Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er på utkikk etter en ny rase, og har i den forbindelse begynt å tenke på pels.

Jeg vil helst ikke ha røytefri hund, har hatt det før og frisøryrket er ikke noe jeg fant glede i ?.

Jeg har også hatt Labrador, og ble gal av røytingen. Så en mellomting hadde vært kjekt.

Skal selvfølgelig ikke avgjøre valg av rase kun med bakgrunn i pelstype, men kjekt å ha i bakhodet når det f.eks står mellom ulike raser.

Den store drømmen har vært korthåret collie, men har møtt flere og er i et par FB grupper og det som skrives om røyting gjør at jeg ikke tror det blir min rase likevel.

Hvor mye røyter din hund, og hvilken pelstype har den?

Skrevet

Har en korthåret hollandsk gjeterhund. Hun har relativt kort pels med underull. Hun røyter ganske mye et par gaver i året, og litt sånn gjevnt over. Men ikke av de verste. (Jeg er vant med presa som har kun korte stikkhår og nesten ikke røyter, så jeg synes hun røyter mye ?

Skrevet

RR som røyter hele tiden, korte hår som stikker seg inn over alt.. og da mener jeg over alt? Gruer meg til å ta frem bunaden, for den vil bli brunspettet ?

Skrevet

Basenji, veldig kort pels. Røyter hele året, og spesielt de hvite 5 mm hårene er noe dritt. De hører hjemme på bena hennes, så børsting hjelper lite.

Men når det er sagt så har jeg opplevd ganske store forskjeller på individer innenfor samme rase. Samme kosthold og rutiner, mens den ene røytet nesten ingenting utenom sesongrøyting, mens den andre røytet middels hele året, og den tredje røytet mye hele året.

Jeg synes det virker som at lyse hunder røyter mer (min gjorde i allefall det), og til og med at hvite områder på hunden røyter mer. Vet ikke om dette stemmer eller om det bare tilfeldigheter + at hvite hår vises bedre.

Skrevet

Har hatt to hunder i en lengere periode. Hadde Labrador og den aller største ulempen med rasen er røytingen. Støvsugeren sto framme i nesten 12 år, året rundt. 

Hadde Schæfer. Ho røyta skikkelig to ganger i året, ellers synes jeg det var lite hår ellers. I hvert fall ingenting sammenlignet med Labrador. Det eneste positive med hårene e at de festet seg ikke til klærne..

Skrevet

Har blandingshund (Setter/Elghund), og jeg føler at han røyter hele året ? Kommer til å kjøpe meg en Furminator, for å se om det kan hjelpe på røytingen ?

Skrevet

Cavalier. Røyter noe helt hinsides et par ganger i året, men da drar vi til hundefrisør som klipper henne ned og fjerner alt av død underpels. Ellers lite røyting.

Skrevet

Kan collie langhår være aktuelt, da? Eller blir det for mye hår igjen kontra korthåren? :)

Tispene mine røyter ett par ganger i året, og det varer 14 dager-ish. Utenom dette er ikke hår i huset nevneverdig, og enkelt å fjerne fra tekstiler og klær.

De drar jo med seg litt sand og kvist, da. En må liksom veie litt for og imot uansett hva man velger - små hår "overalt" eller deler av skogen med seg hjem periodevis (våren og senhøsten er verst ?

Skrevet

Samojed. Hu røyter ****** mye to ganger i året. Det er ca 14 dager med 1-3 børsterunder og daglig støvsuger.

Ellers er det nesten ingenting. Børster igjennom pelsen hver 7-14 dag.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...