Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

http://www.ta.no/nyheter/article7433619.ece

Ja hva skal man si...

Det må vel bare være å ta nye blodprøver i regi av oppdretter for å få avklart om hunden faktisk er renraset eller ikke.

Hvem opererer ut en chip for å fuske med blodprøver?

Høres jo veldig suspekt ut fra oppdretters side. Om chippen skal være operert ut så er det jo bare å sjekke nakken på hunden, siden det er valp så vil det jo fremdeles være barbert/kortere pels der chippen sku ha blitt hentet ut.

Skrevet

"Ifølge selgeren har Lene Hess manipulert med blodprøvetakingen. Selgeren hevder det er tatt blodprøve av en annen hund, og det er derfor den ikke stemmer overens med foreldrenes blodanalyse.

Ifølge selgeren har det foregått på den måten at chippen til Mercedes er blitt tatt ut og plassert på en annen hund. Når hunden blir skannet hos dyrlegen før blodprøven blir tatt kommer identiteten til Mercedes opp, men det er ikke riktig hund.

Selgeren sier de ikke har noe bevis for at dette har skjedd, men sier det ikke er uvanlig at sånne ting skjer."

Yeah right :lol:

  • Like 1
Skrevet

Stakkars hund, alle de medfødte feilene som er typisk for masseproduserte miniatyrvalper :(

​"Hess mener hunden også har enkelte medfødte misdannelser. Hun viser til at hunden har underbitt.

I tillegg har den vannhode, åpen fontanell på cirka en centimeter som ikke gror igjen. Dette ble oppdaget av en veterinær. Fontanell inne i hodet blir ofte lukket etter en stund, men i løpet av åtte måneder har den bare lukket seg to millimeter på Mercedes."

Man ser jo den på ingen måte er renraset. Sikkert avkom etter en av disse innsmugla miniatyrhundene fra øst-europa. Tjener fett på det… 25k for en hund, herregud…

Skrevet

Jeg kan ikke bruke hunden verken på utstilling eller i avl. Hvis jeg hadde kommet med den på utstilling hadde den blitt avregistrert, sier hun.

jaha?

  • Like 1
Skrevet

Jeg kan ikke bruke hunden verken på utstilling eller i avl. Hvis jeg hadde kommet med den på utstilling hadde den blitt avregistrert, sier hun.

jaha?

Ja det stusset jeg også på. Man trenger ikke å lire ut av seg ting som ikke er sant bare for å få det hele til å høres mer dramatisk ut altså.

Nå vet jeg ingenting om registrering av kull, men hvordan har de klart å registrere valpene med stamtavle i nkk med feil foreldre?

Registreringsystemet hos oss(Eller vel, Nkk sitt) er basert på tillitt.

Skrevet

Det om avregistrering kan være journalisten også da.

Som enten har tatt en morbid spøk alvorlig eller har misforstått noe.

  • Like 2
Skrevet

Kan være på grunn av dette?

"NKK gjør uttrykkelig oppmerksom på at dersom det gis falske eller feil opplysninger ved registreringen, kan dette medføre at kullet senere avregistreres med de konsekvenser dette kan medføre uten at NKK kan holdes ansvarlig."

http://web2.nkk.no/tjenester/registrering/kullregistrering/

Har hørt om hendelser hvor det har skjedd, men vet ikke hvor mye som skal til

Skrevet (endret)

Registreringsystemet hos oss(Eller vel, Nkk sitt) er basert på tillitt.

Så "oppdretteren" skriver under som hannhundeier og at paringen har skjedd den og den datoen?

Edit: Altså kan samme person skrive under for hele skjemaet. Man trenger ikke en person til for å gå god for at opplysningene er riktige?

Endret av Ingridhw
Skrevet

Nå vet jeg ingenting om registrering av kull, men hvordan har de klart å registrere valpene med stamtavle i nkk med feil foreldre?

De har vell egentlig ikke det, eller missforstår jeg? De har registrert riktig(riktig blodprøve, riktig chip osv), men så har de opperert ut chippen og satt i feil hund?

Edit: Står det ikke at det var 2 hunder i det kullet og den andre har riktige opplysninger, så de har mao byttet en, kanskje en døde så de så noen lettjente penger med å skaffe en som de kunne utgi får å være den opprinnelige?

Skrevet

De har vell egentlig ikke det, eller missforstår jeg? De har registrert riktig(riktig blodprøve, riktig chip osv), men så har de opperert ut chippen og satt i feil hund?

Edit: Står det ikke at det var 2 hunder i det kullet og den andre har riktige opplysninger, så de har mao byttet en, kanskje en døde så de så noen lettjente penger med å skaffe en som de kunne utgi får å være den opprinnelige?

Det er vel oppdretter som mener at Lene kjøpte Mercedes, opererte ut chippen og satte den i en blandingshund for så å kreve pengene tilbake.

Skrevet

Det er vel oppdretter som mener at Lene kjøpte Mercedes, opererte ut chippen og satte den i en blandingshund for så å kreve pengene tilbake.

Poenget er fortsatt det samme ifht om man kan registrere feil. Det er jo registrert "riktig", derfor får de jo feil på blodprøvene osv, fordi dette er feil hund.

Skrevet

Det er vel oppdretter som mener at Lene kjøpte Mercedes, opererte ut chippen og satte den i en blandingshund for så å kreve pengene tilbake.

Og ifølge oppdretter er det ikke uvanlig at det gjøres...

0016466.jpeg

  • Like 4
Skrevet

For en ufattelig merkelig og bisarr situasjon. Det samme kan vel sies om kommentarene under, men man kan kanskje ikke forvente annet.

Burde man kanskje justert prisen ned på visse raser, slik at det ikke ville blitt gunstig å mygle?

Skrevet

Kommentarene fra denne Silje M Olsen var vel noe spesielle.

Skulle nesten tro hun kjente valpekjøperen og misliker henne veldig, siden hun begynner å dra inn barn og slikt.

Snakk om saklig dame!

Skrevet

Hadde vært interessant å vite hvem oppdretter er, for hun høres jo rimelig spaca ut, som mener at valpekjøpere rutinemessig opererer inn og ut chipper. :frantics: Meg bekjent er det ingen veterinærer som ville ha gjort noe sånt, så da har valpekjøperen altså funnet seg en "svart" kirurg som har gjennomført denne prosessen, uten at hunden har fått noe arr eller noe som helst.

Og hvis dette i hele tatt hadde vært den reelle situasjonen, hvor er da hunden som chipen er operert ut fra? Avlivet? :shocked:

Skrevet

Hva skulle poenget være med å operere ut chipen fra en frisk pomme, sette den inn i en blandingshund (og en såkalt "Pomchi" eller whatever valp er vel ikke akkurat en 2000 kr hund heller?), for så å få tilbake pengene for pommen? Pengemessigsett går jo kjøperen uansett med tap, siden de må ha skaffet denne blandingshunden, betalt en meget suspekt "svart" dyrlege for chip-bytte, og det de blir sittende igjen med er en renraset pomme uten chip, eierbevis, stamtavle, eller noe som helst.

Så hva skulle være motivet? Ren, pur djevelskap?

  • Like 4
Skrevet

At småhunder som pomme og chi er "big business" innenfor smugling og svindling er det ingen tvil om.

Alle valpekjøpere etter denne oppdretteren (kan man kalle vedkommende for oppdretter?) burde få sjekket dna-status på sine hunder, sjansen er vel til stede for at flere slike tilfeller dukker frem.

Og hva har slikt å si for avlen? Blandingsindivider der eier har trodd de var renraset etter visse foreldre, så avlet igjen på disse..

Skrevet

At småhunder som pomme og chi er "big business" innenfor smugling og svindling er det ingen tvil om.

..

Synes det er rart. Er jo kjempemange chihuahuaene til salgs, og mange oppdrettere sliter med å få solgt.

Skrevet

Synes det er rart. Er jo kjempemange chihuahuaene til salgs, og mange oppdrettere sliter med å få solgt.

Kan jo være fordi noen selger smuglerhunder av ymse opphav "billig" og dermed utkonkurrerer andre, seriøse. Jeg vet ikke altså, har ikke peiling på miniatyrhundavl, men det er jo fakta at smugling av disse er god business, det har jo tatt helt av de siste årene. Litt lavere pris og valpekjøpere som ikke aner hva de holder på med (førstegangskjøpere, hundeeiere som ikke har mye kunnskap om systemet, registrering, oppdrett/import osv osv) er jo antagelig lette offer.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...