Gå til innhold
Hundesonen.no

Trygt å ferdes i marka under jaktsesongen?


Recommended Posts

Skrevet

" Hun spurte jegerne om det var noen jakt på gang, og fikk da beskjed om at de skjøt "alt som kom"" . :| I skogen hvor vi pleier å gå til vanlig kryr det av jegere og løse jaktbikkjer nå om dagen så jeg holder meg unna hvertfall til elgjakta er over. Ikke i frykt for å bli skutt akkurat, mer pga at jeg ikke vil møte på en haug løse elgbikkjer ute av eiers synsfelt og kontroll :P Pluss at jeg holder min egen hund i flexibånd stort sett på turene. Han får ferten av elg veldig fort nå om dagen og kan gjerne spore et stykke før han finner ut at han skal ta følge med meg igjen :P

Skrevet

Rasshøl og idioter finnes det overalt. Vi går som normalt i skogen, men jeg kler meg i sterke farger og holder meg på grusveien hvis jeg hører mye bikkjelos.

Skrevet

Da jeg bodde i typisk elgjakteland (indre østland) så var det ikke uvanlig med trusler om "møter vi en løs hund [som ikke er jakthund] så skyter vi den, for ingen skal få ødelegge jakten vår", og så anbefalte de å bruke fargerike klær :huh:

Bare for å nøre oppunder, liksom :P

Skrevet

Nå er det rimelig strenge regler for at man skal vite nøyaktig hva man skyter (man får jo ikke skyte hva som helst av elg, hjort og rådyr heller), så teorien skal det være trygt. Praksisen skal jeg ikke uttale meg om.

  • Like 1
Skrevet

OM dere møter på ekle jegere, så prøv å finn ut hva de heter/hvilket jaktlag og rapporter de inn. Jegere er bare mennesker de også og det finnes idioter over alt. Det legges enorm vekt på hvordan vi skal oppføre oss når vi er i skogen, og det snakkes om det på jegerprøvekurset mange mange mange ganger.

Vis hensyn, tøm våken, snakk med bærplukkere, turgåere osv. Vi ser helst at folk holder seg på stier i jakta, slik at dyrene blir forstyrret minst mulig og da har vi mer oversikt. Det skal IKKE skytes på alt som beveger seg, man skal SE hva det er før man skyter. Man skal vite at bakgrunnen er sikker og at det ikke er mulig. Er man ikke sikker, så skal man ikke skyte. Enkelt og greit.

  • Like 6
Skrevet

Jeg går ikke i skogen nå, men det er pga hjortelusa, ikke pga jakta. Går jeg på skogsbilveier osv så har jeg på meg en fargerik jakke, og bikkjene har refleksdekken. Jegerne jeg har møtt her ute er trivelige folk, primært pensjonister osv som har dette som hobby, og jeg er ikke nevneverdig redd for at vi skal bli skutt.

  • Like 1
Skrevet

Jeg skjønner ingenting.

Jeg har ALDRI møtt annet enn hyggelige jegere og jeg har trasket mye rundt i skogen under jakta.

Jeg har bodd flere steder i landet og aldri støtt på problemer.

De fleste bare hilser blidt og kommer med kommentarer om været o.l.

Jeg har vært i krangel med jegere en gang og det var når de jaktet på beitet til hesten min.. Da ble JEG sur..De prøvde seg med at de hadde tillatelse fra grunneier, men jeg gjorde det klart at det var uaktuelt å jakte på et beite jeg betalte for..

De skjønte greia.

Jeg har også vært med på jakt flere ganger i ungdommen og det skulle i hvertfall veldig mye til før noen skøyt da. Enkelte ganger var jeg sikker på at de kom til å skyte, men de var ekstremt nøye på å være sikker på å treffe.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har også til gode å møte på atale jegere, de fleste hilser og smiler når vi møter på dem, mange slår av en prat også.

Skrevet

Aldri møtt på jegere når jeg har gått i skogen, men har møtt på jakthundene. Har på refleks på både meg og hunden, satser også på at jegerne ser forskjell på et menneske og et stort dyr på fire bein ;)

Har vært med på jakt noen ganger, om man ikke har 100% oversikt over hva som er rundt dyret så skyter man heller ikke. Enkelt og greit. Vi er da hyggelige med de vi møter(mener ihvertfall jeg), har hendt vi har spurt om de kan ta hundene i bånd akkurat den dagen hvis vi har hunder ute som går søk etter skadeskutt dyr(skjer heldigvis sjelden), og da er de som oftest veldig forståelsesfulle :)

Skrevet

Er det ikke slik at det ikke er lov å jakte rundt oppmerkede turstier?

Vi bruker fortsatt skogen, men holder oss på veg og sti, samt fargesterk jakke på meg og refleksdekken på hunden :) Ble forbikjørt av hele jaktlaget på en av rundene våre forrige uke. Jeg ropte inn Bjønn når jeg så bilen kom, og alle tre bilene var blide og hilste. Det kan jo være på grunn av at førstebilen hadde elg bakpå hengeren også, at de var i rendt bra humør ;)

Skrevet

Hater det, Trener hest i skogen og føler meg på ingen måte trygg. Ved den gamle stallen var det jakt rett ved og i turstier/treningsløyper. 4 av postene var faktisk i treningsløypa hvor hest trenes. Vi ble nektet å dra ut med hest av stalleier, Men slik er det ikke der jeg står nå og kan ikke bare droppe treningen heller.

Skrevet

Her snakker man om fordommer og hysteri.

Jegere er i 99 % av tilfellene ansvarlige folk som er glad i dyr og kanskje spesielt hunder. Det finnes også dommere som er manns/kvinnehatere, det finnes våpengale og actionkåte politifolk og det finnes også hevngjerrige ansatte i barnevernet. At det dukker opp en og annen Tarzan er som forventet da det speiler den gjennomsnittlige befolkningen. Ta på dere en refleksvest når dere går i skogen, det er større sjanse for at noe skjer når dere setter dere inn i bilen.

Ser man noe kritikkverdig så melder man fra.

Skrevet

Jeg går som normalt i jakttiden også. Tar på refleksvester på hundene og farget tøy på meg selv. På en av turene gikk vi rett på et par som satt på post, og så passerte vi 2 til som satt ved stien på tur hjem. Følte meg som i en krigssone :P

Men har aldri fått kjeft, de skal bare prøve. Men samtidig føler jeg meg litt "i veien" særlig når jeg kommer midt oppi det på en måte. Har jo ikke lyst å ødelegge for dem med å skremme dyret.

Skrevet

Jeg har ikke tenkt over at det er jakt en gang jeg :) Har møtt jegere i skogen to ganger og de har hilst og vært trivelige :) Jeg har ikke reflekser til hundene og jakken min er svart O.o men jeg forventer at jegerne faktisk ser både 1 og 2 ganger på det de skal skyte slik at de VET hva de skyter på. hehe

Skrevet

Jeg har ikke tenkt over at det er jakt en gang jeg :) Har møtt jegere i skogen to ganger og de har hilst og vært trivelige :) Jeg har ikke reflekser til hundene og jakken min er svart O.o men jeg forventer at jegerne faktisk ser både 1 og 2 ganger på det de skal skyte slik at de VET hva de skyter på. hehe

Anbefaler uansett vest, om man f.eks skal skyte på en elg på jordet så er det 100 ganger lettere å se at du går i skogkanten, bare litt inn i skogen på andre siden av jordet om du lyser opp. Det er EKSTREMT sjelden man blir skutt fordi jegern tror at du er et dyr, ulykkene skjer om man ikke ser hva som er bak dyret. Jeg har gått mye i skogen som jeger og med jegere, og tro meg, det er nesten umulig å se folk som ikke har signalfarger på seg.

Skrevet

Jeg går ikke i skogen nå, men det er pga hjortelusa, ikke pga jakta. Går jeg på skogsbilveier osv så har jeg på meg en fargerik jakke, og bikkjene har refleksdekken. Jegerne jeg har møtt her ute er trivelige folk, primært pensjonister osv som har dette som hobby, og jeg er ikke nevneverdig redd for at vi skal bli skutt.

Ja, fy søren! Hjortelusflua er grusom! Den er faktisk grunnen til at jeg holder meg unna skogen også, selv om jeg håper den begynner å bli borte nå. Jeg vet ikke om det er så mye jakt her, egentlig ..

Også må jeg presisere at jeg aldri har møtt slemme jegere i skogen, bare hatt dem på besøk, og de la ikke skjul på at skogen er deres i jakta :P

Skrevet

Etter at jeg flytta inn i skogen så har jeg ved to anledninger møtt jegere under jakta. Han ene gikk i fistel fordi han ikke fikk parkere på tomta mi. Har ikke så stor tomt så parkeringsplassen jeg har ønsker jeg å kunne bruke selv. Jeger to gikk jeg på inne i skogen, på en tursti, fikk så øra flagra fordi jeg forstyrret.

Kjenner fler jegere som er normale hyggelige mennesker dog aldri møtt de i/under jakt...

Skrevet

Har aldri møtt jeger(e) på tur, ikke tenker jeg særlig over det heller. Jeg har alltid kraftig farge på meg (går som regel i en knall rosa vindjakke eller knallgul regnjakke + refleksvest om det er fare for at det blir skjømt/mørkt før jeg kommer hjem), slik at det skal være lett å se meg for alle uansett (f.eks. om jeg faller og brekker et bein, eller svimer av eller whatever). Jeg har også ridd mye tur i skogen i jakttider, hvor både hest og rytter ser ut som et juletre av reflekser, uten å tenke over det. (Noen turgåere ropte en gang "oi er det en elg som kommer der??" da det var mørkt, men da vi kom litt nærmere kom utsagnet "nei det sitter jo noen oppå elgen!" Beklager OT'en :P)

Ikke vet jeg hvor det jaktes heller, i grunnen :P

Men jeg har aldri tenkt over at det er vanskelig å se hva som er bak elgen og at man da kan være uheldig, selv om det ikke skal skje. Så fra nå av blir det refleksvest på selv om det er lyst :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...