Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå november


Tonje
 Share

Recommended Posts

Herregud, er det november allerede!? Tiden har gått så ekstremt fort, jeg blir helt skremt. På den positive siden er det jo nesten innafor å begynne å høre på julemusikk og se julefilmer :aww: 

Det har blitt en ganske lang sonen-pause fra denne kanten, mer eller mindre ubevisst. Jeg vet ikke om jeg har sagt det, men jeg har jo plutselig endt opp på skole i London, og fordi den firbeinte hverken er tillatt på campus eller ville trives i storbyen har hun blitt igjen hjemme og nyter livet som gårdshund. Legger ved en aldri så liten rant med rotete tanker om dette i spoiler, siden dette nok er kjedelig å lese for de fleste, men jeg trenger litt å få utløp for det likevel:

Spoiler

 På den ene siden nyter jeg den friheten som kommer med å ikke ha hund for øyeblikket, samtidig som det egentlig er det jeg savner aller mest med å bo i Norge. Gir det i det hele tatt mening? Jeg klarer liksom ikke helt å bestemme meg for om jeg har gjort det riktige valget. Jeg føler meg litt egoistisk, samtidig som jeg vet med 100% sikkerhet at Kenzie har det minst like bra som gårdshund hos min far som det hun ville hatt det hos meg dersom jeg ble boende hjemme. Jeg vet at dette er det beste for min del. Jeg vil ikke gå alt for detaljert inn i ting men spesielt i fjor var den periode hvor en del ting skjedde, og påvirket meg veldig mentalt. Tilslutt gikk det hardt utover ikke bare skolen men også hvordan jeg taklet det sosiale, og jeg har hatt veldig behov for en ny start. Med det sagt så gnager det jo litt i bakhodet hele tiden at hun er mitt ansvar, og det føles litt ekkelt å bare skulle "gi henne bort", fordi det passet seg best sånn for min egen skyld.

Det er spesielt en kommentar jeg fikk av en bekjent når jeg først luftet idèen om å flytte utenlands som har satt seg veldig. Vedkommende begynte passivt-aggressivt å fortelle at dersom jeg ikke var innstilt på å ta det fulle ansvaret for hunden min burde jeg aldri ha kjøpt henne i første omgang. Og det er jeg jo for så vidt enig i. Men hvor setter man grensa, i hvor stor grad skal man ofre seg selv og sin mentale helse for å ta ansvar for en hund? Hadde jeg visst ting kom til å gå som de gjorde så hadde jeg nok aldri kjøpt hund i utgangspunktet. Men hva med når man havner i en situasjon man aldri kunne forutsett da man kjøpte hunden? Jeg tenker kanskje at noen ganger betyr det å ta ansvar faktisk å innse når det beste - for alle parter - kanskje er å overlate ansvaret til andre. Enten det er snakk om for et par måneder, eller permanent. Jeg tenker jo ikke at det i mitt tilfelle er permanent, men samtidig er det jo heller ikke så kortvarig i og med at det tross alt enda er 2,5 år til jeg er ferdig med skolegangen her. Jeg vet jo at jeg er egoistisk. Men samtidig tror jeg også det ville vært egoistisk å tviholde seg til ideen om at jeg, koste hva det koste vil, skal ha Kenzie i mitt eierskap. Jeg tror ikke det ville vært bedre for noen av oss, men likevel føler jeg meg litt dritt for valget jeg har tatt..

Puh, rant over...

 

Nå skal jeg prøve å jobbe litt med skole, også spørs det om det ikke må bli en Harry Potter film etterpå som en litt forsiktig start på julefilmene :ahappy: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pappa sponser med det samme han sponsa eksen sin billett med, nå har vi kjøpt flunka ny flybillett til @Teserere og livet er straks litt lysere  . Da blir det Thailand i jula med bestevenn! Er så glad

Mobilen min ringte mens jeg satt med en pasient (hørte vibreringa så vidt) og da jeg kjente igjen nummeret hoppet hjertet over flere slag, det var fra drømmejobben! De vil ha meg på intervju! Jeg var

Hei sonen! Visste dere at...     ...at jeg har verdens søteste lille vofs?    

Posted Images

27 minutter siden, Rocket skrev:

Kommunen. Ei venninnes mor er sånn kommunemenneske som har ansvar for div friområder rundt om her og hun har vært skikkelig forbanna på noen hogstfolk som har vært i div turområder her og ikke ryddet godt nok opp etter seg. (Dette er da ikke plantefelt, men turområder hvor det har vært på tide å ta ut skog før det råtner på rot og blir en fare for folk og fe) Spesielt da er det skogbunnen hun har forbannet seg over at de ikke har fikset. Hun fikk has på dem til slutt og det ble fikset ok nok. Det har fremdeles ikke satt seg skikkelig noen steder, men det er i hvertfall ikke svære dype hjulspor der lenger. 

Ja, det er jo skogsbunnen jeg er bekymra for også, som sagt... Jeg tenker ofte at naturressurser IKKE burde vært på private hender. Det BURDE ikke vært sånn at man måtte tjene penger på sånt... av og til tenker jeg at jeg kanskje er kommunist, sånn innerst inne :aww: 

27 minutter siden, Rocket skrev:

Speaking of. Stallen jeg står på skal ta ut skog på et gammelt plantefelt ila nyåret, og det gledes! De skal nemlig i den forbindelse opprette vei som maskinene skal bruke og da blir det ridesti for oss etterpå :D. (Og forsåvidt tursti for de som ønsker å gå der, pr idag går det ikke folk der, men regner med det kommer iom den blir å sammenkoble(? brainfart, hva blir det korrekte ordet?) to populære turområder.)

Og der har man jo den siden av det. Det er jo takket være skogbruket at vi nå har massevis av muligheter til å gå på tur både i skogen og langs skogsbilvegene :ahappy:

11 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Gass er kjempeskummelt. Da @SaraS og jeg fartet omkring med campingvign var det hun som var gassjef, hun er ikke redd sånne ting. En gang var jeg på utstillingstur alene og det var så kjempekaldt at jeg måtte trø igang varmeovnen i vogna selv, det var nære på at jeg ikke gikk for iskald vogn i stedet. Det dør jo folk hvert år pga gasslekkasje i campingvogn! :|

Nemlig... det er dritskummelt... 

Akkurat nå, 2ne skrev:

Mamma er ålreit hun :ahappy: 

:ahappy:

Akkurat nå, 2ne skrev:

Ja, det er vel nettopp det, hun er så liten at hun stort sett får gjøre som hun vil nå, så jeg har ikke sett Monster-siden ved henne. Kanskje ikke navnet var så morsomt som jeg tenkte allikevel? :teehe: 

:lol: Nå kjenner jeg noen som var ganske mye større, men som like vel stort sett fikk gjøre som hun ville... :aww: 

Akkurat nå, 2ne skrev:

Videre rant fra her om dagen: 

  Vis skjult innhold

 

Får fortsatt ikke noe til å sitte ordentlig på, så natt til i dag var jeg og skifta 2 ganger pga lekkasje. Det er ikke så morsomt å drive med sånt kl. 4 på natta, og det er ikke det minste morsomt i det hele tatt at det nå er ordentlige sår under plata. Så i natt ble det veldig omstendig skift, med flere lag med krystallfiolett (omtrent som blåspray til hest) med føning av området i mellom så jeg var sikker på at det ble tørt, og en tetningsring som egentlig er klissete og uhåndterlig som jeg fikk håndtert fordi jeg klipte høl som stomien kunne komme ut av i stedet for å ta av papiret, sånn at jeg fikk limt den ordentlig på plass uten å dra den ut eller bort fra stomien mens jeg klemte den på plass - ja, jeg ser hvor dårlig jeg er på å forklare :P Poenget er at nå sitter alt så stramt inntil stomien at det nesten er litt ubehagelig, med belte så ingenting flytter seg, og jeg har ikke tenkt å åpne der før på lørdag om det ikke blir en lekkasje igjen, for det å drive og ta av og på sånt med lim på i åpne sår er ikke så morsomt som det høres ut som :rolleyes: 

I tillegg ble denne artikkelen delt på et stomiforum jeg er på; Ny avføring kan gjøre deg frisk - og det er akkurat så ekkelt som det høres ut som: 

90 personer deltok i studiet ved sykehuset. Av disse fikk 60 overført avføring fra en ung, frisk og slank donor. 30 personer var i en kontrollgruppe som fikk sin egen avføring tilbakeført. Hverken deltakerne eller de som utførte behandlingen visste hvilken gruppe den enkelte tilhørte.

– Etter tre måneder opplevde 65 prosent av pasientene som fikk avføring fra en donor bedring, forklarer Peter Holger Johnsen.

Avføringstransplantasjon, liksom :x :huh: :| Må ha det, bare må ha det :o 

 

 

Det høres virkelig ikke særlig morsomt ut nei... :( 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, 2ne skrev:

Åh, det er kjipt :hmm: Veit ikke hvordan mine ville reagert på sånt da, men de var inne hos muttern og fattern og så på - bokstavelig talt - peisen dems i går, og de var så nærgående at jeg bare venta på at de skulle få svidd nesene sine.. 

Mine ligger så nærme ovnen og blir så varme at jeg nesten ikke kan ta på dem :lol:

 

Akkurat nå, 2ne skrev:

Videre rant fra her om dagen: 

  Vis skjult innhold

 

Får fortsatt ikke noe til å sitte ordentlig på, så natt til i dag var jeg og skifta 2 ganger pga lekkasje. Det er ikke så morsomt å drive med sånt kl. 4 på natta, og det er ikke det minste morsomt i det hele tatt at det nå er ordentlige sår under plata. Så i natt ble det veldig omstendig skift, med flere lag med krystallfiolett (omtrent som blåspray til hest) med føning av området i mellom så jeg var sikker på at det ble tørt, og en tetningsring som egentlig er klissete og uhåndterlig som jeg fikk håndtert fordi jeg klipte høl som stomien kunne komme ut av i stedet for å ta av papiret, sånn at jeg fikk limt den ordentlig på plass uten å dra den ut eller bort fra stomien mens jeg klemte den på plass - ja, jeg ser hvor dårlig jeg er på å forklare :P Poenget er at nå sitter alt så stramt inntil stomien at det nesten er litt ubehagelig, med belte så ingenting flytter seg, og jeg har ikke tenkt å åpne der før på lørdag om det ikke blir en lekkasje igjen, for det å drive og ta av og på sånt med lim på i åpne sår er ikke så morsomt som det høres ut som :rolleyes: 

I tillegg ble denne artikkelen delt på et stomiforum jeg er på; Ny avføring kan gjøre deg frisk - og det er akkurat så ekkelt som det høres ut som: 

90 personer deltok i studiet ved sykehuset. Av disse fikk 60 overført avføring fra en ung, frisk og slank donor. 30 personer var i en kontrollgruppe som fikk sin egen avføring tilbakeført. Hverken deltakerne eller de som utførte behandlingen visste hvilken gruppe den enkelte tilhørte.

– Etter tre måneder opplevde 65 prosent av pasientene som fikk avføring fra en donor bedring, forklarer Peter Holger Johnsen.

Avføringstransplantasjon, liksom :x :huh: :| Må ha det, bare må ha det :o 

 

 

Den studien så jeg en dokumentar om, mener det var på BBC :)

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjære mednerder, har dere oppdaget artskartet i Artsdatabanken? Gøyalt å snoke litt rundt på nærområdet sitt. Litt gøy i alle fall, nå oppdaget jeg nettopp at det er observert pigghå akkurat der jeg pleier å bade. Hai på opptil 160 cm med giftpigger. God badetur!

pigghaa.jpg

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Symra&Pippin skrev:

Kjære mednerder, har dere oppdaget artskartet i Artsdatabanken? Gøyalt å snoke litt rundt på nærområdet sitt. Litt gøy i alle fall, nå oppdaget jeg nettopp at det er observert pigghå akkurat der jeg pleier å bade. Hai på opptil 160 cm med giftpigger. God badetur!

pigghaa.jpg

Grunnen til at jeg aldri bader i sjøen:aww:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Mackenzie said:

Herregud, er det november allerede!? Tiden har gått så ekstremt fort, jeg blir helt skremt. På den positive siden er det jo nesten innafor å begynne å høre på julemusikk og se julefilmer :aww: 

Det har blitt en ganske lang sonen-pause fra denne kanten, mer eller mindre ubevisst. Jeg vet ikke om jeg har sagt det, men jeg har jo plutselig endt opp på skole i London, og fordi den firbeinte hverken er tillatt på campus eller ville trives i storbyen har hun blitt igjen hjemme og nyter livet som gårdshund. Legger ved en aldri så liten rant med rotete tanker om dette i spoiler, siden dette nok er kjedelig å lese for de fleste, men jeg trenger litt å få utløp for det likevel:

  Reveal hidden contents

 På den ene siden nyter jeg den friheten som kommer med å ikke ha hund for øyeblikket, samtidig som det egentlig er det jeg savner aller mest med å bo i Norge. Gir det i det hele tatt mening? Jeg klarer liksom ikke helt å bestemme meg for om jeg har gjort det riktige valget. Jeg føler meg litt egoistisk, samtidig som jeg vet med 100% sikkerhet at Kenzie har det minst like bra som gårdshund hos min far som det hun ville hatt det hos meg dersom jeg ble boende hjemme. Jeg vet at dette er det beste for min del. Jeg vil ikke gå alt for detaljert inn i ting men spesielt i fjor var den periode hvor en del ting skjedde, og påvirket meg veldig mentalt. Tilslutt gikk det hardt utover ikke bare skolen men også hvordan jeg taklet det sosiale, og jeg har hatt veldig behov for en ny start. Med det sagt så gnager det jo litt i bakhodet hele tiden at hun er mitt ansvar, og det føles litt ekkelt å bare skulle "gi henne bort", fordi det passet seg best sånn for min egen skyld.

Det er spesielt en kommentar jeg fikk av en bekjent når jeg først luftet idèen om å flytte utenlands som har satt seg veldig. Vedkommende begynte passivt-aggressivt å fortelle at dersom jeg ikke var innstilt på å ta det fulle ansvaret for hunden min burde jeg aldri ha kjøpt henne i første omgang. Og det er jeg jo for så vidt enig i. Men hvor setter man grensa, i hvor stor grad skal man ofre seg selv og sin mentale helse for å ta ansvar for en hund? Hadde jeg visst ting kom til å gå som de gjorde så hadde jeg nok aldri kjøpt hund i utgangspunktet. Men hva med når man havner i en situasjon man aldri kunne forutsett da man kjøpte hunden? Jeg tenker kanskje at noen ganger betyr det å ta ansvar faktisk å innse når det beste - for alle parter - kanskje er å overlate ansvaret til andre. Enten det er snakk om for et par måneder, eller permanent. Jeg tenker jo ikke at det i mitt tilfelle er permanent, men samtidig er det jo heller ikke så kortvarig i og med at det tross alt enda er 2,5 år til jeg er ferdig med skolegangen her. Jeg vet jo at jeg er egoistisk. Men samtidig tror jeg også det ville vært egoistisk å tviholde seg til ideen om at jeg, koste hva det koste vil, skal ha Kenzie i mitt eierskap. Jeg tror ikke det ville vært bedre for noen av oss, men likevel føler jeg meg litt dritt for valget jeg har tatt..

Puh, rant over...

 

Nå skal jeg prøve å jobbe litt med skole, også spørs det om det ikke må bli en Harry Potter film etterpå som en litt forsiktig start på julefilmene :ahappy: 

Ang rant. 
Av og til må man ta vanskelige valg for alles beste. Kenzie har det garantert supert hos din far, om det bare blir for 3år eller om det blir lenger. Jeg flytta fra Rocky jeg også for å gå på skole, og senere flytta jeg fra ham igjen fordi jeg ikke trivdes med å bo i Ålesund uten noe sosialt nettverk. Så da ble han igjen hos mamma da. (Nå var han begges hund, men alikavel, det var jeg som hadde hovedansvaret) Hadde det ikke vært for at mamma ble syk og ikke kunne ha ham lenger så hadde han bodd der de siste 4åra av livet sitt. 

Skulle man kunne 100% garantere for sine neste 15år så kunne man aldri kjøpt hund, hest, katt eller hvilket som helst kjæledyr. (Eller fått barn for den saks skyld) Det viktigste er at man finner en god løsning for alle parter. Og det har du jo gjort. :) Men jeg forstå veldig godt at det gnager på samvittigheten, det gjorde det hos meg også. :hug:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Kjære mednerder, har dere oppdaget artskartet i Artsdatabanken? Gøyalt å snoke litt rundt på nærområdet sitt. Litt gøy i alle fall, nå oppdaget jeg nettopp at det er observert pigghå akkurat der jeg pleier å bade. Hai på opptil 160 cm med giftpigger. God badetur!

pigghaa.jpg

Spennende! Er visst (ubekreftet) observert gaupe der vi går tur i 2015 :blink:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Inne fra en liten times tur. Smula er happy, mens jeg er enda mer sliten og uggen... Ikke har jeg det minste lyst på fisk i dag heller, men problemet er at det er det eneste proteinet jeg har i kjøleskapet utenom egg og spekeskinke. Har ikke lyst på egg og spekeskinke heller :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 minutes ago, Rocket said:

Ang rant. 
Av og til må man ta vanskelige valg for alles beste. Kenzie har det garantert supert hos din far, om det bare blir for 3år eller om det blir lenger. Jeg flytta fra Rocky jeg også for å gå på skole, og senere flytta jeg fra ham igjen fordi jeg ikke trivdes med å bo i Ålesund uten noe sosialt nettverk. Så da ble han igjen hos mamma da. (Nå var han begges hund, men alikavel, det var jeg som hadde hovedansvaret) Hadde det ikke vært for at mamma ble syk og ikke kunne ha ham lenger så hadde han bodd der de siste 4åra av livet sitt. 

Skulle man kunne 100% garantere for sine neste 15år så kunne man aldri kjøpt hund, hest, katt eller hvilket som helst kjæledyr. (Eller fått barn for den saks skyld) Det viktigste er at man finner en god løsning for alle parter. Og det har du jo gjort. :) Men jeg forstå veldig godt at det gnager på samvittigheten, det gjorde det hos meg også. :hug:

Åå, tusen takk for det! Spesielt det siste avsnittet der - det er jo det jeg også har tenkt men føler så ofte at alle andre dømmer valg som det fordi "det skulle du ha tenkt på før du xxx". 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

46 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Kjære mednerder, har dere oppdaget artskartet i Artsdatabanken? Gøyalt å snoke litt rundt på nærområdet sitt. Litt gøy i alle fall, nå oppdaget jeg nettopp at det er observert pigghå akkurat der jeg pleier å bade. Hai på opptil 160 cm med giftpigger. God badetur!

pigghaa.jpg

Åh, dette var gøy! Jeg fant ut at 1.okt i år har det blitt observert en ulv ikke langt fra en sti vi går ofte. I et annet område ikke langt herfra er det sett masse brunbjørn og ulv, så det ER jo faktisk mulighet for å treffe disse dyra her da! Litt greit at Felix har blitt såpass lat at han ikke driver å løper langt fra meg lenger.

Apropo skog, vi har vært der i dag å vi. Etterpå ble det trening på meg før jeg vaska badet og varma opp middagen som samboern hadde satt igjen til meg. Nå må jeg ta en paracet eller to, hodet sprenges snart...

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

47 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Kjære mednerder, har dere oppdaget artskartet i Artsdatabanken? Gøyalt å snoke litt rundt på nærområdet sitt. Litt gøy i alle fall, nå oppdaget jeg nettopp at det er observert pigghå akkurat der jeg pleier å bade. Hai på opptil 160 cm med giftpigger. God badetur!

pigghaa.jpg

Er det ikke morsomt??? Jeg bruker den jo mye i jobben min :D 

3 minutter siden, Mackenzie skrev:

Åå, tusen takk for det! Spesielt det siste avsnittet der - det er jo det jeg også har tenkt men føler så ofte at alle andre dømmer valg som det fordi "det skulle du ha tenkt på før du xxx". 

Det er faktisk de aller aller fleste som setter igjen hunden sin hjemme hos foreldrene når man flytter ut for å studere. Det er bare her inne sånt er fyfy for man skulle jo tenkt på det før, før man kjøpte hunden, at man skulle studere og flytte og bli voksen og og og. Vel - livet er som regel sånn. Man flytter ut hjemmefra, og man tar sjelden med seg så mye derfra videre. Jeg synes Rocky sier det veldig godt, egentlig :ahappy: Jeg hadde også hund da jeg var ung... den var min, men han ble igjen hos mine foreldre da jeg flytta hjemmefra etter videregående. Jeg er ikke en meter i tvil engang, om at han hadde det bedre hjemme hos dem, enn hos meg som hadde en travel hverdag der hund kanskje ikke passet så godt inn. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Siri skrev:
52 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Kjære mednerder, har dere oppdaget artskartet i Artsdatabanken? Gøyalt å snoke litt rundt på nærområdet sitt. Litt gøy i alle fall, nå oppdaget jeg nettopp at det er observert pigghå akkurat der jeg pleier å bade. Hai på opptil 160 cm med giftpigger. God badetur!

pigghaa.jpg

Er det ikke morsomt??? Jeg bruker den jo mye i jobben min

I neste liv skal jeg ha sånn jobb som du har! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor ble av tia. Jeg hadde gledet meg til og ha kull oppi all sorgen. Men de vokser jo så fort. Denne uka er de 3-4-5 uker gamle. Den skumle tia er ihvertfall over. Nå skal morroa men også tålmodighets prøven. De eldste  er helt ramme, et sekund hvor jeg ikke følger med så har halvparten klatret over.  Løp av mnd håper jeg de fleste som skal flytte flytter.  Foreløbig så er 8 ledig. en har meldt interesse. Så om noen vet om noen som kunne ha tenkt seg en liten søtnos så rop ut.Didrik2.thumb.JPG.b5d5249a4311650a55181e9849b7607d.JPGBlitt litt forelska i han her. 

IMG_9978.thumb.JPG.eb4592d572fd893f81bcda2e0851db43.JPG Hun her blir <3 

November er en mnd jeg gjerne kunne skippa. Mamma skulle blitt 46 denne mnd, men sånn ble det nå ikke. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

59 minutter siden, 2ne skrev:

 

  Skjul innhold

I tillegg ble denne artikkelen delt på et stomiforum jeg er på; Ny avføring kan gjøre deg frisk - og det er akkurat så ekkelt som det høres ut som: 

90 personer deltok i studiet ved sykehuset. Av disse fikk 60 overført avføring fra en ung, frisk og slank donor. 30 personer var i en kontrollgruppe som fikk sin egen avføring tilbakeført. Hverken deltakerne eller de som utførte behandlingen visste hvilken gruppe den enkelte tilhørte.

– Etter tre måneder opplevde 65 prosent av pasientene som fikk avføring fra en donor bedring, forklarer Peter Holger Johnsen.

Avføringstransplantasjon, liksom :x :huh: :| Må ha det, bare må ha det :o 

 

De har gjort samme forsøk på rotter før, da var det snakk om tørket og pulverisert avføring tror jeg. De gjorde forsøk både på rotter med mageproblemer som minnet om IBS og overvektige rotter med kontrollgrupper, det viste  seg at de med mageproblemer ble bedre når de fikk tilført "riktig" bakterieflora og de overvektige fikk bedre insulinregulering og gikk ned i vekt. Så jeg tror det kommer til å komme mye ny vitenskap etterhvert om hvor viktig bakteriefloraen i tarmen er og hvor mye det påvirker oss.

Men ja, tanken på avføring som medisin er passe æsj:D

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

59 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Kjære mednerder, har dere oppdaget artskartet i Artsdatabanken? Gøyalt å snoke litt rundt på nærområdet sitt. Litt gøy i alle fall, nå oppdaget jeg nettopp at det er observert pigghå akkurat der jeg pleier å bade. Hai på opptil 160 cm med giftpigger. God badetur!

pigghaa.jpg

Å, takk, sånt elsker jeg! Gaupe i skogen der vi pleier å gå tur, men det visste jeg jo. (Edit: og ulv og bjørn er observert også. Gøy!) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spennende! Er visst (ubekreftet) observert gaupe der vi går tur i 2015 :blink:

Det har vi rett bak på jordet i hagen og tråkk over skogen rett over oss. Masse spor hver vinter, men bare noen svært få observasjoner på flere tiår :)

Men nå bor jeg i rovdyrland med alle de store rett bak hagen [emoji14]

 

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Perfect Image skrev:

Det har vi rett bak på jordet i hagen og tråkk over skogen rett over oss. Masse spor hver vinter, men bare noen svært få observasjoner på flere tiår :)

Men nå bor jeg i rovdyrland med alle de store rett bak hagen emoji14.png

 

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

 

 

 

Her tror jeg største vi har av rovdyr er rev :lol: evt kongeørn. Nermeste jeg har hørt av gaupe her er en som var innom i sogn(?). Jeg synes bare det er spennende da:ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Mackenzie skrev:

Herregud, er det november allerede!? Tiden har gått så ekstremt fort, jeg blir helt skremt. På den positive siden er det jo nesten innafor å begynne å høre på julemusikk og se julefilmer :aww: 

Det har blitt en ganske lang sonen-pause fra denne kanten, mer eller mindre ubevisst. Jeg vet ikke om jeg har sagt det, men jeg har jo plutselig endt opp på skole i London, og fordi den firbeinte hverken er tillatt på campus eller ville trives i storbyen har hun blitt igjen hjemme og nyter livet som gårdshund. Legger ved en aldri så liten rant med rotete tanker om dette i spoiler, siden dette nok er kjedelig å lese for de fleste, men jeg trenger litt å få utløp for det likevel:

  Skjul innhold

 På den ene siden nyter jeg den friheten som kommer med å ikke ha hund for øyeblikket, samtidig som det egentlig er det jeg savner aller mest med å bo i Norge. Gir det i det hele tatt mening? Jeg klarer liksom ikke helt å bestemme meg for om jeg har gjort det riktige valget. Jeg føler meg litt egoistisk, samtidig som jeg vet med 100% sikkerhet at Kenzie har det minst like bra som gårdshund hos min far som det hun ville hatt det hos meg dersom jeg ble boende hjemme. Jeg vet at dette er det beste for min del. Jeg vil ikke gå alt for detaljert inn i ting men spesielt i fjor var den periode hvor en del ting skjedde, og påvirket meg veldig mentalt. Tilslutt gikk det hardt utover ikke bare skolen men også hvordan jeg taklet det sosiale, og jeg har hatt veldig behov for en ny start. Med det sagt så gnager det jo litt i bakhodet hele tiden at hun er mitt ansvar, og det føles litt ekkelt å bare skulle "gi henne bort", fordi det passet seg best sånn for min egen skyld.

Det er spesielt en kommentar jeg fikk av en bekjent når jeg først luftet idèen om å flytte utenlands som har satt seg veldig. Vedkommende begynte passivt-aggressivt å fortelle at dersom jeg ikke var innstilt på å ta det fulle ansvaret for hunden min burde jeg aldri ha kjøpt henne i første omgang. Og det er jeg jo for så vidt enig i. Men hvor setter man grensa, i hvor stor grad skal man ofre seg selv og sin mentale helse for å ta ansvar for en hund? Hadde jeg visst ting kom til å gå som de gjorde så hadde jeg nok aldri kjøpt hund i utgangspunktet. Men hva med når man havner i en situasjon man aldri kunne forutsett da man kjøpte hunden? Jeg tenker kanskje at noen ganger betyr det å ta ansvar faktisk å innse når det beste - for alle parter - kanskje er å overlate ansvaret til andre. Enten det er snakk om for et par måneder, eller permanent. Jeg tenker jo ikke at det i mitt tilfelle er permanent, men samtidig er det jo heller ikke så kortvarig i og med at det tross alt enda er 2,5 år til jeg er ferdig med skolegangen her. Jeg vet jo at jeg er egoistisk. Men samtidig tror jeg også det ville vært egoistisk å tviholde seg til ideen om at jeg, koste hva det koste vil, skal ha Kenzie i mitt eierskap. Jeg tror ikke det ville vært bedre for noen av oss, men likevel føler jeg meg litt dritt for valget jeg har tatt..

Puh, rant over...

 

Nå skal jeg prøve å jobbe litt med skole, også spørs det om det ikke må bli en Harry Potter film etterpå som en litt forsiktig start på julefilmene :ahappy: 

Hvis du tror hunden har det bra hos far har den det bra der! Hun savner deg ikke, hunden lever i nuet! :) Kos deg i England og hvor enn du bor etter det. Du kan ikke legge opp utdanningsforløp etter din dårlige samvittighet når hunden trives hos faren din! :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

48 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

I neste liv skal jeg ha sånn jobb som du har! :ahappy:

:ahappy: Du er hjertelig velkommen :D Du hadde sikkert glidd rett inn i froskehoppkonkurransen mellom min kollega og meg også :D 

27 minutter siden, Line skrev:

Det ble fisk. Det var greit og er mett, men det var liksom ikke helt "it"...

Noen ganger spiser man bare fordi det er mat :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...