Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå Oktober


Tekopp
 Share

Recommended Posts

  • Svar 3.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Kjapt innpå - huset er solgt! Helgegjesten kom akkurat inn døra, rett etter at jeg og megler avsluttet handelen, så mer info senere. Det ble til under takst, med bare en som bød, men vi fikk halt litt

Nå er jeg himla glad!  Minien min har ikke PL på den måten som ble mistenkt. Hun har vært hos vet. høgskolen i hele dag, og konklusjonen er; korsbåndsskade på venstre bakbein som gjør at kneskåla luks

Mel. Nøtteliten Her på Hundesonen har vi det så bra Vi kan være sure eller vi kan være glad Vi krangler litt og klemmer litt og synger på en trall Ser på bildene av hundene og sier dill og dall Men nå

Posted Images

 :lol: Det hørtes myyyye dyrere ut enn den bittelille maskinen jeg har (hadde :() kostet... 

:lol: men da hadde du jo hatt to og de hadde kanskje tålt det :aww:

Jeg blir så oppgitt. Engelsk DS-gruppe - valper som ikke vil gå i bånd. Det skal dulles og dilles til den store gullmedalje. Altså, når en DS har blitt 5 måneder og fremdeles legger seg ned og nekter, da er det på tide å bruke sterkere krutt :aww: 

jepp.. Da er det på tide å begynne og lokke :aww:

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Årets første hyttetur! :wub: 

Jeg storkoser meg og nyter hvert minutt her! :D Fisketur i morgen, hvor man bare slapper av og kobler ut hodet, før man setter snuten hjemover og håper på at verdens herligste to venner (hostkremt @Sanne host)  tar med villdyra sine på besøk :wub:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Liten er under 35.

Det er dverg også :aww: 

Ja :lol:  Eller, blir enda mer glattbarbert på rumpa og sånn da. Kanskje mer løve en puddel? Kan bli artig (spørs om eier er enig). 

Da er det vel ikke puddel lenger, men løwchen, jeg tror Leah hadde 5 mm pels på rompa der :P 

Det hadde hun nok sikkert synes var storveis! :D 

Det hadde hun nok, og når hun syns ting er storveis, er hun tilbøyelig til å snakke høyt om det, og sånt får jeg spader av *flir* 

Stemmer som Line sier, grensen er på 35 cm. Dvs 34.9 er liten og 35 er mellom :)

Samme grensa på liten og mellom som det er på dverg og mellom, med andre ord. Så sant ikke mellomen er over 42 cm, for da er den vel plutselig i stor? 

Ei jeg trener med er på VM med mellompuddelen sin :) Kuleste puddelen det!

Mellompudler generelt er kule :D 

--

Ett stk puddel børstet, badet og blåst, da tror jeg at jeg bader og blåser den andre puddelen før begge to får et møte med barbermaskina :aww: Har alt klippet klør på den største lille puddelen, hun holdt visst på å dø på seg denne gangen også :lol: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag klarte jeg faktisk å klippe en Pippinklo så han blødde. "Det er da ikke meningen at den derre tommelfingerkloa oppå arma der skal være så lang?!", tenkte jeg. Men det skulle den visst. Pippin bare rykka til bittelitt, jeg fikk fortsette å klippe de andre klørne.

Veldig sen middag for veldig fine folk i dag. Måtte vente lenge på tining. Skulle hørt på mora mi som alltid sa at man ikke skulle spise snop før middag da. Jaja, det blir mye restekylling til i morgen og til fryseren.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da hadde jeg jo sikkert hatt TO som gikk sund når det kiler under beina på Willy sånn at han sparker bakut og sender barbermaskinen til himmels... igjen :aww:

og jeg som trodde du var rutinert nok til å vite hvordan man barberte kilne hunder... Fersking ass :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine
 

 

Mellompudler generelt er kule :D 

--

 

Jeg har faktisk begynt å få litt sansen for de :ahappy: Ikke noen hund jeg kommer til å ha, så det er gøy å følge med på andres hunder!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Casper har ikke kastet opp i dag, så tror han er bra igjen. Fikk bare litt frokost for å få magefyll (ellers kaster han opp av sult). 

Var ubehagelig i går synes jeg, da vi gikk og la oss la han seg bare i sengen (min) og ba ikke om å få komme under dyna :S han pleier jo ikke å klare å falle til ro om ikke den dyna er over ham... ikke engang da jeg løftet den opp for ham kom han krypende. Innrømmer at jeg krisemaksimerte så mye at jeg måtte sjekke om han pustet hver gang jeg våknet i natt, fordi han bare lå i samme stilling. (Herregud, hvordan høres dette ut... for en utrolig bortskjemt hund!)

det der har skjedd meg også, når jeg føler noe er galt og Aron har vært uggen. Ekkelt.. :icon_confused:

Hadde du hesten i passasjersetet??????

edit: hahahahaha, nok øl tenker jeg... trodde du skrev "rytterløs hest"!!!!

*ler HØYT* :lol: :D 

 

________

hjemme etter dobbelvakt på jobb. Ny dobbelvakt i morra igjen :yawn: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei :wave:
Nå har jeg prøvd en gang i halvåret eller noe sånt å bli aktiv her igjen, kanskje det går denne gangen?

I høst har Skessa og jeg begynt med rundering og det er så gøy!
Så gøy å se utviklingen.
 Nå er vi helt ute på 50 - 60 med skjulte figuranter. Det er så gøy å se hvor bra hun løper (det går fort -  skikkelig trimming av figurantene som må flytte seg raskt fremover i terrenget når hun er på den andre siden) men bruker nesa veldig godt for å finne de likevel. Og hun elsker det! 
Andre økt begynte vi med meldingstrening for første gang (hittil bare direktebelønning / canismetoden.) Det ble litt rotete fra min side, med at jeg glemte å gå frem på midtlinjen så hun slapp løsbittet da hun ikke så meg. Og den ene gangen tok hun løsbittet hos fig på venstresiden og dro rett over til høyresiden og overfalt fig der med kelpielove med løsbittet i munnen. Det var jo helt feil men kunne ikke gjøre annet enn å le hun var såå søt.  :lol:  :wub: 
Elsker den lille minikelpien! 


Og Johanne har stått på rulleski med tanten sin. (De forsvant nedover veien i full fart etter bildet ble tatt. :ahappy: ) 
Edit: Full fart i Johanne skala, ikke full fart i "manglerhjelmskala.")
12144715_10153599511016399_2262601527492

Endret av Gjest
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Peisen har fått lov å slukne, det var 26 grader her. Middag omsider spist, snart tomt for strikkegarn, ingenting interessant på tv. Men jeg kan da ikke legge meg ennå?!

@MarieR, er det ikke mye elgjakt i skogen nå? Jegere som blir sinte for at man jaget bort den store oksen de har sittet og ventet på i tre døgn/jegere som skyter fem cm foran nesa di/skudd som skremmer hunden din så den løper inn i skogen og blir borte i tre uker?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...