Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ny måned, og dagen for morsomheter. Har du gått på noen spøker i dag? 

Skjærtorsdag og starten på påska er det også, feirer dere på noe vis i år? 

Påska for meg var i barndommen å reise i trekket og middager med familie, men i senere år så er det "bare" fridager hvor butikken er stengt. ? Må lage meg noen egne tradisjoner tror jeg, kanskje årlig fjelltur med overnatting? 

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Har fått hjem Eine sin urne nå? Den står ved siden av Max sin, så nå er de sammen igjen❤️

Noen ganger er jeg veldig glad for å bo i nord, selv om det er et snøhull uten like  ---------------------------- I dag har jeg plutselig en 10-åring! Dagen skal feires med roadtrip til et s

Akkurat nå surrer jeg med å ikke få sove. Booket veterinærtime for Lyn på torsdag, så burde egentlig bare ikke bekymre meg før vi har vært der og veit noe mer, men ugh for mulige jursvulster.  Sn

Posted Images

Skrevet

Er godt beskyttet på hytta med mamma og pappa, så har ikke blitt utsatt for noen dårlige spøker i dag ? Ellers koser vi oss, Salka lever virkelig sitt beste liv på fjellet med snusing, ballkasting og avslapping i sola. Har også funnet ut at vi må trene mer kondis. Skiturer og utelek mange dager på rad begynner visst å bli litt slitsomt, var ikke mye drahjelp i henne på den lille skituren vi gikk i går.. ?

  • Like 1
Skrevet
12 timer siden, Rocket skrev:

Ny måned, og dagen for morsomheter. Har du gått på noen spøker i dag? 

Jeg spøkte litt med min mor i dag. Fortalte at jeg var gravid. Med trillinger. Men jeg regner med at hun ikke lot seg lure siden jeg er 78 år...

  • Like 1
Skrevet

Har ikke latt meg lure i dag.

Fin dag i sola da :) Vært på påskevandring, og deretter en tur på kafé og sett på dyrene de har der. Så klekket det tre kyllinger i dag, helt perfekt start på påska. Mann og sønn har tatt med hunden på overnattingstur i skogen.

  • Like 1
Skrevet

Hei :)

Jeg har nettopp skrevet profiltekst, men det jeg skrev under "about me" vises ikke. Er det noe jeg må gjøre for å få det fram? Det hadde vært bra om de som besøker profilen min ser det, for jeg prøver å finne en venninne her. Jeg vet det er andre steder for sånt, men jeg tror sjansen er større for å møte noen som er over middels interessert i hunder og andre dyr her på hundesonen. 

Skrevet
53 minutes ago, Veganer said:

Hei :)

Jeg har nettopp skrevet profiltekst, men det jeg skrev under "about me" vises ikke. Er det noe jeg må gjøre for å få det fram? Det hadde vært bra om de som besøker profilen min ser det, for jeg prøver å finne en venninne her. Jeg vet det er andre steder for sånt, men jeg tror sjansen er større for å møte noen som er over middels interessert i hunder og andre dyr her på hundesonen. 

Anbefaler deg generelt å bruke "Spørsmål og tilbakemelding til administrasjonen" for slike ting, men det står synlig i profilen din. Du må bare velge taben der det står "About me".

Skrevet
22 timer siden, Veganer skrev:

Ok, takk for svar.

Leser det du har skrevet på "about me", men stusser litt på det du skriver. Er det seriøst ment? En smule passiv aggressiv..

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Gleda meg i mange år til å ha kull på langhårn min. Bodd hos foreldrene minne på for fra oppdretter og nå endelig blei hun min.  Jeg skulle ha det siste kullet hennes. Alt var tilrettelagt.  Men brått så forandra alt seg. I siste liten fant jeg en god hannhund som bode i nærheten og vi fikk parra. I flere uker har jeg vært sikker på at hun hadde tatt seg men nei da  :( ultralyd I morra bare for å bekrefte at hun ikke er drektig. Drit kjipt. 

  • Sad 5
Skrevet

Hva gjør man sånn midt i natten før sengetid? Joda stapper kong mm. :ahappy::yawn:

20210416_012710.thumb.jpg.720d9b5c99bf4fa956529a8ecfd93cbf.jpg

 

Limit derimot føler seg ca sånn tror jeg: :drool:

  • Like 2
  • Haha 2
Skrevet

Har ikke korona, men føler meg som veislakt...

Prima er Prima selv om det betyr rolige dager. Heldigvis kan hun sole seg på verandan, som egentlig er en altan.

 

  • Like 1
Skrevet
3 hours ago, LØJ said:

Bra jobba @Rocket?

 

Hvorfor er det alltid sol når jeg har jobbhelg?

Kan du jobbe litt oftere plz? :D

Vi skal til dyrlegen i dag. Standard for tømming av analkjertler, og så høre om det er noe som helst vi kan gjøre med bæsjespisingen til Odin. Han startet på Kovu sin i vinter, og har nå begynt å spise sin egen også. Æsj!

  • Like 1
  • Haha 1
Skrevet
17 hours ago, LØJ said:

Bra jobba @Rocket?

 

Hvorfor er det alltid sol når jeg har jobbhelg?

Takk takk, måtte ta opp mer rått da, hadde ikke nok til å fylle alt. ? 

Det er sånn reglene er må vite, sola dukker helst opp når alle må være inne på jobb. ?

13 hours ago, Stjerneskinn said:

Jeg måtte derimot styre med å tømme 7 Kongs på natta før leggetid, da alle var iblandet litt fiberhusk ? (Huskprodukter fra Orkla tilbakekalles nå.)

Ånei så kjipt!!! 

  • Haha 1
Skrevet
20 timer siden, Rufs skrev:

For et deilig vær ❤️ Gleder meg til turen i dag, men tror vi må passe oss for hoggormen ?

 

Meg og Gira traff på hoggorm her ene dagen. Så flere, men den ene lå i stien og solte seg. Og Gira gikk foran meg. Så at hun plutselig skvatt bakover, før jeg så hoggormen. Tenkte at nå var det gått galt, og jeg var rett før toppen, ca 1,5time ned til veien. Heldigvis ble hun ikke bitt, hun har nok bare blitt skremt når den bevegde seg. Men jeg rakk å tenkte det verste. Resten av turen måtte hun gå rett bak meg, mens jeg gikk foran og speidet etter flere hoggormer. 

Skrevet

Jeg hadde en flått, som sånn halvveis hadde bitt seg fast, på hofta i morges? 2. flåtten i hus siden 1.påskedag. Eeeeekkkkelt *grøss*

For dem som husker hage-hoggormen vi hadde i fjor. Den er ikke kommet tilbake...ennå. Håper den ikke føler behovet for å bo i hagen i år.

Skrevet

Noen ganger er jeg veldig glad for å bo i nord, selv om det er et snøhull uten like :fear:

----------------------------

I dag har jeg plutselig en 10-åring! Dagen skal feires med roadtrip til et sted med barmark, og en god tur i skogen :wub:

IMG_6961.jpg.1ec49210a670bbc77284c9d382b65548.jpg

  • Like 9
Skrevet
11 hours ago, Poter said:

Har fått hjem Eine sin urne nå? Den står ved siden av Max sin, så nå er de sammen igjen❤️

Jeg har to urner hjemme, eine er Storm som var en svart labrador og på dårlige dager tar jeg på urnen og selv om han reiste for 5? år siden så kjenner jeg pelsen og at halen går i labrador turbo fart ? Det er psykisk boost.. Klem til deg 

  • Like 1
Skrevet

Har så veldig lyst til å ta to små tattoos til minne om forrige hund og for å hedre nåværende, det som gjør meg usikker er at jeg nok vil føle jeg må gjøre det for alle jeg også skal ha i fremtiden da. ? (Og full sleeve etc er ikke min stil.)

Noen som har tatoveringer for å hedre spesifikke hunder her?

Skrevet
3 hours ago, Stjerneskinn said:

Har så veldig lyst til å ta to små tattoos til minne om forrige hund og for å hedre nåværende, det som gjør meg usikker er at jeg nok vil føle jeg må gjøre det for alle jeg også skal ha i fremtiden da. ? (Og full sleeve etc er ikke min stil.)

Noen som har tatoveringer for å hedre spesifikke hunder her?

Ikke minnetatovering akkurat, for min lever jo enda, men jeg har navnet hennes tatovert på foten. Føler absolutt ikke at jeg må gjøre det samme for fremtidige hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...