Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tror dere at antall stjerner på dyrebar er litt riktig? Kosefaktor, kommer overens med barn, vennlig overfor andre raser, altivitetsnivå, mosjonsnivå, lett å trene/oppdra, pelsstell, Selskapshund, treningkompis, agility, jakthund, vakthund, Allergivennlig.

Der er det fem mulige stjerner rasen kan få der en stjerne betyr lite og to stjerner litt og tre stjerner sånn passe og fire stjerner ganske mye, og fem stjerner mye. Sånn ca. Da ?

Hvis dere går inn på dyrebar, stemmer dette mye på den rasen du har?

Det er selvfølgelig stor forskjell fra individ til individ og alle hundene er forskjellige enten det er samme rase eller ulik rase. Men sånn ca. ..?

Skrevet

Stemte greit, men de burde faktisk hatt bilde av riktig rase :P Eller ville jeg valgt en stjerne mindre på mosjonsnivå og vakthund, men det stemte eller ganske bra.

Dobermannen syns jeg det stemte ganske dårlig på...

Skrevet

Kelpie - kommer overens med barn, 2 stjerner. Det syns jeg ikke stemmer. Min elsker barn og er super snill med de. Jeg stoler hundre prosent på henne rundt barn.

Men ellers virket det meste på begge mine raser til å stemme :)

Skrevet

Den stemmer ihvertfall ikke spesielt bra på malle, holldender eller malamute.. Får litt følelse av dogs 101 og amerikanske tilstander. Og masse tull skrevet på hear say heller enn fakta/kunnskap.

Skrevet

Nei.

Ikke litt en gang.

Pulien står tilmed oppført som ikke allergivennlige og kosefaktor på bare 2 stjerner :lol:

Det stemmer at de er barnevennlige , har høyt aktivitetsnivå og vokter.

Utpreget god spenst er forsåvidt også et kjennetegn.

Edit : hysterisk morsomt at terven kommer dårligere overens med barn enn Groenendael! :lol: :lol:

Skrevet

http://www.dyrebar.no/raser/hund/australian-shepherd

Aussie 4 stjerner på lett å trene/oppdra. Aussien er lett å trene, men kan være en håndfull å oppdra. Det er to forskjellige ting. Den bør få full pott på vakinstinkt. Ellers ok

http://www.dyrebar.no/raser/hund/collie-korthaaret

Korthåret Collie ville jeg gitt full pott på kosefaktor. Min er kose-klegg ;)

Skrevet

http://www.dyrebar.no/raser/hund/australian-shepherd

Aussie 4 stjerner på lett å trene/oppdra. Aussien er lett å trene, men kan være en håndfull å oppdra. Det er to forskjellige ting. Den bør få full pott på vakinstinkt. Ellers ok

)

Belgern har også fire stjerner på trenbarhet, tror det er samme grunn.

Men bare 3 stjerner på kosefaktor...? Det er alt for lite!

Pelsstell burde vært 1, maks 2. Alternativet er at jeg har en sjuskete terv selv, men pelsstellet er virkelig på et minimum.

  • Like 1
Skrevet

Belgern har også fire stjerner på trenbarhet, tror det er samme grunn.

Men bare 3 stjerner på kosefaktor...? Det er alt for lite!

Pelsstell burde vært 1, maks 2. Alternativet er at jeg har en sjuskete terv selv, men pelsstellet er virkelig på et minimum.

Med ingen pelsstell så tenker jeg pelstype ala whippet, dvergpinscher, osv. Altså pels man aldri behøver å røre :P Men ser jo at puddel og puli har fått 4 stjerner på pelsstell, så jeg lurer på hva som må til for å få 5 stjerner? :lol:

Jeg skjønner ikke den der kosefaktor jeg heller. Dvergpinscher har fått 3, og det er hunder som gjerne ligger inni genseren din når du ser på tv. :P Den har også fått like høy score som whippet på agility (3), og det stemmer dårlig. Dvergpinscheren passer langt bedre til agility enn whippet, og er en rase man potensielt kan nå langt med :)

Skrevet

Samojeden får høyere skår (fem stjerner) for å være selskapshund enn for å være en treningskompis (fire stjerner). :huh:

Ganske rar fordeling av stjernene generelt sett, men teksten stemmer ganske bra.

Skrevet

Kosefaktor betyr tydeligvis at hunden velger mennesker (både kjente og fremmede) over alt annet, inkludert fremmede hunder, jakt og andre spennende ting. Jeg sjekket både boxer og fransk bulldog, og boxeren fikk bare 4 på kos, og frallen fikk topscore. Og det stemmer ganske bra, synes jeg.

Stusser på at boxeren fikk 4 stjerner på vennlighet med andre raser, da samkjønnsaggresjon kan være et problem, plus at de gjerne oppfører seg på en måte som mange andre raser misforstår.

Skrevet

Dalmatiner synes jeg faktisk stemte ganske greit jeg. Slike sider pleier ofte å være så feil. http://www.dyrebar.no/raser/hund/dalmatiner

Her har de jo faktisk kontaktet raseklubbene for å få info, virker det som. Selv om jeg ikke kjenner igjen navnene fra klubben min da, så ingen i styret, med mindre jeg ikke har fulgt med.

Men de klarer søren ikke skrive dalmatiner riktig...

"På 1700- og 1800-tallet ble dalmantinere brukt i hestespann som såkalte "coach dogs" for å vokte de reisende, og i USA som "mannskap" på brannbiler."

Skrevet

Men de klarer søren ikke skrive dalmatiner riktig...

"På 1700- og 1800-tallet ble dalmantinere brukt i hestespann som såkalte "coach dogs" for å vokte de reisende, og i USA som "mannskap" på brannbiler."

Pissirriterende! Akkurat som "dalmation"... Det verste er at det finnes oppdrettere som ikke engang greier skrive det riktig :P

  • Like 1
Skrevet

Pissirriterende! Akkurat som "dalmation"... Det verste er at det finnes oppdrettere som ikke engang greier skrive det riktig :P

Sånne oppdrettere klarer jeg ikke ta seriøst, jeg...

Skrevet

Eurasier harfått 4 stjerner på kosefaktor, barnevennlig og lett å oppdra :D Ville fjernet i hvert fall én på kosefaktor og barnevennlig, og to på lett å oppdra :P

Den har også fått 4 på treningskompis, usikker på hva de mener med det, men eurasiere er jo vanligvis ikke særlig interessert i å hverken trene lydighet eller f.eks jogge/trekke e.l... Teksten var forøvrig grei.

Skrevet

Hehe... Husker jeg for lenge siden sendte epost til dem og informerte om at de hadde feil bilde på Manchester terrier. Har visst ikke skjedd stort.

Skrevet

For min del tror jeg rett og slett de har blandet puli og komondor litt..Eller lest litt for mye på animal planet.

Pulien er en gjeter , ikke først og fremst en vokter. Og de krever ikke like mye pelsstell som Bedlington, I should know.

Morsomt nok har Bergamasco ( som gjerne har en mer krevende snoringprosess ) tydeligvis mindre pelsstell da :lol: :lol: Beskrivelsen av den hadde passet bedre til Pulien på det området..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...