Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvis du kunne velge fra øverste hylle (tørrfôr)


canidae
 Share

Recommended Posts

Ønsket mitt er jo å kunne fôre hundene mine utelukket i henhold til prey-modellen. Men pga begrenset med fryserplass og ingen mulighet til å kjøpe større fryser, må den kommende bikkja inntil videre ta til takke med V&H blandet med tørrfôr. 

Hvilket tørrfôr gir du din(e) hund(er), og ville du gitt et annet hvis du kunne velge "fra øverste hylle"? Samt hvorfor akkurat dette fôret? Hva ser du etter i et godt tørrfôr?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 53
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sånn er det her også. Det skal være enkelt å fôre hundene og jeg driter faktisk i hva om er i fôret så lenge hundene fungerer optimalt på det   Det beste for dyra er å ha en eier som ikke stres

Men det FREMHOLDES ofte som bedre... men jeg har aldri fått noen god forklaring på hvorfor det er bedre.  Og som du sier - tåler man korn så er det jo ikke noen grunn til å gi noe annet bare fordi..

Jeg er så heldig at min hund fungerer fint på alt jeg har foret ham med (Taste of the Wild, Orijen, Acana, Dr Clauder +++ og nå Canagan), så jeg er egentlig ikke så kresen på tørrfor. Er det salg på n

Jeg forer med royal canin og med alfa spirit complete. Veldig fornøyd, hundene har skinnende pels, er i perfekt hold, liker foret. Normal konsistens på det som kommer ut, og ikke for store mengder av det :D

Jeg har foret med det meste gjennom årene, inkluder prey modell, og V&H. For mye styr med de to siste, og enkelte hunder fikk tendens til obstipasjon/treg mage med altfor hard avføring. Og jo eldre jeg har blitt, og jo flere hunder jeg har hatt, jo mer heller jeg til at foring skal være enkelt. jeg har fått en ganske avslappet holdning til foring; sålenge jeg vet at jeg gir et kvalitetsfor orker jeg ikke verken stresse med å gruble over hva de får i seg, eller blir med i religiøse lovsanger rundt foringsregimer/fortyper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har enda til gode å bli avslappa i forhold til fôring. Unektelig på grunn av disse "religiøse lovsanger rundt foringsregimer/fortyper". Man blir jo nervøs av mindre. Og ja, jeg er lett påvirkelig av sånt. Vil jo kun det beste for dyra. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

V&H blandet med tørrfor her også, bruker Canagan Free-Run Chicken og Brit Care Dog Show Champion Salmon & Herring. Dette etter MYE leting etter tørrfor både jeg og bikkja er fornøyd med, Brit Care er det eneste han liker godt nok til at jeg kan bruke det som godbiter. Flott pels, perfekt hold, fine tenner og glad hund, det som kommer ut er regelmessig og passe fast og han fjerter nesten aldri.

Kommer til å fortsette med Brit Care men variere litt mellom Canagan kylling og Canagan Country Game.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det fôret som finnes på markedet i dag er som regel mer enn godt nok testet og kvalitetssikret til at en hund absolutt ikke vil lide av å få tørrfôr :) Jeg skjønner godt at du vil fôre rått, det ønsker jeg i utgangspunktet selv også, men jeg har ikke dårlig samvittighet for å gi hunden min tørrfôr. De får nok av rått kjøtt utenom. Desutten så synes jeg det er skummelt å skulle balansere kostholdet til bikkja selv. Det er mange feller å gå i når det kommer til råfôring! 

Og når det kommer til valg av merke så tror jeg du bare må prøve deg litt fram med hva hunden fungerer best på. Mine har jeg prøvd RC, Hill's, Acana, Brit, Orjien, ToW samt en del merker som ikke er å finne i Norge. Eldste fungerer best på Hill's mens yngste går nå på Brit Care. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

51 minutter siden, enna skrev:

Og jo eldre jeg har blitt, og jo flere hunder jeg har hatt, jo mer heller jeg til at foring skal være enkelt. jeg har fått en ganske avslappet holdning til foring; sålenge jeg vet at jeg gir et kvalitetsfor orker jeg ikke verken stresse med å gruble over hva de får i seg, eller blir med i religiøse lovsanger rundt foringsregimer/fortyper.

Sånn er det her også. Det skal være enkelt å fôre hundene og jeg driter faktisk i hva om er i fôret så lenge hundene fungerer optimalt på det :) 

40 minutter siden, canidae skrev:

Har enda til gode å bli avslappa i forhold til fôring. Unektelig på grunn av disse "religiøse lovsanger rundt foringsregimer/fortyper". Man blir jo nervøs av mindre. Og ja, jeg er lett påvirkelig av sånt. Vil jo kun det beste for dyra

Det beste for dyra er å ha en eier som ikke stresser og maser og TROR på alt man hører rundt omkring :aww:

Jeg har forsøkt noen ulike fôrmerker de siste par årene nå, og har pr i dag endt opp med Brit Care Show Dog Champion m laks og sild i kombinasjon med Vom & Hundemat. Det kommer veldig lite ut igjen, de elsker maten (vel - de spiser jo det meste heldigvis), pelsene er gode og hundene er friske og fine. 

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Siri, @Ingidano

Jeg gir selvfølgelig blaffen i hva fôret heter. Det er innholdet jeg er opptatt av. Selv om jeg er enig i at det er mye hysteri, og "du må gjøre ditt og datt ellers dreper du bikkja", så ser ikke helt hvordan det går utover hunden at eier vil det beste for den...? Jeg tror heller ikke på alt jeg hører, men får lett dårlig samvittighet vis jeg føler at hunden ikke får det beste. Jeg ordla meg kanskje litt dumt.

Jeg er ute etter et godt fôr til hunden min. Sånn sett er jeg ute etter leverandører og navn på de. Innhold og kvalitet er første pri, så får om hunden liker det eller ikke være utfordring nummer to. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge man uansett blander med kjøtt, synes jeg ikke det er fryktelig viktig hvilket tørrfôr man bruker, bare det er av normalt god kvalitet. Og det er de fleste utenom typiske dagligvarefôr (og ja, labb da). Selv vil jeg ikke blande med feks apetitt og RC, men det er fordi jeg synes det lukter forferdelig, ikke fordi hundene ikke fungerer med det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

29 minutter siden, canidae skrev:

Jeg er ute etter et godt fôr til hunden min. Sånn sett er jeg ute etter leverandører og navn på de. Innhold og kvalitet er første pri, så får om hunden liker det eller ikke være utfordring nummer to

Jeg tenker helt motsatt, jeg... Det viktigste er faktisk at bikkja spiser maten den får - ikke hva fôret heter eller inneholder (de fleste fôrtyper inneholder det en hund trenger - men det varierer hva som fungerer OPTIMALT for hver enkelt hund).

Du kan ikke lese på pakken hvilket fôr som fungerer for akkurat DIN hund. Det må du bare teste ut og erfare. Det er mange som har brent seg på at de vil gi bikkja Orijen fordi det er opplest og vedtatt at er det aller beste tørrfôret på markedet... og så viser det seg at bikkja ikke tåler det, får diaré og dårlig pels. Da er ikke DET fôret et godt for for DEN hunden. 

27 minutter siden, Pringlen skrev:

Så lenge man uansett blander med kjøtt, synes jeg ikke det er fryktelig viktig hvilket tørrfôr man bruker, bare det er av normalt god kvalitet. Og det er de fleste utenom typiske dagligvarefôr (og ja, labb da). Selv vil jeg ikke blande med feks apetitt og RC, men det er fordi jeg synes det lukter forferdelig, ikke fordi hundene ikke fungerer med det..

Jeg har aldri fôret hunder med RC (Royal Canine), men vant en pakke med det i fjor... jeg trodde jeg skulle steile da jeg åpna pakken. Herremin for en stank det var... :o 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gir det hunden fungerer best på. Hva jeg mener er et bra for er jo helt irrelevant om ikke bikkja vil ha det eller ikke fungerer optimalt på det ifht å holde vekt, pels, avføring, appetitt etc etc. Aller helst skulle jeg foret på V&H, men det har jeg ikke frysekapasitet til akkurat nå. For øyeblikket gir jeg Voww valp/høyenergifôr, og bortsett fra at jeg kanskje syns det er litt mye (og ekstremt illeluktende) avføring så er jeg fornøyd. :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Siri skrev:

Jeg tenker helt motsatt, jeg... Det viktigste er faktisk at bikkja spiser maten den får - ikke hva fôret heter eller inneholder (de fleste fôrtyper inneholder det en hund trenger - men det varierer hva som fungerer OPTIMALT for hver enkelt hund).

Hvorfor må det være enten eller? Hvis hunden elsker perdigree, så er det uansett uaktuelt for meg å före på det. Fungerer hunden på et for stappfult med korn, vil jeg likevel ikke fore på det.

Selvfølgelig må jeg først finne et fôr jeg tror er godt komponert i forhold til hundens bruk og art. Det er jo ikke slik at det finnes ett toppfôr, bedre enn alle andre. Det er mange "toppfôr" å velge mellom, og jeg er sikker på at hunden min vil fungere på et av de. Jeg har ikke mye erfaring med den typen fôr som er på markedet nå fordi jeg ikke har hatt hund... derfor spør jeg hva andre legger i et godt fôr og hva de ville valgt hvis de kunne velge hva som helst mtp innhold. Dette innlegget er ment som et forsøk på å få et godt utgangspunkt for min leten etter for til min hund, og mitt personlige ønske er å bruke et godt tørrfôr ved siden av rått kjøtt selv om andre måtte mene det ikke er nødvendig. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er så vanskelig. I teorien liker jeg slike fór som Orijen, Kingsmoor osv, men i praksis driter bikkja suppe av alle disse fórene med høyt kjøttinnhold.

Det tørrfóret han fungerer best på, er RC. Jeg holdt på å krepere av skam første gangen jeg kjøpte en sekk RC, jeg som ikke skulle fóre på sånn "dritt" [emoji1] Men sånn er det, og jeg har funnet meg til rette med at sånn er det. Hunden fullfóres riktignok på V&H, så ikke så ofte han får tørrfór. Stort sett ved turer hvor jeg ikke har kjøling, eller hvis jeg går tom for V&H.

Jeg har prøvd noen merker på reisen vår for å finne noe han fungerer på, og det skal sies at fór som Pedigree, Frolic og andre slike fór man får kjøpt i dagligvarebutikk, aldri har vært aktuelt å prøve. Med så vanvittig mange merker med bedre fór, skal det nok godt gjøres at ikke hunden fungerer på noen av dem.

Så kort oppsummert; i teorien ville jeg valgt Orijen ol, mens i praksis går jeg i butikken og kjøper en sekk med RC.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Förer med det som fungerer best for hundene jeg har da. Etter å ha prøvd meg fram etter Proplan endret oppskriften på Laks med bååde Orijen, RC, Accana så har jeg endt tilbake på ett merke jeg brukte før - men byttet til proplan for mange år siden da det ble vanskelig å få tak i: Robur. Så nå får hundene Robur og ser veldig fin ut på det. Har en Senior på straks 10 år som får lamme föret og en gutte tass på 7 mnd som får valpeföret. Han skal over på aktiv föret når sekken er tom om en mnd tid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter prøve og feile metoden så ser det ut som v&h i kombinasjon med brit care er en sikker vinner her. Er mer optatt av at fóret fungerer i praksis på den/de aktuelle hundene det gjelder, enn hva som står på fórsekken. Nå har man jo etterhvert fått et ganske godt utvalg av høykvalitets tørrfór så det burde være mulig å finne et ok alternativ for de fleste :)

Har prøvd flere andre tørrfór, men har en hund med litt sensitiv mage som ikke fungerer optimalt på feks orijen eller kingsmoore. Den andre hunden fungerer på nesten hva som helst. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som nevnt fungerer jo det meste fint, om man blander med kjøtt, merker liten forskjell om det er kingsmoore, eukanuba, hills eller acana.  Men det jeg prøver å tenke litt på er å helst velge fôr med andre råvarer enn det kjøttet består av. Det er dumt med et kyllingbasert tørrfôr om man fôrer med kyllingkjøtt, liksom. Om fôret ikke inneholder hvete og mais, er det et pluss, men ikke et absolutt krav. Tenker å prøve noen sekker fish4dogs nå. Vet det blir et for knapt fôr alene, men blandet med 1-2 med ulike typer kjøtt, bør det gi en fin bredde i råvarene.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Jeg har gitt 50% v&h og 50% RC 4800 ganske lenge nå. Litt større andel kjøtt nå på vinteren. Men nå har jeg bytta RCen ut med Troll extrem. Utelukkende på pris. RC er dyrt. Om de ikke funker like bra på Troll, så går jeg selvfølgelig tilbake til RC. For ett års tid sida prøvde jeg samme bytte til Eukanuba pga pris (fikk høyenergiforet deres mye billigere enn man får det i butikk), men det byttet var jeg ikke fornøyd med, så da gikk jeg tilbake til RC. Så nå er jeg spent på om dette funker. 

Teoretisk sett syns jeg for som f.eks. Orijen er veldig bra, men det er det desidert dårligste jeg har fora bikkjene på i praksis, så det gav jeg opp etter noen måneder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er så heldig at min hund fungerer fint på alt jeg har foret ham med (Taste of the Wild, Orijen, Acana, Dr Clauder +++ og nå Canagan), så jeg er egentlig ikke så kresen på tørrfor. Er det salg på noe, så kjøper jeg kanskje det, evt så varierer jeg litt på variant innenfor det merket jeg bruker der og da. Det jeg ser på er innhold, jeg vil ha kornfritt (da jeg ikke tåler gluten selv og får kontakteksem av det), og så vil jeg ha høyt innhold av animalske ingredienser, samt minst mulig fyllstoffer som hunden ikke kan nytte seg av. Det viktigste for meg er egentlig at bikkja liker det og at det fungerer for ham. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fôrer på Labb voksen og V&H. 

Jeg har vært innom så mange tørrfôr merker nå, prøvd å holde oss til kornfritt men jeg syns ikke han fungerer på de. Så fikk vi to sekker Labb og aldri har han fungert så bra som på det. Jeg syns det kommer helt anpå hva som fungerer for den/de hunden(e) man har :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker og gi V&H og tørrfôr ca 50/50. Før bikkja ble syk og måtte ha spesialfôr ga jeg active proteinrikt fullfôr/taste lam og acana chicken and burbank potato. Og en desj olje + tilskudd for ledd.

Har vært innom litt forskjellig gjennom 10 år og det er flere merker jeg godt kan gi til neste hund. Regner dog med acana blir førstevalget sammen med v&h om jeg har fryseplass. (Ev np eller annet rått fôr)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Snusmumrikk skrev:

Jeg har gitt 50% v&h og 50% RC 4800 ganske lenge nå. Men nå har jeg bytta RCen ut med Troll extrem. Utelukkende på pris. RC er dyrt. 

Tips, kjøp 4800 på jakttilbud, 2 for 1. Flere av forhandlerne her i områder har sekker langt etter den vanlige tilbuds perioden er over :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forer på vh/eller kjøtt og tørrfôr. Orker ikke preymodellen og er ganske sikker på at den ikke er optimal for hunden heller for du skal være ganske god før du klarer å beregne vitamin og mineralinneholdet bikkja får i seg. En lever er ikke en lever...

Jeg ønsker optimalt å fore på noe som er litt kortreist og der jeg vet hvordan dyra har hatt det, men det har vist seg å være ekstremt vanskelig. Mitt første krav er at hunden skal kunne gå på tørrfôr alene pga reising osv.
Nå forer jeg på Magnussons work og det oppfyller kortreist og bare svenske ingredienser, men han fungerer ikke på det alene så. Neste gang jeg skal kjøpe for blir det noe annet. Enten Brit care eller kingsmoor eller Robur tenker jeg. Alle er for han har fungert greit på.

Sent fra min SM-G930F via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker Orijen fisk til Luiz, Zeta går over fra Orijen valpefor (kylling) til fisk nå. Og katten vår får Orijen fisk. Alle er fine i pelsen, og fungerer på foret. Bikkjene liker (les: spiser) den maten de får, pga de er trent til det. Katten elsker også foret (hun kan IKKE trenes på samme måte:teehe:). 

Grunnen til at jeg forer på Orijen er pga det har et høyt innhold av kjøtt, og alt annet hunden trenger. Siden alle dyrene fungerer på foret, så ser jeg ingen grunn for å prøve et (i mine øyne) dårligere for. 

Ellers hadde det sikkert vært gøy med råforing, men vi har ikke fryseplass til det. Derimot får Luiz VoH/våtfor/diverse våtfor som belønning på AG-trening. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
9 timer siden, maysofie skrev:

Tips, kjøp 4800 på jakttilbud, 2 for 1. Flere av forhandlerne her i områder har sekker langt etter den vanlige tilbuds perioden er over :) 

Ja, jeg gjør det :) Det holder ca et halvt år, så det er derfor jeg prøver å bytte til noe billigere akkurat nå. Jeg har ikke lagringsplass til mer enn ca en halvt års forbruk på tre store hunder i trening :) 

Et annet pluss med Troll, som gjør det verdt å teste, er jo at det er et norsk for. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...