hun fremdeles var her ❤️ Klarer å snakke om henne uten å gråte, men når jeg er alene og tenker på henne så kommer tårene fort. 

Hjelper litt når vi nå har både ny hund i hus, samt et par viltre kattunger. Så vi har nok å henge fingrene i. Det hjelper for å få tankene over på noe annet. 

Så utrolig koselig av ham da. ❤️ 
Det blir heldigvis bedre etter hvert. ❤️ Hjelper absolutt å ha noen andre firbeinte å kose med når sorgen kommer over en. ❤️ 

  • Like 1
Skrevet

Tenker dere at de som har hund som yrke burde kunne en del om hunderaser (de som er godkjente i landet man bor), eller tenker dere at det er helt vanlig at de ikke kan de særlig godt?

Etter å ha havnet i flere situasjoner mtp min hund som er en pinscher som ansatte har misforstått rasen på (antatt at det skulle komme enten en dvergpinscher eller dobermann, og da noen ganger lagt opp til det), har jeg nå begynt å alltid skrive parantes mellomstor eller antall kg bak. ?

(Ett eks er at vi ble satt i valpekursgruppe med dvergpuddel fordi instruktøren trodde de skulle være på samme str.)

Skrevet
9 hours ago, Stjerneskinn said:

Tenker dere at de som har hund som yrke burde kunne en del om hunderaser (de som er godkjente i landet man bor), eller tenker dere at det er helt vanlig at de ikke kan de særlig godt?

Jeg forventer ikke at fagfolk skal kjenne til alle hunderaser, men jeg ville vel stusset litt på kompetansen til en instruktør som ikke har hørt om pinscher. Så veldig uvanlig er vel ikke rasen?

Skrevet

Tja, en del kanskje, men det er jo ikke noe kompetansekrav til instruktører, og ingenting om raser for dyrehelsepersonell heller. Generell kunnskap om hundetyper og egenskaper bør være der, men bare i ulike deler av landet er det jo litt forskjell på hvor vanlige enkelte raser er, og et er jamen ikke lett i vite forskjellen på alle. Men pinscher overrasker meg litt, selv om det ikke er fullstendig uhørt å tenke dvergpinscher hvis det bare er det man har møtt.

Skrevet

Når man går å venter på løpetid er dagene lange. 

Men jeg skjekka kalenderen her om dagen, hun skal vist ikke løpe før november. Men jeg tror ikke jeg må vente så lenge.

Albert begynner og bli passe frustrert at mamma er så teit.

Så får vi se da, blir det noen valper her i år ❤?

Skrevet

Jeg konkurrerer i LP og Rally. I rally-miljøet et det alltid stas på vinnerne. De stiller opp (ihvertfall de) tre beste i hver klasse. Deler ut premier og sløyfer, tar bilder osv. Hurra for alle deltagerne, og spesielt for de tre beste.

I lydighetsmiljøet får vinneren kanskje en premie (=liten for-sekk?) Ingen sløyfe, og gjerne med en kommentar som "synd det ikke ble opprykk" ?

Det er så utrolig forskjellig. Jeg blir like skuffet hver gang jeg ikke får sløyfe i LP. Jeg vil ha sløyfer jeg! 

  • Like 1
Skrevet

@Wilhelmina @simira Ja, jeg har selv jobbet med hund og og også der opplevd mange som har kompetanse på hund på andre områder som gjerne ikke har noe mer enn mannen i gata når det kommer til raser, forundrer meg litt at det ikke er en større interesse for å tillære seg kunnskap når det kommer til det også. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...