Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Åh, jeg har så lyst på. Så veldig. Det er planlagt et kull på en tispe og en hannhund jeg ELSKER neste sommer. Men Monti er bare 3 år da og jeg vet ikke om jeg har tålmodighet til unghund igjen enda. :P *Tenketenke*

Men hallooooo! Indy!!! :wub:

  • Svar 678
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi vart plutseleg medlem av denne gjengen    44      

Endelig kan jeg også bli med i denne gjengen Hils på Gába

Hurra! Ultralyd i kveld bekreftet at Tia er drektig  

Posted Images

Skrevet

Kjenner ikke til Vassaruggens,men Chevy til Vegard er bare helt herlig og et arbeids jern :D

Lill: Da tipper jeg på begge :P

Ja, det er han virkelig. Samme er tispen :ahappy:

Men hallooooo! Indy!! :wub:

:wub: Hun er så herlig!

Skrevet

Åh, du vet... :aww: Kommer nok mer info når parring er i boks/ultralyd har blitt tatt. Vil liksom ikke jinxe det. Men samtidig vil jeg fortelle alt.. Åh, what to do what to do..

Jinxing er bare tull :punk: Det som skjer det skjer. Haha.

Kullet jeg har sett meg ut, som nettopp ble enda et hakk bedre etter dem bytta hannhund ventes i april, det er bare helt perfekt, åh, jeg håper det passer sånn ellers.

Mor: BH Franscesca Fortes Wapini von Folge

19.jpg

OMGOMGOMG, peen dame! :wub:

Jeg har og lyst på valp, traff en dødssøt pomme valp her om dagen. Nå skal vel jeg aldri ha en sånn hund, men herreguuud den var skjønn. Så ut som den hørte til en porselensdukke liksom :wub:

  • Like 1
Skrevet

Blir kanskje en liten frøken her i huset i løpet av 2014. Må finne ut om jeg vil ha en ny bc eller prøve meg som sheltie / toller-eier. Eneste jeg veit at jeg ønsker en aktiv og førervillig hund med tanke mot konkurranse agility og rallylydighet. Deretter finne oppdretter.

  • Like 1
Skrevet

Jeg planlegger eget kull til neste år, jeg beholder iallfall noe på avlsrett eller fôr :)

Også har jeg kanskje satt meg på liste på en helt annen rase i et annet land, men det får vi gjenstå å se om blir noe av allerede til neste år :P

Skrevet

Gleder meg både til valpekull og kanskje valp, WheatenMali!! :D håper jeg får kosemose!!

Har snakket med oppdretter... Hun kjenner meg for godt og sa hun egentlig bare har ventet på dette. Hun har hatt følelsen av at noe holder meg igjen selv om jeg har sagt noe annet. Og det er nok sant når jeg analyserer meg selv litt. Så dette var egentlig veldig godt. Får slappet litt av og prøver nå å tenke på de to flotte hundene jeg allerede har. Og er alltid velkommen til å få ny valp av oppdretter når jeg måtte ønske. Beste mentoren ever :D :D

  • Like 3
Skrevet

Hvilke rase da? :)

En dalmis til lurer jeg på ;-) Selv om en kelpie til ikke er usannsynlig heller!

har noen dalmiser i tankene når det gjelder kombinasjon og oppdretter. men for tidlig å si, kan bli 2015 ;-)

med kelpie har jeg ikke noen eksakt kombinasjon i tankene!

  • Like 2
Skrevet

En dalmis til lurer jeg på ;-) Selv om en kelpie til ikke er usannsynlig heller!

har noen dalmiser i tankene når det gjelder kombinasjon og oppdretter. men for tidlig å si, kan bli 2015 ;-)

med kelpie har jeg ikke noen eksakt kombinasjon i tankene!

Hvilken oppdretter tenker du på da, og hvilken kombinasjon? Blir jo bare litt nysgjerrig :P

Skrevet

Kullet jeg har sett meg ut, som nettopp ble enda et hakk bedre etter dem bytta hannhund ventes i april, det er bare helt perfekt, åh, jeg håper det passer sånn ellers.

Mor: BH Franscesca Fortes Wapini von Folge

19.jpg

Far: BH, FPr 1, FPr 2, IPO 1, IPO 2, IPO 3, SChH 1/ VPG 1, SChH 2/ VPG 2, SPr 1, SPr 2, ZM, ZOP, ZPU 1, ZVV1 Delambree Vittorio Wapini von Folge

danP1070237.jpg

Kult! :) Bare nysgjerrig, hvorfor vil du ikke ha fra Le Dobry istedet? De har valper nå etter samme hannhund... :P

Skrevet

Hvilken oppdretter tenker du på da, og hvilken kombinasjon? Blir jo bare litt nysgjerrig :P

Det er foreløbig i hodet mitt ;) To oppdrettere har ikke lagt ut plan så langt frem i tid enda og en er ikke planene offentliggjort enda. hehe! ja og det kan jo bli endringer selvsagt.

Skal legge ut så snart jeg vet mer :-D oppdretter av Nico er forøvrig aktuell selvsagt. hehe

Skrevet

Det er foreløbig i hodet mitt ;) To oppdrettere har ikke lagt ut plan så langt frem i tid enda og en er ikke planene offentliggjort enda. hehe! ja og det kan jo bli endringer selvsagt.

Skal legge ut så snart jeg vet mer :-D oppdretter av Nico er forøvrig aktuell selvsagt. hehe

Så spennende :) Ingen er så skjønne som dalmisvalper <3 Nico er vel fra Lovinda?

Skrevet

Kult! :) Bare nysgjerrig, hvorfor vil du ikke ha fra Le Dobry istedet? De har valper nå etter samme hannhund... :P

Hvor ser du det ? Har vært inne hos de flere ganger.. Det går på litt forskjellige ting, for det første så er det ikke 100% bestemt, det er flere ting som skal på plass, det kan godt hende jeg endrer både oppdretter og kombinasjon eller at det ikke blir i det hele tatt. . For det andre så liker jeg denne kombinasjonen, mor har ikke så mange egenprestasjoner bruksmessig, men hennes mor igjen (og far selvfølgelig) har gjort mye bra. Også liker jeg begge to sånn utseendemessig, bilde av hannhunden her er litt urettferdig da han er ung og uferdig på bildet. :) Også kommer det til våren, og det blir ikke aktuelt med valp før da.

edit: Mente du at de har leveringsklare valper nå etter samme hannhund? Isåfall har jeg ikke sett det fordi jeg bare har sett på kommende kull, nå passer det ikke med hund, tidligst til våren.

Skrevet

Så spennende :) Ingen er så skjønne som dalmisvalper <3 Nico er vel fra Lovinda?

Dalmisvalper er bare nydelige ;) alle valper er nydelige igrunn. Nico er fra Lovinda i Bergen, så er nysgjerrig på hva de eventuelt planlegger for fremtiden. Akkurat nå er ting avhengig av kombinasjon hvertfall. hehe!

Kunne tenkt meg å prøvd cattledog, men tror ikke jeg tørr prøve den enda ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet
Doh :P Papiiiillon! Vet ikke hannhunden enda, men tispa i seg selv gjør kullet fristende nok! :drool: *holde på pinebenken :P *
Meeeeen!! Atte da må jo jeg ha PM om hvem det er :o
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...