Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tror dere at antall stjerner på dyrebar er litt riktig? Kosefaktor, kommer overens med barn, vennlig overfor andre raser, altivitetsnivå, mosjonsnivå, lett å trene/oppdra, pelsstell, Selskapshund, treningkompis, agility, jakthund, vakthund, Allergivennlig.

Der er det fem mulige stjerner rasen kan få der en stjerne betyr lite og to stjerner litt og tre stjerner sånn passe og fire stjerner ganske mye, og fem stjerner mye. Sånn ca. Da ?

Hvis dere går inn på dyrebar, stemmer dette mye på den rasen du har?

Det er selvfølgelig stor forskjell fra individ til individ og alle hundene er forskjellige enten det er samme rase eller ulik rase. Men sånn ca. ..?

Skrevet

Stemte greit, men de burde faktisk hatt bilde av riktig rase :P Eller ville jeg valgt en stjerne mindre på mosjonsnivå og vakthund, men det stemte eller ganske bra.

Dobermannen syns jeg det stemte ganske dårlig på...

Skrevet

Kelpie - kommer overens med barn, 2 stjerner. Det syns jeg ikke stemmer. Min elsker barn og er super snill med de. Jeg stoler hundre prosent på henne rundt barn.

Men ellers virket det meste på begge mine raser til å stemme :)

Skrevet

Den stemmer ihvertfall ikke spesielt bra på malle, holldender eller malamute.. Får litt følelse av dogs 101 og amerikanske tilstander. Og masse tull skrevet på hear say heller enn fakta/kunnskap.

Skrevet

Nei.

Ikke litt en gang.

Pulien står tilmed oppført som ikke allergivennlige og kosefaktor på bare 2 stjerner :lol:

Det stemmer at de er barnevennlige , har høyt aktivitetsnivå og vokter.

Utpreget god spenst er forsåvidt også et kjennetegn.

Edit : hysterisk morsomt at terven kommer dårligere overens med barn enn Groenendael! :lol: :lol:

Skrevet

http://www.dyrebar.no/raser/hund/australian-shepherd

Aussie 4 stjerner på lett å trene/oppdra. Aussien er lett å trene, men kan være en håndfull å oppdra. Det er to forskjellige ting. Den bør få full pott på vakinstinkt. Ellers ok

http://www.dyrebar.no/raser/hund/collie-korthaaret

Korthåret Collie ville jeg gitt full pott på kosefaktor. Min er kose-klegg ;)

Skrevet

http://www.dyrebar.no/raser/hund/australian-shepherd

Aussie 4 stjerner på lett å trene/oppdra. Aussien er lett å trene, men kan være en håndfull å oppdra. Det er to forskjellige ting. Den bør få full pott på vakinstinkt. Ellers ok

)

Belgern har også fire stjerner på trenbarhet, tror det er samme grunn.

Men bare 3 stjerner på kosefaktor...? Det er alt for lite!

Pelsstell burde vært 1, maks 2. Alternativet er at jeg har en sjuskete terv selv, men pelsstellet er virkelig på et minimum.

  • Like 1
Skrevet

Belgern har også fire stjerner på trenbarhet, tror det er samme grunn.

Men bare 3 stjerner på kosefaktor...? Det er alt for lite!

Pelsstell burde vært 1, maks 2. Alternativet er at jeg har en sjuskete terv selv, men pelsstellet er virkelig på et minimum.

Med ingen pelsstell så tenker jeg pelstype ala whippet, dvergpinscher, osv. Altså pels man aldri behøver å røre :P Men ser jo at puddel og puli har fått 4 stjerner på pelsstell, så jeg lurer på hva som må til for å få 5 stjerner? :lol:

Jeg skjønner ikke den der kosefaktor jeg heller. Dvergpinscher har fått 3, og det er hunder som gjerne ligger inni genseren din når du ser på tv. :P Den har også fått like høy score som whippet på agility (3), og det stemmer dårlig. Dvergpinscheren passer langt bedre til agility enn whippet, og er en rase man potensielt kan nå langt med :)

Skrevet

Samojeden får høyere skår (fem stjerner) for å være selskapshund enn for å være en treningskompis (fire stjerner). :huh:

Ganske rar fordeling av stjernene generelt sett, men teksten stemmer ganske bra.

Skrevet

Kosefaktor betyr tydeligvis at hunden velger mennesker (både kjente og fremmede) over alt annet, inkludert fremmede hunder, jakt og andre spennende ting. Jeg sjekket både boxer og fransk bulldog, og boxeren fikk bare 4 på kos, og frallen fikk topscore. Og det stemmer ganske bra, synes jeg.

Stusser på at boxeren fikk 4 stjerner på vennlighet med andre raser, da samkjønnsaggresjon kan være et problem, plus at de gjerne oppfører seg på en måte som mange andre raser misforstår.

Skrevet

Dalmatiner synes jeg faktisk stemte ganske greit jeg. Slike sider pleier ofte å være så feil. http://www.dyrebar.no/raser/hund/dalmatiner

Her har de jo faktisk kontaktet raseklubbene for å få info, virker det som. Selv om jeg ikke kjenner igjen navnene fra klubben min da, så ingen i styret, med mindre jeg ikke har fulgt med.

Men de klarer søren ikke skrive dalmatiner riktig...

"På 1700- og 1800-tallet ble dalmantinere brukt i hestespann som såkalte "coach dogs" for å vokte de reisende, og i USA som "mannskap" på brannbiler."

Skrevet

Men de klarer søren ikke skrive dalmatiner riktig...

"På 1700- og 1800-tallet ble dalmantinere brukt i hestespann som såkalte "coach dogs" for å vokte de reisende, og i USA som "mannskap" på brannbiler."

Pissirriterende! Akkurat som "dalmation"... Det verste er at det finnes oppdrettere som ikke engang greier skrive det riktig :P

  • Like 1
Skrevet

Pissirriterende! Akkurat som "dalmation"... Det verste er at det finnes oppdrettere som ikke engang greier skrive det riktig :P

Sånne oppdrettere klarer jeg ikke ta seriøst, jeg...

Skrevet

Eurasier harfått 4 stjerner på kosefaktor, barnevennlig og lett å oppdra :D Ville fjernet i hvert fall én på kosefaktor og barnevennlig, og to på lett å oppdra :P

Den har også fått 4 på treningskompis, usikker på hva de mener med det, men eurasiere er jo vanligvis ikke særlig interessert i å hverken trene lydighet eller f.eks jogge/trekke e.l... Teksten var forøvrig grei.

Skrevet

Hehe... Husker jeg for lenge siden sendte epost til dem og informerte om at de hadde feil bilde på Manchester terrier. Har visst ikke skjedd stort.

Skrevet

For min del tror jeg rett og slett de har blandet puli og komondor litt..Eller lest litt for mye på animal planet.

Pulien er en gjeter , ikke først og fremst en vokter. Og de krever ikke like mye pelsstell som Bedlington, I should know.

Morsomt nok har Bergamasco ( som gjerne har en mer krevende snoringprosess ) tydeligvis mindre pelsstell da :lol: :lol: Beskrivelsen av den hadde passet bedre til Pulien på det området..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
    • Hei! valpen vår på 14 uker har egentlig vært eksemplarisk, bortsett fra litt utfordringer på natt og med bur. Men nå har det virkelig blitt ekstremt mye biting. Vi fører dagbok og ser at det sammenheng mellom overstimulering og lite søvn som gjør at han får disse bite periodene. Det går ikke an å avlede han med gobiter, bein eller ignorering og vi må sette han i timeout for å roe han.    noen som har noen tips til å håndtere dette? Han biter oss til blods og sikter fast når han skal følges i timeout eller ut for å gå på do. Vi vet vi skal prøve å unngå overstimulering og at han må få mer søvn. Men enn så lenge har vi slitt litt med å få han til å roe seg alene på dag og kveldstid 
    • Hei! Jeg var på tur med min hund i Rogalands området i går. Han var i bånd på fjellet. Midt på turen traff vi på en løs hund. Jeg ropte vent på den flere ganger da jeg ikke så eier. Eier hørte mine rop og prøvde å kalle inn sin hund. Den hørte ikke etter og jeg tok min hund (i bånd) mellom beina mine. Jeg ropte og spurte om den var vennlig, svaret jeg fikk var at det visste han ikke. Jeg sa han måtte skynde seg og komme, for å få sin hund under kontroll. Hunden løp bort til min og det ble fullt angrep. Eier nådde frem og regelrett banket opp sin egen hund (slag og spark) for å få den unna.jeg holdt min hund hele tiden, mellom beina mine i bånd. Eier fikk hunden vekk og jeg sa de skulle komme seg bort med en eneste gang. Nå er det flere ting jeg lurer/angrer på. For det første så ble hunden min skadet (bare små skraper men allikevel) og jeg aner ikke hvordan angripende hund har det etter han fikk en slik behandling fra sin eier. Videre ropte jeg til dem at det er lurt å ha hunden i bånd når den ikke reagerer på innkalling, men fikk til svar at det ikke er båndtvang i området. Dette reagerer jeg veldig på. Man skal vel vitterlig ha hunden i bånd dersom den ikke svarer på innkalling og angriper andre? (I bånd) synes ikke dette er en hund som skal gå løs i naturen. Hva kan jeg gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...