Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Ja, da er det vell på høy tid at Bølla får sin egen tråd også. Tiden har liksom ikke vært prioritert til veldig mye sonenbruk det siste drøye året. ?

Bølla, eller Havrevingens Optima som hun heter på stamtavla, født 07.02.17, altså rundet året nettopp. Litt type kresj og litt andre utfordringer, så har ikke vært utelukkende imponert så langt, men ting kommer seg og hun vokser på meg. Og bedre blir det nok ? ikle gjort så mye enda, puslet mest hjemme da livet alene med en liten tofoting har satt sine begrensninger, men vi holder formen på tur og pusler litt med trening og momenter på hjemmebane når muligheten byr seg. Håper å få gjort unna deby i vår/sommer med ferdselsprøve og bronsemerket i første omgang. Antagelig til sommeren, vi trenger nok å finpusse litt på trening med andre hunder osv først.

Bølla er en selvstendig, selvsikker, intens og (over)sosial liten dame med masse pågangsmot. Det gjør henne ikke akkurat til verdens enkleste, men jeg fikk iallefall en sosial hund denne gangen ?? vi har en god del å jobbe med, men hun er veldig fin på hjemmebane med meg og sønnen iallefall. Alle andre derimot er en annen sak, men det blir vell bedre med alder og trening?

Hun er først og fremst familiehund/turhund, men jeg ønsker jo å drive med hundesport så det blir jo trening ved behov og når muligheten byr seg. Vi sikter på ipo/rik programmet først og fremst, kommer sikkert til å stille litt i lp og driver med trekk for gøy(håper å kjøre litt løp etterhvert, men innser mine egne tidsbegresninger så vi får se på det).

Nå venter vi spent på mh (i april), både bølla sin og skal bli gøy å treffe resten av kullet og se alle i løypa og røntgen skal gjøres i nær fremtid.

 

 

IMAG0712.jpg

IMAG0687.jpg

IMAG0656.jpg

IMAG0596.jpg

IMAG0527.jpg

IMAG0175.jpg

IMAG0361.jpg

IMAG0486.jpg

IMAG0463.jpg

IMAG0184.jpg

FB_IMG_1516194084133.jpg

FB_IMG_1520203499702.jpg.bab9adec01d0fcb3176faec3800fd616.jpgFB_IMG_1520203509372.thumb.jpg.2df572abe3b2a046aec89e9bb9f0546e.jpg

Endret av Malamuten
  • Like 19
  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

og Frankriketur er unnagjort og overlevd  Og for en skatt som møtte meg der nede og ble med hjem! En mer perfekt eller komplett hund kunne jeg nok ikke drømt om så dette blir spennende altså. Og håper

Ja, da er det vell på høy tid at Bølla får sin egen tråd også. Tiden har liksom ikke vært prioritert til veldig mye sonenbruk det siste drøye året. ? Bølla, eller Havrevingens Optima som hun hete

Kjempeflink til å oppdatere ja? vi har kommet oss gjennom vinteren, trent litt, gått mye på ski, og vært på litt bedre turer og aktiviteter. Lille er fortsatt veldig kul og en hund jeg liker godt, og

Posted Images

Skrevet

Ja, hun er ganske pen :wub:

 

6 minutes ago, QUEST said:

Pen hund ! :) Hva har skjedd med øret hennes? 

Hun har vært sånn siden fødsel vistnok, dog synes jeg det ser ut som det er bitt av. Så jeg gjetter på at mor har tatt tuppen på et eller annet vis veldig tidlig, antagelig rett etter fødsel.

  • Like 2
Skrevet

Skikkelig tjolahopp tjolahei hun der, men veldig søt og sjarmerende. Se på det fjeset! 

Skoj gleder seg til lekedates når han blir større :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Må si meg enig i i at hun er vakker altså ? lille røverdatter.  Nyter vinteren og fysisk  fostring (for det meste),  men gleder oss til bare treningsbaner og bart i skogen igjen nå. 

 

 

IMAG0829.jpg

IMAG0787.jpg

IMAG0784.jpg

IMAG0837.jpg

IMAG0752.jpg

IMAG0835.jpg

IMAG0818.jpg

IMAG0827.jpg

IMAG0832.jpg

IMAG0759.jpg

  • Like 10
Skrevet
Akkurat nå, Malamuten skrev:

Må si meg enig i i at hun er vakker altså ? lille røverdatter.  Nyter vinteren og fysisk  fostring (for det meste),  men gleder oss til bare treningsbaner og bart i skogen igjen nå. 

IMAG0752.jpg

 

 

 

Hva skjer med ørene? :lol:

..minnet mer om en eller annen bulleblanding der :lol:

 

  • Haha 1
Skrevet (endret)
Just now, Kristiin said:

Hva skjer med ørene? :lol:

..minnet mer om en eller annen bulleblanding der :lol:

 

De ligger bare bakover,  slik de må til en hollender som får kos /oppmerksomhet ? men så er hun jo ikke så rolig av seg,  hun vil jo gjerne vise av hele sitt hjerte og enda litt til hvor glad hun er i alle så siden hun ikke har landet heelt enda så ligger de ikke helt bak. ? litt sånn indre konflikt ?

Endret av Malamuten
  • Like 1
Skrevet

Endelig! Denne tråden har jeg ventet på :lol:

Veeeeeldig fin, ser ut som hun kommer til å bli sabla kraftig på enkelte av bildene. Stemmer det, eller lyver bildene litt? Ser liksom veldig kompakt ut :) Fint å høre at hun virker som hun fungerer. Unner deg virkelig det! Får jo ikke mindre lyst på en til når jeg ser dette :wub:

  • Like 1
Skrevet
30 minutes ago, marlenbli said:

Endelig! Denne tråden har jeg ventet på :lol:

Veeeeeldig fin, ser ut som hun kommer til å bli sabla kraftig på enkelte av bildene. Stemmer det, eller lyver bildene litt? Ser liksom veldig kompakt ut :) Fint å høre at hun virker som hun fungerer. Unner deg virkelig det! Får jo ikke mindre lyst på en til når jeg ser dette :wub:

de lyver nok litt,  men jeg tenker det samme ofte når jeg ser på henne. På en måte synes jeg hun er veldig kompakt og kraftig,  men hun er egentlig ikke  uvanlig kraftig. Ikke av de slankeste /letteste,  men ikke av de kraftigste  heller, sånn midt på treet  tenker jeg. Men tror kanskje  det er noe med helheten,  tror hun har litt grovere benstamme enn en del har,  pluss litt kraftig bryst og ikke snipete i ansiktet så da fremstår hun kanskje litt "grovere " fra visse vinkler ?

takk,  blir spennende å se hva det blir av henne, gleder meg til vår og trening nå. Men stødig er hun iallefall ?

  • Like 1
Skrevet
12 timer siden, Malamuten skrev:

De ligger bare bakover,  slik de må til en hollender som får kos /oppmerksomhet ? men så er hun jo ikke så rolig av seg,  hun vil jo gjerne vise av hele sitt hjerte og enda litt til hvor glad hun er i alle så siden hun ikke har landet heelt enda så ligger de ikke helt bak. ? litt sånn indre konflikt ?

Trodde først at de lå fremover nemlig, plutselig hengeører over natta! :lol:

Bølla asså, hun er sjarmerende! Ikke at jeg klarer helt å se henne for meg rolig! :icon_redface:

 

Skrevet

Ikke jeg heller,  nesten ? men hun er veldig rolig når det er bare oss og ikke noe besøk. Men litt vanskelig å styre begeistringen sin når det er nye spennende mennesker og dyr ?

  • 2 months later...
Skrevet

var vist ikke min tur å ha flaks denne gangen heller ? vært på røntgen i dag,  for en gangs skyld grua jeg meg ikke heller,  men denne gangen var det vist belegg for det. Avlshund blir hun iallefall ikke,  resten får vi vell se på,  men jeg håper jo hun får mange fine år uten smerte og med god toleranse for aktivitet. 

her var det da altså ltv å finne,  hvilken grad vet jeg ikke siden det ikke blir offisielt avlest her.  Men ikke noe bra iallefall. Store forandringer og siste ryggvirvel er helt sammenvokst med bekkenet,  noe som i stor grad påvirker bevegelighet bla. I ser ut som den er litt vridd eller noe også.. 

og muligens hd på en hoft, kun min observasjon,  ikke fått noen offisiell grad enda.  Usikker på om bildene blir avlest pga skjevheten. Men hoften blir nok ikke å plage henne slik det så ut nå iallefall.  Fin og jevn overflate og ligger godt i skåla,  bare ser noe grunn ut. 

jaja,  hva skal man si liksom...

  • Sad 11

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...