Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
2 timer siden, simira skrev:

Tja. Det kan være noen som mener at dread-pelsen er dyremishandling, den er tung for hunden og er "gode levekår" for udyr og lett å få gnagsår (ikke min mening, men folk som ikke liker det).

Eller det kan være noen som ikke har peiling på hund og trodd at dreadsene var tegn på dårlig stell.

Jeg ville uansett ikke stolt på en sensasjonsavis på historien, jeg tror neppe den som fant hunden har fått slippe til med sin versjon.

Jeg er syns også dreads er dyremishandling, på lik linje som å avle frem andre ekstremt utseende (hunder med unormal snute/dvergvekst i beina/ for lange (tunge) ører osv). Men det er ikke opp til finner å "fixe" denne dyremishandlingen der og da. 

Tross alt var hunden bare borte i 20 minutter før den ble klippet

Klipperen har ikke uttalt seg til noen aviser ang. hvorfor de valgte å klippe hunden. Dette til tross for at avisene har prøvd å komme i kontakt med vedkommende (det står i artikkelen at "Dagbladet har kontaktet personen som fant og klipte hunden, uten å få svar". H*n har vel ingen god forklaring på hvorfor man gjør noe så voldsomt uten å tenke seg om.

Jeg ville blitt hysterisk om noen hadde tatt seg slike friheter med min hund. Skal min hund klippes/barberes så skal det gjøres av en proff hundeklipper. Ikke av en tulling som syns hunden er stygg/ustelt/ eller hva annet.

  • Svar 70
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I går var vi og henta den jrt-en jeg nevnte tidligere i tråden ? Foreløpig virker hun som en herlig hund, som nok har hatt litt frie tøyler i hverdagen ? Har blitt introdusert for kattene, og det gikk

Det er sikkert en sammensetning av de faktorene du selv nevner. Eiers ambisjoner endrer seg, de innser kanskje at det er for dyrt, tar for mye tid og arbeid å komme dit de planla. Noen grener er

Denne saken har fått ganske bred omtale, den er omtalt i flere aviser og på fb antar jeg. Jeg søkte opp ‘skamklipt hund’ og da fikk jeg ganske mange treff. Jeg må si at eier fremstår som relativt usym

Posted Images

Skrevet

Vel, om hunden min hadde stukket av tror jeg at skamklipping hadde vært det minste av mine bekymringer. Det er såklart kjipt, unødvendig, og feil, men å få tilbake hunden frisk og uskadd er ingen selvfølge.

Det er vel hærverk på andres eiendom og sånn sett erstatningspliktig, men vi får overlate vurderingen til de som faktisk kjenner hele saken tenker jeg.

  • Like 3
Skrevet (endret)

Eier har mistet kontrollen over hunden sin (brutt loven), får hunden hjem i god behold av noen som har tatt vare på hen (og gjort noe i aller beste mening), og istedenfor å være takknemlig for å få tilbake en frisk og hel hund bare minus pels, mulig takket være de som tok seg av hunden, så anmelder eier finner… Såklart surt det med pelsen for eier, men det er virkelig ikke det som burde være det viktigste her. Men pengene rår?

La til: Hunden var borte lenger, og det stod vel også i artikkelen at det var 20 min siden eier oppdaget det vel (eier oppdaget det ikke før det hadde gått en stund). Ifølge finner hadde de hunden lenger. 

Endret av Stjerneskinn
  • Like 4
Skrevet

Jeg vil si at puli har en så pass spesiell pels at man virkelig ikke kan klandre noen for å ikke vite at dette er slik rasen "skal" være. For alle som har sett på dyrepoliti-serier på Animal Planet ligner puli på de vanskjøttede hundene med pels som ikke røyter. Jeg tror ikke finneren "herpet" hunden med overlegg, det var nok med hundens beste i tankene.

  • Like 2
Skrevet

Denne saken har fått ganske bred omtale, den er omtalt i flere aviser og på fb antar jeg. Jeg søkte opp ‘skamklipt hund’ og da fikk jeg ganske mange treff. Jeg må si at eier fremstår som relativt usympatisk.. Ingen takknemlighet for at noen fant hunden og tok vare på den, slik at den ikke forsvant eller ble påkjørt. Nei, her er alt fokus på at hunden ble ‘ødelagt’..  Som en annen sa her, lenger opp, penga rår..

Jeg tillater meg virkelig å betvile at hunden fikk mentale problemer etter klippen, i så fall er hundens mentalitet så skral at den ikke burde avles på! Hva slags hund er det som får mentale problemer etter å ha fått klippet av seg en sammenfiltret masse av pels? 
 

I følge en av artiklene sier eier at hun forlot en godt betalt jobb for å drive med hund, men nå kan hun se langt etter å tjene penger på hunden. Ytterst sjarmerende.. Men det skal hun da ha, hun er da ærlig om formålet med å drive med hund..

Bytt ut rasenavnet puli med blandingshund eller hvilken som helst annen langhårshund, så hadde eier blitt anmeldt for grov vanskjøtsel og dyremishandling. Å klippe av ufyseligheten er ikke dyremishandling, uansett hva eier hevder. Hvis det er dyremishandling å klippe langpelsede hunder ( som attpåtil er en sammentovet masse) , ja da får politiet mye å gjøre fremover.. Jeg har hatt puddel og klippet denne med gjevne mellomrom, ikke fikk hunden mentale problemer etter klippingen eller fikk endret plass i flokken etter klippen heller..men min var muligens et unikum..

At politiet i det hele tatt bruker tid og ressurser på en slik sak, er bare tullete. 
 

https://www.tv2.no/a/14172750/

 

 

  • Like 5
Skrevet

Tuija skal HD fotograferes, men jeg tør hun er på vei i løpetid igjen. Har evt. løpetid noen påvirkning av HD resultat?

Skrevet
8 timer siden, Rufs skrev:

Jeg er syns også dreads er dyremishandling, på lik linje som å avle frem andre ekstremt utseende (hunder med unormal snute/dvergvekst i beina/ for lange (tunge) ører osv). Men det er ikke opp til finner å "fixe" denne dyremishandlingen der og da. 

Tross alt var hunden bare borte i 20 minutter før den ble klippet

Klipperen har ikke uttalt seg til noen aviser ang. hvorfor de valgte å klippe hunden. Dette til tross for at avisene har prøvd å komme i kontakt med vedkommende (det står i artikkelen at "Dagbladet har kontaktet personen som fant og klipte hunden, uten å få svar". H*n har vel ingen god forklaring på hvorfor man gjør noe så voldsomt uten å tenke seg om.

Jeg ville blitt hysterisk om noen hadde tatt seg slike friheter med min hund. Skal min hund klippes/barberes så skal det gjøres av en proff hundeklipper. Ikke av en tulling som syns hunden er stygg/ustelt/ eller hva annet.

I et av de tidligste intervjuene sto det at da hun fant hunden var den søkkvåt, full av grums og luktet vondt. Jeg kan forstå at hun har trodd at den har vært ute på vift lenge.

Bare se på rescue- programmene det er masse av på YouTube, noe av det første de gjør er ofte å snauklippe hunden mens de snakker om hvor godt det blir for hunden å bli kvitt alle flokene. For en som aldri har sett en puli før er det nok ikke lett å se forskjell på en våt og skitten puli-pels og en veldig tovet våt og skitten pels!

  • Like 1
Skrevet
3 timer siden, Pajko skrev:

Tuija skal HD fotograferes, men jeg tør hun er på vei i løpetid igjen. Har evt. løpetid noen påvirkning av HD resultat?

Jeg har hørt noen si at det kan gi dårligere resultater, men aner ikke om det stemmer ?‍♀️

Skrevet
6 timer siden, jma skrev:

Jeg har hørt noen si at det kan gi dårligere resultater, men aner ikke om det stemmer ?‍♀️

Jeg har og hørt det, men om det bare er rykte, vet jeg ikke. Hadde passer bra om jeg kunne fått tatt bildene nå. 

Skrevet
On 9/16/2021 at 2:53 PM, Rufs said:

Hvor mye traumatisert blir egentlig en hund av en skremmende opplevelse? Da jeg fikk min første hund så hadde jeg lest om utagerende/aggressive hunder som var blitt sånn fordi de hadde hatt en fæl opplevelse en gang for lenge siden. Og det er jo skremmende at en uheldig opplevelse ødelegger en hunds adferd for alltid...

Så opplevde jeg at min hund ble angrepet og bitt av en større hund. Siden hun var en engstelig sjel, så trodde jeg at dette ville ødelegge henne helt. Det gjorde det heldigvis ikke. En skremmende opplevelse der og da. Men så var hun ferdig med den saken.

På treningen i går snakket nemlig en om at hennes hund var blitt helt ødelagt etter en annen hund hadde løpt mot han under trening for noen år siden. Den "slemme" hunden bjeffet helt hysterisk, helt til eieren kom og tok han i bånd. Ingen fysisk kontakt, ingen bittskader. Men den hendelsen er nå eierens forklaringen på hvorfor hennes hund er blitt som den er blitt. Jeg vet ikke om jeg kjøper den forklaringen.

Jeg føler vi hundeeiere alltid må finne grunner til at hunden vår er som den er / gjør som den gjør. Kanskje vi ikke skal bruke så mye til på den som har skjedd, og heller bare godta at hundene våre er "rare".

Eller er det greit å finne grunner for alt?

"hunden min liker ikke din hund fordi din hund stirrer på min hund" - "Min hund liker ikke din hund fordi din hund er svart" - "Min hund liker ingen hunder fordi den ble skremt av en annen hund for 3 år siden" osv 

Har en interessant historie ang dette. Vi starter med hund nr 1. Schäfer, omplasseringshund pga problematferd, "ukjent" opphav, havnet hos en mann som trente på "gamlemåten". Angrep flere folk og hunder ila sitt liv og ble til slutt avlivet pga dette. (Selvom den i hundens verden "bare" gjorde jobben sin og voktet hjem/folkene sine, men når du biter noen fordi de gir en klem til mormor så er det over og ut)
Han var med på hyttetur, og på veien til hytta møtte de på en toller hannhund (hund 2). Tolleren fikk bank. (Jeg vet ikke mer detaljer rundt denne hendelsen)
Flere år senere reiser jeg og min familie på hyttetur til samme hytte, vi møter også tolleren på samme strekk av turen til hytta. Beaglen min(hund 3) fikk bank "utav det blå" av nevnte toller. Eier av toller mener schäfern ødela den ifht møte av andre hunder. Dette var andre gang beaglen min kom utfor en hissig toller. Han fikk ingen varige mén, ble ikke redd tollere, eller andre hunder generelt. Alltid like glad og imøtekommende.  Det var ikke vår "feil" at han var så stabil mentalt, han var bare bunnsolid når det kom til sånt. 

Hadde tolleren blitt som den ble hadde den ikke hatt det uheldige møtet med schäferen? Hadde schäferen blitt som den ble hos andre eiere/andre treningsmetoder/miljø? Kunne beaglen blitt lik som de 2 andre om den ble utsatt for værre møter med andre hunder/vi hadde vært enda mer clueless/reagert annerledes? 
Ikke godt å si. Men absolutt interessant å fundere på!

On 9/11/2021 at 11:51 PM, maysofie said:

Er det noen som har tips til nettbutikker som har stort utvalg i tørkede tyggegodis, typ grisører, luftrør, skalper, sener osv.? (Ikke sånne små tørkede kyllingfileter, småstrenger ol.). Har handlet på Rana Hundesenter før, men lurer på om der finnes andre alternativer :)

 

Zooplus uten tvil, kjempefornøyd med alt jeg har handlet der, hestesener, strutsesener, oksemuskler grise/lamme/kanin ører etc etc. De har mye forskjellig!

Skrevet (endret)

Jeg hadde kvelds/nattevakt i går. Utpå kvelden fikk jeg melding fra en på boxersida på Facebook. Har sett tidligere at han har laget videoer til minne om folks avdøde boxer, men jeg trodde det var folk han kjente han lagde de for. Men jaggu sendte han meg en video til minne om Gira ❤️ Så da sto jeg på jobb og gråt en skvett og to. Heldigvis ingen pasienter som kom da. Men tenkte jeg kunne dele den her inne. 

Savnet er kjempestort, og jeg skulle selvfølgelig ønske at hun fremdeles var her ❤️ Klarer å snakke om henne uten å gråte, men når jeg er alene og tenker på henne så kommer tårene fort. 

Hjelper litt når vi nå har både ny hund i hus, samt et par viltre kattunger. Så vi har nok å henge fingrene i. Det hjelper for å få tankene over på noe annet. 

Endret av laikamor
  • Like 4
Skrevet
26 minutes ago, laikamor said:

Jeg hadde kvelds/nattevakt i går. Utpå kvelden fikk jeg melding fra en på boxersida på Facebook. Har sett tidligere at han har laget videoer til minne om folks avdøde boxer, men jeg trodde det var folk han kjente han lagde de for. Men jaggu sendte han meg en video til minne om Gira ❤️ Så da sto jeg på jobb og gråt en skvett og to. Heldigvis ingen pasienter som kom da. Men tenkte jeg kunne dele den her inne. 

Savnet er kjempestort, og jeg skulle selvfølgelig ønske at hun fremdeles var her ❤️ Klarer å snakke om henne uten å gråte, men når jeg er alene og tenker på henne så kommer tårene fort. 

Hjelper litt når vi nå har både ny hund i hus, samt et par viltre kattunger. Så vi har nok å henge fingrene i. Det hjelper for å få tankene over på noe annet. 

Så utrolig koselig av ham da. ❤️ 
Det blir heldigvis bedre etter hvert. ❤️ Hjelper absolutt å ha noen andre firbeinte å kose med når sorgen kommer over en. ❤️ 

  • Like 1
Skrevet

Tenker dere at de som har hund som yrke burde kunne en del om hunderaser (de som er godkjente i landet man bor), eller tenker dere at det er helt vanlig at de ikke kan de særlig godt?

Etter å ha havnet i flere situasjoner mtp min hund som er en pinscher som ansatte har misforstått rasen på (antatt at det skulle komme enten en dvergpinscher eller dobermann, og da noen ganger lagt opp til det), har jeg nå begynt å alltid skrive parantes mellomstor eller antall kg bak. ?

(Ett eks er at vi ble satt i valpekursgruppe med dvergpuddel fordi instruktøren trodde de skulle være på samme str.)

Skrevet
9 hours ago, Stjerneskinn said:

Tenker dere at de som har hund som yrke burde kunne en del om hunderaser (de som er godkjente i landet man bor), eller tenker dere at det er helt vanlig at de ikke kan de særlig godt?

Jeg forventer ikke at fagfolk skal kjenne til alle hunderaser, men jeg ville vel stusset litt på kompetansen til en instruktør som ikke har hørt om pinscher. Så veldig uvanlig er vel ikke rasen?

Skrevet

Tja, en del kanskje, men det er jo ikke noe kompetansekrav til instruktører, og ingenting om raser for dyrehelsepersonell heller. Generell kunnskap om hundetyper og egenskaper bør være der, men bare i ulike deler av landet er det jo litt forskjell på hvor vanlige enkelte raser er, og et er jamen ikke lett i vite forskjellen på alle. Men pinscher overrasker meg litt, selv om det ikke er fullstendig uhørt å tenke dvergpinscher hvis det bare er det man har møtt.

Skrevet

Når man går å venter på løpetid er dagene lange. 

Men jeg skjekka kalenderen her om dagen, hun skal vist ikke løpe før november. Men jeg tror ikke jeg må vente så lenge.

Albert begynner og bli passe frustrert at mamma er så teit.

Så får vi se da, blir det noen valper her i år ❤?

Skrevet

Jeg konkurrerer i LP og Rally. I rally-miljøet et det alltid stas på vinnerne. De stiller opp (ihvertfall de) tre beste i hver klasse. Deler ut premier og sløyfer, tar bilder osv. Hurra for alle deltagerne, og spesielt for de tre beste.

I lydighetsmiljøet får vinneren kanskje en premie (=liten for-sekk?) Ingen sløyfe, og gjerne med en kommentar som "synd det ikke ble opprykk" ?

Det er så utrolig forskjellig. Jeg blir like skuffet hver gang jeg ikke får sløyfe i LP. Jeg vil ha sløyfer jeg! 

  • Like 1
Skrevet

@Wilhelmina @simira Ja, jeg har selv jobbet med hund og og også der opplevd mange som har kompetanse på hund på andre områder som gjerne ikke har noe mer enn mannen i gata når det kommer til raser, forundrer meg litt at det ikke er en større interesse for å tillære seg kunnskap når det kommer til det også. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...