Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat Nå Januar


Mirai
 Share

Recommended Posts

Jeg er så glad jeg har klart å snu livet mitt til å kunne se positivt på ting, istedetfor å måtte se på alt med negative øyne (jeg har litt igjen altså :lol: ).

Har sagt det til deg før, men jeg sier det igjen: Det er veldig hyggelig å se den merkbare endringa hos deg, altså! Det unner jeg deg (og alle andre) skikkelig! :)

Nå skal jeg ned og hjelpe internasjonale studenter med å registrere seg til norskkurs. Det blir nok både hyggelig og en prøvelse for tålmodigheten. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 7k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Æsj! Mannen ringte og sa at de andre bydde 250 tusen over det han gav, og han dermed ikke kunne by mer på det. Han var litt lei seg, og spurte om jeg var skuffet. Jeg sa neida, for å ikke gjøre han me

Hunden min er HD-friiiiii! Resultatet B tikket inn på dogweb i dag

Nixepixen er pen hun!! BIR-valp i dag :D

Posted Images

Skuffaaaaa! Gjorde vondt å finne ut at vi kunne vært med på budrunde på en fabelaktig bolig. Den gikk for 75 000 under vår maks. Men det kommer vel nye.

Æsjda, det var kjedelig. Når sånne ting skjer pleier jeg å tenke at det sikkert ikke var meninga at det skulle bli sånn. Det står sikkert et drømmehus å venter på dere et sted skal du se :)

Jeg og hundene har kosa oss i skogen. Tusla rundt hit og dit og utpå jorder hvor Blaze fikk løpe etter ballen sin. Nå skal jeg manne meg opp til å ta oppvasken og shine litt her. Blir borte i helga for å passe småbrødre og siden jeg hater å komme hjem til rot må det fikses i dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg leste flere innlegg jeg. Disse f.eks:

Dette var det jeg svarte på i utgangspunktet ikke sant? Og jeg svarte at jeg hadde motsatt erfaring enn deg - at det er ikke bare å lage seg noen rutiner, det er ikke bare å nekte seg selv å sove på dagen, så løser alt seg. Men siden det funka for deg, så går du ut fra at det må funke for alle andre også, gjør du ikke?

Leser du egentlig hva Monica skriver, hun sa bare at man bør faktisk prøve før man løper til lege. Hun skriver tilogmed at dersom det ikke funker så er jo neste steget legen.

Det er jeg helt enig i, og noen ganger er ikke sykdommer, søvnproblem osv noen dans på roser, men det tror jeg du vet mye mer om enn meg. Men man skylder seg seg å gi det et ordentlig forsøk, og da er jo det logiske steget å prøve å vente til kvelden med å sove.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har sagt det til deg før, men jeg sier det igjen: Det er veldig hyggelig å se den merkbare endringa hos deg, altså! Det unner jeg deg (og alle andre) skikkelig! :)

Takk for det :) Og er jo koselig at andre legger merke til det også ;) For jeg er vel en evig pessimist som prøver å snu på det (på 1.vgs stod det under bildet mitt: "Positiv er en ***** fin bil" :lol:

Men utålmodig er jeg da... Syns folk kunne sitti og svart på mailer med en gang! :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mulig jeg er litt treig her nå, jeg har aldri kunnet delta i noen budrunde på noe, men det er da vel bare å bli med på budrunder og så trekke seg ut når det går for høyt? Det er jo det alle gjør. Hvorfor være pessimistiske og anta at dere ikke får det bare fordi dere synes et hus er fint? :icon_confused:

Fordi vi ikke har finansieringa 100% i boks :) Vi har fått vite at det ser ut som at vi kan låne så så mye, men får ikke lov til å by enda, noe jeg skjønner banken godt for :P Vi skal ha kausjonister, så de vil dobbelttrippelsjekke de litt ekstra. Vi kunne ha fått det til i dag, men siden vi trodde huset kom til å gå for mer så sa vi at det gikk fint å ta det i normalt tempo med alt av kredittsjekk. Svir litt nå ja. Men det kommer nye :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Casper er fortsatt stiv og støl og får ikke løftet hodet sitt høyt... gikk normalt på tur (med hodet ned, men det gjør han jo alltid for å snuse), men da vi kom inn igjen ble han stiv igjen. Kan ikke skjønne at han blir så støl av en liten kløvtur, så han må ha vridd ryggen eller fått kink i nakken. Håper han er bedre i kveld, ellers så må jeg vel til dyrlegen en tur.

Selv om han kanskje kulle vært hos naprapat eller kiropraktor eller noe sånt? Eller har dyrleger "knekk" skills og?

Jeg ville fått røntget ryggen hans skikkelig først, jeg. Se om det kan være noen forkalkninger som skaper problemer eller noe sånt. Kanskje er det bare en enkel greie, men det er bedre å være føre var - eller noe sånt :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Æsjda, det var kjedelig. Når sånne ting skjer pleier jeg å tenke at det sikkert ikke var meninga at det skulle bli sånn. Det står sikkert et drømmehus å venter på dere et sted skal du se :)

Ja ikke sant :) Akkurat det samme skjedde med ei jeg jobber med i går, hun skulle selge og kjøpe på likt, men budrunden på hennes salg kom igang tregt, så hun fikk ikke lov av banken på å by på den hun ville. Så ble huset hennes solgt, og til en pris hvor hun fint kunne bydd på den hun ønsket seg. Men den ble solgt til noen andre. Men sånn er boligmarkedet, og det er ihvertfall langt fra dødt :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får ikke til å ...kan ikke sonen bli frisk snart?

Lola: jeg ville også fått sjekket ryggen hans, og ikke stol på at alle dyrleger kan nok. Men vi krysser fingrene for dere.

Vi har vært en kjempefin tur, som hadde vært enda bedre hvis noen bare kunne være litt mer positive.... Ja en blir sliten av venner som alltid må tas hensyn til. Men Zebra nøt sine 15 min med frihet ho :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Æsj, telefon fra vet om at Pippin har en tann som ikke ser helt bra ut og burde røntges. Det rekker ikke jeg å gjøre før han skal til eksgubben. Tør jeg stole på at eksgubben legger merke til det hvis Pippin har vondt i den tanna?

Få eksen til å dra til vet med han? :)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wuhu!! I dag er faktisk min siste sykemeldingsdag! Har ikke vært på jobb siden 3 desember!!

Hadde jo planlagt ferie i starten av des for lenge siden også brått kom operasjon oppå det :P

Men jeg tror jeg skal vente til feb med noe Elexia planer. Såret er ikke heeeelt lukket enda ( det skal gro innenfra ut)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordi vi ikke har finansieringa 100% i boks :) Vi har fått vite at det ser ut som at vi kan låne så så mye, men får ikke lov til å by enda, noe jeg skjønner banken godt for :P Vi skal ha kausjonister, så de vil dobbelttrippelsjekke de litt ekstra. Vi kunne ha fått det til i dag, men siden vi trodde huset kom til å gå for mer så sa vi at det gikk fint å ta det i normalt tempo med alt av kredittsjekk. Svir litt nå ja. Men det kommer nye :)

Ah, da er jeg med. Krysser finga for at banken får svingt seg så dere snart sitter i drømmehuset! :)

Registreringshjelpa gikk smertefritt. Nå skal jeg spise verden lekreste, lille appelsin!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Argh! Jeg skulle stå opp tidlig jeg! Men fordi mobilen er død måtte jeg bruke en gammel vekkerklokke uten slumring, og så våknet jeg ikke før nå :( Og Casper er fortsatt stiv som en stokk, virker som han har vondt i ryggen. Men vi har ikke gått tur enda, så jeg håper han går det av seg i dag og blir merkbart bedre, ellers så blir det vel en tur til vet. i morgen.

Kiropraktor han være en lur ting ja. :) De fleste dyrleger har IKKE kompetansen til å kjenne skikkelig på muskler og ledd. De har i hvert fall ikke kompetansen til å finne og fikse låsninger. Det er ikke mange utdannede kiropraktorer på dyr her i landet og det er en grunn til at de må ha ekstra utdanning for dette. :) Røntgen kan også være lurt hvis han har hatt en del problemer med ryggen? :)

Hadde det vært så enkelt som dere skisserer her så hadde jeg ikke klaget ;)

Det finnes jo en grunn til at jeg ikke får sove, å det er ikke akkurat fordi jeg ikke trenger søvn, men fordi tankene har en tendens til å løpe løpsk når jeg skal legge meg, å det er mye lettere å legge seg for å sove når det er lyst enn mørkt ute. Men jeg får spørre etter sovetabeletter eller noe, det er bare det at jeg ikke har lyst å gå til legen, fordi da må jeg ta buss, å buss er et stort stort stort problem, så da venter jeg heller til jeg er døende, evnt har noen som kan svippe meg nedom legen. Angst for sånne teite ting suger.

:hug: Det er ikke kjekt å ha problemer med å sove...

Leser du hva jeg skriver, egentlig? Og har jeg sagt det fungerer for alle? Det fungerer ikke optimalt for meg selv engang, men jeg p-r-ø-v-e-r :) Jeg bare syns for mange går etter enkleste utvei, og når noen skriver noe her på forumet, så går jeg ut ifra hva de skriver, og ikke hva de ikke skriver.

Så hvor lenge mener du da på at folk skal prøve? Jeg kan legge meg 22 og ligge i sengen uten å få sove til både 3,4 eller 5 om natten. Jeg kan la vær å sove på dagen men det hjelper ingenting på søvnen på natten. Får jeg sove når jeg legger meg i 22tiden så sover jeg max 2 timer og er lys våken igjen. Jeg har PRØVT i mange mnd jeg. Jeg har prøvt mye forskjellig og jeg kan være skikkelig sliten når jeg legger meg men får ikke sove. Nei jeg har ikke fått tabeletter av legen for jeg klarer å få nok søvn, bare ikke når jeg burde.

Lola - dyreleger flest skal ha skills til å kjenne på muskler og anbefale en behandling ja. Av de tre dyrelegene jeg har vært hos i byen har alle kunnet massere hunden litt, strukket ut osv :)

Dyrleger flest skal ikke ha skils på muskler, skjellett og kiroptraktikk nei. Ja de burde vell kunne massere hunden litt og strekke litt på den men de kan ikke kjenne i nærheten av så mye som en kiropraktor og de kan heller ikke ordne opp i låsninger.

Oppe og gråter ikke i dag heller. :D Har akkurat spist noe mat og oppdatert meg på sonen så nå sitter jeg her og ser på den blå himmelen og vurderer å komme meg ut en tur. Sette på Frank(ja robotstøvsugeren min heter Frank) først. :innocent:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ah, da er jeg med. Krysser finga for at banken får svingt seg så dere snart sitter i drømmehuset! :)

Registreringshjelpa gikk smertefritt. Nå skal jeg spise verden lekreste, lille appelsin!

Det bør de siden vi sa ja til å bli totalkunder! Damnit, jeg som har brukt 10 år på å lære meg kontonummeret mitt, nå får jeg nytt :lol:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oh, endelig fikk jeg de to siste bøkene jeg har bestilt, hvorav den ene er til typen.

Så hvor lenge mener du da på at folk skal prøve? Jeg kan legge meg 22 og ligge i sengen uten å få sove til både 3,4 eller 5 om natten. Jeg kan la vær å sove på dagen men det hjelper ingenting på søvnen på natten. Får jeg sove når jeg legger meg i 22tiden så sover jeg max 2 timer og er lys våken igjen. Jeg har PRØVT i mange mnd jeg. Jeg har prøvt mye forskjellig og jeg kan være skikkelig sliten når jeg legger meg men får ikke sove. Nei jeg har ikke fått tabeletter av legen for jeg klarer å få nok søvn, bare ikke når jeg burde.

Men du er da under utredning for diverse, det har du skrivd på forumet mange ganger, du prøver å finne ut hvorfor ting er som de er, ikke sant? :)

Når folk skriver på sonen at de ikke får sove om kvelden, men tar seg en powernap på dagen, så går jeg utifra det, og ikke det de ikke har nevnt ;)

Jeg vet godt hvordan det er å ikke få sove selvom man er dødssliten, for jeg er konstant sliten selvom jeg ikke skriver det på forumet hver dag (jeg gidder ikke lenger å grave meg ned pga det, selvom jeg har hatt en skikkelig shitty periode nå). Så jeg ligger ofte flere timer før jeg får sove (sånn har jeg hatt det hele livet, og foreldrene mine prøvde både det ene og det andre når jeg var liten). Så det ble til at jeg fortsatte sånn og sov bare når jeg fikk sove, og endte opp med at jeg satt oppe på dataen til både 4 og 5 om natta, før jeg skulle på stå opp kl 6-7 for å dra på skolen. Men det gjorde det ikke akkurat bedre, så jeg prøver. Og det er det viktigste, for meg :) Har til og med hvert på søvnovervåkning i forbindelse med utredning.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kiropraktor han være en lur ting ja. :) De fleste dyrleger har IKKE kompetansen til å kjenne skikkelig på muskler og ledd. De har i hvert fall ikke kompetansen til å finne og fikse låsninger. Det er ikke mange utdannede kiropraktorer på dyr her i landet og det er en grunn til at de må ha ekstra utdanning for dette. :) Røntgen kan også være lurt hvis han har hatt en del problemer med ryggen? :)

Ja var det jeg lurte litt på nemlig, om dyrlegen har noe særlig kompetanse på dette... jeg kan gjette på at det er en låsning eller noe. Han har ikke hatt problemer med ryggen før nei, eller han har vært superstøl en gang før, men slikt skjer jo.

Som Siri sier kan det jo kanskje være lurt med røntgen, men jeg merker jeg kvier meg liiitt for det og, det blir fort fryktelig mye penger for "ingenting".... ikke at han skal gå og ha det vondt lenge altså, men jeg har litt lyst til å ha is i magen her og se hvordan han utvikler seg. Tar avgjørelse på det i morgen... upraktisk at han skal bli slik på slutten av uken da:P

Edit: var flere var her ja, de så jeg ikke før nå...! *lese*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Leser du egentlig hva Monica skriver, hun sa bare at man bør faktisk prøve før man løper til lege. Hun skriver tilogmed at dersom det ikke funker så er jo neste steget legen.

Det er jeg helt enig i, og noen ganger er ikke sykdommer, søvnproblem osv noen dans på roser, men det tror jeg du vet mye mer om enn meg. Men man skylder seg seg å gi det et ordentlig forsøk, og da er jo det logiske steget å prøve å vente til kvelden med å sove.

Morsomt at både du og Monica tviler på mine lese-evner, i all den tid dere ikke klarer å få med dere at jeg sier at problemet er at dere gjetter for mye. Hva får dere til å tro at første skritt er å gå til legen og be om dop, liksom? Hva får dere til å tro at man ikke har gitt det et ordentlig forsøk? Hva veit dere om når f.eks RTL sov sist? Hvis man ikke har sovet mer enn en 4-5 timer på et par døgn, så trenger man en powernap når man får sove, samme hvor logisk det måtte være å prøve og vente til kvelden.

Det burde ikke være nødvendig å legge med epikrisen for at folk skal droppe den noe nedlatende "jeg syns du skylder deg sjøl å gjøre noen ordentlige forsøk før du begynner å dope deg assa". Greit nok at man deler mye rart i denne tråden, men det hender faktisk at man ikke veit alt, og da bør man ikke tillegge folk greier - særlig ikke når man påstår at man forholder seg til det som blir skrevet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må bare dele dette med noen!

Jeg skal bli tante i september :D Å, jeg ble så glad da jeg fikk høre det! Det kom litt som et sjokk, jeg trodde vel først det var en spøk. Ansiktet på min far da han fikk høre det var priceless! Jeg fikk en skikkelig god og glad følelse gjennom hele kroppen da de sa det :) Merkelig hvordan familieforøkelse gjør en så glad. Det ble litt gledes tårer også altså. :wub: Forventet ikke helt den reaksjonen fra meg selv. :icon_redface:

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Isj... **** is i magen, tror jeg og Casper tusler opp til dyrlegen når de åpner igjen klokken 16 jeg... mamma sa hun betaler :P Ikke at det er utslagsgivende akkurat, men jeg vet ikke om jeg får tid i morgen rett og slett... skader jo ikke å høre hva de synes jeg bør gjøre, og tur må han jo få uansett.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt at både du og Monica tviler på mine lese-evner, i all den tid dere ikke klarer å få med dere at jeg sier at problemet er at dere gjetter for mye. Hva får dere til å tro at første skritt er å gå til legen og be om dop, liksom? Hva får dere til å tro at man ikke har gitt det et ordentlig forsøk? Hva veit dere om når f.eks RTL sov sist? Hvis man ikke har sovet mer enn en 4-5 timer på et par døgn, så trenger man en powernap når man får sove, samme hvor logisk det måtte være å prøve og vente til kvelden.

Det burde ikke være nødvendig å legge med epikrisen for at folk skal droppe den noe nedlatende "jeg syns du skylder deg sjøl å gjøre noen ordentlige forsøk før du begynner å dope deg assa". Greit nok at man deler mye rart i denne tråden, men det hender faktisk at man ikke veit alt, og da bør man ikke tillegge folk greier - særlig ikke når man påstår at man forholder seg til det som blir skrevet.

Du tillegger meg ganske mange meninger jeg ikke har skrivd da ;) Om man gir råd utifra ting folk ikke har skrivd og gjetter seg til, så er det galt, og om man skriver noe utifra det folk har skrivd, så er søren meg det galt også, 2ne. Skal vi bare drite i å skrive noe til andre om råd eller noe som helst, og bare konsentrere oss om oss selv?

Og hvor nedlatende er ikke den holdninga "jeg er eldst, jeg vet best" som du må dra frem i tide og utide. Da sier jeg takk og lov for at jeg er ung og uvitende, som prøver å snu livet mitt til noe positivt. Heller det :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpen har ligget til ladning i bilen i hele dag! :jump::bananas::hyper::punk::queen: Ja dere skjønner tegninga? Jeg er sliten etter en lang dag med møter her og der og de voksne er slitne etter å ha passet på bilen i mange timer. Det er teit sier Prinsesse Nix! Skikkelig teit!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du tillegger meg ganske mange meninger jeg ikke har skrivd da ;) Om man gir råd utifra ting folk ikke har skrivd og gjetter seg til, så er det galt, og om man skriver noe utifra det folk har skrivd, så er søren meg det galt også, 2ne. Skal vi bare drite i å skrive noe til andre om råd eller noe som helst, og bare konsentrere oss om oss selv?

Jeg bare forholder meg til hva du skriver jeg.

Og hvor nedlatende er ikke den holdninga "jeg er eldst, jeg vet best" som du må dra frem i tide og utide. Da sier jeg takk og lov for at jeg er ung og uvitende, som prøver å snu livet mitt til noe positivt. Heller det :)

Nå var det du som dro inn alder da, husker du? Kanskje de var litt mer forsiktig med å gi dop til unge folk, var det vel du sa? Det slo deg ikke engang at det kunne være fordi at dette har vært et vedvarende problem i mange år..

.. Har jeg herja med jentene på gulvet. Norris er noe elektrisk om dagen, så hun blir helt øns når jeg legger meg på gulvet. Krøllebølla tror det er om å gjøre å snakke høyest om det, teite bikkja.. Hun trenger egentlig ikke å snakke i det hele tatt, syns jeg :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...