Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette er mer en funderingstråd, men jeg lurer på hva det er som gjør at hunder får snøklumper mellom tærne. Tolleren fikk masse snøklumper mellom tærne, selv når jeg klipte ned pelsen, han fikk også veldig lett potekramper, kelpien har så langt fått en klump en gang som han fikset opp i selv og aldri fått potekramper. 

Så hva er det som gjør at noen får og andre ikke får snøklumper mellom tærne og potekramper?

Kan ikke de som svarer også skrive hvilken rase de har og om de får potekramper og snøklumper. Interessant å vite om det er raseforskjeller, forskjeller i pelstype, blodsirkulasjon osv osv

Skrevet

Ingen av hundene jeg har hatt har hatt potekrampe, men samtlige har fått snøklumper mellom tærne. Tre stk tollere, og en blanding mellom flat og dobermann. Kunne vært litt flinkere til å klippe vekk pels da, men er så mye enklere å bare putte på sokker når været er sånn at det kladder på (noe som har vært veldig sjeldent de siste årene). 

Skrevet

Min tibetanske terrier har ganske mye pels mellom tærne og får veldig lett isklumper. Jeg klipper pelsen mellom tærne men vil ikke ta alt, den er der jo for å isolere. Så vi bruker potesokker, burde egentlig bruke det hver gang han skal ut når det er kladdesnø. Men han hater å ha sokker på, mulig de gnager på ulveklørne... Potekrampe har han ikke hatt.

Skrevet

Cavalieren min får veldig lett snøklumper hvis jeg ikke klipper potene. Potekrampe får hun (uavhengig av om potene er klippet eller ikke) når det blir kaldere enn -10 i kystklima (i innlandsklima fikk hun ikke potekrampe i -20). 

Skrevet

Hva er potekrampe?

Her får setter fort kladder/isklumper så det er på med sokker når føret krever det. Etter en rund våteksem har jeg også passer på å holde pelsen kort under potene så jeg får tørket ordentlig.

Skrevet

Normalhårsschäferen fikk ikke kladder, langhårsschäferen får. Potekrampe har jeg aldri hørt om. :P

Tidligere år har jeg barbert, men i år har vi brukt potesokker. Vurderer dog å barbere nå, for er lei potesokker (og bikkja hater dem).

Skrevet

Jeg barberer alltid potehårene UNDER potene på mine for å motvirke snøklumper under potene. Da tar jeg også litt opp på siden av hver tredepute. Mellom tærne er jeg ikke like flink, og sørger mest for å holde det flokefritt der. Det er mest oppå potene det kan danne seg litt snøklumper på mine. 

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Ene huskyen min har ekstremt lang pels under labbene, men får aldri kladder. Terven får snø/isklumper under labbene uansett om jeg klipper eller ikke. Barbere helt vil jeg ikke gjøre pga isolasjon, så han får alltid på sokker på lange turer på snø. Huskyene får ikke/ekstremt sjelden vonde labber av at det er kaldt. Jeg har sett det en gang på han ene. Da var det jeg som hadde vært sløv og glemt å sette på sokker i kulda. Etter tre timer i -28 hadde han en periode han var plaga. Så virka det som det gikk over. Normalt sett bruker jeg sokker i sånne temperaturer da, så det var jeg som var dum. Terven kan få det litt lettere. Den andre huskyen min har jeg aldri sett få det.

Skrevet

Welsh springer spaniel: kladder uavhengig av klipp. Holder noenlunde kort, men ikke vits å klippe veldig mye. Kladder like mye uansett. Hun får sokker når det er snø hvis vi skal bort fra huset.

Dobermann: kladdet aldri. 

Ikke vært borti potekrampe.

Skrevet

 dalmatinerene mine, nesten aldri snøklumper, men kuldekramper titt og ofte.

Retrieveren får klumper med en gang, selv om jeg klipper. Har aldri sett kuldekrampe.

Dachs aldri klumper, fort kuldekrampe

Setteren, hverken mye klumper eller kuldekramper.

Skrevet

2 x kelpie og 1 x dalmatiner: Aldri hatt kladder, hva er potekrampe?? ? Har tydeligvis ikke hatt potekrampe.

Rottweileren vi hadde tidligere hadde ingen problemer med kladding og kulde.

Skrevet

Når jeg googler "potekrampe" får jeg bare opp sider fra hundesonen, så mistenker det er ett fenomen som startet her :P Med mindre noen kan komme opp med noe lurere, så er det bare ett ord for ett eller annet. 

  • Like 1
Skrevet
Just now, Margrete said:

Når jeg googler "potekrampe" får jeg bare opp sider fra hundesonen, så mistenker det er ett fenomen som startet her :P Med mindre noen kan komme opp med noe lurere, så er det bare ett ord for ett eller annet. 

Jeg lurer på det, eller evt en morsom autocorrect... men rart flere har den da :P

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Margrete skrev:

Når jeg googler "potekrampe" får jeg bare opp sider fra hundesonen, så mistenker det er ett fenomen som startet her :P Med mindre noen kan komme opp med noe lurere, så er det bare ett ord for ett eller annet. 

Jeg tipper det er en beskrivelse av kalde poter som vises ved at hunden løfter opp beinet/beina og/eller begynner å halte pga kulda.

Felix får aldri klumper under potene, men han fryser på potene når det blir noen minus og bruker en del potesokker nå etter vi flytta til Hedmark.

Blaze får en del klumper, men det hjelper litt å klippe. Han bruker potesokker når det er veldig klumpeføre og når det er skikkelig kaldt for da kan han få kalde poter.

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Margrete skrev:

Når jeg googler "potekrampe" får jeg bare opp sider fra hundesonen, så mistenker det er ett fenomen som startet her :P Med mindre noen kan komme opp med noe lurere, så er det bare ett ord for ett eller annet. 

Kuldekrampe heter det vel egentlig ;)

  • Like 1
Skrevet

Den langhårede border collien jeg hadde fikk store problemer med snø/isklumper under potene. Prøvde å klippe av pelsen men det fungerte ikke(hadde nok fungert å barbere, men hadde ikke maskin), så måtte bruke potesokker. Han var så plaget av han ikke ville gå når snø/isklumper begynte å komme, og dette var en hund som ikke var så glad i å vise seg han hadde vondt.

Huskyen jeg hadde var det ingen problemer med, hun hadde god polarpels.

Whippeten får naturlig nok ikke snøklumper, men fryser lett på beina. Han ble nok litt forfrossen i fjor på en tur, så i år har jeg vært ekstra forsiktig og har alltid med potensialet i kommer når det er kaldere enn -5.

 

Potekramper hva er det? Noen som kan fortelle?

 

Skrevet

Rimelig sikker på at det har med pelstype/kvalitet og gjøre, så samme måte som at ikke alle hunder får klumper i pelsen forøvrig.

Malamuter x 2, hadde en del hår på potene, aldri klumper.

Malinois, aldri klumper.

hollender x2, aldri klumper. 

Muttene frøys heller aldri, hollenderne og mallen fryser ganske lett på bena og trenger potesokker når det er kaldt. Aldri opplevd kramper. 

Skrevet

Malamutene får ikke kladder under labbene. De fryser ikke på kroppen, men om det er veldig tørr snø, og de står i hundegården i ro i 20 blå, kan de løfte litt på labbene. De justerer temperaturen enkelt selv ved å krølle beina oppunder magen.
Shibaen har jeg ikke hatt så lege, men tipper kladder ikke blir noe problem på han heller. Virker ikke sånn ihvertfall. 
Goldenen jeg hadde tidligere kladdet MYE. Jeg klipte og holdt pelsen godt nede, men der var det potesokker som var redningen! 

Guest Klematis
Skrevet

Den finske lapphunden jeg har nå får ikke klumper under beina, men det gjorde den forrige av samme rase.

Skrevet

Kuldekramper tror jeg er det riktige ordet ja. Har bare alltid kallt det potekramper (også fått høre det fra veterinær når jeg har spurt) siden det er potene man ser det på. Eller tassfrys på svensk :P 

Kuldekramper er at de blir kalde på potene og gjerne drar opp beina og halter, går gjerne raskt over om man tar poten mellom hendene og varmer de opp igjen. Tolleren kunne jeg motvirke potekramper på ved å ha på ham dekken på resten av kroppen, mens bcblandingen min måtte jeg ha potesokker på.

Jeg tror også at det må ha noe med pelstypen å gjøre, ikke nødvendigvis pelsmengden. Kan det ha noe med potefasong å gjøre også? 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...