Gå til innhold
Hundesonen.no

Båndtvang - hvordan får du fysisk slitne hunder?


Recommended Posts

Skrevet

Nå som båndtvangen er i gang, lurer jeg på hvilke tiltak dere gjør for gi hundene fysisk stimuli og opprettholde kondisjon? 

Her er i huset er det en hund som elsker å løpe i ulendt terreng i skogen. Vi trener agility 1 gang i uka, men det er ikke noe å opprettholde kondisjonen på. Jeg er ikke spesielt sprek, så en løpe tur i bånd med meg er ikke noe hun blir nevneverdig sliten av. Vi går ofte turer i skogen med langline. Nå har jeg også tatt kontakt med bruksgruppa i klubben. Da jeg vurderer hennes eneste mulighet til å løpe løs i skogen er ved organisert brukstrening. Ellers satser jeg på mer agility når vi flytter banen ut og en kan drive med mer fritrening. 

Spent på hvordan dere løser denne utfordringen

Skrevet

Sykling, svømming, jogging (men jogging blir strengt tatt ikke særlig kondistrening for hundene nei :aww:)... Kjøpe kajakk/kano og padle med hundene "på slep"... 

Og bare for å si det - hunden får neppe særlig kondisjonstrening av å trene bruks heller. Det er begrenset hvor lenge man holder på med hver enkelt hund i ei treningsgruppe, så grunnkondisjonen må man trene utenom. 

Skrevet
10 minutter siden, Siri skrev:

Sykling, svømming, jogging (men jogging blir strengt tatt ikke særlig kondistrening for hundene nei :aww:)... Kjøpe kajakk/kano og padle med hundene "på slep"... 

Og bare for å si det - hunden får neppe særlig kondisjonstrening av å trene bruks heller. Det er begrenset hvor lenge man holder på med hver enkelt hund i ei treningsgruppe, så grunnkondisjonen må man trene utenom. 

Jeg får jobbe med å få henne til å like å svømme:P Nei, det er vel sant at det ikke blir så mye kondisjon av brukstrening.

 

  • Like 1
Skrevet

Kjettingtrekk, trekktrening med sykkel/kickbike, svømming, kløving og lange gode turer i terrenget med klyving og klatring. Mine hunder er båndhunder hele året, og de er både godt muskelsatt og i god form ?

  • Like 7
Skrevet
2 timer siden, Heidihj skrev:

Kjettingtrekk, trekktrening med sykkel/kickbike, svømming, kløving og lange gode turer i terrenget med klyving og klatring. Mine hunder er båndhunder hele året, og de er både godt muskelsatt og i god form ?

Samme situasjon her. Det er ikke noe problem å aktivisere en hund  i bånd. 

Jeg løper med hunden i ulendt terreng, det er veldig god trening for oss begge selv om farten ikke blir høy. Går tur på svaberg og hoppe/klatre litt rundt. Veldig slitsomt for kropp og hode. Toppturer som er litt utfordrende etc. Hva med å se på det som en mulighet til å komme i litt bedre form? Jeg har hund som treningskompis så langt det lar seg gjøre.

  • Like 3
Skrevet

Her blir det hovedsaklig svømming og løping. Før skaden syklet jeg også med ham, samt at han kunne bære kløv innimellom. Løpingen er både langs vei og i terrenget, så det blir ganske variert. 

Skrevet

Jeg løper med dem men det gjør jeg hele året . Vi har et veldig bra friområde så de får en time der først og så kan jeg sele på og løpe en runde derfra feks. 

Skrevet

Kløving og båndturer i terreng.  Han trekker meg når jeg går også,  blir nesten litt weightpulling :P

Han er svært lite løs resten av året,  så det er ingen utfordring sånn sett.  

Jeg har aldri forstått at det å løpe løs må til for å trene en hund fysisk. 

  • Like 4
Skrevet

Idag gikk vi et par timers tur etterfulgt av et kort spor. 

til sommeren kommer han til å bade mye. Vi har hage og strand i ett, så er en lett måte å trene kondisen hans på. :) Tenkte å kjøpe vest til han så han flyter bedre i vannet, så jeg kan ro/padle med han "på slep".

Uten om det kommer jeg til å gå en del toppturer, ooog jeg har en hemmelig drøm om å gå noen dager på Hardagervidda i sommer når snøen er borte ;) 

Skrevet

Vi gjør hovedsakelig som eller i året, mine blir sjeldent sliten av å løpe løse i seg selv uansett :)

Trening med fysiske momenter, både grunntrening, frisbee, agility og LP/RL. Begge trekker i sele, så vi trasker someoftest tur i magebelte, ellers i flexi på Keo. I tillegg trekker de dekk, sykler osv. På sommeren svømmer vi nesten hver dag, beste aktiviteten som finnes. De får løpe løs på forsvarlige områder, slik som ellers. Vi trener også en del gjeting og gjør praktisk arbeid, det er vell hva som tar dem mest ut.

Skrevet

De jeg har hatt før har vært veldig til å trekke så vi har enten syklet, eller gått med dem i sele magebelte så de trekker. Også går vi lange turer da, de lider absolutt ingen nød i sommersesongen hva gjelder fysisk fostring. Kløv bruker vi også en del. Også blir det en del svømming om det er varmt. :) 

Skrevet

Kjører så mange mil som mulig med nav-skuter. Den går bare i 10km/t, så får snart ny sykkel for å få litt mer fart i kjøringa med støverene. Ellers løper de så mye de gidder i ca 3 mål inngjerdet hage, hver dag.

Skrevet

Svømming (når det er vær til det), sykling og frislipp på inngjerdet område sammen med andre hunder jeg kjenner. Huskyen sykler jeg med mye, da han blir gal innendørs hvis han ikke får seg en skikkelig løpetur eller to i løpet av uken. 

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Snørekjøre på ski, trekke sparkesykkel (i år blir det trehjuling istede :D ), kløve i terrenget, svømme når være tillater det, gå tur i bløt myr osv. Ikke noe problem. Løsløping bruker jeg aldri som trening uansett. Det er kos for å løse opp i kroppen og leke sammen. Trekke meg i sele festa i magebeltet er fin styrketrening, men det har jeg litt for sterke hunder til, det fører bare til ødelagte knær.

Guest lijenta
Skrevet
Akkurat nå, Sam skrev:

Dere som skriver svømming som treningsmetode, hvor tar dere de med for å svømme?:-) 

Nærmeste vann. Der hives det dummy eller så kan en bruke kano eller kajak eller våtdrakt og svømme med dem selv.

Skrevet
6 minutter siden, Sam skrev:

Dere som skriver svømming som treningsmetode, hvor tar dere de med for å svømme?:-) 

Enten får han gå uti selv uten noe stress og bare svømme rundt på egenhånd, eller så trener vi jakt og han henter dummyer, dirigeres etc. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...