Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 309
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

jeg ville tro det var en kombinasjon genetikk og treningsmetode?

Jeg er ikke så svak som Siri, men litt svak er jeg. Så jeg har handlet vektmansjetter

Bruker en type spennbånd for bil - sånn, bare ikke så lang som 2,5 meter: http://biltema.no/no/Bil---MC/Laste-og-Trekke/Feste-og-lastspenner/Spennband-34270/ Har tredd kjettingen inn på båndet og

Posted Images

Skrevet
Hvis de er i god form i utgangspunktet så ville jeg prøvd med 8 kg, litt korte turer i starten, også heller økt lengden på turen hvis du ser at det går greit. Man kjenner jo sin hund, så hvis det blir for tungt og du ser at de blir skikkelig slitene og jobber hardt, så kan man redusere vektene. Men jeg mener iallefall at man skal se at hunden jobber litt, ellers er liksom litt av vitsen borte. :)

Nå klarer jeg ikke å finne det, men jeg har et treningsprogram med anbefalt progresjon av Britta Agardh. Skal finne det frem og poste i tråden når jeg får orden på rotet mitt.

Det jeg lærte av en spesialist i rehabilitering på hund er at man skal starte med 10% av hunden kroppvekt og øke gradvis til 25%.

Styrketrening skal helst kun utføres 1-3 dager i uken.

Man skal også være obs på at hunder med svakhet i bakpartiet kan kompensere med å legge mer vekt på frempartiet, og det kan gi feilbelastning.

Takk for tips og råd :)

Skrevet

Høres ut som noe jeg kan prøve på Laika, for å slite henne ut litt mer enn bare vanlig tur. Hvor tungt kan jeg ha på henne til å begynne med, tror dere, hun er ca. 16kg? Er det samme hvilken kjetting som blir brukt (eller er det evt. mindre bråkete alternativer? hun er ikke glad i høye lyder)?

Skrevet

1-2 kg er nok en passende start. Gå rolig, 2-3 korte økter. Ha for eksempel kjetting i en sekk, og ta den på i løpet av en tur, så hun får gått seg litt varm og gått seg ned igjen etterpå.

  • Like 1
Skrevet

Har jeg rett at det blir lettere nå som det er så kaldt, kjettingen glir på den tettpakkede snøen/isen? Kom nettopp hjem fra 20 min trekk med begge to, og det gikk lekende lett i dag, Calle var knapt affisert av at han hadde noe bak seg, og Hermes gikk også mye lettere. Kompensere med mer vekt?

Skrevet
Har jeg rett at det blir lettere nå som det er så kaldt, kjettingen glir på den tettpakkede snøen/isen? Kom nettopp hjem fra 20 min trekk med begge to, og det gikk lekende lett i dag, Calle var knapt affisert av at han hadde noe bak seg, og Hermes gikk også mye lettere. Kompensere med mer vekt?

Tenkte på det samme her om dagen, og med mindre friksjon må det jo bli lettere.

Fikk ihvertfall kjøpt kjetting i helgen, så blir å prøve på gutta de nærmeste dagene :) Det viser seg dog at den eneste selen de har er Ruffwear-selen, noen som har brukt denne til å trekke vekt med og har tips til hvordan jeg skal feste? Det er jo feste på midten og bak.

Skrevet

hmm. jeg aldri prøvde med kjetting (brukt til trekk) men jeg bruker bil dekkerhjul.. funke veldig fin på trening trekk på den.. koster neste ingen for få gamle dekkerhjul fra bil:-)

Skrevet
Bjørkis spesialsyr :) Jeg fikk det til Nora derfra, fordi jeg ikke fant nomeseler som var liten nok. Tror jeg betalte 375? Noe slikt. Synes ikke prisen var så gale hvertfall :) Og der får du de i alle farger! Vi kjøpte i knall rosa :D

Hvor du fant disse? jeg prøve finne de, Bjørkis sele..

Skrevet

Fant ut at mine kjettinger veier 2,8 til sammen, trodde de veide mye mindre men han har prøvd seg på disse, men har absolutt ikke noe problemer med de og vi har tatt økter på 5 minutter x 3, og har hatt belte på meg så hengt de på det når han varmer opp, og kjøler ned!

Skrevet

Først og fremst at du har mer frihet med kjetting, du styrer vekten selv. Dekk kommer også i forskjellige størrelser, men jeg vil tro du først og fremst har tilgang til bare ett eller to. Med kjettinger kan du øke vekten etter hvert, slik at hunden har progresjon.

I tillegg kan kjetting fint trekkes i skauen, også på mindre stier. Supert underlag for hundene.

Skrevet

Da har gutta til mamma fått prøvd seg, endte på startvekt på ca 5kg på hver av dem, halvparten av det ble altfor lett.

Så ut som Ruffwear selene passet godt til formålet på dem, og begge virket veldig glade for å få trekke noe. Kjempegøy å virkelig se at dem jobber på en helt annen måte.

  • Like 2
Skrevet

Jeg mener det bør være lett i starten, men jeg er veldig forsiktig med å presse hundene mine på noe de ikke har gjort tidligere. Første par turene hadde jeg kun en kilo bak, bare så de skulle bli vant med at det var noe bak der. Jeg har fortsatt ikke mer enn et par kilo, men jeg dobler snart, da de knapt enser at de trekker (særlig ikke på snøen/skaren).

Skrevet
Jeg mener det bør være lett i starten, men jeg er veldig forsiktig med å presse hundene mine på noe de ikke har gjort tidligere. Første par turene hadde jeg kun en kilo bak, bare så de skulle bli vant med at det var noe bak der. Jeg har fortsatt ikke mer enn et par kilo, men jeg dobler snart, da de knapt enser at de trekker (særlig ikke på snøen/skaren).

Jeg så an hundene tydelig og Iver enset ikke engang at han hadde vekt bak, var kun Chico jeg så at jobbet litt. Men dette er jo hunder som trekker endel på ski og er i mye fysisk aktivitet. Men det skal sies at det var svært finpolert der vi gikk, så det er mulig det var grunnet lite friksjon. Dermed er det nok lurt å se an det også. Det er jo stor forskjell på tørr dun av snø, og litt tyngre våt snø.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...