Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger tips til leiebånd- hva har du og hva bruker du oftest?


Recommended Posts

Jeg har kun et bånd nå, et 1,8m bånd fra hurtta med refleks og er ute etter noen nye fine og praktiske bånd. (Til eurasieren)

-hvilke lengder bør jeg ha i samlingen i tillegg til 1,8m?

-hva er ok lengde på et smalt og mykt skinnbånd?

Har veeldig lyst på Ruffwear Knot-a-leash men dette er 1,5m. Er dette for kort når hunden er 18 kg, eller praktisk i mange situasjoner med et litt kortere enn 1,8?

Ellers, gi meg tips til bånd du ikke hadde greid deg uten :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har to kobbel vi bruker til stort sett alt, begge på 2,5 eller 3 m (husker ikke hvilken lengde, men tror det er 3).

Et lærbånd, ganske mykt, som vi bruker når det regner. Det suger ikke til seg særlig mye vann, er lett og ligger godt i hånda. Tror jeg kjøpte det på stevne av KS Zoo. 

Har også et svart, flettet bånd jeg tror er av nylon. Det er godt å gå med, men blir tungt av vann når det regner. 

Jeg liker ikke å gå med kortere bånd enn 3 m, for hunden min trekker mer når han går med kortere bånd. Går passe pent med denne lengden, siden han rekker å snuse og vimse litt rundt før han er tom for bånd :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer ganske mye an på hunden synes jeg.

Til tur bruker begge hundene 5 meter line, Odin har en smal fra K9, Kovu en bred flat som jeg ikke husker merket på. Begge gummierte. Til Kovu (40 kg) bruker jeg også av og til MR-koppel og trekksele når jeg går med begge.

På trening har Odin halsbånd og et 1m bånd (som dermed akkurat går rundt livet på meg, siden han som oftest går løs på trening), også gummiert, mens Kovu har et Hunter skinnbånd regulerbart (med flere ringer).

Bruker sjeldent noe annet enn det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min favoritt er skinnkobbel på 2,5 m. Eller kanalkobbel. Utenom de to variantene er det ingen ting jeg MÅ ha.. :) Jeg fikser ikke kobbler som er stive eller ru å holde i, så de må altså være myke og gode. Skinn blir jo bare bedre og bedre for hvert år som går!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De jeg bruker mest er 2 stk spesialsydd runde lærbånd på 2,5 meter (strukket seg litt, så er nå ca 2,8 meter) Kjøpte av noen tsjekkiske lærmakere på WDS i Budapest. Veldig gode å holde i, men best i tørt vær. De jeg har brukt mest i vinter er 2 flate tøybånd med gummifletting på 3 meter. Kjøpt av båndmaker på Amsterdamvinner. Veldig lette, men trekker dessverre vann.

Jeg syntes de beste båndene er de du selv kan bestemme hvor lange skal være og hva slags kroker og ringer skal ha. På store utstillinger i utlandet er det ofte mulig å få bestille det man vil ha for en billig penge. 

Til halsbånd og ut inn av bil, til trening etc bruker jeg 1,5 meter reflekskobbel. Foretrekker de fra Paws of Sweden. (de kan forøvrig lage akkurat det du har lyst på også, og er ikke så veldig dyre. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For tisseturer bruker jeg kun ruffwear retriverkobbel.  Enkelt å ta på, godt å holde i. Til vanlige turer bruker jeg et annet ruffwearkobbel med solid krok og regulering av lengden uten alle krokene. For kløvturer får han ikke like mye frihet og bruker da et kobbel fra Trines hundeartikler på 115cm. Men de to første er de som brukes mest og som jeg liker best (og stoler på at ikke ryker :P )

  

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker hovedsaklig dette nå. Godt å holde i, selv når det blir vått, og trekker lite til seg vann. Jeg bruker minimum 2m, synes hunden får alt for lite frihet i kortere bånd, og hun hater å gå tur da.

Har lyst på et likt som er lenger, men har ikke funnet utenom langline. Minus for at det ikke har refleks da :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er allergisk mot korte bånd (kort bånd = mer trekking i båndet, er min erfaring) og hater sånne myke stoffbånd (behagelig å holde i helt til hunden begynner å trekke litt og man har null grep, eller det blir vått). Så jeg sverger til lærbånd eller sånne gummierte supergrip-liner på 3 m til hverdagsbruk. 5 m er også fint å ha når man vil gi hunden mer frihet, men ikke kan slippe den løs. Jeg kjøper supergrip-liner her: http://julius-k9.com/dog-gears-leashes?specs=37. Ganske billig, og de har flere forskjellige lengder og bredder, med og uten håndtak osv. (Kanskje noe for deg, @WelshenNemi?)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Emmy skrev:

Jeg er allergisk mot korte bånd (kort bånd = mer trekking i båndet, er min erfaring) og hater sånne myke stoffbånd (behagelig å holde i helt til hunden begynner å trekke litt og man har null grep, eller det blir vått). Så jeg sverger til lærbånd eller sånne gummierte supergrip-liner på 3 m til hverdagsbruk. 5 m er også fint å ha når man vil gi hunden mer frihet, men ikke kan slippe den løs. Jeg kjøper supergrip-liner her: http://julius-k9.com/dog-gears-leashes?specs=37. Ganske billig, og de har flere forskjellige lengder og bredder, med og uten håndtak osv. (Kanskje noe for deg, @WelshenNemi?)

Takk for linken:ahappy:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har Ruffwears Roamer Leash med strikk http://www.zooper.no/produkt/hund/leieband-kobbel/ruffwear-roamer-leash-lilla , og et lærbånd som er satt sammen av to lærbånd og en strikk som man kan feste på fra Hunter http://www.smileydog.dk/shop/hunter-anti-ryk-line-3739p.html. Foretrekker 3 m og lengre, og fester i sele på ryggen så det at de tråkker i det er ikke noe problem. Legger lærbåndet dobbelt om jeg må bruke kort bånd. Liker også når det er strikk i dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker kun bånd på 3 meter så har endel korte som aldri blir brukt gitt.  Liker myke bånd så bruker et veldig godt skinnkobbel og ble veldig overasket over at synes non-stop sitt kanalkobbel er godt holde i! Da har prøvd andre typer kanal kobbel før å likte ikke de. Så veksler mellom de to båndene der :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg elsker justerbare leiebånd, min favoritt som jeg brukte hele tiden før ble ødelagt forrige sommer. Nå sikler jeg på dette, ettersom jeg har halsbåndet i samme stil, og det er kjempemykt og deilig!  https://www.hundsomhobby.no/hunter/kobbel/mykt-skinn-kobbel/hunter-linum-kobbel-justerbart.html  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et lærkobbel på 1,80 og et hurtta "treningskobbel" på 1,80. Treningskobbelet(navnet på modellen) har tre ringer så man kan justere lengde på båndet, evnt ha det rundt livet. Lærkobbelet går til et lærhalsbånd og er litt mer pyntete, mens hurtta kobbelet er mer tur. Jeg trenger ikke flere jeg da :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mitt favorittbånd var et brunt lærkobbel på 180 cm av ukjent merke, superbehagelig. Men en hundepasser mistet det i skogen i november, hun lette i timesvis, men et brunt lærkobbel i høstfarget skog er ikke det letteste å finne igjen :( Har lett siden da etter nytt lærbånd, men ikke klart å finne det perfekte, så i mellomtiden ble det kanalkobbel fra trines hundeutstyr på 180 cm, fungerer greit det, men savner det myke og gode lærbåndet jeg hadde!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er litt lærfrelst og bruker kun lærkobbel. Har et på 2,5 meter og et på 1,5 meter. Det lengste brukes til vanlig, det korte kun i by eller veldig folkesomme områder. Har for så vidt også et par nylonbånd fra FK jeg bruker om jeg går med flere hunder, og strikkbånd til jogging.
Ellers kommer jeg nok til å investere i et leiekobbel med strikk i når neste hund kommer en vakker dag (til forebygging av senebetennelse og sånt i hormonelle pøbelperioder :sleep:).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er storfan av lær må jeg ærlig innrømme. Har et standard brunt kobbel på 1,2 eller ,1,5m. Har hatt det siden Rocky var valp og det holder jo i all evighet. Blitt mykt og fint med åra også. :D  Og et langt med krok i begge ender og ringer til justering på 2,5m tror jeg det er. Sistnevnte er litt tungt, ville ikke brukt det på en mindre hund enn Rocky. Kjøpte det av noen her på sonen som har mops, som båndet ble for tungt for. 

Ellers synes jeg coop sine runde nylonbånd med refleks er fine om man vil være synlig også, samt hööks sine. Hööks sine er hakket lettere enn coop sine. (http://www.hooks.no/produktsida/reflekskobbel/40741/40839/ ) Grei pris også ifht å bytte ut når refleksen begynner å bli dårlig.

Ønsker meg dog et bånd som fungerer bedre til langtur i terreng med magebelte. Har til nå brukt det lange lærbåndet, men det blir litt styrete synes jeg. Skulle hatt ett litt lettere ett med strikk i tenker jeg. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har tre kobbel jeg bruker fast. Et lærband på 2 meter og et 2 meter langt reflekskobbel fra Norsk hundeutstyr (de har absolutt best refleks). Lærbåndet kjøpte jeg da hunden min var valp og det er nå 8 år gammelt, det ser helt nytt ut. :) Jeg klarer ikke å gå med kobbel under 2 meter, det blir bare surr og trekking. Mitt 8 meter lange fleksikobbel brukes på skogsturer osv. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...