Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oj, den du syntes var rart sammensatt (skjønner ikke hvilken rase det er) ser jo helt photoshoppa ut... ser ut som bein og skuldre bare er skjøvet frem.

 

 

Den engelske setteren hadde voldsomme hengelepper...!

Det er mange hunder som er dårlig konstruert som har vunnet.. Overraskende mange!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Svar 192
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

kan vi ikke diskutere årets hunder istedenfor fjorårets bir hunder? de har vi da virkelig pratet om en gang tidligere

Jeg synes det er utrolig kjedelig at sånne tråder alltid skal inneholde 90% drit om hvor grusomt fæle alle vinnerne er. Virker nesten som det går litt sport i å lete opp de aller værste og dømme de ku

Sikkert humor.. Jeg lo veldig godt av det i alle fall! :lol: Sent from my iPhone using Tapatalk

Posted Images

Skrevet

NP06306601.jpg

Ch De Lamer Overboard

For en GROOMING! :cowboy:

HP35941506.jpg

GCH Color Me Bad Like My Grandad

Denne hunden syntes jeg bare var rart sammensatt.

RN15746701.jpg

GCH Stoneybays Ur Martini's Serv'D CM
(den her var jo skikkelig søt!)

Kan du ikke skrive hva slags raser det er også? Jeg skjønner ikke hva noen av dem skal være, sjøl om jeg tipper den fuglebikkja i midten er en coon av noe slag?

  • Like 1
Skrevet

Lurer på om det er to ved samme navnet i US, for den på westminister bildet var virkelig ikke brun :P

WS37990201.jpg

Skrevet

Dogs are judged against their breed standards, to see how close each dog matches the standard, which is a written description of the ideal specimen of that breed. Standards may include references relating form to function in the performance of the job that the dog was bred for, and may also include items that seem somewhat arbitrary such as color, eye shape, tail carriage and more. While many breeds no longer need to perform their original jobs and are bred mostly for companionship, they should still have the innate ability and physical makeup to perform those jobs, and this is what the judge looks for.

http://en.wikipedia.org/wiki/Westminster_Kennel_Club_Dog_Show

WS36654701.jpg

HP43739806.jpg

HP28119001.jpg

HP41218701.jpg

NP25220102.jpg

SR72875301.jpg

  • Like 1
Skrevet

Ørene på den irske setteren o_O

Og beinlengden på dachsene - herregud de kan da ikke funke i jakt...

Kjenner at jeg blir litt smått sjokka - hvordan kan folk synes at det her er funksjonelt og pent :no:

Skrevet

WS30564802.jpg

BIR berner: Great Lakes Danish Treasure

En flott hannhund som jeg la merke til og søkte opp kennelnavnet til under bedømmelsen.

WS38737003.jpg

BIM berner: Avatars Oops I Did It Again With Brassing

Nydelig tispe jeg kjenner til fra før og gledet meg til å se live.

Datter av velkjente Avatars Try Try Again som bl.a. ble BIR på Westminster i 2011.

Fornøyd med vinnerne i min rase :)

  • Like 4
Skrevet

Ørene på den irske setteren o_O

Og beinlengden på dachsene - herregud de kan da ikke funke i jakt...

Kjenner at jeg blir litt smått sjokka - hvordan kan folk synes at det her er funksjonelt og pent :no:

Selvfølgelig funker de ikke på jakt...Den amerikanske dachsen har aldri vært en jakthund, bare en light utgave av en slags bassett :( BIR korthår (ikke på bildene over) var da nesten tyngre enn bassetten også...

Skrevet

Selvfølgelig funker de ikke på jakt...Den amerikanske dachsen har aldri vært en jakthund, bare en light utgave av en slags bassett :( BIR korthår (ikke på bildene over) var da nesten tyngre enn bassetten også...

Hva skjer med at korthåret dachs skal se ut som de har krasja i en dør og knekt nesen? En slags bullterrier-konveksitet.

Skrevet

Spør du meg, så spør jeg deg :P

Tenkte det var noe slags absurd ideal som var kjent for de med innsikt i rasen, men :)

Skrevet

Norsk BIM på amerikansk akita! :)

AMCH NORDCH Estava Rain Touch The Flame:

10988496_10153000668232954_1983236148018

Bilde tatt fra FB-siden til Estava Rain.

Nei, så gøy!

Jeg elsker å se på amerikansk akita i ringen, de er så "showy" :wub:

Skrevet

BIM:GCH Collinswood Sparks Fly

DN29404202.jpg

Gammeltante Ember :) Hun viste seg fantastisk! Utrolig mye ymse handling der, dessverre. Mye rykking og napping og få som lar hundene senke hodet og gå som en gjeterhund skal.

Skrevet

Da har jeg endelig fått sett Siberians på video :)

Årets BIR ble GCH Topaz Bad Action
WS29136201.jpg

Ikke min favoritt blant hannene, men ikke den verste av de som var der heller.

et annet bilde av ham:

AOSISVNHrsI.jpg

BIM ble GCH Snowmist's Soda Pop
WS34947001.jpg

Er ikke superfan av henne heller, men hun var muligens den beste tispa som ble vist der. Forøvrig yngre halvsøster til fjorårets BIR.

et annet bilde av henne:

FyyupcqdIno.jpg

Skrevet

Da har jeg endelig fått sett Siberians på video :)

Årets BIR ble GCH Topaz Bad Action

WS29136201.jpg

Ikke min favoritt blant hannene, men ikke den verste av de som var der heller.

et annet bilde av ham:

AOSISVNHrsI.jpg

BIM ble GCH Snowmist's Soda Pop

WS34947001.jpg

Er ikke superfan av henne heller, men hun var muligens den beste tispa som ble vist der. Forøvrig yngre halvsøster til fjorårets BIR.

et annet bilde av henne:

FyyupcqdIno.jpg

nei,, den hannen.. hm.. ikke mye på den jeg likte

Likte tispa bedre. Men det er en del pirk der og. Og så snoka jeg på hjemmesiden deres. Masse bilder. Ikke et eneste av en hund i arbeid. triste greier.

Skrevet

nei,, den hannen.. hm.. ikke mye på den jeg likte

Likte tispa bedre. Men det er en del pirk der og. Og så snoka jeg på hjemmesiden deres. Masse bilder. Ikke et eneste av en hund i arbeid. triste greier.

De jeg likte best var han her (men i eldre utgave, hunden er 7,5 år nå)

chuck%20a%20luck1.jpg

og han her (tror jeg - i betydning jeg har ikke helt bestemt meg):

tp.gif

Aden-group-1-1024x819.jpg

Førstnevnte har i alle fall en far som er brukt i selen og nr to er fra og eies av en kennel som bruker hundene litt i alle fall. Men det visste jeg jo ikke før jeg undersøkte de etter å ha sett vidoen.

Skrevet

Dobberen som vant skal være sort.? Ellers er jeg utrolig skuffet...7 dobermann...7..!! 6 hannhunder og 1 tispe. Det er jo som om man skulle vært på en NKK...???

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...