Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 136
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da er de blitt plassert med oss

Legg Nico i kjelleren med et digert bein, gi ham ekstra lange turer før han settes i kjelleren igjen, bind ham i hagen, spør familie og venner om de vil passe ham. Noen ganger må en dele flokken i to

Det er et blandingskull, både schäfer, dalmis, husky og setter er noe ala den samme størrelsen. Jeg synes det blir litt overdrevent å begynne og ta DNA test på kullet.. Det utgjør ingenting til elle

Skrevet

vil anbefale deg å sjekke ut hva blandingsvalper går for på finn først, tror nemlig det er noe mer enn 3000, og det er ikke nødvendigvis positivt å legge seg veldig langt under det alle andre går for.

Legg inn så mye dere vet om hva den eventuelle rasekomboen er, forventet størrelse på hundene osv. Det kjennes mye tryggere ut for evt å kjøpere om de vet hva de går til.

Sjekk ut om du kan få tatt farskapstest for å finne ut hvem som er opphavet, det har virkelig en del å si om folk vet hva det er.

Skrevet

Man kan ta dna-test for å bekrefte hvem som er far til valpene, og ja, et og samme kull kan ha flere fedre. Det man gjør er å teste eventuelle fedre, mor og alle valpene, så vil man få svar på hvem som er far til hvem.

Skrevet

Det er et blandingskull, både schäfer, dalmis, husky og setter er noe ala den samme størrelsen.

Jeg synes det blir litt overdrevent å begynne og ta DNA test på kullet.. Det utgjør ingenting til eller fra egentlig..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 9
Skrevet

Her har man jo to potensielle fedre om jeg har forstått det rett. Da ville jeg heller opplyst om disse to heller enn å begynne med dna-prøver. Aktiv og krevende blanding er det uansett, og det er det viktigste å få frem.

  • Like 5
Skrevet

Man begynner vel ikke å ta dna prøver av et blandingskull, det syntes jeg blir litt to much, holder å informere nye eiere om mulig blanding.

Jeg ville begynt på 4000kr og heller gått nedover, du vil ikke ha folk som bare leter etter billig valp, ofte er det impulskjøp og den blir en kasteball fra hjem til hjem.

Skrevet

Blir nok ikke DNA testing nei, får holde med å skrive aktuelle fedre. Har satt 3000 pr. valp og har allerede fått respons, så kan vel ikke begynne å endre på prisen. Det skal være kontrakt på hundene? Noen som vet om det finnes noen sider der man kan finne slike kontrakter?

Skrevet

Blir nok ikke DNA testing nei, får holde med å skrive aktuelle fedre. Har satt 3000 pr. valp og har allerede fått respons, så kan vel ikke begynne å endre på prisen. Det skal være kontrakt på hundene? Noen som vet om det finnes noen sider der man kan finne slike kontrakter?

Du finner standard kjøpekontrakt på NKK sine hjemmesider.

  • Like 1
Skrevet

Ser fint ut, bra jobba :)

Når de begynner å bli mer mobile kan det være greit å la en del være aviser. Ofte vil de søke vekk fra de myke teppene/liggeplassen når de skal tisse :)

Ikke bli overrasket om de snart klarer å klatre over, kassen er ikke så høy. Så etterhvert kan du utvide med kompostgrinder.

Skrevet

Nei, jeg ser de er ganske aktive, så må vel bare passe på ja gitt :). Takker for tips :)). Men, bruker ikke slik sandkasse da?

Sandkasse hadde sikkert fungert på kattunger. På viltre valper tror jeg du vil oppleve sandparty :drool:

Skrevet

Nei, det brukes ikke sandkasse.

Familien min har hatt valper en gang (skikkelig surprise kull, vi hadde dessverre ikke passet godt nok på under løpetid), men det vi gjorde var at etterhvert som valpene ble større så bar vi de ut i hagen med en gang de hadde spist. Dermed fikk de vendt seg til å tisse/bæsje ute. Det gjorde jobben med å bytte aviser inne veldig mye mindre :)

Skrevet

På apoteket får man kjøpt tissematter som egentlig er til senger! Disse er supre og ingen fare for evt farlig blekk i aviser o.l. som noen friker ut over ;) Abbonerer man ikke på aviser eller kjenner noen som gjør det så er de billigere også :)

Skrevet

Dette er ikke den enkleste årstiden å ha valper på, da de ikke kan være like mye ute i strekk om gangen på grunn av kulde og fukt.

Det er bare å kjøpe ekstra vaskemiddel og tørkeruller til de skal ut og gå - vaskebøtta står framme til alle valpene er levert her i heimen når det er kull.

Noen valper lærer seg at avisene er fast tisseplass, og gjør rengjøringsjobben enklere. Men med et så stort kull bør en like godt forberede seg på at noen alltid vil tisse der de tilfeldigvis står når de kommer på at de må ;)

Tips: Kjøp chipchap'er eller noe tilsvarende til alle i huset - en vil ikke gå i sokkelesten i denne fasen :D

Skrevet

Sandkasse hadde sikkert fungert på kattunger. På viltre valper tror jeg du vil oppleve sandparty :drool:

Ha ha ha, ser for meg valpekassen etter sandpartyet, og noen veeeldig fornøyde valper :innocent::jump::banana:

  • Like 4
Skrevet

Haha, nei. Har kun hatt kattunge før og er førstegangseier på hund, samt at jeg ikke har hatt valp før. Cuba var 6 mnd da hun kom til meg er og like stor da som nå. Men nå har jeg fått prøvd alt da :).

Nei. gjorde nok ikke d :(. Tenker som så, har den vært i hus, ville vi nok kjent stanken...

Og ja, både Cuba og valpene skal selges. Skal ha små selv og grunnet andre personlige problemer, så må hun omplasseres. Er i kontakt med et par som vil ha de alle. Og i kontrakten kommer det til å stå at Cuba skal tilbake til meg om de bestemmer seg for noe annet...

Skrevet

Haha, nei. Har kun hatt kattunge før og er førstegangseier på hund, samt at jeg ikke har hatt valp før. Cuba var 6 mnd da hun kom til meg er og like stor da som nå. Men nå har jeg fått prøvd alt da :).

Nei. gjorde nok ikke d :(. Tenker som så, har den vært i hus, ville vi nok kjent stanken...

Og ja, både Cuba og valpene skal selges. Skal ha små selv og grunnet andre personlige problemer, så må hun omplasseres. Er i kontakt med et par som vil ha de alle. Og i kontrakten kommer det til å stå at Cuba skal tilbake til meg om de bestemmer seg for noe annet...

Jeg må si at jeg synes det er uansvarlig å selge en tispe med så unge valper, som i tillegg er nervøs av seg. En valp har allerede blitt spist (?), og i tillegg påvirker tispas atferd valpene. Dvs nervøs, stressa tispe kan fort gi valper som i tillegg til genetisk disposisjon for nervøsitet også vil bli preget av moras nervøsitet og stress i valpekassa. :( Tisper med valper trenger ro og fred, og overhodet ikke stress i form av skifte av hjem!

  • Like 7
Skrevet

Kan du virkelig ikke vente med å omplassere tispen (som faktisk har valper!!) i 5-6 uker? Da er valpene gamle nok til å flytte til nye hjem... Du vet jo at hun fra før av er stresset og engstelig, hvordan tror du hun vil takle bytte av hjem? Som mange av oss har nevnt flere ganger, så påvirker tispens stress valpene på en negativ måte.

Dette var trist lesing :(

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
    • Vurderer begynne oppdatere her igjen, etter en lang periode med så mye drama og alvor i privatlivet at jeg har "fått" autistisk burnout av det. Fullstendig ute av drift og knapt i stand til et absolutt minimum av nødvendigheter for overlevelse. Edeward har gått for lut og kaldt vann med kun pliktmosjon, pliktlek, sporadiske pliktturer, ytterst få opplevelser utenfor hagen og bare et absolutt minimum av stell. Han har tolerert det skremmende bra. Robust type. Så lenge han får kos, godbiter, leker å fly etter og hull å grave dem ned i er han tålelig fornøyd med livet. Mamsen hans er ikke like lett å glede. Sykdom fra forgiftninger og stress pga gjentatte innbrudd har ikke lettet den psykiske og emosjonelle byrden av samtidig alvorlig personkonflikt i nær relasjon. Forhistorien er for lang til å fortelle, men den er alvorlig nok til at jeg har riesen istedenfor dvergpuddel. Noe av det er så alvorlig, jeg tror det er direkte hensynsløst å påminne om at ting som foregår på skjerm og fremstår som en slags fiksjon i de flestes hverdag er harde realiteter for andre, som meg. Alle har lest om lastebil-Jonas, for å ta et eksempel. Sånne ting fortonet seg som en slags fiksjon for meg ihvertfall, all den tid jeg ikke var utsatt for liknende selv i min egen hverdag. En kan lese om iranske agenter og kjøkkenkjemi terrorister som skader seg selv og må ha hjelp, men skjermen skaper en betryggende følelse av at det er en slags fiksjon, selv om det er nyheter, for det skjer jo ikke her foran meg i mitt nabolag — helt til en mann med jaktrifle prøver klatre inn vinduet ens kl 05:30 på morgenen og en står der bak døren i bare trusa og venter på døden med en kjøkkenkniv i hånden, i håp om å i det minste klare merke fyren for drapsetterforskerne - og det som plager en mens en står der og rister av adrenalin er: "I'm not decent! Jeg skulle tatt på en t-skjorte. Jeg er uanstendig lite kledd for anledningen." Akkurat det plaget meg i den situasjonen.  Han klarte forøvrig ikke komme seg inn gjennom det smale vinduet jeg hadde latt stå åpent, så jeg slapp med skrekken og unngikk ydmykelsen i bli sett, drept og funnet i bare trusa, hvilket også var en lettelse. En vet aldri hvordan en reagerer på ekstreme situasjoner før en er i dem. Jeg vet st jeg sover ikke uten noe på overkroppen igjen ^^ Det neste som virkelig plaget meg overraskende var at hans samboer og to barn måtte "feire" jul alene etter at politiet skjøt og drepte ham neste gang han la seg på hjul for å prøve drepe meg igjen, fordi han ble desperat og åpnet ild mot dem først. Jeg var veldig emosjonelt berørt av de stakkars etterlatte. Gnog meg hardt, lenge. ..men det der var i 2016, og er på deilig avstand nå.  I løpet av året som har gått har jeg bare blitt kronisk blyforgiftet av at en gjøk med foil impressioned key har låst seg inn og ut av hjemmet mitt og stappet blypasta fra bilbatterier i vannrørene med ujevne mellomrom mens jeg har vært ute med Edeward, og også sprayet ALLE klær, håndklær og sengetøy med ufortynnet Karate Zeon CS 5.  Blyet oppdaget jeg omsider ved kroppslige symptomer, som akutt diabetes, metallsmak og synlige partikler i vannet. Det ufortynnede landbrukskjemikaliet i klærne oppdaget jeg ikke før uker etter å endelig ha anskaffet boligalarm. Det hadde svidd og klødd intenst veldig lenge og jeg hadde "fått" en skremmende mengde føflekker og andre hudforandringer, men jeg hadde ingen anelse om hva som var årsaken før jeg begynte skylle klær med renset vann (omvendt osmose apparat) for å få ut hva jeg trodde var bly fra vannrørene. Klærne produserte et merkelig skum. Det skummet mer jo mer jeg skylte. Viste seg etter mye undersøking å være et heslig ekkelt insekticid laget for å SITTE på planter i regn og vind. Ikke før etter hydrolyse med ekstrem pH ville noe av det slippe fra tekstilene, og de mengdene med mikrokapsel debris som kommer ut av dem etter å ha brutt ned virkestoffet forteller en skremmende historie om gjentatt sprøyting om og om igjen over tid. Alle de "små" tingene. Drama og intriger i personlige relasjoner har allikevel tæret mer. Fra å ha vært en såkalt ressursterk, høytfungerende autist som maskerte godt nok til å passere som noenlunde nevrotypisk, så har jeg kollapset til et dysfunksjonelt nivå av autisme folk flest forbinder med ordet. Knapt evnet spise. Dusjet to ganger i uka. Tror jeg brukte de samme sokkene fire dager på rad en uke. Fullstendig ute av drift. Vekslet mellom apatiske shutdowns i time etter time med samme repetitive mobilspill for å unngå hysteriske panikkanfall meltdowns fra psykologiske triggere hvis rammer fort dersom jeg ikke holder intenst fokus på noe for å hindre tankene fra å vandre og uunngåelig påminne meg noe som utløser en kaskade av akkumulativt triggende minner. Det er sluttsummen på kassalappen som teller, mente Reitangruppen. Hver enkelt vare en plukker med seg på tur gjennom IKEA gir ingen stressrespons i seg selv.  Forrige gang jeg hadde meltdowns var forøvrig i barndommen, før pubertet. Tror jeg egentlig var ganske robust jeg også. Som en abusive cluster b personlighet uttalte i irritasjon som gled over i sadistisk forventningsglede: "Sterke mennesker bøyer seg ikke, (men) de knekker (til slutt)."  Årsaken til å velge skrive her igjen nå er at den verste biten, den alvorlige konflikten i nær relasjon, den er i praksis løst. Det kan ta lang tid før det ekstremt toksiske, interpersonlige dramaet er over, men selve problemet er løst. Det praktiske problemet er uskadeliggjort. Som en litt stereotypisk praktisk anlagt og materielt fokusert asperger (tidligere vellykket maskberger) tror jeg det å ha løst det praktiske og konkrete problemet som var kilden til hele konflikten automatisk fikser konflikten etterhvert også, så det ser ut som lys i enden av tunellen, selv om det fortsatt er mørkt her inne og jeg ikke vet hvor utgangen er ennå. Naboen dukket forøvrig opp sprell levende, Edeward har vært fin i magen hele året, ikke tisset inne igjen og tar det hele overraskende fint. En virkelig god gutt med de beste intensjoner.  Jeg HÅPER vi snart har nok sjelefred og så lave blynivåer at jeg orker begynne gå turer og dele opplevelser med Edeward utenfor hagen igjen. Oppdaterer plutselig om situasjonen endrer seg så mye som jeg håper den gjør snart. Bilde hører med:  
    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...