Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vel, nå har vi en liten kuldebølge her, hvor det har vært 8 - 13 kuldegrader i ca 1 uke. Nå er ikke dette så kaldt, men har opplevd både 15 og 25 kuldegrader her vi bor.. Så det er jo greit å ha litt kunnskap innabords :) Siden jeg ikke har hatt hannhund så lenge som tispe, så er jeg litt bekymret for frostskader på utstyret til bikkja. Altså, pungen. Den er jo ganske utsatt, og Yoshi er jo korthåret, hva kan jeg gjøre for at den ikke får noen forfrysninger osv?

Har sett at huden på pungen blir noe rød etter lengre turer, så tenkte kanskje at jeg kan smøre med kuldekrem en halvtimes tid før tur? Kan det ha noe for seg? Yoshi fryser generellt mye, og går med dekken. Fleece overall er bestilt og potesokker skal vi få kjøpt på FK til uka :) Kom gjerne med tips og erfaringer !

Skrevet

Det eneste som har hjulpet på Bris og som holder seg på i mer enn bare tur i bånd er feks vaselin på pungen (men det blir "slitt" av og må gjentas flere ganger under turen og blir litt klinete) og kondomdress med kathadindekken over (for å ikke ødelgge kondomdressen). Kathadindekken alene var ikke bra nok, for ballene bare sklei til sida og utenfor den delen som skulle beskytte de, men med kondomdressen holder de seg på plass.

  • Like 1
Skrevet

Har tenkt på det samme nå når det har vært så kaldt her. Valpen har pels rundt ballene, de er jo bittesmå ennå. Men han er ganske naken på magen og rundt penis. Han tisser fortsatt sittende, så han dypper hele stasen nedi snøen. Han får små snøklumper i det lille han har av pels, så jeg kan ikke se noe annet enn at det må bli ganske kaldt rundt lillekaren. Så lenge vi er ute tisser han når og hvor han føler for, så dekken som dekker til stasen vil fort bli tissa på. 

Er det noe jeg kan gjøre for å unngå forfrysning, annet enn å bare ta korte turer og prøve å børste av ham snø? Nå går vi bare såvidt rundt i nabolaget, og han hiver seg uti dypsnøen hele tiden.

Skrevet
Akkurat nå, mokken skrev:

Jeg hadde nok sikret meg med en "ballevarmer" :P Med så lave temperaturer over tid så er faren for frostskader relativt stor. Det finnes også katahdin dekken med innebygget ballevarmer.  

http://www.kvernmolia.com/index.html/contents/no/d6_Pungvarmere.html

Og akkurat nå kjenner jeg det er greit med en hund med skikkelig hår på balla :lol::lol: 

  • Like 6
Skrevet

Vær forsiktig med slike kuldekremer, enkelte inneholder faktisk vann...! Men noen påstår at de ikke har noen effekt i hele tatt.  

Forfrysninger kommer først til utrykk som hvite flekker, disse kan varmes opp med en gang uten at noen fare har skjedd.  Desverre oppdager man først frostskader når man kommer inn og blir varm,  da kommer det blemmer. 

Skrevet
1 time siden, mokken skrev:

Jeg hadde nok sikret meg med en "ballevarmer" :P Med så lave temperaturer over tid så er faren for frostskader relativt stor. Det finnes også katahdin dekken med innebygget ballevarmer.  

http://www.kvernmolia.com/index.html/contents/no/d6_Pungvarmere.html

Og de der var visst mildertidig utsolgt..

2 minutter siden, AussieAllTheWay skrev:

Strikka ballebukse i ull :P

184495_10151134339316780_1911351322_n.jp

Så fiks den der var! 

Nå er Strider på sin 6. vinter og jeg bekymrer meg for ballene hans hver vinter tror jeg.. når det er kaldt så blir ballene frisk røde. lyser opp der bak som 2 bremselys liksom. Blir det veldig kaldt så virker det som han trekker opp ballene i bukhulen.Så langt har det alltid gått bra, men kryper termometret under -17 så får han ikke lov å gå i dyp snø hvor ballene liksom kan komme nedi snøen (dvs vi forsøker å unngå "balls on ice").

Første åre, forsøkte jeg å kjøpe en hannhund katadin dekken.. det var ikke så vellykket nei. Det var en sånn tut under, som jeg antar bikkja skulle tisse gjennom. Men utsyret til Strider rakk ikke bort til det røret..

 

 

strider_drakt.jpg

  • Like 3
Skrevet

Legger inn med tillatelse:

"Hei alle med hannhund i kulda. Har skjønt at det er ett problem med hannhunder med baller i kulda. Jeg har løst dette problemet med og strikke en slags sokk til selve ballesekken med en "løs" strikk i toppen. Om det er ønskelig kan jeg strikke disse på bestilling i 100% ull.

Pris ca 50 kr. pluss frakt."

[email protected]

12511571_10207400708567224_945372476_n.j

12511708_10207400715727403_1931390761_n.

 

 

  • Like 1
Skrevet

Jeg har egentlig aldri tenkt på problemet. Groenendaelen min lå gjerne ute å sov i 30 kalde,  men han hadde godt med pels. 

Nåværende hannhund likes to show them off... 

20160110_090554.jpg

 

  • Like 1
Skrevet
8 timer siden, Argyr skrev:

Legger inn med tillatelse:

"Hei alle med hannhund i kulda. Har skjønt at det er ett problem med hannhunder med baller i kulda. Jeg har løst dette problemet med og strikke en slags sokk til selve ballesekken med en "løs" strikk i toppen. Om det er ønskelig kan jeg strikke disse på bestilling i 100% ull.

Pris ca 50 kr. pluss frakt."

[email protected]

12511571_10207400708567224_945372476_n.j

12511708_10207400715727403_1931390761_n.

 

 

Vil ikke disse falle av i aktivitet?? 

Skrevet

Har prøvd sånn ballevarmer, men den var upraktisk, skled av og hunden likte den ikke.  Siden da har jeg ikke hatt noen problemer med det føler jeg, og vi har hatt nå en periode med veldig kaldt og vind. Har ikke sett at han har blitt rød på ballene. Jeg ville smurt på kuldekrem. Har gjort det på ørene til Mynte, og hun ble ikke rød da.

Skrevet

Alt jeg ikke har bekymret meg for... :o 
Pigg har heldigvis ganske god og tett pels rundt ballene og de har ikke virket røde etter tur enda - ørene derimot har jeg syntes har vært litt røde på innsiden når det var -17... Får holde et øye med ballene nå da siden vi har fått mer snø.

Hørte om en som fikk låne en kollegas storpuddel hannhund i påsken og litt etter skituren begynte hunden å skrike. Da hadde den forfryst ballene og måtte kastreres... kan tenke meg at det var litt spesielt å levere tilbake litt mindre hund...

Skrevet

Forstår jeg aldri skal ha glatthåret hannhund :lol: 

Sånn ellers har jeg dessverre ingen gode tips. Vil tippe at noe som er strikka holder varmen ganske godt fordi om det ikke er vindtett. Merker jo selv hvis man har på seg strikka votter at de varmer mye mer enn ingenting, uansett hvor mye det blåser.

Skrevet

Når dachshanner kan jage i både kuldegrader og snø, så tenker jeg problemstillingen er sterkt overdrevet :) Jo da, på skarpt føre kan det bli litt oppskrubbet utstyr, men pattene på tispene er faktisk langt mer utsatt. De blir fort oppskrubbet, selv på de langbeinte drivende. Uansett gror det svært fort. Skal man absolutt bruke beskyttelse (om det er en del snø, skarpt, og hunden skal jobbe flere timer i terrenget) så er flytende plaster greit å smøre på. 

Skrevet
13 timer siden, Schæfermann skrev:

Vær forsiktig med slike kuldekremer, enkelte inneholder faktisk vann...! Men noen påstår at de ikke har noen effekt i hele tatt.  

Det er derfor kuldekrem skal smøres på en halvtimes tid før man skal gå ut, netopp fordi vannet i en skal fordampe før man går ut. Samme prinspippet som at solkremen må trekke inn i en 20 min før man skal sole seg. Jeg jobber i barnehage, og ser jo at kuldekremer har en viss effekt -og at det finnes kuldekrem uten vann. Så det er ingen bekymring,
---

Jeg har aldri hatt en hund som fryser så mye som Yoshi, bare å gå ut i hagen i tisse nå, er nok til at han fryser. Han skjelver, holder labbene opp og setter deg ned litt sånn krokete. Liker vikrelig ikke snø og kulde han, han hadde vel trivdes best på en sydhavs øy. Potevoks ser ut til å¨fungere bra på potene, siden han har slitt litt med at de sprekker opp, så det skal vi fortsette å bruke. Jeg tror jeg skal få tak i en god kuldekrem til bjellene.

Og jeg vil tro at en tur i bånd er mye kaldere, enn å være en løs dachshund på jakt :P

Skrevet

Det er rart det der, hvor forskjellige to like hunder opplever kulde. Bris har ikke mindre pels rundt utstyret enn Isak, men Bris blir rød, får blemmer og sår som blør om han ikke får beskyttelse. Isak viser ingen tegn på forfrysning selv om han også har løpt flere timer i dyp snø. Bris fryser lettere enn Isak generelt, så det må nesten være det som gjør det :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...