Gå til innhold
Hundesonen.no

Veterinærer slår alarm om fedme bølge blant norske hunder


Recommended Posts

Skrevet

Endelig! Alt for mange veterinærer som ikke sier noe i frykt for å miste kunden til konkurrerende klinikk.

 

3 minutter siden, Pixie skrev:

Mange vi snakker med sier jo at valper godt kan være ganske runde, men blir ikke det ekstra belastning på ledd når man i tillegg vokser mye? 

 

Ja det er vel gammel tro at det er "sunt". Men det er motbevist gang på gang, tidlig overvekt kan skape vektproblemer gjennom hele livet.

  • Like 3
  • Svar 119
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det er jo heller ikke så merkelig at folk holder hundene sine overvektige så lenge mange veterinærer bare snakker eierne etter pipa og sier at hunden er i sååå fint hold, så... for det er jo faktisk r

Jeg påpekte engang at en hund var litt overvektig og kanskje burde fått litt mindre mat. Eieren ble fryktelig fornærma, løfta opp ryggskinnet til bikkja og sa "NEH! Se her da! Masse plass!".  

Normalen spenner over et ganske stor område, rent helsemessig sett, og tynn er ikke ensbetydende med sunn! En sunn kropp er trent fast og muskuløs, og selv om det finnes et fettlag utenpå, så er det s

Posted Images

Skrevet
56 minutter siden, Lillekrapyl skrev:

Jo, 200 gram på en chihuahua er mye spør du meg.

Enig. Min ligger også et par-tre hundre gram over matchvekt nå, helst skal hun ligge rundt 5.5kg - og jeg synes hun er alt for rund :P

Skrevet
46 minutter siden, Teserere skrev:

Ja det er vel gammel tro at det er "sunt". Men det er motbevist gang på gang, tidlig overvekt kan skape vektproblemer gjennom hele livet.

Jeg fikk beskjed om å holde Inya "på den runde siden" da hun var valp, for da fikk hun mer masse når hun ble voksen.
Næh, jeg holder valpen min normalt slank, og satser på at genetikken er der uansett:P

  • Like 3
Skrevet
3 timer siden, yurij skrev:

Akkurat det der med kommentarene syns jeg er litt pussig.... Både når det gjelder mennesker og - noens dyr er det helt på høyden å kommentere tynne folk og dyr - ala " nå er du altfor tynn" og "nå må du begynne å spise"  evt " gir du ikke hunden din mat?"   Mens andre veien får man ikke åpne munnen. Ingen har lov å kommentere at "nå er du altfor stor" eller " nå må du stoppe å spise"  evt " du gir hunden din altfor mye mat! "  Veldig pussig for det burde jo være like mye lov begge veier?    Nå er ikke verken hundene eller meg for tynne altså , det er bare noe jeg funderer over i hverdagen :)     Jeg får argumenter som at cockeren ikke er en mynde, derfor skal ikke de være like tynne og har blitt forklart at mine er så store så det er klart ribbeina også er store og mer fremtrende på større hunder enn små. Små ribbein er mye vanskeligere å kjenne! Sukk...

Cockeren er ikke mynde nei, men den skal da ikke rulle likevel. Det er jo egentlig ei jaktbikkje!! Jeg får kjeft av oppdretter for at bikkja er for tynn, jeg tror ho er ca der ho skal være. Kunne kanskje vært ørlite granne lettere til og med. Litt over ti kilo tispe

Skrevet
2 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

200 gram over matchvekt på en så liten hund er ekstremt mye, er det ikke? Det utgjør i alle fall ganske mye på min hund som nå har gått ned akkurat det og veier rett under 13 kg.

 

2 timer siden, Lillekrapyl skrev:

Jo, 200 gram på en chihuahua er mye spør du meg.

Jeg vet det høres mye ut, men det verken ser eller kjennes så mye ut. Det samme har flere veterinærer sagt. Hun har litt polstring på ribbeina, og et bittelite lager mellom skulderbladene, men hun har ingenting rundt magen.

EDIT: Før dere får inntrykk av en blind og naiv forsvarstale, så er vi overhodet ikke av den typen. Vi har flere katter som sliter med vektproblemer, og vi jobber konstant med å holde vekten av Ayla, hvilket er grunnen til at hun går på Metabolic. Men vi får ikke vekk den lille polstringen, samme hva vi prøver på. Hun får mosjon, hun er godt trent, og i veldig god fysisk form, og det er tross alt det viktigste. 

Jeg prøvde å ta et bilde, som ikke var så enkelt, men kanskje det går an å se noe. EDIT: Hun er smalere rundt magen enn det ser ut som på det bildet.

 

20160126_130029.jpg

Skrevet

Hunden min er i helt normalt slank, burde heller gått ned noen gram enn opp mener jeg, og kjenner jeg faktisk blir irritert når folk mener han er for tynn, spesielt når veterinærer eller folk som faktisk burde hatt mer peiling gir bemerkning på det. Får meg til å innse at dette virkelig er et problem.

Skrevet

Synes det til tider er vanskelig å holde hunder i rett vekt. Pigg som vokser en del enda kan være nesten for tynn en uke og plutselig så er han nesten litt rund uka etter, på samme mengde mat, samme mengde mosjon... Jeg har hatt to hunder som har vært på kontinuerlig slankekur fordi de la på seg av alt de så på, mens Pigg virker som han har mer normal forbrenning. 

Det jeg har hørt som jeg synes virker vettig når det gjelder valper er at de skal være slanke, men i sånt hold at de kan tåle to dager med faste eller diare. Rett og slett for at ikke kortvarig sykdom skal gå utover veksten deres. Men noe over det er ikke nødvendig. 

Så forresten en av de feteste hundene jeg har sett på vei til hundeklubben idag. En liten sak på kanskje 40 cm (så ut som en cavalier/griffon blanding), men den hadde bare 3-ish cm klaring fra bakken for den var totalt tønneformet... :o 
Når jeg var liten så pleide vi å gå tur med en hund som ble sendt på sommerferie på landet. Den bodde i Oslo hos en gammel dame og ble sendt på slankekur om sommeren. En labrador. Første gang vi gikk tur med den (vi var to 7-8 år gamle jenter) fikk vi beskjed om at den ikke måtte sette seg, vi skjønte ikke hvorfor helt til den satte seg... Den kom ikke opp igjen og vi slet som helter med å få den på beina igjen. Husker at jeg dro i båndet og hun dyttet på den til vi fikk den opp igjen... 

Skrevet
12 timer siden, Pringlen skrev:

"Den er kraftig bygget"

"Den har så mye muskler" 

:pinch:

Hihihi, det der er meg :teehe: 

sier det innimellom når noen spør om størrelse er lignende på hunden (feks når jeg skal kjøpe noe utstyr) og jeg svarer "35 cm høy og 19,5 kg". Ser jo omtrent hva enkelte tenker, av de som ikke kjenner til dreveren. Så da må jeg jo bare tilføye at han ikke er tykk, men jeg lurer egentlig på hvor mange som tror meg, og hvor mange som tenker jeg er fedmeblind :lol: 

jeg tror ikke jeg er fedmeblind iallefall, han er jo muskler :P 

image.jpg.c652db48593d7d697257a6fe9fdc08

 

image.jpg

  • Like 3
Skrevet

@LeneS Jeg syns den ser ganske overvektig ut for å være ærlig. Når dvergpinscheren min er feit har den omtrent samme fasong, tønneformet og valker ved nakke og halerot. Det er selvsagt vanskelig/nesten umulig å bedømme utifra bilder hvilket hold en hund er i, med mindre man har å gjøre med et ekstremtilfelle :P

Ene whippeten vår var tjukk her:

Spoiler

12607271_10156402264300109_2131432356_n.

12625737_10156402280945109_2025835624_n.

(Hun er også dårlig muskulert på disse bildene)

 

Ikke så lett å se fra siden, men ovenfra derimot.... Hun er en av dem som legger fettet over ryggen, slik at hun fra siden omtrent ser helt lik ut når hun er i fin kondisjon som når hun er overvektig.

Spoiler

12607340_10156402264255109_831109307_n.t

 

 

  • Like 2
Skrevet
1 time siden, Lene_S skrev:

Jeg vet det høres mye ut, men det verken ser eller kjennes så mye ut. Det samme har flere veterinærer sagt. Hun har litt polstring på ribbeina, og et bittelite lager mellom skulderbladene, men hun har ingenting rundt magen.

La oss ikke gjøre dette til en tråd hvor vi fatshamer bikkjene til hverandre, men hun ser ganske godrund ut, altså. :P 200 gram er som sagt ganske mye på enhver hund som ikke er av stor størrelse. At veterinæren synes hun er i fint hold understreker jo bare det flere av oss påpeker, at mange synes det er vanskelig å se eller melde tilbake at noen hunder er litt runde.

  • Like 4
Skrevet

Et lite eksempel.

Si at en hund veier 2,5kg. Da er 200g over idealvekt lik 8%.

Hvis min hund på 13,5kg skulle lagt på seg 8% tilsvarer det rett over 1kg. Og det syns godt på min hund ihvertfall!

  • Like 2
Skrevet
4 timer siden, 2ne skrev:

Syns det er altfor mange som uttaler seg om vekt på bikkjene jeg, enten de blir spurt om det eller ikke :P 

Det synes jeg også. Har en som et tjukk her og det skal alle kommentere. Begynner å bli lei. Ja vi vet det og ja vi jobber med saken. 

Skrevet

Jeg er helt, helt sikker på at enhver veterinær ville ha sagt at Luna var i superduper form den ene vinteren hun lå på over 30 *grøss* Lite muskler og litt for mye mat :(

1167328_10203370800979011_252724048_o.jp

Sjekk valkene ved låret og nakken liksom! *grøss*

 

Her er hun derimot godt muskelsatt, slank og med definert midje. :wub: 

11154676_10207075340070173_6283799849816

 

 

RED:
Fløffedyret har alltid vært "litt" tynn, men det begynner å bli ganske så bra nå. Folk har tatt på henne og skreket "ÅHERREGUUUD SÅ TYNN HUN ER!" Jeg synes ikke hun har vært såå ille, men man har lenge kunnet kjenne begge hoftebeina godt, samt ribbein og ryggrad. Men i mitt hode så er et bedre for dyrene å være litt slanke enn litt for tjukke mtp belastning.

Skrevet
2 timer siden, Snøfrost skrev:

Denne fedmebølgen er faktisk et problem på annet hold også.  Mine unghunder er innimellom litt i slankeste laget, men ingen fare akkurat.  Men det er visst ikke tillatt at hunden er litt tynn. Den tjukkeste hunden jeg har, som faktisk veier for mye,  derimot.  Hun er i fint hold.  Nei hun er ikke det tenk! Når fettet tidvis kan rulle rundt ribbeina når du løper så er du for tjukk. Hun er selvsagt på slankekur og ikke fornøyd med den saken :P 

 

:lol: Talli har gått alderstillegg og jeg syns hun veier 1 kg for mye. Men sliter litt med å få bort "valpekull" fettet og at hun samtidig ble kastrert. Men "alle" andre syns hun er kjempe fin nå :lol: 

Jeg har faktisk rullevalp for første gang, brått måtte den ned på maten også :o 

Det å kommentere vekt er ikke bare forbeholdt bikkjer. Jeg har gått ned 10 kg og gud bedre hvor mange kommentarer jeg får på jobb. Jeg tror det har holdt på 6 mnd nå. og etter den vektnedgangen så har jeg gått litt opp igjen, men fortsatt får jeg stadig en sleng "nå må du ikke gå ned mer, nei nå har du gått ned noen kg til - du må være forsiktig (altså da jeg har gått opp igjen 3 :lol: ) Nå var du blitt veldig kantete i ansiktet, kinnbeina skal ikke syns så godt" Vekt nedgang er tydeligvis veldig lov til å kommentere og være bekymret over i lang tid, og så det er sagt: jeg er normalvektig nå, jeg var tjukk før :P Det minner mistenktelig om samme måte man kommenterer bikkjer *fniser* 

Skrevet
25 minutter siden, MonicaT skrev:

Det synes jeg også. Har en som et tjukk her og det skal alle kommentere. Begynner å bli lei. Ja vi vet det og ja vi jobber med saken. 

Nå skal det sies at det er forbausende mange som ikke ser at bikkjene deres er feite :) Men ja, jeg skjønner at det er irriterende å høre. 

Jeg er ikke så opphengt i at bikkjene skal være så tynne at de er på grensa til undervektig jeg, så jeg syns jo at denne fatshaminga av chihuahuaen til Lene_S er fjollete. 200 gram har ikke så innmari mye å si, hvis bikkja ellers er aktiv og har kondis. Nei, ikke engang på chihuahua. Det er ikke skadelig overvekt, ikke engang på Tereseres bikkje ville 8 % "overvekt" vært skadelig. Men sånn er samfunnet nå, vi skal alle se ut som om vi spiser halvparten av det vi trenger, enten vi går på to eller fire.. Det er på grensa til hysteri innimellom :P 

Skrevet
2 timer siden, Lene_S skrev:

 

Jeg vet det høres mye ut, men det verken ser eller kjennes så mye ut. Det samme har flere veterinærer sagt. Hun har litt polstring på ribbeina, og et bittelite lager mellom skulderbladene, men hun har ingenting rundt magen.

EDIT: Før dere får inntrykk av en blind og naiv forsvarstale, så er vi overhodet ikke av den typen. Vi har flere katter som sliter med vektproblemer, og vi jobber konstant med å holde vekten av Ayla, hvilket er grunnen til at hun går på Metabolic. Men vi får ikke vekk den lille polstringen, samme hva vi prøver på. Hun får mosjon, hun er godt trent, og i veldig god fysisk form, og det er tross alt det viktigste. 

Jeg prøvde å ta et bilde, som ikke var så enkelt, men kanskje det går an å se noe. EDIT: Hun er smalere rundt magen enn det ser ut som på det bildet.

 

20160126_130029.jpg

Jeg har jo hatt flere chihuahua, og synes absolutt 200 gram er mye, på så små hunder.

Tror hun hadde hatt godt av å være i normalvekt jeg da ;) Litt mindre mat, og litt mer mosjon.. :)

Skrevet
14 minutter siden, 2ne skrev:

Nå skal det sies at det er forbausende mange som ikke ser at bikkjene deres er feite :) Men ja, jeg skjønner at det er irriterende å høre. 

Jeg er ikke så opphengt i at bikkjene skal være så tynne at de er på grensa til undervektig jeg, så jeg syns jo at denne fatshaminga av chihuahuaen til Lene_S er fjollete. 200 gram har ikke så innmari mye å si, hvis bikkja ellers er aktiv og har kondis. Nei, ikke engang på chihuahua. Det er ikke skadelig overvekt, ikke engang på Tereseres bikkje ville 8 % "overvekt" vært skadelig. Men sånn er samfunnet nå, vi skal alle se ut som om vi spiser halvparten av det vi trenger, enten vi går på to eller fire.. Det er på grensa til hysteri innimellom :P 

Jeg tenkte akkurat på det, at i noen miljøer er det nesten større fare for at hundene er undervektige enn overvektige. Og kanskje i samme slengen overtrent?

Men ja, man blir fort blind. Eine fikk noen kilo ekstra uten at jeg la merke til det, da var det noen som påpekte det på en hyggelig måte og jeg fikk slanket ham.

Overvekt på katter er et annet kapittel! Der tror jeg det er vanlig at kattene er overvektige og at de har hengemage. De er jo ikke akkurat enkle å slanke heller, særlig om de går ute. Jeg har brukt flere år på å slanke Max og nå endelig har han gått noe ned i vekt. Husker jeg så hos veterinæren en plansje over vekt på katter, fra tynn til overvektig og stakkars Max var jo enda større enn den største katta på plansjen...!

  • Like 1
Skrevet

Er vel kanskje ikkje så rart at det blir ei fedmebølge, når veterinærane ikkje gir beskjed. 

Har ei venninne som overtok ein Labrador for eit år eller to sidan, og han har, sidan dei overtok bikkja, vert overvektig. Eg har påpeikt det, men sidan veterinæren meinar vekta er som den skal vere, så blir det med det. 
Når eg har med meg Catania på besøk, så får ho vere hans "personlige trener" ute på jordet. Sjølv om stakkarn sliter med og holde følge, og han (eller magen?) kjem med mange rare lydar :P 

Skrevet
15 minutter siden, Poter skrev:

Jeg tenkte akkurat på det, at i noen miljøer er det nesten større fare for at hundene er undervektige enn overvektige. Og kanskje i samme slengen overtrent?

 

Jeg syns ikke undervektig og overtrent passer sammen. En (over)trent hund er da ikke undervektig selvom den er strippet for fett? Mangelfull ernæring er hovedårsaken til undervekt, og en hund bygger ikke muskler uten riktig ernæring. 

  • Like 7
Skrevet
20 minutter siden, Teserere skrev:

Jeg syns ikke undervektig og overtrent passer sammen. En (over)trent hund er da ikke undervektig selvom den er strippet for fett? Mangelfull ernæring er hovedårsaken til undervekt, og en hund bygger ikke muskler uten riktig ernæring. 

Først tror jeg det vil være nyttig å avklare hvordan man definerer overtrent. Jeg tenker hvertfall når hun nevner de to sammen at da er det en hund som får for lite mat vs mengden den blir (veldig mye) trent. Men det kan jo også bety som du sier; ekstremt sprek. Og da passer det ikke sammen.

  • Like 1
Skrevet

Var hos vet for to uker siden pga en tann, og i den forbindelse veide vi staffen. Og det var først da vi innså at han var blitt litt tykk. Han har alltid vært i overkant ift rasestandard, men har en fin form på 22-23 kg. Nå veide han 26, og jeg må innrømme at jeg ikke så det på midje og ribbein før jeg så tallene på vekta..... Så han er nå på diett, stakkars.

Vekta ble oppgitt til veterinær, og hun sa ingenting. Egentlig litt skuffende. Staffen hilste jo overivrig på henne med all sin vekt (og litt for lange klør), så hun hadde jo en god mulighet til å nevne det..... ;) 

Samtidig spurte hun jo om staffen var samme hund som hadde vært hos henne litt før jul - og det var dogoen på 60 kg som var hos henne før jul, såh, ehm, hun var kanskje ikke helt med.

Ellers glad for at det blir satt fokus på overvekt. Trodde aldri jeg skulle gå i den fella selv...... 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
    • Vurderer begynne oppdatere her igjen, etter en lang periode med så mye drama og alvor i privatlivet at jeg har "fått" autistisk burnout av det. Fullstendig ute av drift og knapt i stand til et absolutt minimum av nødvendigheter for overlevelse. Edeward har gått for lut og kaldt vann med kun pliktmosjon, pliktlek, sporadiske pliktturer, ytterst få opplevelser utenfor hagen og bare et absolutt minimum av stell. Han har tolerert det skremmende bra. Robust type. Så lenge han får kos, godbiter, leker å fly etter og hull å grave dem ned i er han tålelig fornøyd med livet. Mamsen hans er ikke like lett å glede. Sykdom fra forgiftninger og stress pga gjentatte innbrudd har ikke lettet den psykiske og emosjonelle byrden av samtidig alvorlig personkonflikt i nær relasjon. Forhistorien er for lang til å fortelle, men den er alvorlig nok til at jeg har riesen istedenfor dvergpuddel. Noe av det er så alvorlig, jeg tror det er direkte hensynsløst å påminne om at ting som foregår på skjerm og fremstår som en slags fiksjon i de flestes hverdag er harde realiteter for andre, som meg. Alle har lest om lastebil-Jonas, for å ta et eksempel. Sånne ting fortonet seg som en slags fiksjon for meg ihvertfall, all den tid jeg ikke var utsatt for liknende selv i min egen hverdag. En kan lese om iranske agenter og kjøkkenkjemi terrorister som skader seg selv og må ha hjelp, men skjermen skaper en betryggende følelse av at det er en slags fiksjon, selv om det er nyheter, for det skjer jo ikke her foran meg i mitt nabolag — helt til en mann med jaktrifle prøver klatre inn vinduet ens kl 05:30 på morgenen og en står der bak døren i bare trusa og venter på døden med en kjøkkenkniv i hånden, i håp om å i det minste klare merke fyren for drapsetterforskerne - og det som plager en mens en står der og rister av adrenalin er: "I'm not decent! Jeg skulle tatt på en t-skjorte. Jeg er uanstendig lite kledd for anledningen." Akkurat det plaget meg i den situasjonen.  Han klarte forøvrig ikke komme seg inn gjennom det smale vinduet jeg hadde latt stå åpent, så jeg slapp med skrekken og unngikk ydmykelsen i bli sett, drept og funnet i bare trusa, hvilket også var en lettelse. En vet aldri hvordan en reagerer på ekstreme situasjoner før en er i dem. Jeg vet st jeg sover ikke uten noe på overkroppen igjen ^^ Det neste som virkelig plaget meg overraskende var at hans samboer og to barn måtte "feire" jul alene etter at politiet skjøt og drepte ham neste gang han la seg på hjul for å prøve drepe meg igjen, fordi han ble desperat og åpnet ild mot dem først. Jeg var veldig emosjonelt berørt av de stakkars etterlatte. Gnog meg hardt, lenge. ..men det der var i 2016, og er på deilig avstand nå.  I løpet av året som har gått har jeg bare blitt kronisk blyforgiftet av at en gjøk med foil impressioned key har låst seg inn og ut av hjemmet mitt og stappet blypasta fra bilbatterier i vannrørene med ujevne mellomrom mens jeg har vært ute med Edeward, og også sprayet ALLE klær, håndklær og sengetøy med ufortynnet Karate Zeon CS 5.  Blyet oppdaget jeg omsider ved kroppslige symptomer, som akutt diabetes, metallsmak og synlige partikler i vannet. Det ufortynnede landbrukskjemikaliet i klærne oppdaget jeg ikke før uker etter å endelig ha anskaffet boligalarm. Det hadde svidd og klødd intenst veldig lenge og jeg hadde "fått" en skremmende mengde føflekker og andre hudforandringer, men jeg hadde ingen anelse om hva som var årsaken før jeg begynte skylle klær med renset vann (omvendt osmose apparat) for å få ut hva jeg trodde var bly fra vannrørene. Klærne produserte et merkelig skum. Det skummet mer jo mer jeg skylte. Viste seg etter mye undersøking å være et heslig ekkelt insekticid laget for å SITTE på planter i regn og vind. Ikke før etter hydrolyse med ekstrem pH ville noe av det slippe fra tekstilene, og de mengdene med mikrokapsel debris som kommer ut av dem etter å ha brutt ned virkestoffet forteller en skremmende historie om gjentatt sprøyting om og om igjen over tid. Alle de "små" tingene. Drama og intriger i personlige relasjoner har allikevel tæret mer. Fra å ha vært en såkalt ressursterk, høytfungerende autist som maskerte godt nok til å passere som noenlunde nevrotypisk, så har jeg kollapset til et dysfunksjonelt nivå av autisme folk flest forbinder med ordet. Knapt evnet spise. Dusjet to ganger i uka. Tror jeg brukte de samme sokkene fire dager på rad en uke. Fullstendig ute av drift. Vekslet mellom apatiske shutdowns i time etter time med samme repetitive mobilspill for å unngå hysteriske panikkanfall meltdowns fra psykologiske triggere hvis rammer fort dersom jeg ikke holder intenst fokus på noe for å hindre tankene fra å vandre og uunngåelig påminne meg noe som utløser en kaskade av akkumulativt triggende minner. Det er sluttsummen på kassalappen som teller, mente Reitangruppen. Hver enkelt vare en plukker med seg på tur gjennom IKEA gir ingen stressrespons i seg selv.  Forrige gang jeg hadde meltdowns var forøvrig i barndommen, før pubertet. Tror jeg egentlig var ganske robust jeg også. Som en abusive cluster b personlighet uttalte i irritasjon som gled over i sadistisk forventningsglede: "Sterke mennesker bøyer seg ikke, (men) de knekker (til slutt)."  Årsaken til å velge skrive her igjen nå er at den verste biten, den alvorlige konflikten i nær relasjon, den er i praksis løst. Det kan ta lang tid før det ekstremt toksiske, interpersonlige dramaet er over, men selve problemet er løst. Det praktiske problemet er uskadeliggjort. Som en litt stereotypisk praktisk anlagt og materielt fokusert asperger (tidligere vellykket maskberger) tror jeg det å ha løst det praktiske og konkrete problemet som var kilden til hele konflikten automatisk fikser konflikten etterhvert også, så det ser ut som lys i enden av tunellen, selv om det fortsatt er mørkt her inne og jeg ikke vet hvor utgangen er ennå. Naboen dukket forøvrig opp sprell levende, Edeward har vært fin i magen hele året, ikke tisset inne igjen og tar det hele overraskende fint. En virkelig god gutt med de beste intensjoner.  Jeg HÅPER vi snart har nok sjelefred og så lave blynivåer at jeg orker begynne gå turer og dele opplevelser med Edeward utenfor hagen igjen. Oppdaterer plutselig om situasjonen endrer seg så mye som jeg håper den gjør snart. Bilde hører med:  
    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...