Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
3 timer siden, Wilhelmina skrev:

Jeg klarer ikke å engasjere meg i det hele tatt, denne sesongen ble det veldig tydelig at jeg ikke er i målgruppen :P

 

Det jeg også tenker. Nora greiene var så innmari lett å relatere seg til for min egen del, mens jeg kjenner nå at alt dette dop greiene og bla bla blir far off for min del. Aldri vært der rett og slett.

Men enig i at det er jo viktige temaer som blir tatt opp, så fint de gjør det men det blir nok for min egen del ikke samme engasjement  for meg.

  • Like 2
  • Svar 620
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

" Og bare så det er sagt: Skam tilhører ikke kidsa uansett, de har bare lånt den fra oss. For kvisete fjortiser bryr seg kanskje om rulleplasser og hooking, men de betaler ikke lisens. Vi betaler lise

Jeg tenker at det er lurt å se på denne serien uten å anta at hver eneste scene er der for å fortelle eller lære oss noe, men at narrativene og opplevelsene til karakterene er der for å drive handling

Herregud. Den fineste samtalen noensinne. Alle unge, uansett legning, burde hatt en Jonas.   Den mangelen på reaksjon gjorde at jeg brast i gråt, ass. Og så tenker jeg på alle de gangene jeg har

Posted Images

Skrevet

Nå er det ikke meningen at jeg skal relatere meg til serien. Jeg er altfir gammel til det. Men jeg elsker likevel de første to sesongene. Jeg har ikke glemt hvordan det var å være ung. I tillegg arbeider jeg med ungdom i denne aldersgruppa og liker å lære hvordan de har det. 
Det jeg liker minst nå i isesong tre er denne normaliseringen av narkotika. Godt mulig slik bruk er så vanlig og normalt, men jeg liker det bare ikke. 
Har en sønn som har slitt med dette og er så redd for alt som kan sette ungdom på slike ideer. 

  • Like 4
Skrevet

Hasj var " normalt" i min ungdomstid og jeg hadde flere venner som kom ut på den tiden,  så jeg relaterer meg faktisk mer nå. I tillegg var jeg gjerne mest med gutta og jeg brydde meg filla om alt som har med russetid å gjøre. Favorittregissør og favorittmusikk ( og kunstner selvfølgelig)  var et langt mer vanlig tema blant vennene mine enn russetid og forelskelser. 

Jeg synes det er fint at de favner om alle type ungdom. Og jeg synes det er fint at Isak ikke er prototype-gay som Eskild.  

 

 

  • Like 3
Skrevet

Jeg liker den [emoji4] Stakkars Isak, synes de er flinke til å vise hvordan han har det inni seg.
Og fint å se ting fra guttas perspektiv og.
Tror dere han fyren med røyk bak øret (teit) er homo eller har Isak (og vi) bare overtolket alt?


Og hun som klenger på Isak er så irriterende!

Var ikke mye fokus på russetid i mitt miljø heller, og egentlig ikke de typen fester som har vært i de forrige sesongene. Så sånn sett har jeg aldri kunne relatere meg helt til serien, det er en annen tid og et helt annet ungdomsmiljø og en annen geografi. Men engasjerende og interessant uansett [emoji4]
Skrevet

Kan ikke relatere til å være hemmelig homofil, men syns sesongen er spennende og engasjerende likevel! Jeg regner med Isak skal ut av skapet i løpet av sesongen, og både gleder og gruer meg til hvordan det skal skje.

  • Like 2
Guest Kåre Lise
Skrevet
12 timer siden, Lola Pagola skrev:

Og hun som klenger på Isak er så irriterende!
 

Hun er jo bare så bra.  :D 

Kjøper ikke helt at Isak er Gay med det første, to obvious og da har de jo spoila hele sesongen. :o Det er like normalt å være usikker å teste ut slikt og at morra hans er psykopat gjør jo ikke tilværelsen hans bedre. 

 

Skrevet

At isak er homofil ble jo ganske tydelig allerede i sesong 2 syns jeg. Jeg tror ikke det handler så mye om usikkerhet, mer det at han sliter med å godta at det er sånn, og det er jo ikke så rart.

  • Like 3
Skrevet

Jeg tror nok han er homofil altså, det virker jo som usikkerheten hans og det at han sliter med å akseptere realiteten er kjernen i sesongen. Hvis det er slik at han ikke er det synes jeg det isåfall er en dårlig tvist som ikke har mye for seg...

  • Like 4
Skrevet

Ååå, Isak... Uff, jeg får så innmari vondt av ham! Lurer på hvor mange av mine 13 år gamle elever som sitter og kjenner på litt av det samme :cry: 

Det jeg synes er flott, er at det ikke er noen tydelige signaler fra kompisene om at det ikke er greit å være gay, men at han sliter så innmari med det selv. Selv om hele guttegjengen hadde kommet ut av skapet, så hadde Isak fortsatt slitt med sin egen seksualitet. 

Nei, uff. Kjenner at dette her treffer meg rett i hjertet.

  • Like 3
Skrevet

Jeg kommer ikke over hvor vannvittig realistisk det hele er jeg. Helt nydelig historiefortelling og helt nydelig skuespill.  

Definitivt min favorittsesong hittil :D

 

  • Like 7
Skrevet
5 timer siden, Mud skrev:

Jeg kommer ikke over hvor vannvittig realistisk det hele er jeg. Helt nydelig historiefortelling og helt nydelig skuespill.  

Definitivt min favorittsesong hittil :D

 

Helt enig.

Isak treffer meg rett i hjertet. For noen flinke skuespillere og for et superviktig tema.

Selv gikk jeg gjennom hele videregående og de neste to årene uten å ha noen som helst idé om at min aller beste venninne var skjeiv. Først når vi var 22 og flyttet sammen i Oslo fortalte hun det til meg. 

Ingen historier er like, men tenk så mye lettere det hadde vært om i alle fall noen visste det.. ❤️

  • Like 3
Skrevet
13 minutter siden, Aslan skrev:

Atte atte :frantics: En hel uke til neste gang :no: 

Nei! Gå til skam.p3.no Der legges det ut klipp løpende. Håper på nytt klipp i morgen! Eller i natt!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...