Gå til innhold
Hundesonen.no

Sommeren 2013. Planer, drømmer, tips og spørsmål.


Recommended Posts

Skrevet

Har dere lagt sommerplaner enda? Lurer på om jeg har lyst til å reise hit en tre ukers tid, jeg?sandy-beach.gif

Dessuten skal nevøen min gifte seg i Garmokirka på Maihaugen i juli, så det blir en fin sommer t5509.gif

  • Svar 161
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Denne sommeren har jeg planer om å ligge på utesofaen på verandaen. Den skal tilbringes som hvalross, og jeg tror det blir varmt. Etterhvert skal vi på sykehuset en tur, og når vi skal hjem igjen derf

Jeg dropper Sølen i år for å ha råd til å betale noen for å passe på jentene mens jeg er på voksenferie i Hellas i to uker med fine mannen. Det kjenner jeg er veldig, veldig riktig. Han bor jo i Athe

JA til treninger på Ekeberg!

Skrevet

Denne sommeren har jeg planer om å ligge på utesofaen på verandaen. Den skal tilbringes som hvalross, og jeg tror det blir varmt. Etterhvert skal vi på sykehuset en tur, og når vi skal hjem igjen derfra har vi med oss to unger. Resten av sommeren går med til å passe på dem.

  • Like 10
Skrevet

Sommerferien blir tilbragt i campingvogna :) Christian har ferie de to første ukene i Juli, Fredag når han er ferdig på jobb drar vi oppover mot Sunnmøre, tenker å campe på Strynefjellet første natta hvis vi ikke gidder å dra helt opp, så camper vi et par dager hos tanta mi, deretter går ferden videre til Piteå i Sverige også kjører vi nedover til Skåne når vi er ferdig oppi der :) Blit litt av en rundtur iår, men jeg gleder meg, masse fin natur oppi "nord" ihvertfall :)

Jeg har ferie hele Juli så kan hende jeg tar meg enda en tur til Sunnmøre, men da til hytta til tanta mi i Sunnmørsalpene :)

  • Like 1
Skrevet

Blir enten ny bil, eller en uke eller to i pappas leilighet i Budva. Håper egentlig på det første, er så møkk lei møkkabilen :P

Skrevet

Vi skal et par uker til fastlandhellas, til Parga. Det er alt vi har av planer.

Hundene har fått plass på kennel. Jeg er ikke veldig happy på å plassere de på kennel, men finner ingen alternativ. Jeg tror jeg klarer å finne plass til boxeren, men salukien er det ingen som vil passe.

I fjor hadde vi ingen sommer i Bodø så jeg håper på bedre vær i år. Da skal jeg kose meg mye i hagen med staudene mine :)

Ja, glemte å ha med at jeg er lærer så jeg har syv uker fri :)

  • Like 2
Skrevet

Jobbing, jobbing og enda mere jobbing, hele sommeren fram til årets høydepunkt - Tollarspecialen i Sverige :D 3 dager med jakt, agility, workingtest, utstilling, lydighet og masse masse morro! :D

Innimellom all jobbingen skal vi gå masse tur, bade, trene, få med oss noen lokale stevner og utstillinger og generelt bare kose oss :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg skal på ferie hjem til Norge :heart:

Jeg skal jobbe så mye som mulig, trenger pengene. Så skal jeg ha 2 ukers ferie hvor planen er fjelltur :) Vet ikke hvor enda, Rondane kanskje. Så skal jeg prøve å starte så mye stevner som mulig :) Skulle gjerne dratt til varmere strøk, men det sier pængboka nei til :(

Sommerferien blir tilbragt i campingvogna :) Christian har ferie de to første ukene i Juli, Fredag når han er ferdig på jobb drar vi oppover mot Sunnmøre, tenker å campe på Strynefjellet første natta hvis vi ikke gidder å dra helt opp, så camper vi et par dager hos tanta mi, deretter går ferden videre til Piteå i Sverige også kjører vi nedover til Skåne når vi er ferdig oppi der :) Blit litt av en rundtur iår, men jeg gleder meg, masse fin natur oppi "nord" ihvertfall :)

Jeg har ferie hele Juli så kan hende jeg tar meg enda en tur til Sunnmøre, men da til hytta til tanta mi i Sunnmørsalpene :)

Det hørtes herlig ut!

Jobbing, jobbing og enda mere jobbing, hele sommeren fram til årets høydepunkt - Tollarspecialen i Sverige :D 3 dager med jakt, agility, workingtest, utstilling, lydighet og masse masse morro! :D

Innimellom all jobbingen skal vi gå masse tur, bade, trene, få med oss noen lokale stevner og utstillinger og generelt bare kose oss :)

Hørtes moro ut med 3 dagers special :D

Skrevet

Jeg er ferdig med bacheloren 23. mai, så etter det blir det en mnd fri før jobb. Om alt går etter planen har jeg jo en liten valp da som trenger sitt, men planen er å ta med hunder, telt og typen og kjøre opp til Mo i Rana og tilbringe noen flotte dager sammen på typens hytte ved Svartisen! Fy som jeg gleder meg :D Da blir det fjellturer, fisking og bare trivelige dager. På veien opp planlegger vi å stoppe der vi føler for det og kose oss med hundene på roadtrip!

I starten av juli skal jeg være turleder en uke for ungdom på Hardangervidda, så da blir det bikkjer, hester, klatring, padling og telting i 7 dager før det blir jobbing noen uker.

Jeg håper på å få til en hytte til hyttetur på Hardangervidda privat med en venninne også. Da blir det rolige turer på vestvidda med stor mutte, og evt. liten mutte om jeg føler det går. Blir isåfall i august tenker jeg.

Planen er også å være med som turleder og ledsager på "klart det går" på Hardangervidda i august. Det er en tur der vi tar med rullestolbrukere og hundespann innover vidda i 7 dager. En fantastisk opplevelser. Der blir begge mine hunder ihvertfall med ettersom dagsetappene ikke blir så lange :)

Alt i alt ser det ut som en sommer full av turer og jobbing :) Gleder meg!

  • Like 2
Skrevet

Kose meg med mitt første boston terrierkull, håper jeg...

Litt utstilling, campingvogn men nok mest å være hjemme.

Susanne

  • Like 3
Skrevet

Blir trailertur til Ukraina midt i mai saman med far min. Det blir kjekt :) . 17. blir truleg feira på båten frå Polen til Sverige, noko som passar oss begge veldig godt :ahappy: .

No gjekk det med tre av årets ferieveker på afrikaturen, og ei veke til på denne, så då trur eg eg sparar den siste veka til seinsomar (septemberish). Dermed blir det jobb jobb jobb heile somaren...

Skrevet

Jeg er alltid dårlig på å planlegge mine ferier, jeg, men i år som i fjor blir det ei uke på Sølenkurs iallefall (og der kom jeg på at jeg jo vant ei ukes opphold der oppe også - den burde jeg jo fått tatt ut før det er for seint), i mai skal jeg vel antakelig til Ålesund på NKK, så har vi briardspesialen vår i pinsen, også har jeg meldt oss på Svensk Briardvinnerutstilling med seleksjon siste helgen i mai. Ut over det har jeg ikke noen planer, men vi må vel til Nesbyen antar jeg... og der ser jeg at de meste av fritida jeg har kommer til å bli brukt på enten kurs eller utstilling - i år også *ler*.

  • Like 1
Skrevet

Hadde egentlig tenkt å ta en utenom-det-vanlige utstillingstur, enten langt mot nord i Sverige eller på Gotland. Men nå har jeg altså innsett at Symra ikke vil stilles ut og klipt henne ned (hun får en sjanse til å ombestemme seg når pelsen er vokst ut da). Kommer sikkert til å ta noen kortere overnattingsturer, jeg drømmer om fjellterreng! Ellers skal huset mitt få splitter ny, stor veranda og ytterkledning på en kortvegg. Her fyker vel det meste av både feriepenger og sparekonto tipper jeg. Skal kose meg med å male verandamøbler og sy nye puter, resten av sommeren skal jeg ligge på en solseng og skue utover fjorden, gjerne med besøk og grillparty på verandaen! :ahappy:

  • Like 2
Skrevet

Veit itj :/ Blir nok bare norgesferie på selve sommeren da (håper på Sylan eller Hardangervidda, også blir det nok en tur til Åfjord igjen), siden jeg skal 2 uker til USA i april og langhelg til København i mai :jump:

Begynte i ny jobb i år, så det blir ferie uten feriepenger, tross alt.

Skrevet

Vel, jeg bor på gård, så sommerferie er et ikkeeksisterende begrep her i huset. Bonden tilbringer somregel mellom 8 og 16 timer i døgnet i traktor på sommeren. Dvs fra juli. Så vi har ikke de helt store "reisebort" planene. Jeg har mulighet til å reise på hytta med mamma og stefar, vet ikke om jeg har så lyst til det om ikke Bonden kan være med, men det får vi se på.

Ellers skal sommern tilbringes med å gå små turer, kjøre litt ponni, kose kaniner, nyte været og eventuelt forankre meg i bekken om det blir veeeldig varm sommer. :aww: Forhåpentligvis har jeg et kjapt og greit opphold på sykehus i slutten av sommern og har med en nydelig liten belønning hjem. :aww:

Edit: også håper jeg at kanskje noen har lyst å besøke oss da. :aww:

  • Like 1
Guest Christine
Skrevet

2 bryllup, fjelltur i Jotunheimen, tur nordover for å besøke sameslekta.. Alt av planer foreløpig, men håper på å få lagt inn en sydentur også. Og selvfølgelig blir det kurs, treninger og fine turer med hundene :)

Skrevet

Jeg har ingen planer enda, men forhåpentligvis klarer jeg å ordne meg sommerjobb i psykiatrien. Hvis jeg får det, så skal jeg jobbe så mye som jeg får lov!! Og hvem vet, er jeg ekstra heldig dukker det kanskje opp en fast jobb til meg også, men sannsynligvis ikke i psykiatrien da..

Det er sommerdrømmen min det :D ÅH, jeg vil jobbee :)

Skrevet


1156668066.jpg

EUROPE___MEDITERRANEAN_GREECE_CRETE_DES_
(Kreta)
Der skal vi være en uke.
Å når vi kommer hjem,så får vi kanskje besøk av en eldre herremann (hund),som skal bo hos oss i to uker :) Ellers har vi ikke planlagt noe :P

  • Like 1
Guest Michellus
Skrevet

Skal mest sannsynlig jobbe, gå sporprøve, utholdenhetsprøve og utstilling. Jeg gruer meg til å jobbe i juli, for dette er hva man hos oss vil kalle "helvetesmåneden". Ferien min bli i høst, mellom august og september når det er dødsstille på jobb. Hurra.

Skrevet

Denne sommeren skal bli fin!

Jeg satser på å dra til Etiopia på feltarbeid en uke eller to, være masse på hytta, nyte sol og deilig vær på terrassen og på stranda, dra til Gudbrandsdalen til familien til sambo, dra på fjellet med faren min - Hardangervidda, og det er vel omtrent det jeg har tenkt ut sålangt. Tror det blir en fin sommer! Satser på at det ikke blir for mye regn. Trenger ikke å være 30 varmegrader og sol hver dag, men opphold er bra :)

Skrevet

Etter 24 bilferier på rad, ser det ut til at bilen får stå hjemme denne sommerferien.

Vi vurderer hardt fly til Portugal, med hundene, og leiebil der.

Utstillig i portugal, men ellers også være litt i Spania.

Leier da hus ei uke i slengen sånn ca, med hage og basseng.

Blir vel ca 3 1/2 uke.

Ellers noen utstillingsturer i Norge og Finland, og kanksje litt på hytta om vi for en gangs skyld får sommer her og ikke bare sur og kald høst hele sommern.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...