Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Skrevet

Iiih! 4 ganger var det som skulle til, nå er jeg igang med stripekjole :banana:

... men så er det jo stopp igjen :lol: Hva i all verden mener de med dette;

Så skal du strikke overgangen til patent- strikk. Strikk slik:

Runde 1: 1 rett, 1 vrang

Runde 2: bytt til innsidefargen. 1 rett, 1 vrang.

Runde 3: bytt til hovedfargen. 1 rett i masken under, 1 vrang.

Runde 4: bytt til innsidefargen. 1 rett. 1 vrang i masken under.

Jeg er kommet til runde 3. 1 rett i masken under? Hæ?

Ja altså, det jeg dreiv og skrøt av at var min fine patentstrikk, var jo aldeles ikke det. Bare kanten på kjolen det visst :icon_redface:

Edit; Sånn??

http://www.garnstudi...ideo.php?id=184

Når jeg prøver, og strikker i masken under den som henger på pinnen, så forsvinner jo bare den maska jeg hadde på pinnen... Det blir jo bare ei løs løkke der, den blir ikke med sånn pent over til den andre pinnen.. Ååeh :(

Masken skal "forsvinne" og bli liggende som en tråd over den masken du strikket i. Og når jeg ser 4. omgang med 1 vrang i masken under, så skjønner jeg hvordan man kan strikke patentstrikk rundt og rundt :yes:

Så du er altså på rett vei. Det blir fyldigere enn vrangbord, men går dobbelt så seint siden halvdelen av maskene "forsvinner". Så patentstrikk er tålmodighetsarbeid.

Red: Jeg strikker patentstrikk ved å strikke 1 rett, ta neste maske løs av med tråden over. Det blir samme resultatet, men da må det strikkes frem og tilbake. (Eller kanskje jeg må eksperimentere og finne ut om det går å strikke annenhver omgang med vrange masker)?

Skrevet

Er det noen som skjønner hva jeg gjør feil om jeg sier at den siste masken jeg strikker, som da er den første jeg legger opp, bare blir rar/feil... Vet ikke helt hvordan det blir etter flere omganger for jeg kommer ikke så langt :P

Skrevet

Er det noen som skjønner hva jeg gjør feil om jeg sier at den siste masken jeg strikker, som da er den første jeg legger opp, bare blir rar/feil... Vet ikke helt hvordan det blir etter flere omganger for jeg kommer ikke så langt :P

Bilde? P

Skrevet

Denne videoen er veldig hjelpsom, malinck. :)

http://www.pickles.no/patent/

Masken skal "forsvinne" og bli liggende som en tråd over den masken du strikket i. Og når jeg ser 4. omgang med 1 vrang i masken under, så skjønner jeg hvordan man kan strikke patentstrikk rundt og rundt :yes:

Så du er altså på rett vei. Det blir fyldigere enn vrangbord, men går dobbelt så seint siden halvdelen av maskene "forsvinner". Så patentstrikk er tålmodighetsarbeid.

Red: Jeg strikker patentstrikk ved å strikke 1 rett, ta neste maske løs av med tråden over. Det blir samme resultatet, men da må det strikkes frem og tilbake. (Eller kanskje jeg må eksperimentere og finne ut om det går å strikke annenhver omgang med vrange masker)?

:flowers:

Jeg tenkte jo ikke å lete på Pickles sine egne sider da :aww: Og damen sier jo "Detta er det mange som itte får tell", så da føler jeg meg ikke fullt så håpløs. Dette er grunnen til at jeg ofte gir opp strikkinga, jeg støter på et problem, finner ikke ut av det sånn umiddelbart og så gidder jeg ikke. Men ikke denne gangen! Om jeg så skal starte på denne kjolen 100 ganger og det blir til mitt første barnebarn og ikke mitt første barn, så skal den bli ferdig! :ahappy:

Skal prøve å strikke to runder her selv om det ser helt håpløst ut :)

  • Like 1
Skrevet

Det er en bra innstilling, malinck! Det er sånn man lærer håndarbeid, ved å tråkke seg gjennom alle feilene man gjør. Husker det var skikkelig demotiverende med tanken om å lære meg strikking, jeg husket hvor mange feil jeg gjorde i begynnelsen av heklekarrieren. Men, heldigvis har det gått greiere enn jeg trodde. Den viktigste leksa har vært å ikke gå for fort fram, men bite over utfordringene litt etter litt.

Så det er vel litt svaret mitt til soelvd også, jeg føler at Mariusmønster er for ambisiøst på mitt nivå enda, så jeg hadde vel strikket litt andre ting først om jeg var deg. Men vi er forskjellige i hvordan man lærer, noen lærer best av å hoppe på dypenden kontra å vasse ut fra grunna. Du kjenner deg selv best. :)

Ellers har jeg lagt alle oppdrag på is i helgen og satt igang med genser til H! Det skal bli en Caelum i dette garnet:

Basen er BBR 3 ply worsted, farget av Yarnoodles (nerding). Tror det er genialt bgh-garn!

8108167654_952dc01926.jpg

Dette er genseren til slutt;

4876248581_d8e2060502_z.jpg

Og dette er så langt jeg har kommet :)

8108167376_c60ac448c4.jpg

Jeg må spandere på den noen fine knapper tror jeg. Vurderer disse.

il_fullxfull.223950907.jpg

  • Like 3
Skrevet

IMG_1673.jpg

Jeg eeelsker selbuvotter! Skulle ønske jeg fikk til å strikke sånt selv. Mamsen har strikket de blå/hvite på bildet, fine ja? :D

  • Like 2
Skrevet

Når det kommer til heklenåler så er favoritten min billig plast faktisk, sånn kjedelig grå, foran både aluminium og bambus.

Strikkepinner? Jeg er forelsket i mitt utbyttbare rosewood rundpinnesett. De er bare best. :heart:

Selbuvotter er dritfint ja! De var råfine, Sara! Jeg kunne tenkt meg et par slike halv-finger vanter med sånn vantedel man kan flippe på og av. (Knall norsk, Mari. Helt supert. :D)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har to sånne grå plastnåler og syns de føles så "seige" mot garnet sammenlignet med aliminiumsnåla jeg har, så jeg har bestilt et sett i aliminium. £2,50 fra Ebay :P (og med fine farger på, hehe).

Skrevet

Hehe, jeg synes plast er den som lugger minst og med minst mener jeg ikke i det hele tatt . Bambus har det med å henge seg opp i trådene, spesielt i løst spunnet garn.

Mine i aluminium og plast er kjøpt billig billig fra ebay, det finnes sikkert mye bedre kvalitet.

Slik som ståa er nå går jeg for plast fra Europris om den er ledig, ellers blir det aluminium. Bambus bruker jeg sjeldent for tiden.

Skrevet

Wow, det var griselekkert Mari!

Er det noen som skjønner hva jeg gjør feil om jeg sier at den siste masken jeg strikker, som da er den første jeg legger opp, bare blir rar/feil... Vet ikke helt hvordan det blir etter flere omganger for jeg kommer ikke så langt :P

Kanskje. Strikker du bare frem og tilbake? Og så syns du kanten blir rar? Isåfall må du lære deg kantmasker :) Det finnes mange typer. Eks: første maske løftes løst over uten å strikkes, hver omgang, og siste maske strikkes alltid rett, hver omgang.

Skrevet

Siden jeg fikk heklenålene så har jeg bare heklet 2 blomster :P

ikke klarer jeg å lese oppskrifter heller :(

men nå så står morsigneteppet til Lills nye bebis for tur, så tenker jeg at jeg kanskje skal strikke et pledd til meg selv som et sånn evighetsprosjekt

Skrevet

Var en tur innom Strikkedilla-butikken på Oslo City på fredag og bare MÅTTE kjøpe med et nøste med et nydelig grått, mykt bomullsgarn jeg fant. Men altså... hva skal jeg lage av det? :P

Skrevet

Nei, det spørs jo helt på lengde og garntykkelse det. :) Du kan plotte inn garnet på Rav og se hva det har blitt brukt til av andre?

Skrevet

Beklager dobbelpost, men jeg ville bare skryte litt. :P

7706281274_c9e58f1404_c.jpg

veldig fint altså! (men jeg måtte flire litt av meg selv for jeg tenkte "Det var en fancy tange" først :lol:

Skrevet

Nei, det spørs jo helt på lengde og garntykkelse det. :) Du kan plotte inn garnet på Rav og se hva det har blitt brukt til av andre?

Ja, det hadde jo kanskje vært lurt å skrive :P 142 m langt står det her, passer til pinne 3 :) Rav - er det ravelry-siden? :)

Red; fant ut av det, der ligger det jo masse greier :D Takk for tips!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...