Gå til innhold
Hundesonen.no

'Plen'-hva slags plentype foretrekker du hos deg selv og andre? ;)


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Ja hva slags 'plentype' foretrekker du hos deg selv og andre er altså spørsmålet her..:P

1: Man skal ikke klusse med naturen, la gresset gro! :sleep:

2: Foretrekker pen og velfrisert plen med der gresset ikke er lengre enn at det er praktisk for lek og morro.. ;) 

3: Vekk med ugresset! Jeg foretrekker svaberg. 

 

Selv er jeg jo glad i naturen og er nok en plass mellom alternativ 1og 2, litt avhengig av hvor kraftig plenveksten er.. Blir det det rene Mato Grosso syns jeg personlig det blir litt i overkant og det er jo en viss fare for at man roter seg bort i urskogen og ikke finner fram til målet om man nå skulle få for seg å spille litt ball f.eks .. ;) Alternativ 3 er no,no for min del, både hos meg selv og andre. Selv om svaberg kan være pent og praktisk andre steder enn i 'hagen' så vil jeg både se og føle at jeg ikke er på nyanlagt plen..

Endret av QUEST
  • Haha 4
  • Svar 84
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg innså nettopp at det ikke er grønt gress det prates om  

Hva skal man si? Har tatt opp landskapsarkitektur på mine eldre dager.

Liker både velfrisert gressplen, og svaberg Kommer mer an på hvilket humør jeg er i Men en ting er helt sikkert, ingen skal få fortelle meg hvordan hagen min skal se ut! Hvis jeg ønsker at min h

Posted Images

Skrevet

Syntes tett, kortklipt, ordentlig grønn plen er lekkert å se på - men så er det orken å skulle holde det slik selv, da :lol: 

Det er dog forskjell på hageplen som i ulendt terreng osv, og flat, åpen gressplen. Førstnevnte kan godt være litt rufsete, sistnevnte skal være vellstelt :) 

  • Haha 4
Skrevet (endret)
Akkurat nå, Kristiin skrev:

2.

2 kan fint kombineres med 3. På hytta har vi grønn (klipt) plen rett foran svabergene :)

 

Nå er jeg litt usikker på hva slags 'plen' du snakker om? ;) 

@maysofie; 'ulendt terreng' som i hos den mannlige del av befolkningen? :lol:

Endret av QUEST
Skrevet
Akkurat nå, QUEST skrev:

Nå er jeg litt usikker på hva slags 'plen' du snakker om? ;) 

@maysofie; 'ulendt terreng' som i hos den mannlige del av befolkningen? :lol:

Jeg innså nettopp at det ikke er grønt gress det prates om :aww: 

  • Like 1
  • Haha 10
Skrevet

Hvis man har en rosebusk vil man jo vise den frem, ikke gjemme den bak tornekratt og gamle hekkesakser med rust på. 

3 all the way.

  • Haha 7
Skrevet
Just now, Tommy said:

Hvis man har en rosebusk vil man jo vise den frem, ikke gjemme den bak tornekratt og gamle hekkesakser med rust på. 

3 all the way.

NÅ våkna du liksom

  • Haha 6
Skrevet (endret)

Aner at eufemismene kan (har allerede) føre til mye moro. Lo høyt og rått av @maysofie sin flotte og lyriske innlegg om  hage kontra terreng :fish: Og så må jeg innrømme at jeg er veldig nysgjerrig på denne "hytta" til @Kristiin:) 

Stort sett så gror ugresset fritt på denne plenen, men det nokså sparsommelig sådd fra naturens side. En kjapp runde med en dytt-deg-i-hjel på en varm sommerdag har dog skjedd, med dertil ujevnt resultat hva lengde angår. I andres hager foretrekker jeg at det i hvert fall synes at det er spredd frø, bare jordsmonnet ser jo fort veldig fersk og uferdig ut.

Endret av Lene_S
  • Haha 2
Skrevet

Jeg foretrekker nr. 2. Både hos meg selv og andre. Man skal jo finne fram og kunne nyte utsikten, men det _skal_ jo være noe plen i hagen, så svaberg blir litt for unaturlig for min del. Hvis andre i husholdningen f.eks. skulle være uenig i det, så får de passe på sin egen hage, men i min hage bestemmer jeg :P Jeg synes dog det er litt verre når noen andre skal beskue min hage. Er den nyklippet, eller kanskje svaberg, så er jeg redd besøket tror jeg har brukt mye tid på det for deres del og det er jo litt kleint. Jeg tror jeg har landet på relativt nyfrisert, men en uke eller to groing. Må med andre ord planlegges nøye :lol: Jeg stresser litt med det, men det skal ikke se sånn ut *ler*

Jeg er ikke så forfengelig av meg, så jeg skreller alt når jeg først gidder, når jeg skal ha besøk som likevel nyter utsikten til vanlig fra tid til annen. I starten skal man jo gi et godt inntrykk så da er jeg litt mer nøye på friseringen :icon_redface:

  • Like 2
Skrevet
4 timer siden, Lene_S skrev:

Aner at eufemismene kan (har allerede) føre til mye moro. Lo høyt og rått av @maysofie sin flotte og lyriske innlegg om  hage kontra terreng :fish: Og så må jeg innrømme at jeg er veldig nysgjerrig på denne "hytta" til @Kristiin:) 

Nå er det en gang slik at man vanker på Internett hvor bruk av apostrof brukes løst, når man så ikke vanker i alle hunde-utelaterte tråder og da ikke får med seg at det er en fortsettelse fra noe annet, så tilgir jeg meg selv (og de andre!) som ikke catchet meningen med det samme :aww: 

———

Som svar til tråden; jeg bryr meg filla, jeg, hvordan andre ser ut - men for min egen del så har jeg preferanser :P 

  • Like 1
  • Haha 1
Skrevet (endret)
7 timer siden, QUEST skrev:

Nå er jeg litt usikker på hva slags 'plen' du snakker om? ;) 

@maysofie; 'ulendt terreng' som i hos den mannlige del av befolkningen? :lol:

Jeg trodde dere prata om plen jeg :lol::lol: Skulle visst lest en vis annen tråd først :P

Kan dog holde fast på 2. Å nei, ikke kombineres med 3 :lol: (Hva 3 egentlig er :P)

Edit

Nå henger jeg med på svalberg. Er kanskje litt der :P

 

Endret av Kristiin
  • Haha 1
Skrevet

Akkurat nå er jeg glad jeg leste den ANDRE tråden før jeg gikk inn her... :aww: 

Jeg er sånn passe god på kantklipp og liker det litt ryddig, men glattskurt svaberg skjer ikke lenger.. :aww: 

Skrevet
7 timer siden, Tommy skrev:

Hvis man har en rosebusk vil man jo vise den frem, ikke gjemme den bak tornekratt og gamle hekkesakser med rust på. 

3 all the way.

Hm..jeg heller litt mot at det kommer  del  an på rosebuskens eventuellt rosens vekstform..Uten særlig tvil ( mener jeg) er det enkelte roser særdeles , som nok tar seg ennå bedre ut diskre gjemt bak litt gress.. Der man kan ane konturene men ikke ser hele rosen før man eventuelt skal ta hm.. makrobilder..

Kantklipp som @Siri nevner over her gjør seg bra i mange tilfeller og da særdeles hvis plenen er av en slik beskaffenhet at den gror vilt og uhemmet utenfor hagegjerdet :sleep:

  • Haha 5
Skrevet

Helt klart 2. Tett, grønn kortklipt gressplen er det beste for både meg og hunden, hun liker ikke å ligge i for langt gress.

Skrevet
Akkurat nå, Th3a skrev:

Helt klart 2. Tett, grønn kortklipt gressplen er det beste for både meg og hunden, hun liker ikke å ligge i for langt gress.

Øhm...jegtror muligens ( forhåpentligvis..:P) du ikke helt har fått med deg hva slags 'plen' det er snakk om...:D

  • Haha 7
Skrevet
Akkurat nå, Lillekrapyl skrev:

Trives bedre med svaberg enn med gressplen :sleep:

Du og dere andre som foretrekker svaberg,  syns ikke at det blir et problem med stubb eller ujevnheter etter full nedklipping? :P

Skrevet
20 minutter siden, QUEST skrev:

Du og dere andre som foretrekker svaberg,  syns ikke at det blir et problem med stubb eller ujevnheter etter full nedklipping? :P

En bør ha jevnlig vedlikehold ja. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...