Gå til innhold
Hundesonen.no

"Jeg hadde tross alt lest alt om hunder"


mushi
 Share

Recommended Posts

Et artig innlegg om det å være fersk hundeeier.

http://touch.tb.no/meninger/jeg-hadde-tross-alt-lest-om-hunder/o/5-76-236431

"Jeg fikk meg nemlig en hund. En nydelig schæfervalp ved navn Tyson.

Det lille nurket på 8 uker ble hentet i mai 2002, og jeg var så uendelig stolt. Endelig var jeg blitt hundeeier. Dette skulle bli så gøy. Godt forberedt var jeg også. Jeg hadde tross alt lest om hunder, jeg hadde sett andre hunder og jeg hadde til og med hilst på andre hunder."

  • Like 15
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*

Føler at jeg har lest dette tidligere, men jeg ler like godt hver gang av slike historier :)
Herlig selvironisk, og det er uten tvil en eier som tar ansvar selv om det ikke ble som han hadde trodd. 

Kjenner meg spesielt i de delene med å vokse så fort at opphavet kunne vært en elg, og den ekstreme gjensynsgleden ved innkalling! 
Instruktøren på valpekurset jeg var på for et par mnd siden syntes det var morsomt med en så stor "mammadalt" :teehe:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var rimelig godt forberedt før jeg skaffet min første valp, men ingenting kan forberede en på søvnløse netter og hvor mye tid det går i lufting før man faktisk opplever det. De første par månedene kjentes som en evighet *ler* Nr. 2 gikk det litt greiere med, jeg visste hva som ville komme og siden jeg hadde vært igjennom det samme før, gikk ikke tiden like seint, for da visste jeg av erfaring at det ville gå over til slutt :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, kjenner meg igjen i dette, ja. Har lest og lært om hund i mange år, inkludert flere forum, men ingenting kan forberede enn på hvor frustrert det går an å bli. Heldigvis var jeg smart nok til å velge en bitteliten førstehund :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var nok noen hakk mer forberedt en fyren som har skrevet artikkelen. Jeg hadde jo passet hunder i mange år + drevet aktivt med hest, og i perioder hatt hovedansvar for opp til 7 hester når eier var på ferie. Sånn sett visste jeg at dyr to tid og jobb og ikke helt var like idyllisk som det kan virke på trykk noen ganger.  Kan ikke huske jeg reagerte på valpetiden heller. Han sov på rommet mitt (var 17 og bodde hjemme hos foreldra). 

Det med å tisse i hagen midt på natta kan jeg relatere til både med valper og høydrektige tisper  :P

Vet jeg har svart tidligere i tråden men da var jeg bare på mobil :)

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg husker jeg var ganske frustrert en periode, og klaget min nød til en slektning som ikke har hatt hund. Jeg forklarte rutinene mine og sa hvor sykt sliten jeg var av å aldri få sove natten igjennom, og å hele tiden være på vakt for tissetegn. Han trodde jeg var i overkant nøye, og trodde ikke på meg når jeg fortalte at nei, det var faktisk helt vanlig at folk måtte ut minst 1 gang i timen med valper, og gjerne 1-2 ganger på natten i noen uker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 timer siden, Kristiin skrev:

Å noter deg at man ikke har tid til å kle på seg når valpen må på do om natta :lol: Jeg løp som regel ut i bare bh og truse! Gudskjelov at jeg hadde sommervalp! 

Jeg tror jeg må ha være veldig heldig med min valp, hun sov natten gjennom, hun. Heldigvis, får en si, for meg må du vekke med et helt korps eller mer for å få liv i :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Lene_S skrev:

Jeg tror jeg må ha være veldig heldig med min valp, hun sov natten gjennom, hun. Heldigvis, får en si, for meg må du vekke med et helt korps eller mer for å få liv i :P 

Jeg har vært "heldig" med mine valper der jeg også,  de sover om natta de.  

Men det er fordi jeg har de i senga og ikke står opp for hvert minste knyst. Jeg ignorerer glatt og valpen sover natta igjennom.   

Jeg har faktisk aldri vært oppe med en valp om natten, og jeg tror aldri jeg kommer til å gjøre det heller. Med mindre den er syk eller noe selvfølgelig..

Desverre fungerer ikke den taktikken like bra på barn som på hunder, katter og minigriser :(  

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ble noen (mange) tårer og "hvordan i alle dager kunne JEG tro at JEG skulle klare en shiba..". Jeg hadde også lest om hunder ;) Heldigvis ble han en flott kar og jeg glemte etterhvert tårene. Helt til nr. to kom i hus og var akkurat like ille. Nå skal jeg aldri glemme det. 

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

14 timer siden, Kristiin skrev:

Å noter deg at man ikke har tid til å kle på seg når valpen må på do om natta :lol: Jeg løp som regel ut i bare bh og truse! Gudskjelov at jeg hadde sommervalp! 

Jeg gjorde det samme!

Og jeg har bare hatt vintervalper:sleep:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man vet man er i litt overkant nøye når du bærer ut valpen i full fart, setter den ned på gresset spent på at hun skulle tisse.. Og valpen legger seg for å sove i gresset... 

Så etter det tok jeg ikke all bevegelse for at hun måtte ut og tisse, men rett og slett for det det var. At hun rørte litt på seg...

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Mud skrev:

Jeg har vært "heldig" med mine valper der jeg også,  de sover om natta de.  

Men det er fordi jeg har de i senga og ikke står opp for hvert minste knyst. Jeg ignorerer glatt og valpen sover natta igjennom.   

Jeg har faktisk aldri vært oppe med en valp om natten, og jeg tror aldri jeg kommer til å gjøre det heller. Med mindre den er syk eller noe selvfølgelig..

Desverre fungerer ikke den taktikken like bra på barn som på hunder, katter og minigriser :(  

Heldige deg :) Jeg har også begynt med å ha mine valper i senga, men har måttet gi opp pga. uttissa madrasser og dyner. Valper er forskjellige, også ift. om de må ut om natten eller ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De er forskjellige ja. Jeg hadde også valp i senga, og jeg måtte ut med henne om natta, men hadde aldri noe uhell i senga. Jeg våkna lett da. Valpetiden ER slitsom. Jeg husker jeg så på det som en så stor lettelse når hun endelig sov, og jeg kunne snike meg bort til laptopen :P Energien var utømmelig. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
    • Jeg har begynt å se etter sydendestinasjoner pga helsa, og tenker at hvis jeg blir ufør så blir det å tilbringe vintrene der nede. Jeg vil ha noe veldig rolig, ei hytte ved et stille fjellvann med bare en dagligvarebutikk i nærheten hadde funka, liksom, men jeg sliter litt med å orientere meg. Er det noen som har forslag til feriedestinasjoner for ei litt pysete dame med to mellomstore (alaskan husky og storpuddel) hunder? 🙈 Pris har en del å si, jeg vil helst ikke blakke meg 🙈
    • Hei.  Jeg har hatt Mitt spor og err veldig fornøyd med dem men nå skal jo dem legges ned fra 30sept nå.. Så da fikk jeg tilbud om å få gratis brikker igjennom Lildog og dette er noe av det mest ubrukelige jeg har hatt.. Dem har ikke i nærheten av det Mitt spor har av aktivitetsovervåkning og turfunkjon osv.. Så jeg skal over til Tractive men har 2 hunder så det som holder meg igjen er prisen på abennomentene jeg må ha siden jeg vil jo ha alle de funksjonene som er tilgjengelig men da må jeg ut med minimum 2520-, for ett år på begge gutta samtidig for å få fullt utbytte av trackeren.. + at det koster jo fra 1000-, - 1500-, pr sporingsenhet oppå der igjen.. Og med uførepensjon så har man ikke mulighet til å betale sånne summer på engang på en sporingsenhet men heller det enn å miste dem fordi dem kanskje løp etter ett rådyr ellernoe og løp for langt og ikke finner veien hjem igjen..  Så du betaler for trygghet på tur tenker jeg.. Jeg har mine løse på tur nesten hver eneste dag.. Det har gått bra hittil men man vet aldri..  MEN STYR UNNA LILDOG IHVERTFALL ER MITT RÅD!!! 
    • Springer, 100%. Beagle er en jakthund, og bør brukes til det. Den har mye energi, sterkt jaktinstinkt og kan være forholdsvis krevende å trene. Springer spaniel er også en jakthund, men avlet for å samarbeide med fører, mye enklere å oppdra. De er generelt mer sosiale både med folk og hunder. De har generelt en bedre avknapp og mindre stress, og ikke jaktinstinkt for å jage etter vilt på samme måten som beagle. Jeg vil si at med riktig trening kan du ha de fleste spaniels løse men de færreste beagler.  Hvis dere er redd en springer vil være for energisk så går ihvertfall beagle ut. Men som du tydeligvis har merket deg så finnes det en del utrygge spanieler, derfor er det viktig å være spesielt oppmerksom på det, snakke med oppdrettere og tidligere valpekjøpere og møte helst begge foreldrene hvis dere skal ha valp. Det er mye gode engelsk springere å finne, welsh har jeg mindre oversikt på. Kan langhåret collie eller mellompuddel være aktuelt? Begge allsidige, førerorienterte raser, også aktive, men litt mindre krevende enn de to du nevner. Begge krever noe børsting og pelsstell, men med sportsklipp på puddelen så er det ikke så mye. Evt. om lyd/bjeffing ikke er noe problem, se på finsk eller svensk lapphund. Morsomme og aktive familiehunder som er med på det meste. Shetland sheepdog/sheltie er forsåvidt også i denne kategorien, men muligens i minste laget for hva dere ønsker dere? Alle hunder kan trenes til å være alene, men noen raser og individer er mer disponert for separasjonsangst enn andre. Sjekk at foreldrene er trygge hjemme, ikke bare alene uten folk, men alene uten andre hunder. Sjekk også eventuelt valper fra tidligere kull, om noen sliter med det. Raseklubbene og miljøene bør kunne hjelpe dere med å finne gode oppdrettere og linjer, men vær også obs på at det er en del drama og konflikt i noen rasemiljøer, så om noen kritiserer veldig noen andre så sjekk begge sider av historien før dere avskriver noen. Når det gjelder "nok" aktivisering og mosjon så spørs det jo hva dere ser for dere. Om ungene har andre aktiviteter blir dagene fort fyllt opp, og etter min mening bør alle hunder ha minimum en times tur eller aktivisering hver dag, og alle de ovennevnte bør ha mer. Å være med på fotballtrening kan også være "aktivitet", men de bør ha godt med tur, og aktivisering i form av søk, kurs, triksetrening eller hundesport ihvertfall noen dager i uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...