Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppdretter må ha valpen lengre, pris?


Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Jeg har planer om å hente en valp i England, og på grunn av reglene kan jeg ikke hente den før den er 3 mnd.

Oppdretteren må derfor ha valpen i 7 uker ekstra og ønsker å få betalt litt ekstra for det.

Hva er normalt å betale? Noen erfaringer? :-)

Skrevet

Har ikke oppdretter noen formening om hvor mye h*n vil ha betalt for det? Jeg vet faktisk ikke enda om min kanskje valp (fødes om 2 uker) vil koste ekstra enda, har ikke spurt om det enda. Men i så fall regner jeg med h*n setter opp prisen selv. Om h*n ikke gjør det, så må jeg finne på en lur gave til h*n :)

Skrevet

Jeg hadde en av gutta en måned ekstra ifjor, det falt meg ikke inn å ta noe betalt for det :icon_redface: Det var med i beregninga mi at noen ble lenger enn de andre, liksom :)

Skrevet

Jeg har aldri tatt betalt for å ha valper ekstra, men jeg syns ikke 500-1000kr uken er urimelig. Jeg ville nok bare bedt om å få dekket inn fôr hvis det var nødvendig. Arbeidet ser jeg på som min jobb som oppdretter - jeg tar alltid forbehold om at jeg kan bli sittende med noen litt ekstra. Om jeg ikke hadde fått solgt valpen tidlig, så hadde jeg jo uansett blitt sittende med valpen til den ble solgt.

Skrevet

Jeg tok ikke betalt for valpen som jeg egentlig skulle egentlig selge til Israel som måtte være her hjemme til den var 5 måneder om den ikke hadde dødd. Men jeg har full forståelse for at noen oppdrettere må ta betalt. Jeg hadde ikke sittet igjen med en valp 1-2 måneder ekstra om jeg hadde andre gode valpekjøpere som ville hatt valp og kunne ha hentet den ved 8 uker.

Som regel så beholder jeg selv fra kullene jeg har, og vil konsentrere meg om min egen valp når jobben som oppdretter er gjort. Er det derimot at man har valp igjen fordi den ikke er solgt, så er saken noe annet.

Skrevet (endret)

Hvordan kan levering ved tre måneders alder bli syv uker ekstra?

Jeg hadde en hannvalp i forrige kullet tre måneder ekstra, og tok ingenting for det - jeg hadde ikke samvittighet til det, for den valpen ble så innmari dyr for valpekjøper uansett, med alskens blodprøver, vaksiner, ormekurer, fly og karantene i Australia. Men jeg gikk hjemme, hadde god tid, hadde enkle valper, og det kostet meg veldig lite. Valpekjøper dekket alle reelle utgifter som var eksportrelaterte, men jeg tok ikke noe ekstra for maten eller valpeshowene jeg tok ham på, etc.

Jeg vet andre folk synes jeg var helt idiot som gjorde det, men det passet da, så får framtiden vise hva jeg gjør ved neste korsvei.

Hvis oppdretter ønsker betalt, må vel denne ha en formening om hvor mye?

Nå er vel britisk og norsk prisnivå cirka det samme, men jeg hadde jo forventet å betale mindre for slikt i et øst-europeisk land enn i rike Norge, eksempelvis.

Edit: Endret fra to til tre måneder, tiden gikk visst fortere enn jeg husket :D

Endret av SFX
  • Like 1
Guest Michellus
Skrevet

En oppdretter jeg snakket med skulle ha 100 euro i uka for å ha valpen hos seg lenger (sånn i forhold til rabiesvaksina).

Skrevet

Har egentlig aldri tenkt over at man "må" betale ekstra, samboeren gjorde ikke det med noen av valpene.

Men det spørs jo om oppdretter forventer noe eller ikke. Synes h*n det er kos så holder det vel med en (god) flaske vin og en eske (god) sjokolade, men forventer oppdretter betaling så et par tusen kanskje.

Skrevet

Hei,

Jeg har planer om å hente en valp i England, og på grunn av reglene kan jeg ikke hente den før den er 3 mnd.

Oppdretteren må derfor ha valpen i 7 uker ekstra og ønsker å få betalt litt ekstra for det.

Hva er normalt å betale? Noen erfaringer? :-)

Du kan vell ikke hente den før den er nesten 4 mnd (men det er vell det du mener siden du skriver 7 uker ekstra :) ).

Hva sier oppdretter? Jeg betalte ingenting ekstra til min som ble hentet nettopp. Synes ikke det er urimelig å kreve betaling for det, det er jo tross alt en del arbeid med det, og noen må kanskje sette bort valpen får å få det til, hvorpå de da sikkert vil betale noen kr til de som passer valpen, men jeg tenker ikke over at det er noe man må betale for om ikke oppdretter vil ha betalt. Da ville jeg heller evt kjøpt med en liten gave eller noe for å vise at man setter pris på det :)

Skrevet

Må si at jeg synes det er greit at oppdretter tar litt ekstra :-) men med 1000kr per uke så blir det 7000kr for 7 uker... Da blir ikke import aktuelt for meg hvertfall.

Skrevet

Det spørs jo hvilket land man kjøper på. Fra Finland hadde 1000 kr uken havnet på normal valpepris i Norge.

Man tar jo det man vil rett og slett. :)

Har selv hatt en valp 1 mnd ekstra og en 14 dager ekstra uten å ta betalt. Forje kull måtte jeg plassert den til noen om den skulle være utover 14 dager, da syns jeg det er rimelig at den personen skal få betalt for dette.

Skrevet

Lengste jeg har hatt en valp ekstra er vel rundt 3 uker. Tok ingenting for det. Den skulle ikke eksporteres, det var bare et mer passende tidspunkt for de nye eierne å hente valpen.

Skrevet

Det spørs jo hvilket land man kjøper på. Fra Finland hadde 1000 kr uken havnet på normal valpepris i Norge.

Man tar jo det man vil rett og slett. :)

Har selv hatt en valp 1 mnd ekstra og en 14 dager ekstra uten å ta betalt. Forje kull måtte jeg plassert den til noen om den skulle være utover 14 dager, da syns jeg det er rimelig at den personen skal få betalt for dette.

Tenkte ikke over prisprisforskjellene landene imellom :-P såg bare for meg 14000 + 7000

Skrevet

Ser jeg helt har glemt av å takke alle for svar selv om jeg har vært innom å lest, og det var ikke meningen! :icon_redface:
Ser også at jeg har skrevet feil.. Dette er riktig: Valpen kan tidligst vaksineres mot rabies når den er 12 uker, og da må det gå 21 dager før den kan importeres til Norge. Valpen er derfor 15 uker, og oppdretteren må derfor ha valpen i 7 uker lengre.

Takker for alle erfaringer og tilbakemeldinger. :flowers:

Vi har enda ikke blitt enig om pris, da jeg oppfatter denne oppdretteren dessverre som litt useriøst så jeg har derfor valgt å grave litt ekstra i stede for. Så vi får se hvordan dette utarter seg. :wacko:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...